Bebegim ve uyku

Memeden keserken de sorun evet .çocuk nasıl uykuya dalacağını bilemiyor . İlk 3 gün memeden kestiğim için geceleri morarana kadar ağladı çok zordu . Bende arada su veriyordum bu kez da su alışkanlık yaptı şimdi su içmek istiyor onu kesmeye çalışıyorum

Tabi ki önemli olan bebeğin desteksiz uyuması. Ben açıkçası uyku eğitiminin de her bebek için uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum.

Tabi ki önemli olan bebeğin desteksiz uyuması. Ben açıkçası uyku eğitiminin de her bebek için uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum.
Bence ağlatmadan yapılmalı ve çok küçükken bunu başarmak lazım . 120 günlükken başlanıyor mesela süper zaman çocuk ayağa kalkmıyor mesela annenin işi daha kolay . Ayrıca da bu bırak odadan çık olayına asla karşıyım ben bırakıp çıkmam çıkmıyorum da şuan . Yukarıda bir arkadaş yazmış çok güzel anlatmış tam benim yaptıklarımdı.

Yine uyku konulu bir topicde bebeginiz yataginizda oldugunda hic rahat edemediginizi ve yatakta esinize sarilarak uyumak istediginizi, yoksa uykunuzu alamadiginizi yazmıştınız. O zaman konu uzamasın diye cevap yazmamistim. Ama kendinizi biraz soyutlayip buyuk resme bakarsaniz siz de uyumak icin esinizden destek aliyorsunuz. Ki cok normal ve saglikli bir durum. Insanlar sosyal varliklardir. Birbirimiz tarafindan desteklenerek kendimizi guvende hissederiz. Uyku icin guvende hissetmek cok kritiktir. Siz eşinizden destek isterken bebeginizin de sizden destek istemesi cok normal. Sizin de bunalmaniz ve kendinize ozel alan istemeniz normal. Ama bizler zamanla kendi kendimize destek olacak, regule edecek seyler üretebiliyoruz. Dizi izlemek, bir arkadaşımızla sohbet etmek, muzik dinlemek, kitap okumak... ama hayatlarinin bu ilk senelerinde regulasyon icin bize, bakimverenine muhtac minicik bir yavru icin varligimiz, hayatinin ileriki döneminde pek çok davranisina sekil verecek olan guven duygusunun inşaasi icin cok onemli. Evet biz de yoruluyoruz, ve ne yazikki pek cogumuz bebek bakimi konusunda yalniziz. Ve pek cok haksızlığa da uğruyoruz ama tum bunlarin en en en az suçlusu bebeklerimiz. Ama faturayi nedense onlara kesiyoruz..

Bebekler(ki pandemiyle birlikte 5 yasi bile bebek saymaktan bahsediyor uzmanlar) kaçınılmaz ve icgudusel bir sekilde bizden destek isterken daha gebelikten itibaren "ben bu cocugu 4 aylik olduktan sonra desteksiz uyutacagim" diyen ebeveynleri görmek beni üzüyor. Ve bu tavri şevkatten uzak, hatta cocuk haklari ihlali olarak görüyorum.

Siz bebeğiniz için nasıl bir yol izleriz ne kadarlık şuan

Biliyorsunuz ki ilk 3 ay bebek kendini hala anne karnında hissediyor. Ondan sonra ki zamanda dış dünyayı tanımaya başlıyor. Anne bebek güvenli bağlanma çok önemli. Bunu inatlaşarak yaparsak evet anne için konfor belki ama bebek helak oluyor alışana kadar ki o sürede neler yaşıyor sonrasında bu bize nasıl yansız bilmiyoruz. Tercih edip etmemekle alakalı. Benim bebeğimle geçirdiğim en güzel an emzirme anı. Artık hareketli bir bebek ilgisi başka şeylerde oyuncak birşeyler keşfetmek gibi. Bizim sadece akşam uykumuz geç onu henüz erkene çekemedik.

Öncelikle şunu belirteyim ki kendimi yanlış ifade etmişim sanırım hikayeyi anlatarak düzelteyim .
Oğlum doğduğu zaman çok güzel emen bir bebekti . İlk emerek uyuyordu daha sonra meme reddi yaşamaya başladık bu durumda bir çare lazımdı . Sallamaya tamamen karşıyım bu yolu tercih etmedim . Bebeğimin yanına uzanıyordum saçını yüzünü okşuyor ellerini tutup ninni söylüyordum bu arada saat takibi yapıyordum 3 uyku yapıyordu mesela uyanık kalma süresi bakıyordum aşırı uykusu gelmeden huzursuzluk yaşamasan yatağa yatmış oluyorduk . O uyuduktan sonra da emmek istemediği göğsümü emziriyordum ve süt akışını sağlayıp sütün azalmasını engellemeye çalıştım bu çok zordu . Gece de yine saat kontrolü ile devam edip duşunu aldırıp bakımlarını yapıp yanına uzanıyordum. Geceler de o uyanmasa bile ben ona rüya öğünü yaptırıyordum sebebi de gündüz verimli emmek istemiyordu sütüm azalıyordu ve oğlum hiç bir zaman hiç bir marka mamayı kabul etmedi . Bu olay 9. Aya kadar devam etti sonra bir anda kendi kendine emmeye başladı ve ben inanılmaz mutluydum öyle rahatlamıştım ki memede uyutmaya başladım çünkü bir anne için ilk başlarda evet büyük kolaylık . Aradan bir süre geçti yaşına doğru sürekli uyanmaya başladı saat başı saat başı yatağa alıp emzirmeye başladım ama tabi yataktan düşme ihtimali yüzünden hep geceleri tek taraf emmeye başladı . 12-18 ay arası böyle devam etti . Öğlen uykularında 2 saat uyuyacaksa 4 kere uyanıp ağzına meme alıp yeniden uykuya devam etti . Ben ne yemek yapabildim ne bi duşa girebildim . 18. Ayda gece emmediği göğsümde süt azaldı bitme noktasına geldi ve kendim o tarafı kestim çünkü verimsizdi . Kaldığımız yerden diğer tarafla devam ettik . Geceleri 5 kere uyanıyor memeyi ağzına alıyor devam ediyordu bende onun 70x140 cm beşiğinde onunla uyumaya başladım sabahları ellerim bile tutmuyordu yorgunluktan. 2 hafta önce konuşmaya başladım anlattım geçen hafta emzirmeyi bıraktık 3 gün biraz zorlandı . Eski düzenime geri döndüm ve yanına uzanıyorum oda uyku arkadaşını alıyor ben ona sarılıyorum o uyku arkadaşına saçını okşuyorum uyuyor . Geceleri artık daha rahatız oğlum uykusunu daha iyi aldığı için huzursuz değil bende dinleniyorum gün içinde daha verimliyiz . Benim açımdan desteksiz uyku bu . Çocuğu yatağa bırak ağlasın bir süre sonra uyur çocuğu odada bırak benim gözümde saçmalık asla yapmayacağım birşey . Yukarıda mesajda da üstte bir arkadaş anlatmış bende öyle yaptım demiştim zaten . Ki uyku eğitmenine verecek paramda vardı birkaç arkadaşım da böyle bir yol izleyerek eğitim aldılar . Ben çok fazla okumuştum ve ne yapmam gerektiğini biliyordum . Sadece gece beslenmesini kesip memesiz uyutup sadece gündüz ve uykudan belirli zaman önce emzirme işini yapamadım . Sebebi bir anne olarak meme reddi çok zor ve inanılmaz vicdan azabı yaşatıyor gece beslenmesini yeterince anne sütü almadığını düşünerek ( doktor böyle düşünüyor ama benim hissim öyle ) kesmedim . Gece beslenmesi kesilmeyen bebek uyanmaya devam ediyor ve zaten memeden başka şekilde uykuya daldırılmalı yoksa imkansız oluyor . Eşimle ilgili konuya da gelecek olursam netice de evliyim ve sadece bir bebeğin annesi değilim . Evet bebeğimizi çok seviyoruz günde saatlerce sadece onunla ilgileniyorum ama bebek akşam biraz uyuduğu zaman eşimle zaman geçirip kafamı dağıtmak ve gece de onunla uyumak istiyorum olay bu . Bebek ağladığı zaman yine yanına gidip yatıyorum pış pış yapıyorum o uyuduğu zaman yatağıma geri dönüyorum onun yanında uyuyup kalmıyorum. Mutlu aile mutlu bebek . Böylece gün içinde ona karşı tahammülüm üst seviyede oluyor

Son düzenleme:
Benim yaptığım da buydu işte ve o zaman hiç ağlamamıştı çok iyiydi güvenli bağlama vs de zarar görmedi yanındaydım

Benim yaptığım da buydu işte ve o zaman hiç ağlamamıştı çok iyiydi güvenli bağlama vs de zarar görmedi yanındaydım
Onemli olan cocuga nasil derin uykuya dalacagini ögretmek, bunun icin illaki aglatmaya vs gerek yok.
Herkes cocugunun neyden hoslandigini bilir, kimisi ilik duşla uyur, kimisi anne kokusu arar, kimisi temas arar bunu bilip ona göre hareket etmek lazim.
Ben ne diş döneminde ne hastalik donemlerinde uykuyla ilgili hic sorun yaşamadim.
Nasil yurumeyi, konusmayi, renkleri vs ogretiyorsak uykuya nasil dalacaginida ogretmemiz gerekiyor.

Evet benim düşüncem de bu zaten . Emerek uyuyan çocuk sadece anneye bağımlı oluyor . Öğlen uyku saatinde uyutup bir yere gidemez oldum mesela eşim evde benim işim var çıkamıyorum . Sebeb çünkü emerek uyuyan oğlum uyanıyor ve meme istiyor . Mesela bir doktora gideceğim ama koşarak eve geri dönüyorum çünkü çocuk emerek uyuyacak . Şimdi ise eşim yanına uzanıyor uyutuyor ben işimi hallediyorum

Sizin yaptığınız sozumona uyku egitmenlerinin tabir ettigi desteksiz uyku degil, sevkatli ve destekli bir uyku. Sadece memesiz bir uyku. Ki gayet tabii tercih edilebilir. Biz de memeyi birakinca benzer sekilde bir uyku sekline girecegiz kuvvetle muhtemel. Ama 4 aya geldik her sey yolunda, bebek anne memesinde rahat uyuyor veya baska bir destekle (mesela ninni, kucakta hatif ritmik sallama...) anne de bebek de memnunken bir egitmen cikiyor ve hayir siz bebeginizi desteksiz uyutmuyorsaniz, gece sut icin ve su icin uyaniyorsa siz bibcocuga kötülük ediyorsunuz. Onu egitmeniz lazim diyor. Hic aklınızda yokken kendinizi bor mucadele icerisinde buluyorsunuz. Benim basima gelen de tam olarak buydu. Ve cok sukur cabuk döndüm bu yanlistan. Bebek sana karsi koyamazken, kalkip gidemezken egiteceksin ki sonra kafan agrimasin soylemi ile daha dogum yapmadan, bebegin fitratini bilmeden silah kuşanmanin yanlis oldugunu dusunuyorum hepsi bu...

Benim 2 oglum var biri 7.5 aylik biri 33 aylik. Buyuk oglum 18 aylik olana kadar atak haftalari disinda emerek uyudu. 18 aydan sonra arada emerem arada pislislanarak arada babasiyla sohbet ederken uyudu. 26 aylikken kardesi oldu. Duzeni pek sasmadi. Ikisini de emziriyordum zaten. Meme acik, anne de uyanik emmek isterse emdi, istemezse emmedi. Zaten artik cok sık emmiyorlar bir yastan sonra. Simdi kreste oglen kendi uyuyor. Aksam ya babasinin kucaginda ya da 1 2 dk emiyor sonra donup kendi kendine uyuyor. Acikcasi benim cok fazla zorlandigim anlar oluyor. Kiziyorum, bazen destek istedigim halde esimden destek de gelmeyebiliyor(sizin esiniz askerdi diye hatirliyorum onun da uzun sure evde olmadigi zamanlar oluyordur illa ki) bir sekilde kendi kendimi avutuyorum. Artik buyuk oglum da beni teselli etmeyi öğrendi. Gelip anne uzulme mutlu ol diyor sıpa. Ama vu bir surec ve gececek. Biz annelerin en sık duydugu ve belki de nefret ettigi cumle bu. Ama gercek... size de kendime de tum ebeveynlere de kolayliklar diliyorum. Tum cocuklarin sevgiyle buyudugu bir dunya niyet ediyorum..

Benim ki 4 yasina geldi hala yanina uzanip uyutuyorum mesela bu hic degismedi, poposuna pit pıt yaptiriyor kucuk hanim
Benim icin onemli olan uyuyabilmesi, sabaha kadar pit pit da yaparim sacinida oksarim.
Cocuguma garezim yok sonucta iskence ederek uyumaya zorlayacak halimde yok.
Simdilerde uyku saati geldiginde kendisi anliyor, hadi uyuyalim diyip kitabini alip geliyor.
O uyuduktan sonrada bende dinlenebiliyorum herkes huzurlu yani

Resmen bizi anlatmışsınız. Biz de 5 buçuk aylığız. 3 aydır uyku sorunu çekiyoruz. Gündüzleri bi nebze olsun daha kolay uyuyor ama genelde yarım saatten sonra uyanıyor. Bi kere 2 saatlik uyku yapıyor diğer uykuları yarım saat. Akşam uykusuna asla dalamıyor. Çok güzel uyutuyorum yarım saat geçiyor kıpırdanmaya mızırdanmaya başlıyor dalamıyor 1 bucuk saatte zor uyutuyorum. Akşamlarım uyutmaya çalışmakla geçiyor artık sorguluyorum neden böyle ne kadar böyle olacak ne zaman düzelecek. Ona da yazık bana da yazık. Her gün aynı stresi yaşıyorum. Uyuyamıyor işkence çekiyor resmen banyo masaj rutini de fayda etmedi önceden daldıktan sonra rahat uyurdu gece uyanır emer geri uyurdu bir haftadır gece uyandıktan sonra geri de uyumuyor. Bi türlü dalamıyor. Ne yapmam gerekiyor nasıl bi yol izlemeliyim tavsiyeleri okumaya geldim

Anladm canmm. Bebeğin alışkanlıklarına bağlı biraz sanırım benimkinde de sikinti illaki oldu ama okadar ağlamadı biraz huysuzluk yaptı. Bende aynı şekilde su verdim fln alıştı ama şuan kesintisiz uyuyor

Canim.eger bu kadar bağlıysa mesela svava salıncaklar var onlarda mutlaka uyuyor bebekler. Benim kızımda 10 aylık şuan memede uyuyor ama dr.a gitcegm zaman veya oğlum dışarıya gitmek istedigi zaman ben gidiyorum kayınvalidem o salıncakta uyutuyo kizimi oda daliyo herhangi bi sorun çıkarmadan

Diyorum ya her bebek aynı değil. Benim bebeğim geceleri uyanmaz ilk aylar gece beslemesi yapmam gerektiği için uykulu haliyle emziriyordum. Uzunca bir süredir de gece beslemesi yapmıyorum. Çünkü bebeğimin gelişimiyle ilgili sorun yaşamıyoruz. Tercih sizin verin vermeyin. Benim bebeğim akşam 10 dan önce uyumayan ( ki daha erken uyuması gerekiyor ama ilk andan beri böyle bende bunun düzen girmesini çok isterim) sabahta 9 dan önce kalkmayan bir bebek. Uykuyada kolay dalıyor. Denedim uyku öncesi klasik rutinleri yapıp biraz kucağımda sakinleştirip beşiğine koydum sırtını sıvazladım başını okşadım pışpışlar pıtpıtlar defalarca defalarca aldım kucağıma koydum olmadı.Tracy hogg uymadı bize belki Ferber yöntemi uyacaktı ona da ben dayanamazdım açıkcası.

Benim bir arkadaşım bir uyku danışmanında hizmet aldı onun ki de bizimkine aşırı yakındı bir süre sonra teması kestirmiş ama odadan hiç çıkarmamış tam istediğim şey bu . Eşim asker mesela diyelim ki pazartesi sabah 07:00 de işe gidiyor gece nöbetçi ve orada kalıyor salı sabah uyanıyor çalışmaya devam ediyor akşam 18:00 de geliyor bu bana çok yorucu geliyor 2 gün hiç destek yok mesela . Bu ayda 4 kez tekrar ediyor hemde . Çok uykusuz kalıyordum ben oğlum huzursuzdu . Şimdi bir sorun var oda şu öğlen uykular gayet iyi . Ama gece uykusuna geçerken çok su içmek istiyor ve gece 2 kere filan kalkıp su istiyor bunu azaltmak istiyorum . Suyu meme yerine koydu yani

Oğlum 22 aylık zaten zamanı geldiği için emzirmeyi bıraktım yoksa 9. Aydan beri böyle devam ettik sabırla . Ben sallanmaya tamamen karşıyım zaten oğlum asla sallanmak isteyen bir bebek olmadı . Emzirmeyi bırakınca 3 gece uyandığı zaman ağladı sonra ninni vs geri uyudu şuan öyle ağlaması vs bitti zaten tam bir hafta oldu bırakalı

Kaç aylık ? Benim oğlum ilk 9 ay öyle uyanmazdı sonra bu olay başladı . Gece erken uyumasını istiyorsanız sabah erken kalkacak ve uyku saat aralıklarını siz belirleyeceksiniz .

Hee anladm bende şimdiki bebeğinizden bahsediyosunuz sandm pardon :) aslında ayakta sallanmak gibi şiddetli değil de salıncakta sallanmak daha farklı sanki tabi her zaman değil dediğim gibi sadece ben olmadığım zamanlarda:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…