Bahçe Bakımı ve Çiçekler Balkon bahçeciliği

merhaba kızlar..
Bende çok hevesliyim balkonda meyve sebze yetiştirmeye gecen yaz biber domates ektim ama 3-4 tane verdikten sonra öldüler ben küçük fide şeklinde satılanlarlardan almıştım sanırım onlar.
Sormak istediğim neyi ne zaman ekmek lazım mesela bu aylarda neler ekebilirm.birde tohumları nerelerden alıyorsunuz?güneşemi koymak lazım gölgemi severler?ne biliyim çok soru sordum galiba.Tek beni bırakmayan nanem var o da cok arsız devamli ürüyor.
yardım ederseniz sevinirim kızlar?

merhaba herkese. ben de maydanoz tohumları, toprak ve saksı aldım.ekicem ama önce şunu öğrenmem lazım, nasıl bir sıcaklık gerekiyor? yani balkona koymak istiyorum aslında.balkonumuz pimapen kapalı ama tabi ki geceleri fln baya soğuk.soğuya dayanıklı mıdır maydanoz yoksa ev içine mi koyayaım?

Nane, dereotu, maydonoz çok nazsızlar evet :)

Bu aylarda yani Ocak ayında, patlıcan, çeri domates, maydonoz, dereotu, karnabahar, Biber, domates (domates Ocaktan Nisana kadar)tohum olarak ekilebilir. Yine Ocakta ve Şubatta dereotu, roka olabilir.

Tohumları, net.den, İst. deysen Eminönünden, hatta bazen pazarlarda bile bulabilirsin fide olarakta satılıyor. Beğendiğin bazı sebzeleri sende tohum olarak dikebilirsin aslında. Mesela domates, içinde ki tohumları bir peçeteye koyup, kurutup, ekmek istediğinde ıslatıp nemlendirerek ekebilirsin. Ama saksı da ve balkonda yetiştirmek için daha ideal domates tohumları var. İsimlerini unuttum.

Güneş yada gölge veya sıcaklık konusu, bazı sebzelerde ve çiçeklerde değişiyor. Çok fazla detay yazamayacağım lakin net.den hepsini teker teker araştırabilirsin.

Balkon kapalı ise olabilir. Maydonoz aşırı sıcağı ve çok soğu sevmez genelde. Soğuğa dayanıklıdır ama dona ve uzun süreli kara değil. Eksiye düştüğünde hava geceleri içeri alırsın sadece.

arkadaşlar biraz önce saksıya maydonoz ve soğan ektim.fakat kafama takılan şu nokta ektiğim toprakta daha önce başka bir çiçek dikiliydi.kuruyunca ben de maydonoz ektim apartmanda yaşıyorum toprak bulmak zor değerlensin dedim.acaba eski çiçek toprağa toksit madde bırakmış mıdır? ne olur cevap verin gidip atacağım ..hamileyim çok da hevesle dikmiştim tühhh((

önceki çiçeginiz hakkında bişey diyemem ama bildigim kadarıyla tohumu dökülmüşse tekrar çıkar birde maydanoz çok geç çimlenir üstünmutlaka naylonla örtün yoksa çimlenmez.

teşekkür ederim furkanca:)) üzerini streç filmle kapattıp delikler açtım umarım çabuk olur.bugün de domates,salatalık,biber fideleri aldım dikeceğim bakalım nasıl olacaklar:)haftaya çilek fidesi dikeceğim:)

Canım şunu söylemeden geçemeyeceğim.Saksında veya bahçende ne ekli ise daha önceki bitki önemli değil.Toksik maddeden çok daha faydalı mineraller bırakarak toprakta kalır.Yani bir nevi ölen bitki diğer bitkiye gübre görevi yapar.Sıkıntı yok yani.
Balkonda süs biberi sarımsak nane ağaç domates de yetişirebilirsin.Birde maydanozlar ne sıcakta ne soğukta çok etkilenmezler.Aşırı sıcaklarda ve aşırı soğuklarda kuruyabilirler.Kalan zamanlarda sorun olmazlar.Bak bunlar benim bahçemin maydanozları :)Şubat sonu gibi ekmiştim maşallah geç çıkttılar ama çabuk büyüyüp yenecek hale geldiler.Birde maydanozların olunca dallarını kopardıkça yenileri çıkar kökten sökme olurmu.Sevgiler.

BUNLAR MAYDANOZLARIM

VE ÇİLEKLERİM ŞİMDİ KIPKIRMIZI OLDULAR YAKINDA BAHÇEMDE PAYLAŞACAĞIM BURASI BENİM BAHÇEM GÖZ ATABİLİRSİN.

http://www.kadinlarkulubu.com/fotograf/593507-bunlarda-bahcemden-kareler.html

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim sey_ren :))
maydonozlarım çimlenmeye başladı, soğanlarım baya büyüdü.biberlerim çiçeklendi,domates ve salatalılarım da büyüdü:) bakalım verecekler mi.ayrıca salatalıları ve domatesleri bir yere bağlamam lazım sanırım.
bu arada bahçene bayıldım harika görünüyor:)))

sey_ren ahh bahçene bayıldım. benimde en büyük hayallerimden biri ama ne yazık ki apartmanda yaşıyorum. 2 ufacık balkonum var balkon bile denenemz ( bende kendimce ufak tefek saksı çiçekleriyle ilgileniyorum. 1 tanecik çiçek verdiler mi bile mutlu oluyorum.

Apartmanın en kötü yanı bahçe ve toprakla insanın haşır neşir olamaması canım ya.İnşallah şöyle kocaman bahçeli bir evin olur.

Ne güzel resimlerini bekliyoruz canım o zaman

ya bahçeli ya da şöyle teraslı bir evim olsa :)) hem evcil hayvan (muhabbet kuşum var) kedi/tavşan beslemek istiyorum hem de ufacıkta olsa sebze meyve yetiştirmek istiyorum :)

Benimde en büyük hayalim kocaman bahçem olsun toprakla hayvanlarla uğraşayım Allah dilerse olur canım kimbilir :)

inşallah bahçeli bir evim olur amin:)
fotoğraf koymayı düşünüyorum biraz daha büyüsünler
yalnız salatalıklarım 1 cm olmadan sararıp kuruyor neden,boya da gitmiyor.bağladım dibine toprak ekledim ne yapmam lazım.

9.aydayım hamileyim hergün balkonda onlarla uğraşıyorum neden olmuyor? balkonda doğuracağım bu gidişle:))

Herşey organik :)

Eklentiler

• $image.jpg
    84,3 KB · Görüntüleme: 170
  • $image.jpg
    49,9 KB · Görüntüleme: 162
  • $image.jpg
    89 KB · Görüntüleme: 168
  • $image.jpg
    105,2 KB · Görüntüleme: 177

Canım ya Allah bebeğine sağ salim kavuşmayı nasip etsin.Salatalıklar çok su isterler balkonda olduklarından onları sabahın ilk saatleri yada akşam güneş batarken sulamalısın.Öğlen sularsan yanar.Yani sıcak ile su birleşince faydadan çok zarar verir bitkiye.

Herşey organik :)

Ture maşallah çok güzel görünüyorlar.Ben çileklermin resmini bir türlü yakalayamadım.Yakaladığımdada unuttum.Okula gşden çocuklar hoplayıp bahçeye dalarmış çilekler ve güller için yakaladım hırkızları
Ay biride teyze nolur sevgilime verecem dedi.Bana bana hemde yaş 34 teyze deyince bozuştuk

Teşekkürler canım, çok emek istiyorlar gerçekten.geçen sene başladım sebze yetiştirmeye baktım oluyor yani becerebiliyorum devamı geldi :)) bu sene ekstadan limon,erik ve ıhlamur ektik bahçemize, onlarda tuttular maşallah... Arkadaşlar gerçekten bunlarla ilgilenirken ne stres kalıyor ne sıkıntı, bedava terapi :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…