babamızda hata yapabilir..sorun bizdee..

S_eda

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2008
82
0
arkadaşlar, babanızla para yada ev yada arsa gibi gayri menkul alışverişi yaparken kesinlikle tapu yada senet almayı ihmal etmeyin babanız diye güvenmeyin, hepimizin içinde nefis var,insan parayı görünce şaşırabiliyor evladının hakkını da yiyebiliyor,, benim başıma geldi, sizin başınıza gelmesin.. tedbirli davranın, mutlaka türk medeni kanunu ne söylüyorsa ona göre davranın..

bence bu söyledikleriniz her baba için geçerli değil bu zamanda kimseye güvenemezken babamıza en yakınımız canımıza nasıl ğüvenmeyiz sanırım sizin babanız benin temnıdığım babalardan biraz farklı diye düsünüyorum sizin adınıza cok üzğünüm insanın en yakını en güvendiği kişinin bu sekil de davranması hos değil ve cok acı üzülmeyin yapıcak bir sey yok olan olmuş

canım ben böyle bir şeyi babama, en güvendiğim insanlara asla söyleyemem ve gerek olmadığına da eminim.

canım ben böyle bir şeyi babama, en güvendiğim insanlara asla söyleyemem ve gerek olmadığına da eminim.

bende emindim. 17 sene önce eşimin arabsını, aştınlarımı satıp babamla ortak arsa aldık, 17 sene boyunca arada ev almak için bu arsayı satmak istedik ama tapusu babamın üzerine olduğu için satamadık, o da arsadak payımızı kendisi bizden aldığını söyledi ama bize hiç para vermedi, geçen günlerde sıkıştık ve arsa paramızı istedik, arsanın çok değer kazanmadığını söyledi ve bize metrekaresini 100 binliradan hesapla para verdi, 15 gün sonra kendisi metrekaresi 500binliradan sattı bizde baba diye güvendik, piyasa araştırması yapmadık, şimdi itiraz etmek istedik arada çok fahgiş fark var dedik, bize şöyle dedi; ''razı gelmeseydiniz..''
beni yarayalan aldığım paranın çok cüzi ve gerçek değerin çok altında olması değil, hatta verdiği parayala 17 sen eönceki satıklarımı bile geri alamıyorum ama sorun bu değil.. canı sağolsun napalım.. ama kötü olan ben babama toz kondurmazdım, çok savunur, çok hayranlık duyardım, dindarda biridir, hakkında biri sitem etse bababmın inancını savunurdum, şoke oldum artık dürüst olmayan bir babam olması gerçeği 36 yaşında insanı çok fena yıkıyor, ne ağlamak kar ediyor, ne de avunmak..

bende emindim. 17 sene önce eşimin arabasını, altınlarımı satıp babamla ortak arsa aldık, 17 sene boyunca arada ev almak için bu arsayı satmak istedik ama tapusu babamın üzerine olduğu için satamadık, o da arsadak payımızı kendisi bizden aldığını söyledi ama bize hiç para vermedi, geçen günlerde sıkıştık ve arsa paramızı istedik, arsanın çok değer kazanmadığını söyledi ve bize metrekaresini 100 binliradan hesapla para verdi, 15 gün sonra kendisi metrekaresi 500binliradan sattı bizde baba diye güvendik, piyasa araştırması yapmadık, şimdi itiraz etmek istedik arada çok fahgiş fark var dedik, bize şöyle dedi; ''razı gelmeseydiniz..''
beni yarayalan aldığım paranın çok cüzi ve gerçek değerin çok altında olması değil, hatta verdiği parayala 17 sen eönceki satıklarımı bile geri alamıyorum ama sorun bu değil.. canı sağolsun napalım.. ama kötü olan ben babama toz kondurmazdım, çok savunur, çok hayranlık duyardım, dindarda biridir, hakkında biri sitem etse bababmın inancını savunurdum, şoke oldum artık dürüst olmayan bir babam olması gerçeği 36 yaşında insanı çok fena yıkıyor, ne ağlamak kar ediyor, ne de avunmak..

Kusura bakmayın ama sizin babanız baba değilmiş. Sizin adınıza gerçekten üzüldüm.
Ne demek medeni kanun ne diyorsa onu yapın demek. Bennn babama borç vericem ve senet alıcam. Tövbe yarabbim.
Beni bugünlere getiren, delik ayakkabısının içine karton kesip koyan, yol parası vermemek için sabahın 5 inde kalkıp Şişli'den Eminönü'ne yürüyerek giden, bir demledikleri çayı üstüne su katarak 1 hafta üst üste içen (ve daha yazamayacağım kadar çok fedakarlıkta bulunan) babama senet yapacağım. Olmaz öyle şey. Çünkü benim babam, BABA BABA, hemde en hasından baba.
Bu kadar sıkıntıdan sonra elde ettiği gayrimenkulleri üstümüze yapan, ancak kardeşlerimle kirasını almayı reddettiğimiz için, aldığı kiraları adımıza hesap açarak (gizliden yapmış annem söyledi) hesaplarımıza yatıran bir babaya ben bunu yapamam güzelim.
Ev alırken sorgusuz sualsiz kefenlik parasını (adımıza yatırdığı paralara dokunmamış bile) senet menet yapmadan elime tutuşturan babacığıma değil malımı mülkümü, CANIMI VERİRİM CANIMI.

niye yüklenilmişki konuyu açan arkadaşa:1closedeyes: sadece uyarı da bulunmuş..herkesin babası bir değildir :bbo: başınıza kötü bişey gelmesin diye kendi başına gelen şeyi anlatmış :uhm: ilginç :kahve:

evet bence de konuyu acan basina kötü seyler geldigi icin bir uyarida bulunmak istemis... icini dökmüs... maalesef her ana her baba ayni olmuyor... ayrica bu tür konularda babanin kötü niyetli olmasi da gerekmiyor....

bir örnek veriyim... babam rahmetli dedemlerin evini borc harc almis, ödemis... sagolsun cok da iyi düsünmüs anasi babasi rahat etsin demis.... tapu da dedemin üzerine yapilmis... fakat bir kac yil sonra vefat etmis... simdi ise babamin kardesleri ev babamizin evi tabiki zamani gelince hakkimizi aliriz diyor...

simdi bu durumda da dedemin hic bir kötü niyeti yok...

evet bence de konuyu acan basina kötü seyler geldigi icin bir uyarida bulunmak istemis... icini dökmüs... maalesef her ana her baba ayni olmuyor... ayrica bu tür konularda babanin kötü niyetli olmasi da gerekmiyor....

bir örnek veriyim... babam rahmetli dedemlerin evini borc harc almis, ödemis... sagolsun cok da iyi düsünmüs anasi babasi rahat etsin demis.... tapu da dedemin üzerine yapilmis... fakat bir kac yil sonra vefat etmis... simdi ise babamin kardesleri ev babamizin evi tabiki zamani gelince hakkimizi aliriz diyor...

simdi bu durumda da dedemin hic bir kötü niyeti yok...

evet ilk bakışta kötü niyet yok gibi görünüyor..ama dediniz babanızdan daha büyük, hayat tecrubesi olan insan babanıza tapuyu yaptıtırken uyarıda bulunabilirdi '' oğlum senin alın terinle alınmış ev tapu senin üzerine olsun, ölüm var kalım var,'' diyebilirdi..bu uyarıyı yapmamak iyi niyet olamaz..
benim babamda bize arsa alınırken senet sepet yapmadı, parayı tıkır tıkır öderken çok iyi evlattık, ama kendi bana geri öderken her kuruşu için senet yaptı, her kuruşu için imza attırdı, biz ondan yıllarca arsada payımız olduğuna dair bir belge istedik vermedi, bunda iyi niyet olabilir mi? eğer verseydi biz bugün o senede güvenerek satışa itiraz edebilcektik ve hakkımızı gerektiği gibi labilcektik, demekki yıllardır babam zaten bizi kazıklamayı düşünüyormuş, ve en sıkışık zamanınmızda en ucuz fiyata razı ederek ödedi, tefecilik gibi oldu yani,, neyse olan oldu hakkımızı helal ettik, affettik.
Kuranda mutaffifin süresi var, ölçü ve tartıda hile yapanların durumuna işaret ediliyor
allah bizleri hilekarlardan etmesin, küsmeyi düşünmoruz, aynı hileyi kaynatamda onlarlada barıştık ama senelerdir resmiyiz,babamlada resmi kalacakğız demektir..

insanı üzen sadece birikiminin heba olması değil, bir baba güveninin içinden uçup gitmesi..senağlama

X