Jinekoloji Bartholin Kisti/Apse Sorunu, Tedavi Süreci.

freyaaa1379

Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2020
7
1
26
Merhabalar öncelikle, 24 yaşındayım. İlk kez Nisan ayında vajinal açıklığın sol alt kısmında şişlik fark ettim. İlk defa olduğu için ne olduğunu anlamadım şişlik 2-3 gün içinde büyüdü. İnanılmaz bir ağrı yapmaya başlamıştı. Doktora gittiğimde Bartholin apsesi teşhisi koydu. Şırıngayla içini boşalttı. Sonra araştırmalarıma göre şırınga ile boşaltma çok tavsiye edilen bir şey olmadığını öğrendim. Açıkçası her doktor bu konuda farklı bir şey söylüyor. Şimdi aynı tarafta aynı sorunu tekrar yaşıyorum bugün tekrar gittim henüz ağrısız ve küçük büyümesinden korkuyorum. Doktor antibiyotik ve fitil verdi. Bu problemi yaşayan gerçekten faydasını gördüğünüz çözüm yöntemi ya da önereceğiniz doktorların yazdığı jel veya krem var mı kendi kendine drene olabilmesi için?

merhaba öncelikle çok geçmiş olsun bartholin kistinin apseye dönüşmesi olayını defalarca yaşamış biri olarak birçok yöntem denedim en etkili yöntem kesinlikle sıcak su oturma banyosu veya sıcak kompres uygulamak. Bunlarda bir an önce oradaki iltihabın drene olmasını sağlıyor. Onun dışında oradaki iltihabı kurutacak başka birşey yok malesef tek çare iltihabın drene olması. Doktorlar bana buguna kadar ameliyatı önermedi yaşımdan dolayı ve bekar olduğum için. Açıkçası bende tercih etmek istemedim birçok yorum okuyorum ameliyat olanlarda da memnun kalma oranı çok düşük. Birdaha tekrarlayacaksa neden olayım diyorum. Artık bu acıya alıştım malesef ilk yaşadığımda bu nasıl birşey demiştim yataktan kalkamamıştım ama artık öyle bir duruma geldim ki mümkün mertebe günlük yaşantıma devam ediyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun çok geçmiş olsun.

Tedavi konusunda kendimce ben de sizin gibi araştırmalar yaptım. Gümüş nitrat vs tarzı yöntemler ya da ameliyatla tamamen aldırmak. Devlet hastanesindeki doktorlar genelde almaktan yana olmuyorlar. Başkalarından duyduğum kadarıyla özelde de alınmasından yana oluyorlar genelde. Aldırmak da sorun, şu an aldırmamak da. Gerçekten tedavisi olmayan bir şeyle baş etmek zor. Allah hepimize şifa versin cidden. Bugün 3.günüm halen çekiyorum. Dediklerinizi yapıyorum. Sıcak su oturma banyosu, sıcak temiz havlu ile kompres, hatta Saraçoğlu'nun kuru beyaz dut kürünü de uyguluyorum. 2.günüm henüz bir gelişme yok. Memnun kalanlar da çok olmuş. Denemekten zarar gelmez dedim, bakalım Tavsiyeniz için teşekkür ederim bu arada

Çok geçmiş olsun. Ne demek rica ederim. Ne durumdasınız bayağı geçmiş üstünden umarım şu an sağlığınıza kavuşmuşsunuzdur. Bu hastalığın nasıl bir süreç olduğunu bildiğim için herkesi düşünüyor ve merak ediyorum açıkçası

Şuan nasılsınız bende de ilk defa oldu resmen ölüp ölüp dirildim baya sancılı bir surecti hala qra ara orada bir rahatsızlık hissi oluyor krem fln sürüp koyuyorm pamuğa iltihap gibi sarı bisjler geliyo pamuğa geçmeyecekmi tamamen ya eşime yaklaşmak istemiyorm bile korkudan 1 ay geçti patlayalı ztn siz nasılsınız

Benim de dün patladı. 6 kez falan oldu. Gerçekten doktorlar da hiç bir şey demiyor. Bir çaresi olmaması çok kötü. Benim 2 kez kendi patladı . 2 kez doktor lokal anestezi altında drene ettin. 1 kez genel anestezi ile drene ettiler. 1 kez siringayla boşalttılar hayatımda böyle bir acı yaşamadım korkunçtu zaten akşamına tekrar şişti bu sefer de sıktılar. Her neyse bende bezi aldırmak hiç istemiyorum özele gittiğimde hepsi aldirman lazım falan diyor. Ama devletteki doktorlar aldırma diyor. Antibiyotik kullanmaktan çok yoruldum. Şu illetten kurtulan bir çaresini bulan Allah rızası için yazsin

Konuyu 2. kez tekrar ettiğinde açmıştım. Yorumlarını şimdi görüyorum. O zaman temmuzun başı idi. Ankara'ya sınava gideceğim için geçici rahatlama sağlaması açısından enjeksiyonla drene ettirmek zorunda kalmıştım. Asla tavsiye etmiyorum. Devlettekiler bu konuda kolaya kaçıp bunu yapıyorlar. Olabilme imkanınız varsa mutlaka araştırın ve iyi bir doktora ameliyatınızı olun apseli ise operasyon maalesef şart. Aksi takdirde ilaçla antibiyotikle küçülsede nüks oranı yüksek. Enjeksiyonla cerahati aldırmamdan sonra küçülür gibi olmuştu. Son bir haftadır ciddi manada ağrı ve sızı yaptı. Kistim apseli ve büyüktü. 3 cme ulaşmıştı neredeyse. Doktoruma muayene oldum. Bezi almaktan yana olmadı. Kistimi aldı. Genel anestezi ile oldum. Ameliyat sırasında hiçbir şey duymadım. Sonrasında narkozun etkisi geçince yanma ve sızlama vardı çok. Ağrı kesici iğne yaptılar. Çok iyi geldi. Bir kaç saat daha yattım akşam taburcu oldum. Sonrasında yürümede problem olmuyor bu arada sadece oturup kalkarken yatarken sızlıyor yeni olduğu için onun haricinde bir problem yok çok şükür. P. Tesi kontrolüm var, pansumanı doktorum yapacak. Bu şekilde başka sormak istediğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz bu arada hepimize acil şifalar diliyorum. Bir daha tekrar etmez umarım...

Ben de bartholin kistinden canı yanmış biri olarak özellikle bu konuda derdi olanlara tecrübemi anlatmak istiyorum. İlk olarak 3-4 sene önce belki de daha fazla süre önce bartholin kistim olduğunu farkettim. Farkeder farketmez 3 doktora gittim. Biri krem vereceğim sür patlayınca gel dedi korktum hiçbir şey yapmadım. Kistimle yaşadım. Evlendim. Geçen sene apse yaptı ılık suya oturdum dut yedim fayda etmedi. Devlet hastanesine gittim. Yatış yapıldı. Ameliyat oldum. Ama maalesef iki haftaya tekrarladı. Anlaşılan kanal oluşmamıştı. Şırınga ile boşaltıldı. Ama orda kanal olmadıktan sonra sıvı içeride birikir. İnternetten araştırma sonucu bu konuda sitesi de olan Özgür Kartal‘ı aradım. Siirtte öğretmenlik yapmama rağmen rapor alıp İstanbul’a gittim. Allah gerçekten başa vermesin. Çekenleri de iyi doktorlara denk getirsin yoksa doktorların eline kobay oluyoruz. Çok şükür tekrar etmedi. İnşaallah bir an evvel bu konuda derdi olan kim varsa kurtulur

Bir de mesela devlette ameliyat olduğumda ameliyat sonrası bir süre gazlı bezle batikon sürdüm pansuman yaptım diren gibi birşey takılıydı sonra çıkardılar canım yandı öldüm resmen. Anlatırken bile aklıma gelince o acıyı yeniden yaşıyorum. Ama Özgür kartal batikona gerek yok orayı kurutur dedi dikişlerimi de aldırmadım kendi düşsün dedim. Çok rahat bir süreçti. Önceden canım bu konuda o kadar yandı ki o nedenle aklıma gelen ayrıntıları da ekledim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…