Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Bir iyiliğe öncülük eden kimseye o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır

Son düzenleme:
Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!

Bütün kalbiyle şehit olmayı isteyen kişi, yatağında ölse bile Allah onu şehitler mertebesine ulaştırır.

Size bir iyilik dokunsa fenalarına gider, başınıza bir kötülük gelse onunla sevinirler. Eğer sabreder ve Allah'dan gereğince korkarsanız, onların hileleri size hiçbir zarar vermez; çünkü Allah onları kendi amelleriyle kuşatmıştır

Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir.
Kim Müslüman kardeşinin ayıp ve kusurunu örterse Allahu Teala da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter

Nerede ve nasıl olursan ol, Allah'tan kork.
Kötülük işlersen hemen arkasından iyilik yap ki o kötülüğü silip süpürsün
İnsanlarla güzel geçin

(Kıyamet günü) İnsanların hepsi Allah'ın huzuruna çıkacaklar. Ve zayıflar büyüklük taslayanlara şöyle diyecekler: "Bizler, sizlere uymuştuk. Şimdi siz, Allah'ın azabından en ufak bir şeyi bizden savabilir misiniz?" Onlar da diyecekler ki: "Allah bizi hidayete erdirseydi, biz de size doğru yol gösterirdik. Artık şimdi bizler sızlansak da sabretsek de birdir. Çünkü kaçacak yerimiz yoktur."

Ki Allah anıldığı vakit onların kalpleri titrer. Onlar başlarına gelene sabreden, namaz kılan kimselerdir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar

Kulum Bana bir karış yaklaştığı zaman, Ben ona bir arşın yaklaşırım.
O Bana bir arşın yaklaşınca Ben ona bir kulaç yaklaşırım
O Bana yürüyerek geldiği zaman Ben ona koşarak varırım

Çok secde etmeye bak
Zira senin Allah için yaptığın her secde karşılığında Allah seni bir derece yükseltir ve bir hatanı siler

Haya zinettir. Takva'da keremdir. En hayırlı binek de sabırdır. İbtila halinde insanın musibetinin berteraf olmasını Allah'tan beklemek ibadettir.

(Hz.Cabir r.a). Ramuz El-Hadis s.204

Büyük günahlardan kaçınılması halinde, beş vakit namaz, iki cuma ve iki Ramazan, aralarında işlenecek küçük günahlara kefarettir

Nerede olursan ol Allah'a karsi gelmekten sakin; yaptigin kötülügün arkasindan bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. Insanlara karsi güzel ahlakin geregine göre davran.
Tirmizî, Birr, 55.

X