Babam bizi pek sevmiyor galiba

kızlar herkese cevap verdim sanırım, yazdıklarınız ve desteginiz icin tesekkur ederim. bugun cok daha umutluyum ve daha iyi hissediyorum. sonucta onceden cok seven sonra soguyan bir insan degil, kücükken de böyleydi, o zaman bile survive edebilmissem ki en zoru oydu, simdi de bu sekilde devam edebilirim, ki ediyorum da :KK52:

Okudum , dusundum ama cozemedim babanizi
Sizi sevmedigini dusunmuyorum ama sanki sizi sorumlu tutuyor birseylerden , belki de annenizle olan mutsuzlugunu size yansitiyor , belki aslinda hic cocuk istemedi ama anneniz hamile kaldi ona olan kizginligi var
Ama bana gore bir baba kendi kuzeniyle gulusup sohbet edip kiziyla yapmiyorsa ortada ciddi bir problem vardir
Sanirim sizin yerinizde olsam , buraya yazdigim gibi upuzun bir mektup dosenir ona gonderirdim , aklima baska cozum gelmedi ama cok icten yazmissiniz duygularinizi , uzuldum gercekten

Hani böyle erken yaşta evlendim hayatımı yaşayamadım gibi bir durum yok. Babam 32-33 yasındayken annemle evlenmiş, 35 yasındayken de ben dogmusum, benden 3 yıl sonra da kardesim.

Neden bu kanıya vardım size söyleyeyim. Son birkaç yıldır zaten birlikte tatile gitmiyoruz hiç, babam kendi ailesi ile gidiyor, bir iki sefer de annemle yurtdışı falan. Mesela birkaç ay önce 10 gün yoktum, çok değişik bir ülkeye gittim, eve döndüğüm zaman hiç sormadı bile nasıl geçti nasıl bir yerdi naptınız vs.. yani kendisinin de gitmediği bir yerdi sonuçta. İlgilenir diye orayı anlatan fotoğraflı kitaplar almıştım dedim bak bunları da sana aldım seversin bakarsın, baktı ben bu dili bilmiyorum dedi dokunmadı bile, ki bilingual almıstım yani ingilizce ve diğer yerel dil, ama bakmadı bile.

Neyse, zaten aylarca burada olmadığım zamanlar da oldu o zaman bile arayıp nasılsın kızım, iyi misin, keyfin nasıl demedi. Genelde annem aracılığı ile nasıl, parası var mı, ilaçları tam mı, vs..

Genelde evin içinde de bizimle konusmuyor, hatırlıyorum geçen sene bir aile yemegindeydik kendi kuzenleri ile nasıl gülüp konustuğunu sakalastığını gördüm. bizimle asla ve asla öyle olmadı. zaten şimdiye kadar düsünüyorum da, bu konuda annemde de suc buluyorum, hic aile gibi hissetmedim. küçükken illa ki bir arada oluyorsun, bu kadar irdelemiyorsun ve mecburen ortak yasıyorsun ama büyüdüğün zaman sanki bu devam etmiyor. büyüdüğüm zaman derken lisedeyken de böyleydi sonrasında da, hatta 7. sınıftayken bile hatırlıyorum, anneme sorardım neden babam bizimle pek konusmuyor diye. Ne mezuniyetimde kutlama yemegine gittik, ne ruhsat törenime geldiler, kendi basıma gidip almıstım, cıkısta annemle yemege gideriz diye dusunup surpriz yaptım onun yanına gidip ama beni bosuna trafige soktun diye söylenmisti. Zaten annem de ayrı bir baslık, butun cocuklugum boyunca babamdan sikayet ederek, hayattan nefret ederek, evlilige sizin icin katlanıyorum diyerek bilincaltımı yerle bir etti.

Konuya geri dönersek, babam bu sene de amcam ve kuzeniyle tatile gitti, geldi zaten konusmadı bile hicbirimizle bir seyler yedi yattı.
Neden böyle bilmiyorum, gecenlerde bir alısveris merkezindeydim bir adam kızının dogum gunu icin hediye almıs sonra da macaron seciyordu hediyenin yanına, oradaki calısanla konusunca kulak misafiri olmuştum. Babam simdiye kadar bana hediye bile almamıstır, kücükken aldıgı oyuncaklar dısında; ya da bilmiyorum büyüdük diye mi böyle, belki de kücük cocuk seviyordur, kendi akrabalarının cocuklarına cok sevecen davranıyor.

İşi kendi işi istediği zaman gider gitmez, bazen hadi suraya gidelim yemek yiyelim diyorum hayır diyor, hic bizimle bir yerlere gitmiyor, cok cok nadirdir simdiye kadar son 5 yılda 1-2 keredir.
Evde kendimi sadece yatak ve yemekten faydalanan bir misafir gibi hissediyorum. Sanki kimsenin umrunda degilim. Tamam para veriyorlar ama sey gibi sanki, al ve hayatına bak. Kendimi hayatta tek basımaymısım gibi hissediyorum. Maddiyat haric bir katkıda bulunmadan her seyime karısmayı kendilerinde hak görüyorlar.
Ne bileyim, insan hic mi demez kızım gel birlikte bir kahve icelim, sonra alısverise cıkalım ya da gel suraya gidelim yemek yiyelim, gel sahile inelim. Arkadaşlarımı görüyorum annesiyle babasıyla alışverişe gidiyor yemeğe gidiyor. Bizde asla bu olmadı. O kadar eksikligini hissediyorum ki.

Geçen sene babam tatildeyken aramıştım, neden aradın ne oldu diye soguk ve kısa konuşmuştu, babannemin yanındayken telefonda hep bizimle ters ve sinirli konusuyor, babannemle cok görüsmüyorum, 25 yasında olup hala evlenmeyip baba parası yedigim icin onun kriterlerine uygun torun degilim cunku (doktora yapıyorum ve is geldikce yogunluga göre calısıyorum aylık ek olarak bir gelirim var). Daha önce kaç kere cicek aldım pasta yaptım yanına gittim, her seferinde bana sanki torunu degil de geliniymisim gibi laf sokmaya calıstı, sacma sapan onunla bununla tanıstırmaya calıstı vs.

Babam bu sene kardesimle bana birer ev ve arabalarımızın yerine daha ust model yeni birer araba aldı. Maddi olarak bir beklentim yok zaten fazla fazla veriyor, ama ben istiyorum ki biraz da hayatımıza ortak olsun. Ne bileyim.. bizimle konussun, bir seyler yapmak istesin. İnanın bir haftadır evde yoktu ne ben aradım ne babam aradı, annemle konusuyorlardı o da hep iş güç muhabbeti. Bir de suna üzülüyorum, bazen benim kredi kartım fazla gelince babam söylenir (malum simdi her seye o kadar zam geldi ki eski gezdigimin harcadıgımın yarısını yapmama ragmen iki katı geliyor hep) ama kendi ailesiyle ilgili bir sey oldu mu benim harcadıgım x bir seyi sacma bulan babam onlara on x yapar.

Annemle babamın arası zaten pek iyi degil, bazen diyorum ki keşke bosansalardı en azından haftasonları falan bizimle görüsür, zaman gecirirdi.
Başlık boyunca söylendim hep ama yani öyle gecimsiz ya da kavga eden biri hic degilim, zaten evde genelde sessizlik hakim oldugu icin pek öyle seyler olmuyor :)
annen para için babana katlanıyor, alıştığı sosyal statünden kopmak istemiyor.
baban için bu evlilik zaten bitmiş, sizde onun gözünde parasal ihtiyaçları karşılandıktan sonra başka şeye ihtiyaç duymayacak kişilersiniz yani babnız için BABA OLMAK = PARASAL İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK DEMEK belkide böyle gördü, böylesinin doğru olduğunu düşünüyor.
Bence bırakın herkesi kendi haline madem ev almış size gidin o evde yaşayın tek başınıza kendinize hoiler edinin aileniz dışında kalan kişilerle zaman geçirin..

Babaniz annenizle evlendigi için mutsuz olmuş ve annenize karşı ozel donuk bir davranış belirlemiş gibi duruyor.Siz de o belirledigi donuk davranisa gore iletisim kurmak zorunda kalmissiniz ortam geregi
Kendi ailesiyle iletisimi iyi diyorsunuz o yuzden yazdim.Bence babanizla onun yorumlarin aldirmadan hayirlarina alinmdan planlr yapmaya devam edin. Belki sizinle olan paylasimlari arttikca sizi de annenizin dışında degerlendirecek ve dolu dolu iletisim kurabileceksiniz.insallah o eksiklik hissediyorum diye tanimladiginiz noktanizi doldurursunuz.Gönülden dilerim insallah iletisimizniz güçlenir.

Bence seviyordur ama belli edemiyordur. Eski tip erkekler cocuklariyla nasil konusacaklarini, nasil davranacaklarini pek bilemiyor sanki. Benim babam da misal seni seviyorum durduk yere demez, cok ilgi gostermez ama sever, yilda 1 kere seviyorum der:olamaz::olamaz: Adam sizi sevmese, dusunmese ev araba asla almazdi cogu erkek icin parasi kiymetli kaldi ki siz de 25 yasindasiniz ev degil ama araba alacak yastasiniz.

Konu sahibesi bence sen babana yaklas. Bu haftasonu sinemaya gitsek mi de mesela. Adamin evladisin , sana kayitsiz kalamaz. Bence iletisiminizi guclendirmek icin caba goseterebilirsin senin elinde.

Belkide babanın bildiği babalık şekli budur. Çocuklarına sevgisini ev alarak,araba alarak gösteriyordur. Neden açıkça konuşmuyorsun karşına alıp? Ben senden maddi şeyşer değil manevi şeyler istiyorum bu saatten sonra desen belki değişir. Babanızın babası nasıldı acaba? Belki ondan gördüğü babalık şeklini uyguluyordur.

Ben çok da kötü bir baba göremedim ortada. En azından maddi anlamda; sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirip seni bir ev ve araba sahibi dahi yapmış. Baban seni seviyor ama bunu sana gösteremiyor.
Seni çok iyi anlıyorum. Çünkü benim annemde öyle. Evlendim hala da öyle. Şuan hamile olduğum halde bile; beni sormaz bebeği sorar. :) Olayları; sevgiye ve duygusallığa bağlamayı hiç sevmez, heralde en son bir 4 yıl önce sarılmışımdır o da düğünümde. Normal konuşamazsın, ya cevap vermez ya tersler. Ne yapsam beğenmez, eleştirir durur.
Hatta beni merak ettiği zaman; direkt kendisi aramaz babama kardeşime arattırır. Bunu bildiğim için bazen gizliden gizliye hoşuma bile gidiyor. :)
Böyle kabul etmek lazım ne kadar yanlış da olsa; bu saatten sonra değiştiremeyiz artık.
Maddi yükümlülükleri sağlamamak nasıl ebeveynlikte kusursa sevgi verememek de o derece bir kusur. Sizin örneğinizden bahsetmiyorum ama konudaki örnekteki baba diğer insanlarla keyifli vakit geçiren onlarla sohbet eden onlara zaman ayıran biri olmasına rağmen ( yani karakterinde bir soğukluk yok) çocuklarına ilgi ve sevgi göstermiyor. Bu en az masraflarını karşılamamak kadar kötü çocuk için.

Hani böyle erken yaşta evlendim hayatımı yaşayamadım gibi bir durum yok. Babam 32-33 yasındayken annemle evlenmiş, 35 yasındayken de ben dogmusum, benden 3 yıl sonra da kardesim.

Neden bu kanıya vardım size söyleyeyim. Son birkaç yıldır zaten birlikte tatile gitmiyoruz hiç, babam kendi ailesi ile gidiyor, bir iki sefer de annemle yurtdışı falan. Mesela birkaç ay önce 10 gün yoktum, çok değişik bir ülkeye gittim, eve döndüğüm zaman hiç sormadı bile nasıl geçti nasıl bir yerdi naptınız vs.. yani kendisinin de gitmediği bir yerdi sonuçta. İlgilenir diye orayı anlatan fotoğraflı kitaplar almıştım dedim bak bunları da sana aldım seversin bakarsın, baktı ben bu dili bilmiyorum dedi dokunmadı bile, ki bilingual almıstım yani ingilizce ve diğer yerel dil, ama bakmadı bile.

Neyse, zaten aylarca burada olmadığım zamanlar da oldu o zaman bile arayıp nasılsın kızım, iyi misin, keyfin nasıl demedi. Genelde annem aracılığı ile nasıl, parası var mı, ilaçları tam mı, vs..

Genelde evin içinde de bizimle konusmuyor, hatırlıyorum geçen sene bir aile yemegindeydik kendi kuzenleri ile nasıl gülüp konustuğunu sakalastığını gördüm. bizimle asla ve asla öyle olmadı. zaten şimdiye kadar düsünüyorum da, bu konuda annemde de suc buluyorum, hic aile gibi hissetmedim. küçükken illa ki bir arada oluyorsun, bu kadar irdelemiyorsun ve mecburen ortak yasıyorsun ama büyüdüğün zaman sanki bu devam etmiyor. büyüdüğüm zaman derken lisedeyken de böyleydi sonrasında da, hatta 7. sınıftayken bile hatırlıyorum, anneme sorardım neden babam bizimle pek konusmuyor diye. Ne mezuniyetimde kutlama yemegine gittik, ne ruhsat törenime geldiler, kendi basıma gidip almıstım, cıkısta annemle yemege gideriz diye dusunup surpriz yaptım onun yanına gidip ama beni bosuna trafige soktun diye söylenmisti. Zaten annem de ayrı bir baslık, butun cocuklugum boyunca babamdan sikayet ederek, hayattan nefret ederek, evlilige sizin icin katlanıyorum diyerek bilincaltımı yerle bir etti.

Konuya geri dönersek, babam bu sene de amcam ve kuzeniyle tatile gitti, geldi zaten konusmadı bile hicbirimizle bir seyler yedi yattı.
Neden böyle bilmiyorum, gecenlerde bir alısveris merkezindeydim bir adam kızının dogum gunu icin hediye almıs sonra da macaron seciyordu hediyenin yanına, oradaki calısanla konusunca kulak misafiri olmuştum. Babam simdiye kadar bana hediye bile almamıstır, kücükken aldıgı oyuncaklar dısında; ya da bilmiyorum büyüdük diye mi böyle, belki de kücük cocuk seviyordur, kendi akrabalarının cocuklarına cok sevecen davranıyor.

İşi kendi işi istediği zaman gider gitmez, bazen hadi suraya gidelim yemek yiyelim diyorum hayır diyor, hic bizimle bir yerlere gitmiyor, cok cok nadirdir simdiye kadar son 5 yılda 1-2 keredir.
Evde kendimi sadece yatak ve yemekten faydalanan bir misafir gibi hissediyorum. Sanki kimsenin umrunda degilim. Tamam para veriyorlar ama sey gibi sanki, al ve hayatına bak. Kendimi hayatta tek basımaymısım gibi hissediyorum. Maddiyat haric bir katkıda bulunmadan her seyime karısmayı kendilerinde hak görüyorlar.
Ne bileyim, insan hic mi demez kızım gel birlikte bir kahve icelim, sonra alısverise cıkalım ya da gel suraya gidelim yemek yiyelim, gel sahile inelim. Arkadaşlarımı görüyorum annesiyle babasıyla alışverişe gidiyor yemeğe gidiyor. Bizde asla bu olmadı. O kadar eksikligini hissediyorum ki.

Geçen sene babam tatildeyken aramıştım, neden aradın ne oldu diye soguk ve kısa konuşmuştu, babannemin yanındayken telefonda hep bizimle ters ve sinirli konusuyor, babannemle cok görüsmüyorum, 25 yasında olup hala evlenmeyip baba parası yedigim icin onun kriterlerine uygun torun degilim cunku (doktora yapıyorum ve is geldikce yogunluga göre calısıyorum aylık ek olarak bir gelirim var). Daha önce kaç kere cicek aldım pasta yaptım yanına gittim, her seferinde bana sanki torunu degil de geliniymisim gibi laf sokmaya calıstı, sacma sapan onunla bununla tanıstırmaya calıstı vs.

Babam bu sene kardesimle bana birer ev ve arabalarımızın yerine daha ust model yeni birer araba aldı. Maddi olarak bir beklentim yok zaten fazla fazla veriyor, ama ben istiyorum ki biraz da hayatımıza ortak olsun. Ne bileyim.. bizimle konussun, bir seyler yapmak istesin. İnanın bir haftadır evde yoktu ne ben aradım ne babam aradı, annemle konusuyorlardı o da hep iş güç muhabbeti. Bir de suna üzülüyorum, bazen benim kredi kartım fazla gelince babam söylenir (malum simdi her seye o kadar zam geldi ki eski gezdigimin harcadıgımın yarısını yapmama ragmen iki katı geliyor hep) ama kendi ailesiyle ilgili bir sey oldu mu benim harcadıgım x bir seyi sacma bulan babam onlara on x yapar.

Annemle babamın arası zaten pek iyi degil, bazen diyorum ki keşke bosansalardı en azından haftasonları falan bizimle görüsür, zaman gecirirdi.
Başlık boyunca söylendim hep ama yani öyle gecimsiz ya da kavga eden biri hic degilim, zaten evde genelde sessizlik hakim oldugu icin pek öyle seyler olmuyor :)
Babanızın ebeveynleri maalesef onun karakterini belirledi , özellikle de annesi . Bu tip babalar farkettirmeseler de annelerine çok düşkün oluyor .
Benzer bir durum bende de var ve yaş ilerledikçe durum vahimleşmeye devam ediyor.
Annenize gelecek olursak , hiç durmasın boşansın . Daha huzurlu ve sağlıklı olacağı garanti.
Annem bu psikolojik savaş nedeniyle sayısız hastalıkla boğuşmak zorunda kaldı ve geçen yıl da covid nedeniyle vefat etti .
Şanslısınız ki ortada bir anormallik olduğunun bilincindesiniz , ebeveynler bizim kadar bilinçli olamıyor maalesef . Düzeltemediğimiz ortamlardan uzaklaşmak en doğrusu.

Sizi sevmese maddi şeyler de asla yapmazdı. Hem ev araba aldı diyorsunuz hem de kredi kartına laf etti diyorsunuz. 25 yaşına gelmiş Diniz bir zahmet kredinizi kendiniz odeyin diyordur.
Sevgi sadece maddiyat mı hanımefendi? Hiç beğenmedim bu dediğinizi. O zaman çocuğuna bakan herkes anne-baba mı? Sevgi yoksa, paylaşım yoksa buna bakmak sevmek diyebilir miyiz? Asla.

Babanız görev bildiği için öyle yapıyor. Sonra sen bana babalık etmedin, bana bunu almadın demeyin diye. Ortada sevgi göremiyorum ben. Kusura bakmayın.

X