Babamın Mezarına Gidemedim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Güzel arayın halini hatrını sorun ,halam çok üzülüyor gidemedim diye ,bende bir süoriz yapmak istiyorum ,müsait bir gününde bikaç saat babanla ilgilenir misin bende halamı kabir ziyaretine götüreyim diye teklifte bulunun,bir şey derse olumsuz peki der kapatırsınız. Telefonu ,aslında çok vicdansızlar kendileri halana teklif etmeliler ,sonuçta halan yaşlı bir insan hiç mi doktora gitmiyor hiç mi bi işi olmuyor ,hasta bakmak zor ,erkek hasta bakıcı alsın halanız ,bi yakınımızda böyle bir durum oldu ,adam hasta bakıcıyı oğullarından biri sanıyordu ,halanızda biraz nefes alır

Halan söyleyemez mi yengenize? Kadınla o kadar mı mesafeliler hem gelin görümce ilişkisi hem de babasının eşi sonuçta.Halana söylemesini teklif ettin mi ya da söyleyebilecek biri mi? 2 saat nedir ya el bile durur başında 2 saat.En azından kızı yüzünü bilir sorun çıkarmaz hasta da.

Bu arada halan için çok üzüldüm.Ne zor bir hayat yaşamış ve yaşıyor.Bazılarının çilesi bitmiyor arkadaş bu dünyada.Bakıcı tutsunlar madem zenginler.Reva mı bu çektikleri kadına ya?

ne kadar abartılarak yazılmış bir konu, mesafe ters uzak diyorsunuz ama 2 saat de dönerim de demişsiniz, demek ki uzak değil, ben gelip bakayım bari bu nedir böyle, anneniz babanız bakıversin, birinin babasıysa diğerinin de eniştesi 7 kat yabancı değil ya 2 saatte ne olabilir ki? çok ilginç bu kadar detaya girerek anlatmanız, bunu yapmayı gönülden isteseydiniz şu saydığınız bir sürü bahane hiç gelirdi. Boşverin götürmeyin siz.

Güzel arayın halini hatrını sorun ,halam çok üzülüyor gidemedim diye ,bende bir süoriz yapmak istiyorum ,müsait bir gününde bikaç saat babanla ilgilenir misin bende halamı kabir ziyaretine götüreyim diye teklifte bulunun,bir şey derse olumsuz peki der kapatırsınız. Telefonu ,aslında çok vicdansızlar kendileri halana teklif etmeliler ,sonuçta halan yaşlı bir insan hiç mi doktora gitmiyor hiç mi bi işi olmuyor ,hasta bakmak zor ,erkek hasta bakıcı alsın halanız ,bi yakınımızda böyle bir durum oldu ,adam hasta bakıcıyı oğullarından biri sanıyordu ,halanızda biraz nefes alır
Gerçekten çözüm odaklı olduğunuz için çok teşekkür ederim

ne kadar abartılarak yazılmış bir konu, mesafe ters uzak diyorsunuz ama 2 saat de dönerim de demişsiniz, demek ki uzak değil, ben gelip bakayım bari bu nedir böyle, anneniz babanız bakıversin, birinin babasıysa diğerinin de eniştesi 7 kat yabancı değil ya 2 saatte ne olabilir ki? çok ilginç bu kadar detaya girerek anlatmanız, bunu yapmayı gönülden isteseydiniz şu saydığınız bir sürü bahane hiç gelirdi. Boşverin götürmeyin siz.
Boş yapmak için ne kadar zahmet etmişsiniz. Engelinizi basayım da kendinizi bu kadar yormayın.

Hanımlar merhaba.

Bana bir fikir verin. Çünkü ben kurban bayramindan beri bunu düşünüyorum. Ama karar veremiyorum. O kadar arada kaldım ki. Durumuma dışarıdan bakıp doğru olanı tayin edemiyorum.

Ben evliyim. Aileme çok yakın oturuyoruz. O sebeple bayram gezmelerine hep birlikte gideriz.

Bu sene de yine bayram gezmesinde halama kısaca uğradık.

Halam vaktiyle o zamanın şartlarına göre geç evlenmiş. Yani sanırım 40 yaşlarındaymış evlendiğinde. (Şu an 70lerinde ama tam yaşını bilemiyorum)

9 çocuklu bir adamla evlenmiş. Adamın ilk karısı ölmüş. O zamanlar bu 9 çocuktan bazıları evliymiş. Ama çoğuna halam bakmış. Büyütmüş. Sonra kendinin 1 oğlu oldu. Onun da tam yaşını bilemiyorum ama 35 40 arası olabilir.

Enişte adam zengindi. Sanırım halamı onunla evlendirme sebepleri buydu.

Simdi bu dağ gibi enişte artık yatalak. Akli dengesi de tam yerinde değil. Daima bakıma muhtaç.

Halamın üvey çocuklarından bazıları yurtdışında. Bazılarının da kendi hayat meşgaleleri var. Babalarına bakamıyorlar. Ya da bakmıyorlar. Yani kısaca enişteye şu an halam bakıyor. Kendi öz oğlu da yardım ediyor.

Çünkü halam ufak tefek bir kadın. Ama enişte dağ gibi bir adam. Mutlaka erkek gücü istiyor. Özellikle tuvalet konusunda.

Burda bir not düşmek istiyorum ki halamin üvey çocuklarından birisi gelini oluyor .(eniştenin kızlarından biri halamın erkek kardeşi ile evli) Yani bu eniştenin kızlarından biri benim yengem. Amcamla evli. Yani gelin görümce aynı zamanda üvey evlat ile üvey anne oluyor.

Bilemiyorum anlatabildim mi biraz karışık olduğunun farkındayım.

Biz bu bayram ziyaretinde halamı ziyaret ettik. Halam çok ağladı.

Babaannem 10 senedir yatalaktı. Ve bu haziranda babaannecigimi kaybettik. Babaanneme erkek evlatları bakıyordu. Bizler de bezini değiştirmek ve banyosunu yaptırmak gibi konularda yardımcı oluyorduk ya da babamlar ve amcamlar yoksa bizler ilgileniyorduk
(Aileme yakın olmak istememin en önemli sebebi bu konuydu)

Babaannemin cenazesinde halam uzun kalamadı. Akşam kuranina sanırım gidemedi. (Iki farklı yerde kuran okundu.benim olduğum yerde halam yoktu)

Bu bayramda halam bizi görünce çok ağladı.

Babamin mezarina gidemedim. Annem öldü kuranına gidemedim. Bi kerecik ziyaret etmek istiyorum onları diye ağladı.

Bu da bana çok dokundu. Halam sessiz bir kadındır. Kimseden Bi sey isteyemez.

Dedim hala götüreyim seni ne zaman istersen.

Dediki kızım hastayı kime bırakacağım.

Ben üzüldüm halama. Çok üzüldüm.

Halam köyde şu an. Ama babasi ile annesinin mezarı ters istikamette . Uzak.

Benim arabam var. Gidip kapıdan alıp götürebilirim. Ve yine evine birakabilirim.

Ama hastasına kim bakacak?

Babamla anneme sordum.

Istersen yengene söyle. 2 saat dursun sen götür dediler.

Ama yengemle benim pek muhabbetimiz yok. Karşılaşsak bir baş selami ile geçeriz.

Halamın oğlu da büyük. Çalışıyor. Ona da diyemiyorum. Aslında birinin çıkıp "sana ne" demesinden korkuyorum.

Hepsi benden büyük. Islerine karışmış mı oluyorum. Haddimi aşmış mı oluyorum?

Yoksa halamı götürmek istemek benim hakkım mı?

Böyle bir rica yengemde ve kuzenimde "babanizla ilgilenmiyorsunuz" gibi çirkin bir algı yaratır mı?

Halam icin çok ağladım. Böyle kararsız kaldim.

* Babam ile annem de yengemle pek görüşmüyorlar . Bu sebeple onlar karışmak istemiyorlar. Ama bana "senin kimseyle kişisel bir meselen yok. Yengenden rica edebilirsin" diyorlar.

Ne olur dışarıdan bir göz olarak durumu yorumlar mısınız?

Not; enişte herkesin bakabileceği bir hasta değil. Yani halam ve çocukları dışında durumu yeterince bilmeyen biri bakamaz. Ve evde bir yabancı görünce eniştenin ne yapacağı da belli değil. Çünkü tanıma ve anlama kabiliyeti yeterince çalışmıyor.

Ekleme: herkes aşağı yukarı aynı şeyi söyleyince kuzenimi aradım. (Yengemin numarası yoktu. Hem de kuzenimle yaşlarımız daha yakin. Daha rahat olurum dedim)

Kuzenim cok olumlu yaklaştı. (Amcamla yengemin kizi olan kuzenim)

"Annem ara ara gidiyor halama. Onun gittiği günü sen de gidip alırsın halamı" dedi.

Sesinde bir memnuniyetsizlik sezmedim. Son derece anlayışlı yaklaştı. Sanırım aradaki mesafeden dolayı ben bu durumu büyütmüş olabilirim içimde.

Ne güzel yüreğin var
O kadar insan keşke bunun onda biri kadar düşünebilseler
Sonuçta halanda yaşlı kadın, arada bir nefes alsa
Aile içinde bu işin bir çözümü olmaz mı, dönüşümlü olarak her hafta iki üç saat birileri gitse halaya da biraz destek olunsa ...

Yengesi dediği adamın kendi öz kızı, hiçbir bağının bulunmadığı konu sahibinin babasından sonra niye olsun?
[/QUOTE canim insanlık ölmedi okadar degilmi sadece benim düşüncemi söyledim.tabiki çocukları önce gelir ama iki saatlik sürüyor deyince öyle demek düşer.

2 saat için birini bulmak bu kadar zor olamaz, bana biraz abartı geldi. Madem bi iyilik yapmak istiyorsunuz 2 saat anneniz babanız kalsın bunda bişey yok. Yada başkasını ayarlayın yada 2 saat içün birini tutun vs vs, yada halanız arasın o kişiyi 2 saat rica etsin, fazla detaylandırmışsınız.

Adam yatalak mı alzheimer mı

Zira yatalak ise zaten kalkamıyorsa 2 saat herkes bakar en fazla bağırır çağırır

Yatalak değil de alzheimer nedeni ile fiziki kısıtlı ama yine de kalkabiliyor vs ise bakımı bilmeyene zor

Ancak babaanneniz de yatalakmış vs herkes az çok biliyor yani yengeniz de biliyor nasıl bakılır anneniz babanız da biliyor

İki saat herkes bakar ama olay dramatize ediliyor

Kv min de benzer hastası var geçen cenazeye köye gitti çocukları baktılar babalarına zor oldu vs ama mecburen idare edildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X