Basit gibi görünüyor ama çok yıprandım UYUYAMIYORUM

Mulier

Deliliğin eşiğindeki kadın.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2015
439
577
Valla tam olarak başlıktaki gibi. Yaklaşık 2 aydır hiçbir şekilde gece uykusu uyuyamıyorum. Bunu değiştirmek için denemediğim yöntem kalmadı. Sabah 6 ya kadar gözüme uyku girmiyor sonra mecbur öğlen 2-3 gibi kalkıyorum ve bu benim çok sinirimi bozuyor.

Bir gün uykusuz kalıp ertesi gün erken uyumayı denedim sadece bir gün sürüyor. Uykusuz oldugum için erkenden yatıyorum sabah kalkıyorum, bu sefer gecesi yine uykum gelmiyor.

Yani çıldırcam artık o raddedeyim yaşam kalitemi çok düşürdü. Çok zorluyorum kendimi her şeyi denedim olmuyor. İşe girme imkanım yok sınavlarım var bunun için baska sehre gidiyorum 10 gün kalmam gerekiyor. Günlük veya haftalık işte maalesef yok. Belki işe girersem düzene girer uykum ben de düzene girerim diye düşündüm iş olayı 3 ay imkansız.

Çok kötüyüm. Zaten bunalımdayım bir de üstüne bu uykusuzluk eklenince iyice yıprattı beni.

Bana kendinizi uyumamaya şartlandırmış gibi geldiniz. Uyuyamayacağınıza inandığınızda uyuyamazsınız
Bir gece uyumayıp öğlen 2 3 gibi uyumayın akşam 10 a kadar dayanmayı deneyin. Anca böyle çözülür gibi geldi

Valla tam olarak başlıktaki gibi. Yaklaşık 2 aydır hiçbir şekilde gece uykusu uyuyamıyorum. Bunu değiştirmek için denemediğim yöntem kalmadı. Sabah 6 ya kadar gözüme uyku girmiyor sonra mecbur öğlen 2-3 gibi kalkıyorum ve bu benim çok sinirimi bozuyor.

Bir gün uykusuz kalıp ertesi gün erken uyumayı denedim sadece bir gün sürüyor. Uykusuz oldugum için erkenden yatıyorum sabah kalkıyorum, bu sefer gecesi yine uykum gelmiyor.

Yani çıldırcam artık o raddedeyim yaşam kalitemi çok düşürdü. Çok zorluyorum kendimi her şeyi denedim olmuyor. İşe girme imkanım yok sınavlarım var bunun için baska sehre gidiyorum 10 gün kalmam gerekiyor. Günlük veya haftalık işte maalesef yok. Belki işe girersem düzene girer uykum ben de düzene girerim diye düşündüm iş olayı 3 ay imkansız.

Çok kötüyüm. Zaten bunalımdayım bir de üstüne bu uykusuzluk eklenince iyice yıprattı beni.
Bi rahatszlignz yoksa yatmadan evvel melisa yada papatya cayi icin rahatlatir uyutur

Bana kendinizi uyumamaya şartlandırmış gibi geldiniz. Uyuyamayacağınıza inandığınızda uyuyamazsınız
Bir gece uyumayıp öğlen 2 3 gibi uyumayın akşam 10 a kadar dayanmayı deneyin. Anca böyle çözülür gibi geldi

Şartlandırmadım olmuyor yaşamayan bilemez

Çok hafif uyku ilaçları var. Aile hekimine danışarak kullanabilirsiniz. Akşam 9-10 gibi kullanırsanız 11-12 civarı uyursunuz. Düzene girene kadar kullanır sonra bırakırsınız.

Aynısı basıma gelmişti ki hala daha benim en erken uyku saatim gece 2 falandır öncesinde ne kadar uykusuz olursam olayım uyuyamam.Ama önceden sabah 6-7de uyuyup en erken öğlen 2 veya aksam 5 gibi kalkıyordum.Şuan saat 9-10 gibi kalkıyorum.Bana göre aşşşşırı erken mesela ama gece 1-2de uyumak da bana göre erken.Yani kendinizi ve vucudunuzu yormadan o uyku asla gelmiyor.Tavsiyem en azından dısarı cıkıp yürümek fiziksel aktivite yapmak

Spor, yürüyüş yapsanız yorgunluktan uyuyabilirsiniz belki. Nasıl bi düzeniniz var bilmiyorum ama hareketsiz bi yaşantınız varsa ondan kaynaklanabilir. Ya da bunalımın etkisi. Ben de depresyon sebebiyle uyku problemi çektim bilirim. Doktora muhakkak gidin bence.

Hakikaten depresyondaysanız uyku sorunları normal; bir uzmanla görüşün. Bir de yukarıda arkadaşın söylediği gibi mutlaka spor yapın; hafif koşu tempolu yürüyüş pilates gibi her gün belli saatlerde yapabileceğiniz orta şiddette bir dal seçin. Hem depresyona karşı mutluluk hormonu salgılatır hem de bedensel olarak yorulacağınız için uyumanızı kolaylaştırır. Ve her gün aynı saatte yatağa girin az Işık’ta kitap okuyun vücut saat rutinine alışsın. Bebeklere uyku eğitimi vermeye benziyor aslında; yanlış anlamayın ben de asla uyku saatlerimi düzenleyemiyorum size verdiğim öğütlere kendim de uymaya çalışıyorum

Aynısı mevcut malesef ve çoğu kişide de var.
Bu telefonla geçirilen zaman uyku düzenini etkiliyormuş.
Bende 2 aydır sabah olduğunu görüp anca uyuyorum. Mesela 7 de yattım 12 de kaldırıyorum kendimi gece 1 gibi uyusamda mutlaka 3-4 te kalkıyorum.
Kullandığınız ilaçlara bakın yan etkileri olabilir. Benim kullandığım bir ilacın yan etkisinde var, kontrolüm geldi gidicem. Çözüm olmazsa mecbur psikolog ve bir süre ilaç almak lazım gelicek.
Çünkü baya yoran bir süreç.

fiziksel olarak yorun kendinizi. spor yapin is yapin vs. vücut
yorgun olunca uyku cok kaliteli oluyor.

mutlaka bir destek alın tek başınıza halledemezsiniz çünkü süreklilik kazanmış geçmiş olsun

vücudunuzu yormaniz lazim.Is yok diyorsunuz belki evlere temizlige gidebilirsiniz.Hem para kazanir hem de yorulup erken uyursunuz.Ya da cevreniz müsaitse yürümeye baslayin.2-3 saat.

hareketsiz bir yaşamınız varsa ondan oluyor. bende de vardı sinirden ağlıyordum uyumam lazım diye. günde bir saat yüzünce 10 u bile bekleyemediğim günler oldu. uyuyamayacak gibi olduğumda en azından 10 15 dk yoga yaparım yatmadan kasların gerilip gevşeyince daha güzel uyuyabiliyorum şartlamayın kendinizi uyuyamıyorum die en önemlisi de o

Piskolojik olarak böyle dusunuyosunuz kendinizi srtlsndirarak uyuyamazsiniz zaten

Bende de aynı durum var . Hatta bu uyuyamamak asıl sizi bunalıma sokan. İnsan geceleri daha çok düşünüyor kafaya takıyor .

Tıpkı benim gibisin. Ben de öyleydim. Sabaha doğru yatıp 11-12 ye 1 e kadar uyurdum. Şimdi işe girdim en geç 11 gibi uyuyorum sabah 7 buçukta kalkıyorum mecbur. Hatta şuan hafta sonu ve ben 8 sen beri uyanığım uyumaya çalışıyorum ama yok.

Her gün 10 dk erken yatip 10 dk daha erkene alarm kurun .Boyle duzenlemeyi deneyin .Bir anda saatler evvel yataga girerseniz bu sartlandirma ile uyuyamazsiniz.
Not: bu oneriyi yazan gece sadece 2 saat uyumus minik bebek annesi :))

X