B12 eksikliği

dahiliye bölümüne gideceksin cnm şikayetlerini söyleyince senden tahlil ister zaten..

ben doktora gittim tahlil falan yaptılar.B12 eksikliği ve kansızlık varmış. Başta benexol ve ferro sanol vermişti doktor. Ama diğer doktor 2si bir arada olan bir ilaç var onu vereyim dedi ben de tamam dedim. Adı gyno ferro sanol acaba etkisi olur mu? Benexol ve ferro sanol hiçbir işe yaramamıştı hala çok halsizim ama uyuşmalarım geçti.1 aydır kullanıyorum gyno yu

Ben de ayda bir b12 iğnesi vuruluyorum. Saç dökülmesi azaldı, sivilce yapmadı, hafıza sorunum da bitti :)

ben de dr'un verdiği b12 ilacını kullandım ama hiçbir işe yaramadı. saç dökülmesi, yorgunluk, unutkanlık ve uyku hali aynen devam etti. sanırım iğne yaptırmam gerekiyor benim de ama inşallah haptaki gibi sivilce yapmaz.

ay inanmıyorum !! bende birara dodex iğne kullandım 3 kutu ve ergenliğimde hiç çıkmayan sivilceler 18 yaşımda çıkmaya başlamıştı..bianda olmuştu anlam verememiştim demekki bu yuzden olmuş

arkadaşlar ne yaptınız sivilceler için????? benimde yüzüm iğrenç oldu cildiyeye gıttım b12 düzelmedıyse yıne devam edersin dedi ama orta sevıyede olmuş iğneleri bıraktım ama halsizlik unutkanlık devam edıyo.. yüzüm için verdiği kremlerde pek işe yaramadı ne yapacağımı bilmiyorumm siz ne yaptınız ???

Normalde yorgunluk bilmeyen bir insanım ama son zamanlarda kendimi tabir-i caizse ölü gibi hissediyorum. Parmağımı kıpırtacak halim yok. Dışarı gezmeye çıkıyorum ama gezmenin ortasında pilim bitmiş bir vaziyette kalakalıyordum. 1. derece obezite bir bayanım. Dİyetisyen eşliğinde zayıflamaya karar verdim ve test yaptırdım b12 205 gibi bir sonuç çıktı. Aynı zamanda insülin direncim var. Yorumları okudum kilo yaptığını iştah açtığını duyunca çok korktum. Ama son 2 gündür yorgunluğum kendini abartınca dün aldım. Ve bugün sabah kahvaltıdan sonra aldım. Psikolojik mi bilmiyorum başta resmen çöktüm sonra kendime baya geldim ama şimdi mide ve karın ağrısından kıvranıyorum ve acayip uykum var. Evde olsa yat uyu ama işte çekilecek dert değil. Bir daha kesinlikle gündüz almayı düşünmüyorum. Belki akşam yemeğinden sonra ya da gece yatmadan önce almak daha mantıklıdır. Yazılanları okudum iğnenin 'i'sine tahammülüm yok ama ilaçla kıvranmaktansa daha iyi gelir belki.

Normalde yorgunluk bilmeyen bir insanım ama son zamanlarda kendimi tabir-i caizse ölü gibi hissediyorum. Parmağımı kıpırtacak halim yok. Dışarı gezmeye çıkıyorum ama gezmenin ortasında pilim bitmiş bir vaziyette kalakalıyordum. 1. derece obezite bir bayanım. Dİyetisyen eşliğinde zayıflamaya karar verdim ve test yaptırdım b12 205 gibi bir sonuç çıktı. Aynı zamanda insülin direncim var. Yorumları okudum kilo yaptığını iştah açtığını duyunca çok korktum. Ama son 2 gündür yorgunluğum kendini abartınca dün aldım. Ve bugün sabah kahvaltıdan sonra aldım. Psikolojik mi bilmiyorum başta resmen çöktüm sonra kendime baya geldim ama şimdi mide ve karın ağrısından kıvranıyorum ve acayip uykum var. Evde olsa yat uyu ama işte çekilecek dert değil. Bir daha kesinlikle gündüz almayı düşünmüyorum. Belki akşam yemeğinden sonra ya da gece yatmadan önce almak daha mantıklıdır. Yazılanları okudum iğnenin 'i'sine tahammülüm yok ama ilaçla kıvranmaktansa daha iyi gelir belki.

megolaplastik anemiyim
yani midemde b12 emilimi sağlanmıyor istediğim kadar et yesem bile
kaldı ki zaten uzun yıllar vejeteryan yaşadım son 2 yıldır et az da olsa tüketmeye başladım
b12 hapları bu sebeple ben de işe yaramıyor iğne olmam gerekiyor
ve sürekli depolarım boşaldığı için senede 2-3 kez yükleme ve 15 günle 1 ay arasında iğne olmam gerekiyor
10 yıldır böyle yaşıyorum.
ben depolarım boşaldığında ki benim değerlerim 50-60 kadar düşebiliyor
gece krampları, uykudan uyanmada güçlük, kas, eklem ağrıları, aşırı sinir hali ve yorgunluk çekiyorum
ayrıca insüline bağımlı diyabet hastasıyım kilo kontrolüm çok önemli
ama b12 iğneleri ya da hapları kilo yapmaz bence düzensiz beslenmeden dikkat ederek
ilacın fayda zarar kısmına bakılmalı.
b12 eksikliği ciddi sorunlar doğurabilecek bir eksiklik çünkü.

Bende bugün tahlil yaptırdım ve b12 değerim aşırı düşük çıktı zaten ben belli etmiştim son bi aydır iki kolumda uyuşma oluyordu gözlerim kararıyordu, halsizlik ve sürekli uyku hali,stres,sinir vs. bi sürü sorunla gittim ve demir ile b12 çok düşük çıktı. b12 normal değeri 211-911 arası ama benim değerim 45 çıktı aslında bu kadar düşük olmasını hiç beklemiyordum çünkü et,balıkla ilgili sorunum yok vejeteryan da değilim ama sanırım emilimi olmuyor bende dodex iğne yazdı doktor haftada bir ve nerox b12 diye bir ilaç umarım şikayetlerimden kurtulurum artık.
İğne kullanan arkadaşlar nasıl bir ayda etki gördünüz mü? bu ay benim için çok çok önemli çünkü.

merhaba amonra megolaplastik anemi teşhisi nasıl kondu bende sürekli hap kullanıyorum ama bir etkisi olmuyor acaba emilim problemimi var.nasıl öğrendin sen...

merhaba amonra megolaplastik anemi teşhisi nasıl kondu bende sürekli hap kullanıyorum ama bir etkisi olmuyor acaba emilim problemimi var.nasıl öğrendin sen...

İlaçlar fayda saglamayinca doktorum endoskopi istedi benden zaten farklı mide ve bağırsak sorunlarim vardi kolonoskopi ve endoskopi sonucundan sonra netleşti bende.
Ayrıca kandaki hücrelerin yapısı alyuvarlarin buyuklugu intrinsik faktör olması destekledi teşhisi.

bendede b12 düşük çıktı doktor banada iğne verdi doktor bana 2 kutu iğne verdi birinci kutu 5 günlük 2. kutu haftalık bide 3. kutu var oda aylık .

B12im sınırın altında ve doktora gittim doktor bişiler dedi ama yeniden gitmedğim için soramadım.b12 eksikliği kaşınma ve elde falan uyuşukluk yaratırmı? :44:

canım bendede B 12 eksikliği var ayrıca hippotriod bana doktorum ayda 1 ığne verdi 2 senedir sürekli oluyroum ama sıvılce falan yapmadı. ancak ellerde uyuşma boyundan kaynaklanabiliyor ama bende reyno sendromu var ellerimde uyuşma , kaşıntı, kan cekilmesi, sonra moşmor oluyorlar,bunun için ramatolojiye görünmem gerek.
sağlıklı günler dilerim

çok teşekkürler ,ben kaşıntıyı hiç duymamıştım.
enteresan bir belirti.zaman zaman oluyor bende.
özellikle mevsim geçiş dönemlerinde. dikkate almak gerek sanırım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…