Mezeler - Ordövrler Baklava Yufkasından Mercimekli Börek ve Patates Pastası eşimin sponsorlugunda :)

Ellerine sağlık canım yarışmada başarılar :) Çiçekli çiçekli patates salatası çok hoş duruyor :KK68:

Merhaba :KK54: bu yarışmayı uzun zamandır takip ediyor ve her seferinde katılma hayelleri kuruyordum..ama tembellikten bir türlü hazırlanamıyordum.bu sefer fırsatı kaçırmadım ve ben de yarışmaya iki tarifle katıldım.. Yarışmaya katılan arkadaşlarıma başarılar dilerim..:KK19:

ilk tarifim ;
Baklava Yufkasından Mercimekli Börek:
Bu tarifi ne zaman yapsam istisnasız tüm misafirlerin çok begendigini ve tarifini aldıgını hatta mercimek yemeyenlerin bile bayıla bayıla yedigini söylemeliyim.. :)

Malzemeler:
1 paket baklava yufkası
2 su bardagı mercimek
1 kutu krema
3 küçük havuç(veya 1 büyük havuç)
1 kuru sogan
sıvı yag
tuz
karabiber

üstünü süslemek için:
çörekotu
Eki Görüntüle 1405678

Yapılışı:
mercimekleri küçük bir tencerede çok pişmiş olmayacak şekilde haşlıyoruz,süzüyoruz..Tavamıza sıvıyağ,küp doğranmış soğan ve rendelenmiş havucumuzu koyup biraz soteliyoruz.Daha sonra haşlanmış yeşil mercimegi ve tuzu karabiberi ilave edip bir kaç dakika sotelemeye devam ettikten sonra ocaktan alıp ılımaya bırakıyoruz.

baklava yufkasından 2 kat alıp 2. katın üstüne krema sürüyoruz. yufkadan bir tane daha alıp 2 katın üstüne 3. kat olarak koyuyoruz ve buna da krema sürüyoruz..
hazırladıgımız mercimekli harcı baklava yufkasının alt kısmına birer yemek kaşıgı yan yana gelicek şekilde 3 kaşık koyuyoruz.
Eki Görüntüle 1405679
sonra yufkayı çok sıkı olmamak kaydıyla sarıp üçe bölüyoruz
Eki Görüntüle 1405682

böreklerin üzerlerine birer fırça krema(veya siz yumurta da sürebilirsiniz) sürüp çörekotu serpiyoruz..önceden ısıttıgımız fırında 170 derecede yaklaşık 20-30 dk üzerleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz..Afiyet olsun :)
Eki Görüntüle 1405683
Eki Görüntüle 1405721

gelelim ikinci tarife :)

Patates Pastası:
Bu tarif diger tarifin aksine ilk defa yaptıgım bir tarif.. ama bu da dün akşam misafirlerimiz tarafından çok begenildi,hemen tarifi alındı :))

Malzemeler
8 orta boy patates
3 adet közlenmiş kırmızı biber(ben konserve kullandım)
1 diş sarımsak
sıvı yağ
2 çay kaşığı tuz
1 su bardağı kıyılmış maydanoz
Süslemek için dereotu, haşlanmış mısır,süzme yogurt
Eki Görüntüle 1405685

Yapılışı
Patatesleri haşlayıp, soguduktan sonra ezerek püre haline getiriyoruz,2 çay kaşıgı tuz ve 2 yemek kaşıgı sıvı yag ekleyerek ezilmiş patatesleri iyice karıştırıyoruz..
kek kalıbını çok az sıvı yag ile yaglıyoruz..
ezilmiş patatesleri 3'e ayırıp,ilk parçayı kek kalıbının dibine yayıyoruz
ikinci parçanın içine dogranmış kırmızı biberleri (ve ezilmiş sarımsagı) ekleyip karıştırıyor ve ilk katın üstüne koyuyoruz
son parçaya da kıyılmış maydonoz ekleyip karıştırıp biberli karışımın üstüne koyuyoruz
Eki Görüntüle 1405695

üzerini kapatıp bu şekilde 1 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra ters çevirip tabaga alıyoruz..
Eki Görüntüle 1405702
böyle bile harika oldu,hatta belki böyle daha güzel oldu ama ben hem bu şekilde hem süzme yogurt mısır ve dereotu ile süslenmiş şeklini de paylaşmak istedim..
süzme yogurt,dereotu ve mısır ile süslüyoruz.istenirse süsleme pul biber,nane,kornişon turşu vb ile de zenginleştirebilir.. Afiyet olsun :)

Eki Görüntüle 1405709

Eki Görüntüle 1405712

index.php

index.php

Cok siklarrr:rolleyes: ellerine saglik yarsmada basarilar :KK37:

X