Bakıcıya bırakmak mı, izni uzatmak mı?

Papatyam1176

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2016
301
333
28
Kızım eylül ayında 17 aylık olacak, ücretsiz izindeyim eylülde işe başlamak istiyorum ama ayrılma kaygısı yaşıyorum, bebeğimi birisine bırakıp gitme fikri çok zor geliyor. Öğretmenim 9'dan 2'ye kadar çalışıyorum gurbette olduğumuz için bakacak akraba anneanne babaanne yok maalesef ya bakıcıya bırakağım ya da iznimi uzatacağım :KK43:

Kızım eylül ayında 17 aylık olacak, ücretsiz izindeyim eylülde işe başlamak istiyorum ama ayrılma kaygısı yaşıyorum, bebeğimi birisine bırakıp gitme fikri çok zor geliyor. Öğretmenim 9'dan 2'ye kadar çalışıyorum gurbette olduğumuz için bakacak akraba anneanne babaanne yok maalesef ya bakıcıya bırakağım ya da iznimi uzatacağım :KK43:
Çoçuğunuzu ne kadar geç bırakırsanız o kadar daha dertlenirsiniz. Zor olacaktır sizin için illaki ama işinizede dönmeniz gerekiyor bence bakıcı ile bir adım atın derim.

Okuyoruz bazen burada anneler işlerini bırkatıkları için çok üzülüyorlar psikolojik olarakta çöküyorlar en azından bakıcı ile deneyin derim yarın öbürgün bir şey olduğunda denemedim demezsiniz.

Çocuk büyüdükçe ayrılmak daha zor oluyor . Bende öğretmenim 8-13.00 arası ayrı kalıyoruz üstelik işe başladığında 6 aylikti oğlum . Hiç sorun yaşamadık . Çünkü saat dilimi azdı . Sabah kalkti kahvaltı yaptı oyalandi derken ben geliyordum zaten .

Çoçuğunuzu ne kadar geç bırakırsanız o kadar daha dertlenirsiniz. Zor olacaktır sizin için illaki ama işinizede dönmeniz gerekiyor bence bakıcı ile bir adım atın derim.
Evet 1 -2 hafta alışma süresinden sonra sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum zaten seneye mecburen kreş ya bakıcıya vermem gerekecek erken alışması daha iyi olur

Çocuğunuz sizinle ne kadar çok kalırsa o kadar iyi bence izninizi uzatın :)

Çocuk büyüdükçe ayrılmak daha zor oluyor . Bende öğretmenim 8-13.00 arası ayrı kalıyoruz üstelik işe başladığında 6 aylikti oğlum . Hiç sorun yaşamadık . Çünkü saat dilimi azdı . Sabah kalkti kahvaltı yaptı oyalandi derken ben geliyordum zaten .
En güzel yanı çalışma saatleri zaten. İşten sonra da zaman geçirmek içın vaktimiz bol bol vaktimiz olacak

Ay i durumdayım.Ogretmenim ve ise başladığımda kızım 21 aylık olacak.Evet dışardan garip göründüğünun farkındayım ama ben de birakmk istemiyorum.Gecen gün biriyle tanıştım.O da öğretmen.Kizi 3 yaşını geçmişti.kendi bakmış.Ama ben yapamam.Maddi durumum bu kadarına el veriyor.Siz de bence maddi durumunuza bakın.Eger iyiyse bakın evde bir sene daha

Ayni durumdayım.Ogretmenim ve ise başladığımda kızım 21 aylık olacak.Evet dışardan garip göründüğünun farkındayım ama ben de birakmk istemiyorum.Gecen gün biriyle tanıştım.O da öğretmen.Kizi 3 yaşını geçmişti.kendi bakmış.Ama ben yapamam.Maddi durumum bu kadarına el veriyor.Siz de bence maddi durumunuza bakın.Eger iyiyse bakın evde bir sene daha

Ayni durumdayım.Ogretmenim ve ise başladığımda kızım 21 aylık olacak.Evet dışardan garip göründüğünun farkındayım ama ben de birakmk istemiyorum.Gecen gün biriyle tanıştım.O da öğretmen.Kizi 3 yaşını geçmişti.kendi bakmış.Ama ben yapamam.Maddi durumum bu kadarına el veriyor.Siz de bence maddi durumunuza bakın.Eger iyiyse bakın evde bir sene daha
Geçim sıkıntımız yok çok şükür ama birikim de yapamıyoruz. Bulunduğumuz yerde kiralar ve bakıcı ücretleri çok yüksek değil, ben çalışırsam birikim yapacağız ileride ev alabilmek için.

Ailesi yanında olanlar çok şanslı annem burda olsa hiç bu kadar düşünmezdim

Ben de öğretmenim. Branşınız ne bilmiyorum. Eger ortaokulda branş ogretmeniyseniz okul müdüründen öncesinde rica edip çalışma saatlerinizi azaltmasini rica edebilirsiniz. Ben göreve ilk başladığımda haftanin 3 gunu 16 saat derse gidiyordum. Yine öyle olur sanmistim ama 20 saat üstü derse girdim hep. Her hafta ders programı da değişiyordu. Bazen 20 bazen 24-25 bazen 30 saat... Raporu olan arkadaslar olurdu 33 saat derse girdiğim de oldu. Program sürekli değiştiği için bazen boş gün olurdu, bazen haftanın 5 günü giderdim. O yüzden öncesinde mutlaka konuşup bir yola koyun. Gerci 9-14 arası cok da ideal bana göre. 8.30-15.05 arasiydi benim ders saatim. Biraz da uzak olunca gidiş geliş sorun oluyordu.

Bir de şunları eklemek istiyorum. Kızım 16 aylıkken başladım ben..gunduz bakim evleri oluyor 2 yaş altı için. Oraya gönderecekken kayinvalidemler habersiz şekilde geldiler. Onlar baktı. Avantaji dezavantajı oldu tabi bu durumun. Evde durunca cok hastalanmaz diye teselli ediyordum kendimi ama ben hastalandikca kızım da cok hastalaniyordu.
Bu sene (28 aylikken) kreşe gitti. ben hastalanmadim oyle ama bu kez de kreşten kaynaklı cok hastalandi. Hangisi daha avantajlı bilemiyorum. Bakıcıya bırakmayı düşünmedik. Çünkü çevremizde öyle güvenebilecegimiz bir tanıdık yoktu. Eğer burdan bir an önce gitmek istemeseydik ucretsiz iznimin hepsini kullanmayı göze almistim. Ama su da var, yorumlara yazmış bazı arkadaslar. Büyüdükçe ayrilmalari gerçekten daha da zorlaşıyor. 16 aylikken basladim ama onda bile ben evden çıkarken aglama krizlerine giriyordu. Gizli saklı cikmak zorunda kaliyordum. Kreste de başlangıçta cok ağladı. Benim de gelmemi istedi. Ama sonradan çok alıştı, cok sevdi o ortamı.
Ben tecrubelerimi yazdım. Hangisi daha mantıklıdır bilemiyorum. Keşke anneler çalışmak zorunda kalmasa, ama işte hayat...

Branşım özel eğitim anaokulunda çalışıyorum saatler aynı yıl boyu bu şekilde devam ediyoruz. Ev ile okulun arası yakın, araba da kullanıyorum geliş gidiş sorun olmayacak

Aslında tüm gün beni ve babasını görüyor farklı kişilerle de zaman geçirmesini isterim. Burada küçük yaş grupları için kreş yok maalesef ama seneye kreş düşünüyorum. Dediğiniz gibi ilk yıl çok hastalanıyorlar

Hiç tanımadığım birisine de bırakamam. Tanıdıklarımız birkaç kişiyi önerdiler eğer içime sinerse ağustos gibi başlatmayı düşünüyorum. İlk 2-3 hafta birlikte zaman geçiririz alışır, sevmeye başladığında yavaş yavaş kısa sürelerle bırakırım bu şekilde okula kadar alışır diye düşünüyorum.

Mesleği bırakmayacaksanız Eğer, bunu eninde sonunda yaşayacaksınız. Çalışınca zor olacak başlarda ama evde durmakta kendimden biliyorum delirmeye ramak kaldı 🤭

Mesleği bırakmayacaksanız Eğer, bunu eninde sonunda yaşayacaksınız. Çalışınca zor olacak başlarda ama evde durmakta kendimden biliyorum delirmeye ramak kaldı 🤭
Evet çalışırken evdeki zamanlarımda kızımla daha kaliteli vakit geçirebilirim diye düşünüyorum. Yıllar sonra ilk kez 1 buçuk yıldır evdeyim özellikle kışın çok bunaldığım zamanlar oldu

Ben de öğretmenim. Branşınız ne bilmiyorum. Eger ortaokulda branş ogretmeniyseniz okul müdüründen öncesinde rica edip çalışma saatlerinizi azaltmasini rica edebilirsiniz. Ben göreve ilk başladığımda haftanin 3 gunu 16 saat derse gidiyordum. Yine öyle olur sanmistim ama 20 saat üstü derse girdim hep. Her hafta ders programı da değişiyordu. Bazen 20 bazen 24-25 bazen 30 saat... Raporu olan arkadaslar olurdu 33 saat derse girdiğim de oldu. Program sürekli değiştiği için bazen boş gün olurdu, bazen haftanın 5 günü giderdim. O yüzden öncesinde mutlaka konuşup bir yola koyun. Gerci 9-14 arası cok da ideal bana göre. 8.30-15.05 arasiydi benim ders saatim. Biraz da uzak olunca gidiş geliş sorun oluyordu.

Bir de şunları eklemek istiyorum. Kızım 16 aylıkken başladım ben..gunduz bakim evleri oluyor 2 yaş altı için. Oraya gönderecekken kayinvalidemler habersiz şekilde geldiler. Onlar baktı. Avantaji dezavantajı oldu tabi bu durumun. Evde durunca cok hastalanmaz diye teselli ediyordum kendimi ama ben hastalandikca kızım da cok hastalaniyordu.
Bu sene (28 aylikken) kreşe gitti. ben hastalanmadim oyle ama bu kez de kreşten kaynaklı cok hastalandi. Hangisi daha avantajlı bilemiyorum. Bakıcıya bırakmayı düşünmedik. Çünkü çevremizde öyle güvenebilecegimiz bir tanıdık yoktu. Eğer burdan bir an önce gitmek istemeseydik ucretsiz iznimin hepsini kullanmayı göze almistim. Ama su da var, yorumlara yazmış bazı arkadaslar. Büyüdükçe ayrilmalari gerçekten daha da zorlaşıyor. 16 aylikken basladim ama onda bile ben evden çıkarken aglama krizlerine giriyordu. Gizli saklı cikmak zorunda kaliyordum. Kreste de başlangıçta cok ağladı. Benim de gelmemi istedi. Ama sonradan çok alıştı, cok sevdi o ortamı.
Ben tecrubelerimi yazdım. Hangisi daha mantıklıdır bilemiyorum. Keşke anneler çalışmak zorunda kalmasa, ama işte hayat...
Sözleşmeli miydiniz hocam ben de ücretsiz alacam da

Merhaba ben hatırlıyorum kendi çocukluğumu annem işe giderken kreşe bırakırdı beni büyüktümde aslında 3 yaş 4 yaş filan ama nasıl ağlardım arkasından şuan 28 yaşındayım hala o karın ağrısını ve ağlamayı hatırlıyorum bence alıştırın şimdiden büyüdükçe zorlanır ben çok zorlanmıştım. Eğer güvenilir iyi bir yerse ki mutlaka başka çocuklarda vardır kreşe bırakırsanız daha mi iyi olur bilemedim ben yurtdışında yaşıyorum burda 3 ila 6 aylık bebekleri bırakan giden anneler var kanunen sadece 3 ay doğumdan sonra evde durabildikleri için çoğu bu şekilde yapmak zorunda kalıyor… Allah kolaylık versin bence çocuklu ortamlar olunca odak oyuna dalıyor

Bu tamamen sizin tercihiniz herkese göre doğru farklı. Benim fikrim iş hayatı anneye iyi geliyor hele de böyle saatler azsa. Ağustosta bakıcı işini deneyin, bakıcı içinize sinerse başlayın derim. Ağustos başu gibi başlasa önce evde birlikte olursunuz,sonra son hafta 1 saat bırakıp çıkarsınız öyle yavaştan alışmış olur. Kapıda siz çıkarken ağlayabilir vicdan yapmayın,normal, sadexe okula gidio geleceğim diye anlatın ve kapıda vedayı çok uzatmayın. Siz güvendiğinzi kişiye bıraktığınız sürece sorun yok, sadece en azından iki hafta evde bakıcı ile birlikte olun ki o da güvensin bakıcıya

Bir an önce başlayın çalışmaya 1.5 sene bakmışsınız gayet iyi bir süre. Şimdiden bakıcı aramaya başlayın. Çalışma saatleriniz çok az. Ben 7 aylıkken tanımadığım bir kadına bırakmak zorunda kaldım. Üstelik bütün gün. Yapacak bir şey yok ilk siz değilsiniz. Süreyi geciktirdikçe zorlaştırırsınız. Çocuklar kolay alışıyor sizin çalışma hayatına adapte olmanız lazım bir an önce :)

Merhaba aynı durumdayız kızım ağustosta 17 aylık olacak ve ağustos sonu ise başlıyorum içimize sinen bir bakıcı abla bulduk. Benim için de gerçekten zor ama bir noktada ayrılmamız gerek biliyorum çalışmak iyi gelecek. Hem bu biraz da onların iyiliği için. Onlar için de çalışıyoruz birikim yapıyoruz. Güzel olacak umuyorum ki siz de böyle düşünün. Bir buçuk sene gönlümüzce ilgilendik şükürler olsun❤️

X