Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

"Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de Biz biliriz. Çünkü Biz, ona şah damarından daha yakınız." (Kâf Sûresi16)

" Dul ve kimsesizler için çalışan, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri oruç tutup geceleri de ibadet eden kimse gibidir." [Buhârî]

“…Benim dostlarım Allah Teâlâ ile iyi mü’minlerdir…” [Buhârî, Edeb 14; Müslim, Îmân 366)

“İstikâmet üzere olun. (Bunun sevâbını) siz takdîr edip kavrayamazsınız. Şunu bilin ki, en hayırlı ameliniz namazdır…” (Muvatta, Tahâret, 6)

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah,onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor."(İbrahim 42)

" Evleniniz, boşanmayınız!.. Zîrâ boşanma dolayısıyla arş titrer…" [Muhtâru’l-Ehâdîsi’n-Nebeviyye, 228]

" Sabır üçtür: Musîbetlere karşı sabır, kullukta sabır ve günah işlememekte sabır…" [Süyûtî, II, 42; Deylemî, II, 416]

Selâmı yayınız. Çünkü o, Allah'ı razı eden bir ameldir. (Camiüssağir, No.710) Selamun Aleyküm Dostlar!

Bil ki, sen Allah'a her secde ettiğinde, mutlaka Allah bununla bir dereceni yükseltir ve bir günahını düşürür. (Camiüssağir, No.687)

“Herhangi biriniz, ‘Rabbime kaç defa dua ettim de duamı kabul etmedi’ diyerek acele etmedikçe duası kabul edilir.” (Buhârî, "De'avât 22)

İnsanların en cimrisi selâm vermede cimri davranan, insanların en âcizi de duâ etmekte acizlik gösterendir.[Camiüssağir, No.1231]

Allah'ın en çok sevdiği kulu, diğer kullarının hayır ve iyiliğini en çok isteyendir. (Camiüssağir, Hadis No.1239)

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli; peygamberler, sıddikler, şehidler ve sâlihlerle beraberdir."[Tirmizî, Büyû 4]

Allah'ın kula en yakın olduğu zaman gecenin ikinci yarısıdır. O saatte Allah'ı zikredenlerden olabiliyorsan ol. (Camiüssağir, No.783)

Resûlullah (a.s.m) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan(kıyamet kopmadan) evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder." (Müslim)

Allah’ım! Senden iman içinde sağlık, güzel ahlâk içinde iman, peşinden rahmet, âfiyet, mağfiret ve rıza gelen bir kurtuluş istiyorum.(Hâkim)

Allah'ım, günahlarımı, bilgisizliğimi, işlerimde israfımı ve Senin benden daha iyi bildiğin hatalarımı bağışla. (Camiüssağir, Hadis.916)

X