Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. (NAHL - 90)

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız. (Müslim, Îmân, 93; Tirmizî, Sıfâtu'l-Kıyâme, 56)

(Onlar derler ki) Rabbimiz, bizi hidayete eriştirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve yanından bize bir rahmet bağışla. -Ali İmran Suresi,8

Vedalaşırken, birbirinizden ayrılırken, "Seni, emanetleri zayi etmeyen Allah’a emanet ediyorum" deyin." [Hadis -i Şerif | İbni Mace]

Hiç şüphesiz, ne yerde ve ne gökteki hiçbir şey Allah için gizli değildir. (Al'i İmran Suresi, 5)

"Ya Rabbi, her şeyi kuşatan rahmetinin hakkı için beni af ve mağfiret eyle." #hadis - (İbni Mâce, Sıyam, 48)

Allah'ın masnuatını (yarattıklarını) bir saat tefekkür etmek, bir gece ibadet etmekten daha hayırlıdır. (Ramuz el Hadis .255 12.)

Resulullah(asm) ashaba: "Sizler benim ashabımsınız..Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır." [Müsned 76/118]

"Kim mü'mine zarar verirse Allah da onu zarara uğratır. Kim de mü'mine meşakkat verirse, Allah da ona meşakkat verir." [Tirmizi, Birr 27]

Birbirinizin ayıplarını araştırmayınız.Başkalarının konuştuklarına kulak kesilmeyiniz Ey Allâh’ın kulları! Kardeş olunuz! (Müslim, Birr, 30)

“İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, kişi malı helâlden mi, haramdan mı aldığına hiç aldırmaz.” (Buhâri, Kitabu'l-Buyu, 7)

Son düzenleme:
"Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın." (Tirmizî, Salât, 16)

Allahu Teâlâ hazretleri şöyle seslenir: "Beni bir gün zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateşten çıkarın!" (Tirmizî,Cehennem 9)

“Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.”(Müslim)

Son düzenleme:
“Bedene kolay ve hafif gelen ibadeti size bildireyim mi? Susmak ve güzel ahlâk sahibi olmaktır”
(İbn-i Ebi’d-Dünya, Kitabu’s-Samt, No: 27)

Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de Ya-Sin'dir.(Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 7)

Hadisi Şerif : "Resulullah (sav) yüzüğünü sağ eline takardı. " (Ebu Davud, Hatem 5/ Ravi : Hz. Ali)

"Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti."
[Kur'an | İsra Suresi-23]

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…