Başkasına dua edene melekler nasıl dua eder???

esrazambak

ya Hakim ya Vedud ya Bais ya Tevvab ya Latif
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2013
1.228
668
Kişinin yanında bulunmayan mü’min kardeşine dua etmesi, allah’ın makbulu olur, başucunda bu işe memur edilmiş melek o kardeşine dua ettikçe; “amin!” der. “sana da dua ettiğin gibi olsun!” ve “kardeşin kardeşe guyabında duası reddedilmez!” ve “iki dua vardır ki, reddedilmez; o dua edenlerle allah arasında bir perde yoktur; biri, zulüm gören kişinin duası, öbürü de mü’minin kardeşine gıyabında ettiği dua.”

"bir insan yanında olmayan bir kardeşine hayırlı bir dua ederse cenab-ı hak ona muhakkak bir melek tayin eder ve yanına arkadaş olarak koyar ki her dua edişte o görevli melek "amin bir o kadar da senin için" der" (müslim zikr: 87)

başka bir hadisde de şöyle buyurulmuştur:
"en çok kabul edilen dua birbirinden uzak olan kişilerin birbirlerine ettiği duadır" (buhari mezalim: 9; müslim zikr: 88 ebu davud salat: 364; tirmizi birr: 88)

ibni-ömer'den (radıyallahu anhüma) yapılan rivayetde resûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "en çabuk kabul edilen duâ, müminin mümine duâsıdır." tirmizî ebû dâvud. Buhârî, el-edebül-müfred.

cenab-ı hakk; “ey musa! Bana günah etmediğin, kötü söz söylemediğin
bir ağızla dua et, sığın!” buyurdu
hz. Musa; “benim öyle bir ağzım yok.” dedi
hakk da buyurdu ki;
“öyle ise bize başkalarının ağzı ile dua et!”

çünkü sen, başkasının ağzıyla günah işlemediğin için o ağız senin için temizdir, günahsızdır.
öyle hareket et ki, başkalarının ağzı gece gündüz sana dua etsin.
Sen, başka birinin ağzı ile kötü söz söylemediğin, günaha girmediğin için o başka birinin özür dileyen ve dua eden ağzı yok mu, işte o ağız senin için günah etmediğin ağızdır.”

peygamber efendimiz(SAV): “günah işlemediğiniz dillerle dua ediniz!” buyurmuştur. Ashab; “bize böyle diller lutfet ey allah’ın resûlü!” demişler.
Peygamberimiz de buyurmuş ki; “bazınız bazınıza dua etsin. çünkü sen, onun diliyle kötü söz söylemedin; o da senin dilinle günaha girmedi.” buyurmuştur.

Allahım Rabbim hepinizin istedigini hayırlısıyla versin inşaallah........ bendende duanızı eksik etmeyin inşaallah..

Allahım Rabbim hepinizin istedigini hayırlısıyla versin inşaallah........ bendende duanızı eksik etmeyin inşaallah..

aminn canım inşallah en kısa zamanda her işimizi hayırla sonuçlandırsın inşallah Rabbim.. senin de hakında herşeyin hayırlısı olsun canımm

başkası için dua eden tüm arkadaşlardan Allah razı olsun Rabbim iki katını versin onlara... ve Mısır daki kardeşlerimiz için de dua edelim arkadaşlar Allah ebeden razı olsun herkesten .. bizlerin de duaları kabul olsun inşallah en hayırlısıylaa, Rabbim hakkımızda hayırlı olanı gönlümüze razı etsin amin

Kardeşlerim nişanlımla ayrıldım. Birbirimizi seviyoruz ama anlaşamıyoruz. Onun bu aralar işleri kötü gidiyor ve bana çok sıcak davranmıyor. Tersliyor. Dugunumuze az zaman kaldı ve biz sanırım ayrıldık. Bizim için dua edebilir misiniz? Onun işleri düzelmesi için ve beni tekrardan eskisi gibi sevmesi için.

Dua ettim inşallah her sey gönlünüzce olur
Son durumunuz nedir?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…