Makyaj Ürünleri Başkasının rujunu rimelini kullanmayın

Makyaj Ürünleri İçin Öneriler

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
66
Başkasının rujunu rimelini kullanmayın tester’lara dikkat edin!

Kozmetik stantlarında onlarca kadının denediği rujlar, rimeller ve başka kozmetikler, arkadaşlardan bir kez sürmek için dahi ödünç alınan malzemeler çeşitli sorunlara yol açabilecek mikroorganizmaların bulaşmasına yol açabiliyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Ayfer Bankaoğlu, başkalarının makyaj malzemelerinden kaçınılmasını öneriyor.

MAKYAJDAN ÖNCE EL YIKAYIN
Parmakla sürülen makyaj malzemelerinde bakterilerin birikmesi riski daha yüksek. Bu nedenle makyaja başlamadan ellerinizi sabunla iyice yıkayın. Bu, ellerdeki kir ve bakterilerin malzemelere bulaşmasını ve ciltte çoğalmasını engeller. Malzemeleri parmakla sürmek yerine fırça, sünger gibi yardımcı uygulayıcıları kullanın. Özellikle likit makyaj malzemelerinin daha kolay bakteri ürettiğini göz ardı etmeyin. Aksi halde fondöteninizin mikrop yuvası haline dönmesi işten bile değil.

RUJ, UÇUK BULAŞTIRABİLİR
Çok yakın bir arkadaşınız dahi olsa başkasının rujunu kesinlikle kullanmayın. Rujunu kullandığınız kişinin uçuk gibi bir enfeksiyonu varsa, rujla birlikte onu da alabilirsiniz. Bir başkasının da rujunuzu kullanmasına izin vermeyin. Oldu da arkadaşınızı kıramadınız ve rujunuzu vermek zorunda kaldınız... Bütün ruju çöpe atmanıza gerek yok. Rujun ucuna biraz kolonya damlatın ve sonra kağıt mendille silin. Parfümerilerde tester olarak kullanılan rujları denemeyi aklınıza bile getirmeyin. Denemek zorunda kalırsanız, satış uzmanından rujun üst kısmını sıyırmasını isteyin

MASKARALAR GÖRMENİZİ BOZMASINLikit maskaralarda aplikatör tüpün içinde tutulduğu için maskaraya bakteri bulaşması çok kolay. Bu bakteriler arasında en korkulanı, kornea enfeksiyonuna sebep olması ve görmeyi kalıcı olarak etkilemesi. Rimellerde her ne kadar koruyucular bulunsa bile tüplerini ilk kullanımdan üç ay sonra atmak ve başka kişilerin kullanımına izin vermemek gerekiyor. Tekrarlayan bakteri enfeksiyonları varsa solvent bazlı maskaraları tercih edin.

FIRÇALARINIZI TEMİZLEYİN
Fırçalar da zamanla bakteri ve mikrop yuvasına dönüşebilir. Makyaj malzemeleri arasında hijyenine dikkat edilmesi gereken en önemli yardımcılardan biri fırça. Kaliteli bir fırça yıllarca dayanabilir. Ancak haftada bir kez sıcağa yakın ılık su ve sabunla yıkayın. Kesinlikle deterjanlı ürünlerle yıkamayın. Açıkta ve havlu üzerinde kurutun. Yine başkalarının fırçası cildinizde bakteri ve mikrop oluşmasına neden olabilir.

Bunları unutmayın
Kozmetik ürünlerin bulunduğu şişe, kutu v.b. kapaklarını sıkıca kapatın.

Güneş, kozmetiklerin içindeki koruyucuların bozulmasına sebep olur. Kozmetiklerinizi güneşte ve sıcak ortamlarda bırakmayın.

Ürüne asla su eklemeyin. Su, bakterilerin üremesine sebep olur.

Kokusu ya da rengi değişen ürünü atın.

Ambalajı zarar görmüş ürünü satın almayın.

Ürünün etiketini, içindekiler bölümünü ve kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

CFC içeren spreyleri kesinlikle kullanmayın. Ozon tabakasına zarar vermeyen ürünleri tercih edin.

Temizliğinden emin olmadığınız parfümerilerdeki deneme ürünlerini kullanmayın.

Göz makyajı ürünlerinizi 3-4 ayda bir değiştirin.

Enfeksiyona yol açtığını fark ettiğiniz ürünü kullanmayı bırakın.

Ürünü kullanmayı bıraktıktan sonra, ciltte oluşan sorunlar devam ederse, bir cilt doktoruna gidin.

"Dermatolojik olarak test edilmiştir", hipoalerjenik", "doğal ürünler içerir" gibi yazılara dikkat edin ve bu tür ürünleri almaya çalışın.

Alfa hidroksil asit (AHA) içerikli kremleri almadan önce cildinizin küçük bir bölümünde deneyin.

AHA içerikli ürünler güneşin etkisini artırır. AHA içerikli bir ürün kullanıyorsanız, güneşe mümkün olduğu kadar az çıkın. Mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın.

25 YAŞINDAN İTİBAREN KIRIŞIKLIKLARIN ÖNÜNÜ KESİN
İfade kırışıklıklarına zamanında müdahale edilmezse derin kırışıklığa dönüşmesi kolaylaşır. Türkiye Kozmetik Araştırmacılar Derneği Başkanı Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk, ifade kırışıklıklarının cildin altında bulunan yüz kaslarının kasılmasıyla geliştiğini ve bunların yaşlanmanın ön belirtisi olduğunu söylüyor. Her gülüş, kaşların çatılması, gözlerin kısılması önce mikro kırışıklıklara ardından derinleşen izlere dönüşüyor.

Mimik kırışıklıklar çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Son zamanlarda en yaygını botoks. Ancak enjeksiyondan hoşlanmayanlar çok sayıda seçeneği bulunan krem, solüsyon veya serumdan yardım alabilirler. Uzmanlar, "25 yaşından itibaren mikro kırışıklıklara el koyun ve kremlerle derinleşmesinin önüne geçmeye çalışın" diyor.

bende ne olursa olsun ama özelliklede ruj kullanmayı sevmiyorum

ben de kimseye vermem makyaj ürünlerimi sadece çok yakın bir arkadaşım var çok nadir ona veririm.
tester ruj sürerken elimle silip öyle deniyorum.
Göz makyajı ürünlerinizi 3-4 ayda bir değiştirin aman ben 3-4 ayda bir değiştirisem bunları kocam batar yahu:roflol:
bu haftasonu makyaj ürünlerimin temizlik ve bakımını yapayım. hihoyyyt

sadece en yakın arkadaşıma kullandırırım makyaj malzemelerimi. ve sadece onunkini kullanırım.

kozmetikçilerde malesef deniyorum bazen, alıp beğenmeme ihtimali yüzünden. mac ve inglot u sevmemin en büyük nedenlerinden biri siz denemek istiyorum diyince alkollü suyla makyaj ürünlerini temizlemeleri delikafadulden artık tekin acar gibi yerlerde de söylüyorum, denicem bunu temizleyebilir misiniz diye :nazar:

allığa ve fara asla elle dokunmam, elle dokunursanız bakteri üreme ihtimalini arttırırsınız ve kullanım süresini kısaltırsınız, kesinlikle fırçayla uygulayın. yerimseniben

fırçalarımı da 2 haftada 1 kendi icat ettiğim karışımımla yıkıyorum delikafadulden

öncelikle paylaşım için teşekkürlera.s.
ben bundan birkaç yıl önce ruj ve rimelle alakalı bu tarz bir yazı okuduğumdan beri hiçkimseyle makyaj malzemelerimi paylaşmıyorum:dilcikar: kendi ürünlerimi de periyodik olarak mutlaka yenilerim. huylanıyorum çünkü:1ninca:

paylaşım için teşekkürler benden bundan böyle daha dikkatli olacağım bu konuda

Evet kimseninkini kullanmamamk en iyisi. Asla kullanmıyorum ben de. Fakat bir dezavantajı var bunun denemeden aldığım için pişman oldugum da cok olmustur. kaydirigubbakcemile3 Ama olsun.

ben asla ve asla öyle tester denemem, ruj rengi için parmak ucunun dudağa en yakın renk olduğunu duymuştum orada denerim hep. rimeli de asla denemem. çünkü gözlerim hassas ve en ufak şeyde mikrop kapıyorum

rujumu göz kalemimi pudramı maskaramaı allığımıkullanmamlarından hiiiiç hoşlanmıyorum ...

hic kimsenin makyaj ürünlerini kullanmam ben en iyisinide yapiyormusum meger :)))

kardeşlerimle ortak kullanabilirim sadece.
arkadaşlarımın malzemelerini kullanmam.

parfümerilerde ürün alırken yüzüme sürmem malzemeleri. elimin üzerinde renk denemesi yaparım. olur da renk yüzüme gitmezse kardeşlerimden birine veririm.

sadece en yakın arkadaşıma kullandırırım makyaj malzemelerimi. ve sadece onunkini kullanırım.

kozmetikçilerde malesef deniyorum bazen, alıp beğenmeme ihtimali yüzünden. mac ve inglot u sevmemin en büyük nedenlerinden biri siz denemek istiyorum diyince alkollü suyla makyaj ürünlerini temizlemeleri delikafadulden artık tekin acar gibi yerlerde de söylüyorum, denicem bunu temizleyebilir misiniz diye :nazar:

allığa ve fara asla elle dokunmam, elle dokunursanız bakteri üreme ihtimalini arttırırsınız ve kullanım süresini kısaltırsınız, kesinlikle fırçayla uygulayın. yerimseniben

fırçalarımı da 2 haftada 1 kendi icat ettiğim karışımımla yıkıyorum delikafadulden

bende başkalarının makyaj malzemelerini kullanmamaya özen gösteririm.başkalarına da kolay kolay vermem.kuzenım hariççç...
buarada piloşum icat ettiğin karışımı bizimle paylaşsan olur mu kı acepp:1hug:

Ben de kullanamam başkasının malzemeleri.kimse de beinmkini kullanmaz zaten. Bu arada pilar farı elle sürmeyin demiş ben hep elle sürerdim iyi oldu öğrendiğim daha dikkat ederim artık.

evet yaa bi arkadaşım yakınız da ama rujum kalemim ne bulduysa hiç çekinmeden sürer hadi kalem belki neyse ama o ruju bi daha süremiyorum ona veriyorum sana yakıştı diyerek:KK47::KK47::KK47:

bende başkasına vermeyi hiç sevmem ve dikkat ederim almamayada başkasının

bu seferde sitem ediyorlar yok ben başkası mıyım?

kardeşim sen arkadaşımsın yada yakınımsın diye sende mikrop yok anlamına mı geliyor ?

inglotta bi rimel denedim almadımda alerji yapacak mı bakalım diye ... kaşındırdı baya..ya çok kişi kullandı ya da ben hassasım bilemeyeceğim

ama bazılarınıda denemeyince rengi anlaşılamayabiliyor :/

hıc unutmuyorum bı arkadasımla sadece bı kez aynı goz kalemını kullandık ve ertesı gun okula gıdemedım sag gözümde tuhaf bse cıkmıstı doktor goz damlası krem vermıstı

X