Balık Yağı Çocukta Koordinasyonu artırıyor

çokoprens

iki prens annesi
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
2.766
15
45
Bir araştırmaya göre yüksek dozda balık yağı alan hamile kadınların bebeklerinde el ve göz koordinasyonu diğerlerine kıyasla daha fazla oluyor.

Avustralya'da 98 hamile kadını kapsayan küçük çaplı bir araştırmada doğumdan önceki 20 hafta boyunca katılımcıların bir kısmına hergün 4 gram balık yağı diğer kısmına ise 4 gram zeytin yağı içirildi.

Doğumdan sonra 72 bebek, 2.5 yaşına dek konuşma, davranış, pratik mantık ve el ve göz koordinasyonu açısınında testlerden geçirildi.

Balık yağı grubunda 33, zeytin yağı grubunda ise 39 bebek bulunuyordu.

Araştırmanın sonucunda balık yağı grubunun anlama, kavrama ve kelime haznesi bakımından biraz daha üstün olduğu ortaya çıktı.

Ancak en önemli fark, balık yağı grubunun çok yüksek puan aldığı el ve göz koordinasyonunda görüldü.

Emzirme ve annelerin yaşları gibi faktörler hesaba katıldığında bile, balık yağı grubunun büyük farkla önde olduğu görüldü.

Araştırmacılar "annelerin hamilelik sırasında aldığı balık yağı desteğinin hem fetus hem de bebeğe hiçbir zararı yok. Aksine bebeğin göz ve el koordinasonu açısından potansiyel faydası var" dedi.

Araştırma, Batı Avustralya Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Bölümü tarafından gerçekleştirildi.

Valla cocugum icin dun balik yemege kalktim kendimi lavaboda buldum.Yapamiyorum yiyemiyorum.Sonunda doktoru aricam balik yagi hapi alicam eger izin verirse.Yoksa bebegim baligin faydalarindan yararlanamicak.

bende balık yağının çocukların boyunu uzattığını duymuştum..benim yiğenlerimin hemen hemen hepsi içiyor...tadı sanırsam çok iğrençmiş...valla bebişim için herşeye katlanırım ama içinde balık adı geçen hiç bi şeyi asla tüketemem...ne güzel faydalıymış ama mide işte...paylaşımın için teşekkürler..

benim üç buçuk yaşında kızım var bi senedir veriyorum çok seviyo her gün bi tane boncuk diyo hafızayı güçlendiriyormuş

canım bende oglum da içiyoruz cok kötü tadı yok içebilirsin

benimde doktorum balık yağı hapı verdi.balık yiyemiyorum diye ama ben aksatıyordum artık daha duzenlı alıcam.

Doktorum sürekli balık tüket desede ben tüketemiyordum. Bir aydır balık hapı kullanıyorum ve bu ay balık yemeyede başladım. Ama zorlamakla olmuyor, ben deli gibi balık yerdim ama hamilelikte nefret ettim, şimdi allahtan biraz düzeldi. Birde benim doktorum mümkün olduğu kadar büyük balık tüket dedi. Çünkü büyük balıkta civa oranı daha düşükmüş, fazla civa özellikle hamilelikte iyi değil. Gerçi nette küçük balıkalr iyi diyor. Ben canım hangi balığı isterse onu yiyorum.

kızlar bende balık yiyemeyenlerdenim.5aylık hamişim.balık hapına ne zaman başlıyım*??*

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…