Bartholin Kisti (Absesi )

ben 11 nisan 2013 de bartolin ameliyatı oldum. çok korkuyordum. sizin gibi sürekli ameliyat olacakların yorumlarını okuyordum.
mecbur kalmasam gitmeyecektim. sık sık çıkıp patlayan bartolin artık patlamadı. 1 yıla yakın zaman öyle hafif ağrılı yaşadım.
artık karar verdim ve doktora gittim. hemen ameliyat dedi çok büyüktü. ameliyat hazırlıklarını yapıp hemen yattım. ne kadar
korktuğumu anlatamam. inanın bütün çevrem söyler sen ne değişik ne korkaksın diye. ameliyattan çıktım ayıldıktan sonra doktorum geldi meğer 2 taraftada varmış. biri 15 cm, diğeri 8 cm olmuş. bartolin bezleriyle beraber aldı. bir daha hiç olmayacak dedi. hastanede 4 gün yattım. antibiyotik tedavisi gördüm. çünkü bayağı büyüktü. görünen yerde dikişim yok, içerideymiş dikişler. görüntüde hiçbir sorun da yok gayet iyi yani. istinye devlet hastanesinde oldu. beyhan hanım müthiş bir doktordu. ona minnettarım. sakın korkmayın. iyiki olmuşum. çok mutluyum. yeniden doğdum sanki...

Canım moralini bozmak istemem tabi ama bilmeni de isterim. Benim doktorum bunu asla önermemişti. Travmatik olabilir diye. Çünkü bartholin bezleri ilişki sırasında ıslanmayı sağlayan bezler ve bezin tamamen alınması cinsel hayatta sorun yaratabilir demişti. Sende böyle bir sorun oldu mu?

canım ben 2 sene yaşadım bu bartholini ama Rabbime şükürler olsun ki en son 1 sene önce büyük bir acıyla (evime 112 gelmişti düşün artık) tarihe gömdüm :) şu an çok iyiyim ,o zamanlar aklıma geldikçe psikolojim bozuluyor,ilişkiye gelince ben bir çok operasyon geçirdiğim için eşim çok anlayışlıydı ve biz 3 hafta falan bekleyip beraber oluyorduk ve ağrımda olmuyordu,başka soruların varsa sorabilirsin

Canım mesaja hemen cevap yazamadım. Halen iyileşme olmuş değil. 8 ay oldu operasyon olalı ve toplamda 8 kez ilişkiye giremedim. İlişki sonrasında bakmaya korkuyordum ancak son defasında baktım ki ameliyat olan kısım şişmiş ve kan oturmuş. Her ilişkiden iki gün sonra kanlı bir sıvı boşalıyor benden. Ben tekrar gidicem bir doktora. Etilerde JİNEPOL dü sanırım. Yani sadece kadın hastalıkları üzerine olan bir hastane olsun istiyorum. Psikolojim bozuldu. Kendimi kadın gibi hissedemiyorum artık ya.

herkese geçmiş olsun
merhaba
arakdaşlar bende bu durumdan şüpheleniyordum kendimde ama yazılarınızı okuyunca dikkat ettimki sanırım şişlik kendi kendine inmiyor ve sadece cinsel ilişki sonrası olmuyor sanırım biri bana cevap verebilirmi lütfen

kendi durumumu izah edeyim şubat başında kütraj oldum, zaten 15 gün kadar cinsel ilişki yasaktı olması vs.
1 aydır düzenli ilişkimiz var eşimle fakat cinsellik sonrasında vajen dudaklarında şişlik hissediyorum ve ağrı oluyor müthiş bir şekilde, ama bu ağrı ben ayakta olunca çok oluyor biraz açık konuşacağım ama şöyle söylim gece ilişki olurda üstüne uyursam ağrı çekmiyorum ama eğer sabah olursa üstüne ayakta kalmam gerekirse yaklaşık 2 saat kadar oldukça etkili ağrı çekiyorum
ve neden olduğunu anlayamadım bir türlü ben doktora gideceğim fakat bir araştırayım dedim birde gebelik istiyorum şimdi doktor işi gebeliğe engel olur ilaçlar falan

benim sormak istediğim sizdedemi bu şekilde başladı bu abse, yada böyle bir kaç şişip indiği oldumu yoksa bir kez şişince hiç inmiyormu ???? nolur cevap verirmisiniz

Canım bartholin vajen dudaklarında değil dudak içi kısmında olan bezlerdir. Google da bartholin yazıp görsellere bakarsan daha açıklayıcı olur senin için. BArtholin oluşmuşsa eğer kesinlikle genel anestezi olmadan içini boşaltma yöntemini tavsiye etmiyorum çünkü kesinlikle tekrarlıyor. 3 yez yaşadım. Sonunda ameliyat oldum. Bence ne olursa olsun bi doktora görünmende fayda var.

yine elime geliyor :/
napıcm bilmiyorum resmen inatlasıyoruz.
tamam diyorum oh diyorum yine cıkıyor..
antibitoyitik mi kullansam tekrardan
sanırım henüz 1.5 ay önce bitti ilacım
ve antibiyotik bitiminde de mantar oluyorum :/

bugün banyoda ben de ilk kez elime gelen bir kitle hissettim. forumda böyle bir konu ararken burayı buldum,ama bu bahsedilen kist mi bendeki emin olamadım. tam vajinanın yanında değil. kasıkla vajinanın birleştiği yerden biraz içe doğru. nasıl tarif edeceğimi de bilemiyorum yerini. biraz yayvanca ve sert bir kitle. normalde acımıyor ama sanki elleyince acıyor, ya da çok kontrol ettim fakettiğimden beri acaba ondan mı acıyamaya başladı bilmiyorum.aklıma çok kötü şeyler geldi:KK43: burayı okudum yine emin olamadım. doktora hemen gitmek de istemiyorum korkuyorum.

hala bu sorunu yaşan arkadaşlar varsa yazabilirler mi:KK43:

bugün banyoda ben de ilk kez elime gelen bir kitle hissettim. forumda böyle bir konu ararken burayı buldum,ama bu bahsedilen kist mi bendeki emin olamadım. tam vajinanın yanında değil. kasıkla vajinanın birleştiği yerden biraz içe doğru. nasıl tarif edeceğimi de bilemiyorum yerini. biraz yayvanca ve sert bir kitle. normalde acımıyor ama sanki elleyince acıyor, ya da çok kontrol ettim fakettiğimden beri acaba ondan mı acıyamaya başladı bilmiyorum.aklıma çok kötü şeyler geldi:KK43: burayı okudum yine emin olamadım. doktora hemen gitmek de istemiyorum korkuyorum.

hala bu sorunu yaşan arkadaşlar varsa yazabilirler mi:KK43:

şişlik vajinana yakın yerde ve iç derideyse bartolin canım maalesef ben evlenmeden önce şişliği bilioydum ama hiç canım acımıyodu araştırmamıştım da yani ama evlendiğimin ilk gecesi birliktelik yaşayamadım sorunun ondan kaynaklı olduğunu anladık eşimle ve hemen doktora gittim doktor içini boşalttı direk ve 20 gün pansuman yaptık antibiyotik kullandım üzerinden 6 ay geçti yine tekrarladı ama beni rahatsız etmiyo 6. ay ağrı olur gibi oldu doktora gittik genel anesteziyle alayım hepsini dedi kabul etmedim çünkü hepsi alınırsa cinsel ilişkide sıkıntı olacak biliyorum sıvıyı onlar sağlıyo zaten doktorun akşamı ilişkiye girdim eşimle canım yanmadı ve hamile kaldım o gece şimdi 6 aylık bi kızım var normal doğum yaptım kist patlar diye bekledim ama ayynıı duruyo ama canımı da yakmıyo bi daha doktora gitmeyi düşünmüyorum sen bekar mısın ben evleninceye kadar gitmedim ha bekarken gitsen de zaten sıkıntı olmuyo oraya bi iğne vuruyo kesik yapıyo çok az akıtıyo dikiş falan yok sonrasında acımıştı ama yapacak bişi yok

şişlik vajinana yakın yerde ve iç derideyse bartolin canım maalesef ben evlenmeden önce şişliği bilioydum ama hiç canım acımıyodu araştırmamıştım da yani ama evlendiğimin ilk gecesi birliktelik yaşayamadım sorunun ondan kaynaklı olduğunu anladık eşimle ve hemen doktora gittim doktor içini boşalttı direk ve 20 gün pansuman yaptık antibiyotik kullandım üzerinden 6 ay geçti yine tekrarladı ama beni rahatsız etmiyo 6. ay ağrı olur gibi oldu doktora gittik genel anesteziyle alayım hepsini dedi kabul etmedim çünkü hepsi alınırsa cinsel ilişkide sıkıntı olacak biliyorum sıvıyı onlar sağlıyo zaten doktorun akşamı ilişkiye girdim eşimle canım yanmadı ve hamile kaldım o gece şimdi 6 aylık bi kızım var normal doğum yaptım kist patlar diye bekledim ama ayynıı duruyo ama canımı da yakmıyo bi daha doktora gitmeyi düşünmüyorum sen bekar mısın ben evleninceye kadar gitmedim ha bekarken gitsen de zaten sıkıntı olmuyo oraya bi iğne vuruyo kesik yapıyo çok az akıtıyo dikiş falan yok sonrasında acımıştı ama yapacak bişi yok

bekarım:KK17: ilk gün şişliği farkedince çok korktum, aklıma binbir tür şey geldi:KK43: ama şimdi içim biraz daha rahat. eğer birkaç haftaya geçmezse ya da büyürse doktora gitmeyi düşünüyorum. ama yine de çok korkuyorum. inşallah kendi kendine geçer:KK43:teşekkür ederim cevabınız için:KK42:

bebişinize de sağlıklı mutlu ömürler dilerim:nazar:

Son düzenleme:
ben 11 nisan 2013 de bartolin ameliyatı oldum. çok korkuyordum. sizin gibi sürekli ameliyat olacakların yorumlarını okuyordum.
mecbur kalmasam gitmeyecektim. sık sık çıkıp patlayan bartolin artık patlamadı. 1 yıla yakın zaman öyle hafif ağrılı yaşadım.
artık karar verdim ve doktora gittim. hemen ameliyat dedi çok büyüktü. ameliyat hazırlıklarını yapıp hemen yattım. ne kadar
korktuğumu anlatamam. inanın bütün çevrem söyler sen ne değişik ne korkaksın diye. ameliyattan çıktım ayıldıktan sonra doktorum geldi meğer 2 taraftada varmış. biri 15 cm, diğeri 8 cm olmuş. bartolin bezleriyle beraber aldı. bir daha hiç olmayacak dedi. hastanede 4 gün yattım. antibiyotik tedavisi gördüm. çünkü bayağı büyüktü. görünen yerde dikişim yok, içerideymiş dikişler. görüntüde hiçbir sorun da yok gayet iyi yani. istinye devlet hastanesinde oldu. beyhan hanım müthiş bir doktordu. ona minnettarım. sakın korkmayın. iyiki olmuşum. çok mutluyum. yeniden doğdum sanki...

bendede oldu bu 3 haftadır 2 hafta antibiyotik kullandım ama hala geçmedi benimde patladı sanırım bastırdıkça iltahap çıkıyor doktor tekrar olur dedi bezi almamız gerekiyo dedi sen nasılsın şimdi ilişkide sorun yaşıyor musun lütfen tecrübeli olanlar bir akıl versin

kızlar bende evlenmeden 1 ay önce tanıştım bu kistle önce doktora gittim kendi patlar belki bekle dedi antibiyotik verdi kullandım o sıralarda evlenme evraklarını hallediyodum koştur koşturr ama yok böyle bir acıı ağladımm bir sürü sonra bi baktım patlamış gerçekten çok rahatladımm ama patlamasının sebebi bence çok yürümüş olmam sonra yine çıktı yine doktora gittimm evlenmeme 2 hafta kalmıştı doktor krem verdi evlendikten sonra ameliyat ol dedi :KK43:(( kullandım kremi ve sürekli sıcak havlu koydum ama sürekli 20 dk da 1 havluyu ütü ile ısıttım koydumm acısı bi baktım kesildi hiç ağrı yok ama bu defada sivilce gibi şişti patladı şişiyor patlıyor ve halada aynı :KK43: evlendikten sonra yine yani geçen gün doktora gittiim baktı dedi kronikleşmiş bu ameliyat için patlamaması lazım ama seninki sürekli patlıyo dedi ama bi rahatsızlık ağrı vermiyo ama var bartholinle yaşamaya alıştım tavsiyem sıcak tutun orayı :)

Sanirim bendede var bu 😞 agri yapmio findik kadar .. Esimle birlikte oldugumun ertesi gunu farkettim, hatta 1 ay once ilk oldu ve kendimiginden gecti bi on gun icinde baktim yine olmus:KK43:

Merhaba..Ben bartholin kistiyle ilgili operasyonumu geçirmeden önce sitedeki yorumlar epeyce bilgilenmeme sebep olmuştu o yüzden bu paylaşımı borç biliyorum kendime..Ben kistimi 8 ay önce farkettiğimde doktor zararsız durumda olduğunu ve ağrı yaparsa müdahale gerekeceğini söyledi.8 ay sonra yaklaşık bir haftada ceviz büyüklüğüne ulaşmasıyla beraber ağrılarım başladı.yaklaşık 3-4 doktor dolaştık ve hepsi (özel dahil) ankara büyük doğuma yönlendirdi.büyük doğum gerekli tahlilleri yaptıktan sonra yaşım çok küçük olduğu için gümüş nitrat tedavisi uygulayacaklarını söyledi.5 dk lık basit bir operasyon olduğunu hastaneden çıkar çıkmaz günlük hayatıma geri dönebileceğimi söyledi.Kesinlikle söyledikleriyle alakası olmadı.lokal anestezi yapmaya çalıştılar.vurdukları iğnenin acısı bir yana bütün ama bütün operasyonu hissettim.iğne hiçbir işe yaramadı.operasyon bittiğin de dahi 2 saat ağlamam ve amelyat anında hissettiğim acım geçmedi.ben hissediyorum canım çok yanıyo diye defalarca ağlayarak uyardım.bacaklarımdaki titremeyi hiç anlatmayayım.bana verdikleri cevap şu oldu..APSE OLAN YER UYUŞMAZ!!öyleyse neden genel anestezi yapmadınız!!neşterin, günmüş nitrat çubuklarının ve dikişlerin acısını ağlaya ağlaya çektim.bugün 2.günüm.sürekli kanamam var.zannedersem çubuk iltihabı boşaltıyor.cuma günü ise gümüş nitratı çıkartacaklarını söylediler.gitmeye cesaretim yok.ağrım var oturmakta ve tuvalette zorluk çekiyorum.eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa kesinlikle genel anestezi isteyin.çünkü çekilebilecek bir acı değil kesinlikle..herkese geçmiş olsun...

Merhaba..Ben bartholin kistiyle ilgili operasyonumu geçirmeden önce sitedeki yorumlar epeyce bilgilenmeme sebep olmuştu o yüzden bu paylaşımı borç biliyorum kendime..Ben kistimi 8 ay önce farkettiğimde doktor zararsız durumda olduğunu ve ağrı yaparsa müdahale gerekeceğini söyledi.8 ay sonra yaklaşık bir haftada ceviz büyüklüğüne ulaşmasıyla beraber ağrılarım başladı.yaklaşık 3-4 doktor dolaştık ve hepsi (özel dahil) ankara büyük doğuma yönlendirdi.büyük doğum gerekli tahlilleri yaptıktan sonra yaşım çok küçük olduğu için gümüş nitrat tedavisi uygulayacaklarını söyledi.5 dk lık basit bir operasyon olduğunu hastaneden çıkar çıkmaz günlük hayatıma geri dönebileceğimi söyledi.Kesinlikle söyledikleriyle alakası olmadı.lokal anestezi yapmaya çalıştılar.vurdukları iğnenin acısı bir yana bütün ama bütün operasyonu hissettim.iğne hiçbir işe yaramadı.operasyon bittiğin de dahi 2 saat ağlamam ve amelyat anında hissettiğim acım geçmedi.ben hissediyorum canım çok yanıyo diye defalarca ağlayarak uyardım.bacaklarımdaki titremeyi hiç anlatmayayım.bana verdikleri cevap şu oldu..APSE OLAN YER UYUŞMAZ!!öyleyse neden genel anestezi yapmadınız!!neşterin, günmüş nitrat çubuklarının ve dikişlerin acısını ağlaya ağlaya çektim.bugün 2.günüm.sürekli kanamam var.zannedersem çubuk iltihabı boşaltıyor.cuma günü ise gümüş nitratı çıkartacaklarını söylediler.gitmeye cesaretim yok.ağrım var oturmakta ve tuvalette zorluk çekiyorum.eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa kesinlikle genel anestezi isteyin.çünkü çekilebilecek bir acı değil kesinlikle..herkese geçmiş olsun...

çok geçmiş olsun ya üzüldüm niye böyle bişey yaptıklarını da anlamadım..

ben ilk yaşadığım kist mevzusunu anlatmıştım.. bir ay önce baktım benim kist yine büyümüş ceviz gibi oldu ama ağrım yoktu sadece oturup kalkarken sıkıntı yaptı bana ben de kadın doğum hastanesine gittim ( devlet) hamileyken gittiğim doktora gittim bartolin kisti olduğumu söledim nerden biliyosun dedi iki yıl önce başıma geldi tekrarladı şimdi dedim.. muayene etti senin kist değil abse olmuş kimsen var mı dedi ben de eşimle geldim 1 yaşında kızım var ve kimse yok bakacak dedim siz içini boşaltın sonra ameliyat olurum dedim kadın tamam dedi sağolsun.. yatışım yapıldı yine bekledim biraz ama bendeki stres kii normal doğum yapmış biri olarak yine de çok stres yaptım.. neyse iğneyi yaptı doktor önce giriş yerine gazlı bez koydu sonra kesi attı ve aktı gitti hiçç canım yanmadı 5 dakikada bitti ve kalktım kanamam dahi olmadı.. ama yine hafif de olsa şişlik var ve bartolin kanalını aldırmam gerekiyor kadın kisti görünce nasıl dayandın ağrısına dedi ama benim hiç ağrım olmadı ki :) neyse demedim zaten bi de öncemli hatırlatma abse akıntısı kötü koku yaparmış benim abse olmamış çünkü hiç koku yoktu akan sıvıyı da gördüm iğreenç :) velhasıl çok dikkat etmek gerekiyo günde iki kere iç çamaşırı değiştiriyorum ilişki sonrası hemen tuvalete gidiyorum ki mikrop kapmasın diye çatala yatmak kadar kötü bişey yok ama işte insanın başına olmadık şeyler gelebiliyo Allah beterinden saklasın çünkü odamdaki kadının rahim ağzı kanseri olma olasılığı yüksekti kendi halime şükrettim..

çok geçmiş olsun ya üzüldüm niye böyle bişey yaptıklarını da anlamadım..

ben ilk yaşadığım kist mevzusunu anlatmıştım.. bir ay önce baktım benim kist yine büyümüş ceviz gibi oldu ama ağrım yoktu sadece oturup kalkarken sıkıntı yaptı bana ben de kadın doğum hastanesine gittim ( devlet) hamileyken gittiğim doktora gittim bartolin kisti olduğumu söledim nerden biliyosun dedi iki yıl önce başıma geldi tekrarladı şimdi dedim.. muayene etti senin kist değil abse olmuş kimsen var mı dedi ben de eşimle geldim 1 yaşında kızım var ve kimse yok bakacak dedim siz içini boşaltın sonra ameliyat olurum dedim kadın tamam dedi sağolsun.. yatışım yapıldı yine bekledim biraz ama bendeki stres kii normal doğum yapmış biri olarak yine de çok stres yaptım.. neyse iğneyi yaptı doktor önce giriş yerine gazlı bez koydu sonra kesi attı ve aktı gitti hiçç canım yanmadı 5 dakikada bitti ve kalktım kanamam dahi olmadı.. ama yine hafif de olsa şişlik var ve bartolin kanalını aldırmam gerekiyor kadın kisti görünce nasıl dayandın ağrısına dedi ama benim hiç ağrım olmadı ki :) neyse demedim zaten bi de öncemli hatırlatma abse akıntısı kötü koku yaparmış benim abse olmamış çünkü hiç koku yoktu akan sıvıyı da gördüm iğreenç :) velhasıl çok dikkat etmek gerekiyo günde iki kere iç çamaşırı değiştiriyorum ilişki sonrası hemen tuvalete gidiyorum ki mikrop kapmasın diye çatala yatmak kadar kötü bişey yok ama işte insanın başına olmadık şeyler gelebiliyo Allah beterinden saklasın çünkü odamdaki kadının rahim ağzı kanseri olma olasılığı yüksekti kendi halime şükrettim..

öncelikle herkese cok geçmiş olsun. bende eylül ayında gümüş nitrat tedavisi görerek içini boşalttırdım.ama 2 ay geçmeden tekrarladı ve nasıl bi anda tekrar okadar büyüdüğüne anlam vermedim.öncelikle insanın gerçekten psikolojisini bozuyo yine mi yaa diyosun...yarın hastaneye yatıyorum salı günü bezeyi tamamen alacaklar.yasım daha genç oldugu için aldırma taraftarı değildim ama doktor zaten görevini yerine getiremeyen bi beze aldırmazsan sen sıkıntı cekersin sürekli tekrarlar dedi.ve ben yine heran bi korkuyla yenilediğimi diye sürekli tetikte durmak istemiyorum...Allah daha beterinden saklasın herkese tekrardan cok geçmiş olsun...cıkınca tekrar yazarım gelişmelerle birlikte...

oncelikle herkese cok gecmis olsun bu hastaliktan dolayi..Rabbim bizi bu hastaliktan kurtarsin ins.bnmde ayni sorunlarim var ve bu sorunlarim hamile oldugum anda basladi,su an 30 haftalik hamileyim ve hala bartholin basesinden kurtulmus degilim.dr lar sadece antibiyotik ve agri kesici Verdi hamileyim diye ameliyat yapmak istemediler.bn ingilterde yasiyorum burda local anestezi yasak oldugu icin yapmadilar.ama gecen carsamba gunu bni hemen hastaneye yatirip epidural anesteziylen abseyi kesip icini bosalttilar ama deriyi acik biraktilar zmnla kendi kapansin diye.banada sadece agri kesici verdiler ve orayi sicak su ile yikamai soylediler..bugun 4 gun oldu aameliyat olali dokunamadim orama cok canim Yandi acaba tekrar olusuyormu yoksa daha yeni oldugundan mi kesik aciyor.sizin ameliyattan sonar ne gibi sorunlariniz oldu cvplarmisiniz.acaba tekrarladimi kisa surede.cunku orayi temizlemeye calisirken sislik vardi..tesekkurler simdiden:KK1:

Öncelikle bu derdi çeken herkese acil şifalar diliyorum. Arkadaşlar ben bu illerle 4ay önce tanıştım ve 5aylık evliyim :KK43: evliliğinin ilk ayları zehir oldu . İlk olduğunda korktum ve doktora görmedim ne olduğunu bilmiyordum ve geçer dedim 2 günde hareket edemez oldum ve 3 gün evde sadece yattim acilar içinde kıvrandım tuvalete cikmamak için ne yemek yedim nede su içtim Allah kimsenin basina vermesin çok çektim. Dayanamadım vaktim geçecek gibi değil doktora gittim doktor hemen neşterle kesti sıvıyı bosaltti inanın o kadar rahatlamıstım ki saniyeler içinde bıraksalar o ççatalda öylece uyuyabilirdim insanin basina gelmeden anlamıyo kimisi bende dahil o çatala yatmaktan cekiniriz ama orası benim acılarımin sonu oldu. Sonrasında 1gün yattım hastanede çıktım doktor tekrarlar ama ne zaman bilinmez dedi bende sevinmistim 1 senede 5 senede nerde tekrarlayacak iyileşir gider sandım. 2 ay oldu yine ayni şişti ağrısı çabası yine doktoruma gittim ayni işlemi yaptı kesti bosaltti sonrasindada ameliyat olmazsan geçmez dedi ben hazirdim ameliyata yeterki ayni şeyleri yasamayım dedim. Doktor simdi ameliyat edemem şişlik oluşmaya başladığında gel dedi EE şişlik oluşmaya başladığında da gittim iltihaplı bölgeye ameliyat yapamam diyo şimdi kesilecek koyun gibi korkuyla bekliyorum 2ayın dolmasına çok az kaldı hic bir an aklimdan cikmiyo psikolojim bozuldu ve evliliğinin ilk zamanlarında bunu yaşamak çok kötü.. Rabbim herkese şifa versin. En etkili çözüm nedir bilen varsa paylaşsın lütfen

herkeze acil şifalar dilerim benimde 6 ay önce ceviz büyüklüğünde şişlik oluştu ama hiç ağrım olmadı zamanla küçüldü şimdi fındık kadar ama hiç ağrı çekmedim doktora gitmeyede çekiniyorum acaba zamanla geçermi yoksa tekrar büyürmü doktora gitmelimiyim bilmiyorum

öncelikle herkese cok geçmiş olsun. bende eylül ayında gümüş nitrat tedavisi görerek içini boşalttırdım.ama 2 ay geçmeden tekrarladı ve nasıl bi anda tekrar okadar büyüdüğüne anlam vermedim.öncelikle insanın gerçekten psikolojisini bozuyo yine mi yaa diyosun...yarın hastaneye yatıyorum salı günü bezeyi tamamen alacaklar.yasım daha genç oldugu için aldırma taraftarı değildim ama doktor zaten görevini yerine getiremeyen bi beze aldırmazsan sen sıkıntı cekersin sürekli tekrarlar dedi.ve ben yine heran bi korkuyla yenilediğimi diye sürekli tetikte durmak istemiyorum...Allah daha beterinden saklasın herkese tekrardan cok geçmiş olsun...cıkınca tekrar yazarım gelişmelerle birlikte...

Canım geçmiş olsun ben de tamamen aldırmayı düşünüyorum ama korkuyorum kaç gün yattın zor mu oldu benim yine şişti doktora gitmeye korkuyorum artık ameliyat şart diyecek diye insanda gerçekten psikoloji kalmıyo

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba bende ilk bu problemi 7-8 ay önce yasamistim.Doktora gittigimde iğneyle iltihabi bosaltmaktan başka bir yol olmadigini söyledi ve lokal anestezi bile yapmadan apsenin ustune 4-5 kere iğneyi batirip batirip cikardi ve eliyle sıkarak apseyi bosalti.O gün yasadigim can acisi hala aklimdadir.Son olarak yaklasik bir hafta önce yine şişmeye başladı doktora gittigimde (bu seferki farkli bir doktor) önce antibiyotik vereceğini söyledi.Çünkü benim sisligim çok daginikmis.Onu tek bir alanda toplayıp daha sonra drenaj yapacakmis.Yaklasik 5 gün antibiyotik kullandim.Bugün doktora gittiğimde artik dayanacak gücüm kalmamisti.Bu seferki doktorum önce lokal anestezi yapti daha sonra kesik atarak iltihabi bosaltti.Su an agrilarim azaldi sayilir.Sadece kesik yeri aciyor.Benim sorum bu yine tekrar ederse doktor narkozla o kismi tamamen alacagini soyledi.31 yasindayim ve daha 1.5 aylik evliyim.Bartholin kesesinin alinmasinin olumsuz bir yönü var mi?Şimdiden teşekkürler.

Merhaba bende ilk bu problemi 7-8 ay önce yasamistim.Doktora gittigimde iğneyle iltihabi bosaltmaktan başka bir yol olmadigini söyledi ve lokal anestezi bile yapmadan apsenin ustune 4-5 kere iğneyi batirip batirip cikardi ve eliyle sıkarak apseyi bosalti.O gün yasadigim can acisi hala aklimdadir.Son olarak yaklasik bir hafta önce yine şişmeye başladı doktora gittigimde (bu seferki farkli bir doktor) önce antibiyotik vereceğini söyledi.Çünkü benim sisligim çok daginikmis.Onu tek bir alanda toplayıp daha sonra drenaj yapacakmis.Yaklasik 5 gün antibiyotik kullandim.Bugün doktora gittiğimde artik dayanacak gücüm kalmamisti.Bu seferki doktorum önce lokal anestezi yapti daha sonra kesik atarak iltihabi bosaltti.Su an agrilarim azaldi sayilir.Sadece kesik yeri aciyor.Benim sorum bu yine tekrar ederse doktor narkozla o kismi tamamen alacagini soyledi.31 yasindayim ve daha 1.5 aylik evliyim.Bartholin kesesinin alinmasinin olumsuz bir yönü var mi?Şimdiden teşekkürler.
Geçmiş olsun aynı şeyleri daha fazlasıyla ben yaşadım çünkü bana kesingi uyuşturucu yapmadan attı bir daha olursa bezi alacağını söyledi kabul ettim çünkü biktim artık tek taraflı şişlik se aldi r çünkü ben biktim hep tekrar edecek psikolojik olarak yordu bu kist beni şimdilik dikkat et her iliskiden sonra bati konu ile temizle sıcak tut geçmiş olsun aynı

Merhaba, moralim o kadar bozuk ki benimle ayni şeyi yaşayan sizlerle paylaşmak istedim. Bir buçuk yillik evliyim.Evlendikten beş ay sonra bartholin apsesi agri ateş yapti, genel anestezi ile ameliyat oldum.içi boşaltildi.cabuk iyilestim. Bi kaç ay sonra agrisiz şişlik oldu ayni yerde.Doktorum bir enjektörle içini boşalttı ve şişlik tamamen geçti. İcinden cikan iltihabi laboratuvara gönderdi. Kotu bisey cikmadi çok şükür. Tabi yine antibiyotik aldim.bu arada kontrole gittiğinde rahim agzinda yara gördü onu da başka bi operasyonla dondurdu. Bu arada her seferinde smear testi yaptirdim.Gecen hafta ayni yerde şişlik farkettim.Doktordan randevu alip gidene kadar şişlik büyüdü, agri ateş artti.hemen yine enjektörler içini boşalttı yine örneği lab.a gönderdi bu sefer gram + görüldü. uç kutu antibiyotik.İki gün sonra tekrar gittim içini enjektörle biraz daha boşalttı. Hala şişlik var geçmedi. Bana, kust icine gümüş nitrat koyacağım dedi. Ben de arastirdim bezi tamamen kuruttugunu öğrendim bugün. Bezi alalım demişti ikinci gidişimde.Bana yan etkilerinden bahsetmeden gümüş nitrat demesi çok sindirime dokundu bugün düşündükçe sinirlendim.Word katater diye de bir yöntem var mesela. Yarin kontrolum var. Başka bir doktora daha gitmeyi düşünüyorum. Moralim bozuk, uyuyamiyorum.Çok okudum, çok arastirdim.Hijyene çok dikkat etsem de tekrarlıyor.Bu son olur insallah, herkese acil şifalar dilerim. Sevgiler..

X