Bebeğim ve Lohusalık

BalYapanSinek

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2018
367
461
Arkadaşlar merhaba. Biraz uzun olabilir lütfen okuyamadım yazacaklar hiç başlamasın.

24 Eylül’de kızımı kucağıma aldım. 8 günlük daha. Çok minik ve çok güzel bir bebek. Yanımda annem var. Ama o kadar tecrübesiz ve panik ki beni bunalıma sokuyor. Bizim ailede hiç küçük bebek olmadığı için çok uzak kalmışız bebek bakımından. Annem de sürekli panik halde olunca kendimi çok yalnız ve yetersiz hissetmeye başladım. Kızım hapşursa ay üşüttü mü, ağlasa ay bişey mi oldu, içerden ses gelse ay bebek düştü diyerek koşuyor hemen panik panik. Zaten yeni doğum yapmışım dikişlerimden doğru düzgün serbestçe hareket edemiyorum,yetersizlik hissinden duygusal ve tedirginim. Habire ağlayasım geliyor. Defalarca uyarmama rağmen yine aynı.

Kayınvalidem sağolsun gelip yardımcı oldu kaç gün boyunca, daha sakin bir insan,rahatlatıyor beni. Ama her gün de gelemez. Annen varken ben karışmış gibi olmayayım işinize diyor. Nazik bir düşünce ama ben kendi anneme zerre güvenmiyorum bebek konusunda. Hoyratça davranıyor. Yapmak zorunda değil elbette ama ne bileyim insan lohusa kızı varken evde onun önüne kahvaltı diye kurabiye çay,dünden kalma soğuk börek koymaz yani. Eşim de artık fark etmiş durumda bazı şeyleri. Bir şey de diyemiyor doğru düzgün.

Bebeğim de huysuz bir bebek değil çok şükür ama hala alışamadım anneliğe. Sütüm o kadar az ki. Mama takviyesi yapıyorum. Bazen kafasını geriye atıyor almıyor mamayı,memeyi doğru düzgün tutamıyor zaten. Sadece sol memeyi alıyor sağ göğsümü çok nadir emdi. Babası da hep sol meme emmiş belki ona çekmiştir bilmiyorum. Ama mama yedirdikten sonra bazen uyutmam 2 saati buluyor e yine acıkıyor yine yediriyorum bütün gün böyle. Gece hiç uyumuyor. Ağlaması yok ama mıkırdanıyor. Gündüz baya güzel uyuyor ama. Bu arada sarılıktan bir gece fototerapi aldı dün çıktı hastaneden. Sarılık tehditi geçene kadar gece uyandırıyorum şansımıza eğer uyumuşsa. Ama sarılık tehditi geçtikten sonra gece uyandırmayı düşünmüyorum kendi uyanmadığı müddetçe. Doyup doymadığını nasıl anlayacağım bebeğimin bilmiyorum. 60 cc mama veriyorum ama aranıyor bazen. Memeyi tutabilirse emiyor ama boş mu dolu mu emiyor anlayamıyorum.
Hep böyle mi olacak yani kızıma yetemiyorum mama veriyorum doyuyor mu bilmiyorum,ağlayınca korkuyorum,çok uyursa korkuyorum,uyumazsa korkuyorum,ne istediğini anlayamıyorum. Ne yapacağım bilmiyorum.

Öncelikle hayırlı olsun kuzunuz. Her annenin yaşadığı şeyleri yaşıyorsunuz . Benim bebeğim 5 aylık oldu hala yaşıyorum bazı durumları . Annelik hep kaygı , yetersizlik ve yarı delilik sütüm yetmiyor diye düşünmeyin hep emzirin , emdikçe gelecek. O aç olsa zaten ağlar merak etmeyin. Benim bebeğim de son 1 aydır sol memeyi emmiyor bariz küçük diğer tarafa göre . O kadar süt yok . Gerçi 2 gündür yine biraz biraz başladı emmeye . Siz de bıkmadan usanmadan tekrar tekrar verin . Meme ucu çıkık değilse , aparatlar var o şekilde , onu koyup , ordan çekmesini sağlayabilirsiniz . Çektikçe zaten çıkar uçları merak etmeyin .
Benim annem de doğumuma geldi bana yardıma , kendisi yoğun bakımda yattı 10 gün , sonra ben hem bebeğime hem ona baktım . Bazen işler planlandığı gibi olmuyor . Eğer size yardımı olmuyor sizi daha zora sokuyorsa kibarca söyleyin ‘anneciğim ben kendim hallederim’ diye gitsin evine . Kahvaltınızı , yemeğinizi kendiniz hazırlamaya şimdiden başlayın ki yalnız kaldığınızda dünyanız tepetaklak olmasın . İnsan çok bocalıyor ..
Çok uzun yazmışım ben de
Sağlıkla , keyifle büyütün bebeğinizi ❤

kizina yetiyorsun merak etme
doydugunu kakasindan anlarsin kakasini yapiyorsa bezi idrarla doluyorsa doyuyordur
kaynananla daha rahatsan onu cagir gelinimiz oyle yapti onun anneside panikti annem kaldi yaninda bir sure
benim annem ve kayinvalidem kaldi isterse 50 cocuk buyutsun insan her daim tecrubesizdir cunku her cocuk farklidir
gece gunduz ayrimi olmadigi icin geceleri uyanik olur gunduzleri daha cok uyur cocuklar
cocuk dustu falan diye korkma donmeye baslamadan dusmesi mumkun degil koydugun yerde yatar cocuk
annelige alisman biraz zaman alir hele benim gibi ilk haftalar cocugu kabullenememis bir anne alismissa sen hayli hayli alisirsin
zaman ver kendine anne olamadim mi ben yetersizim diye dusunme 1 2 ay sonra hersey daha cok rayina oturur
hic bilmedigin bir ise girmissin gibi dusun egitim surecindesin suan sende zamanla kidemleneceksin bu konuda
hislerin seni yonlendirir zaten merak etme
10.gunden sonra dikis agrilarin buyuk oranda azalir birde bolca hareket et
aman dikislerim agriyor diye yatip kalma ne kadar hareket edersen okadar kolay geciyor sezeryanin etkisi
sutunu arttirmak icin vinelac vitamin alabilirsin emziren ve hamileler icin olan bir vitamin ama dr una danis tabi once
mamayi vermeden once hep emzirmeyi dene emzirdikce cogalir sutun

Böyle kayınvalide var mıymış yaa maşallah . Benimki sezeryan dikişime anneme baktırdım krem sürdürdüm ona sürdürmedim diye kavga cıkardı kocasını üstüme saldı beni anne olarak görmüyor diye ağladı

Annenizin yanınızda panik yapıp durması hiç iyi olmamış. O da korkuyor bişeylerden aslında öyle düşünün. Kötülüğünüze yapmıyordur. Verdiği reaksiyonları ciddiye almayın. O panikleyince söylediği şeyleri duymayın ciddiye almayın. Bebek konusunda sizi evhamlı hale getirmesin.
Anneler kendilerini yetersiz görüyorlar hep. Ama aslında yok öyle bişey. Gerçekten yok. Hormonlarınız sizi yanıltıyor. Şu yazdıklarınızdan bile anladım kızınız şanslı bir bebek. Annesi hep onu düşünüyor.
Babası yardımcı olsun size. Kahvaltı konusunda diğer konularda.

Daha 8 günlük. Sütünüz az değildir. Sütün yettiğini ilk ay kakasından anlarsınız. 24 saat toplamında 3 kere 1 lira büyüklüğünde kaka yapıyorsa doyuyordur. 1 Aydan sonra çişli bezlere bakıyorsunuz. 24 saat toplamında bir paket margarin ağırlığında oluyorsa doyuyordur. Ağlaması, uyumaması, memenin yumuşak olması, yutkunma sesi olmaması, sütün akmaması filan az olduğunu asla göstermez

doydugunu kakasindan anlarsin kakasini yapiyorsa bezi idrarla doluyorsa doyuyordur

Her doktor başka birşey söylüyor sanırım . Bizim çocuk doktorumuz doyduğunu kakadan değil çişten takip et dedi . Ki kızım bazen 2 gün kaka yapmıyor . Bazı bebekler 4-5 gün yapmıyormuş . Kabız mı o zaman diye sormuştum ‘hayır kabızlık böyle top top olursa söyleyebiliriz’ demişti . Kaka yapmamayı açıklamıştı neden diye ama unuttum

Süt her bebeğe yeter. O akbaba gibi sütün yetiyor mu diyenlere kulağını tıka ve bol bol enzir. Ne kadar emzirirsen süt o kadar artar medak etme süt biten bir şey değil. Sen emzirdikçe o artacak ve bebeğine göre üretilecek.
Beş margarin ağırlıpında Çişli bezi varsa doğuyordu. Sadece emen bebekte 10 güne kadar kaka yapılmayasabilir bu bir doyma ölçütü değil. Doyma ölçütü çişli bez sayısıdır.

Annenizi tek başıma bakmaya alışmak istiyorum, ne kadar geç yalnız kalırsam o kadar geç alışacağım diyerek uygun bir dille gönderin. Eşinizle beraber rahatlıkla bakabilirsiniz emin olun. Doyup doymadığını da doktor kontrolde kilo alımından anlar.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar destekleriniz için. Bol bol emzirmeye dikkat ediyorum ama almıyor mememi. İtiyor. Ucu da var aslında. Mememle kavga ediyor. Daha fazla acıkmasın diye mama veriyorum ben de. Kaka da hastaneden çıkınca iki gün yapmamıştı üçüncü gün yaptı. Sonra sarılıktan fototerapi aldı bir gece. Dün küçücük yaptı. Bugün maşallahı var baya yaptı. Çişi hep oluyo. Bezi boş olmuyo yani. Doymaz da yine sarılık olur diye aklım çıkıyor. 40ı çıksın zaten kendi uyanmadığı müddetçe beslemeyeceğim gece uyandırıp.

Biberon emzik veriyor musunuz? Meme reddi geliyor gibi çünkü

Biberon emzik veriyor musunuz? Meme reddi geliyor gibi çünkü
Veriyorum. Mamajoo silver biberonla mama veriyorum ama biberonu da itip mememi istiyo. Mememi itip biberon istiyo. Biberondan sonra meme veriyorum hemen alıyo o zaman. Emzik doğduğundan beri sadece 10 dk emdi attı sonra. İstemedi.

Veriyorum. Mamajoo silver biberonla mama veriyorum ama biberonu da itip mememi istiyo. Mememi itip biberon istiyo. Biberondan sonra meme veriyorum hemen alıyo o zaman. Emzik doğduğundan beri sadece 10 dk emdi attı sonra. İstemedi.
Emzik vermeyin.
Biberonu da atın. Biberonun her türlüsü meme reddi sebebidir.
Ten tene temas yapın bol bol. Bebek ve siz üstünüz kıyafetsiz olacak şekilde kucağınıza alın.
Muhtemelen biberon sebepli yapıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…