Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah'ın kulları kardeşler olunuz.

Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah'a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.

Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. (Kütub-u Sitte 3350)

Kardeşinin derdine sevinip gülme, sonra Allah ona merhamet eder de, seni onun sahip olduğu dertle müptela kılar. (Tirmizi, Kıyame 54)

Alırken, satarken, borcunu öderken ve borcunu isterken yumuşak davranan kişiyi Allah Cennetine koysun. [Camiüssağir, c.1, 313]

Şüphesiz Allah size çalışmayı farz kılmıştır. O halde çalışınız. [Camiüssağir, Hadis No.1011]

Allah'ım harama bulaşmaktansa, helalinle yetineyim. Beni lütfunla (zengin kılarak) Senden başkasına muhtaç etme." (Tirmizî, Deavât,110)

Fazla kaygılanma. Senin için takdir edilen olur, rızık olarak yazılan gelir. [Câmiü's-Sağîr, c: 3, 3873.]

Hz.Muhammed'in(a.s.m) Hz.Ali'ye(r.a) tavsiye ettiği dua: "Allah'ım! Beni doğru yola ilet ve o yolda başarılı kıl!" (Müslim, Zikir 78)

"Allah'ım, Senden bildiğim ve bilmediğim bütün hayırları dilerim. Bildiğim ve bilmediğim bütün şerlerden de Sana sığınırım." [Camiüssaiğir]

Akıllı kimse, sürekli kendi nefsini sorgulayan ve durmadan ölüm ötesi hayat için çabalayandır. (Tirmizi, Kıyame, 25)

Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Birbirinizle iyi geçinin,ihtilafa düşmeyin.(Ramuz el Hadis)

Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun. (Riyazü's Salihin, No.310)

Nerede kolaylık varsa, orada güzellik vardır. Kolaylığın bulunmadığı her şey çirkindir.” (Riyazü's Salihin, No.636)

"Yâ Rabbî! Beni göz açıp kapayıncaya kadar bile olsa nefsime bırakma!.." (Câmiu's-Sağîr, c.I, s.58)

Ona (peygambere) Rabbinden bir mucize indirilse ya!” diyorlar. De ki: “Gayb ancak Allah’ındır. Bekleyin, şüphesiz ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim!”

{Yûnus, 10 / 2

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:
Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sordular:
“İçinizden kime şehid dersiniz?”
“Ey Allah’ın Resûlü, dediler, Allah yolunda öldürülen şehiddir.”
“Öyleyse, dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ümmetimin şehidleri azdır.”
“Peki, dediler, daha kimler şehiddir, Ey Allah’ın Resûlü?”
“Allah yolunda öldürülen şehiddir. Allah yolunda ölen şehiddir. Tâunda ölen şehiddir. Karnı sebebiyle ölen şehiddir, boğularak ölen şehiddir.”

[Müslim, İmâret 165, (1915); Muvatta, Salâtu'l-Cemâ'a 6, (1, 131); Tirmizî, Cenâiz 65, (1063).]

X