Aşıyı uygulayan hemşire hakkında dava açmalı mıyım?

Çok geçmiş olsun. Aşı sizde allerji yapması gibi bir durumda olmuş olabilir mi peki? Ben olsam şikayet etmezdim mesleğinden olabilir ki anlattıklarınıza göre mesleğini seviyor ama uyarılmasını isterdim kesinlikle.

Kas içine yapılan iğneler uzuvda veya tabiri caizse kaba ette kas yoğunluğunun fazla olduğu yerlere yapılıyor yani stabil değişmeyen kuralları var sadece kişiden kişiye yapısına göre minimal oynamalar oluyor. Seri olarak yapılan aşılarda ilk ay sağ kola, ikinci ay sol kola gibi yer değiştirmeleri yapılabiliyor çok ağrı iş yapmaya engel falan oluyorsa. Morluğun şişliğin büyüklüğü ve iğnenin giriş noktası görülemediğimdem doktor yanlış yere yapılmış demiş olabilir. İncelenmesi yapılmalı.

yani kola yapılmış.
demek istediğim buydu.
konu sahibesi kendisi yazmış ihmal ettim diye.
o kol o hale gelene kadar keşke gitseymiş doktora.

ek olarak herkes niye tetanos aşısı olmuş yahu :KK53:

yani kola yapılmış.
demek istediğim buydu.
konu sahibesi kendisi yazmış ihmal ettim diye.
o kol o hale gelene kadar keşke gitseymiş doktora.

ek olarak herkes niye tetanos aşısı olmuş yahu :KK53:
Çünkü yapılması gereken bir uygulama önceden lise 1de her öğrenciye yapılırdı ben de o zaman yaptırmıştım. Teyzelerim babam falan da o zamanda alt koldan yaptırmışlar prosedür değişiyor tabi. Şuan da insanın başına ne ne zaman gelir bilinmez diyerek uzun süre koruma sağlayan seri sistemde aşılar yapılıyor 5 doz ilk iki Dozu bir ay aralıklıkla sonrası artan süre ile yapılan dozlarda uzun süre sağlanıyor. Ameliyatlardan kan ilik bağışı öncesinde özellikle gebelik öncesi ve sonrası için önemli bir aşı. Tabi önemli olduğu için zorluğu da bir o kadar fazla

Çok geçmiş olsun. Aşı sizde allerji yapması gibi bir durumda olmuş olabilir mi peki? Ben olsam şikayet etmezdim mesleğinden olabilir ki anlattıklarınıza göre mesleğini seviyor ama uyarılmasını isterdim kesinlikle.
Kimse bu yüzden işinden olmaz herkes bi dava açıp milleti işinden ederim yada iyi bir tazminat alırım özgüvenine sahip ama dava masrafı avukat parası ödedikleriyle kalıyor çoğu

deltoid kasa yapılır enjeksiyon biraz aşağıya yapmış açıkçası ne desem bilemedim 🙄

kadınlarda kas dokusu daha az olduğu için tabi denk gelmemiş olması da muhtemel keşke biraz erken doktora gitseydiniz. bir de yazmışlar zaten tetanozu biraz dağıtmak gerekli

aile hekimleri hemşireleri kendilerine bağlı olduğu için aile hekiminin sorumluluğu olur gibime geliyor ama mevzuatı çok bilmiyorum aile hekimi arkadaşlar yazarlar.

Çünkü yapılması gereken bir uygulama önceden lise 1de her öğrenciye yapılırdı ben de o zaman yaptırmıştım. Teyzelerim babam falan da o zamanda alt koldan yaptırmışlar prosedür değişiyor tabi. Şuan da insanın başına ne ne zaman gelir bilinmez diyerek uzun süre koruma sağlayan seri sistemde aşılar yapılıyor 5 doz ilk iki Dozu bir ay aralıklıkla sonrası artan süre ile yapılan dozlarda uzun süre sağlanıyor. Ameliyatlardan kan ilik bağışı öncesinde özellikle gebelik öncesi ve sonrası için önemli bir aşı. Tabi önemli olduğu için zorluğu da bir o kadar fazla

bu devlet beni adamdan saymamış zaar :KK53:
önceden dediğiniz ne kadar önce bilmiyorum ama lise de olmadım.
iki doğum yaptım ne öncesi ne sonrası kimse tetanos demedi..

Benim kendi ihmalim de var tabi.
Kendi ihmaliniz varsa hemşireye dava açmanız yersiz.
Benim babam aşıdan dolayı sakat kalmış. (Daha doğrusu sadece ayağı aksıyor ve iğnenin vurulduğu bacak bilek kalınlığında.)
2-3 yıl hiç yürüyememiş daha sonra yavaş yavaş yürümeye başlamış. Ama tabiki davada hemşireye birşey olmamış. Aşı vurulurken imzalatılan kağıt varsa eğer bütün herşeyi kabul etmiş oluyorsunuz. 1000'de 1 ortaya çıkan reaksiyonlar da buna dahil. O yüzden birşey olacağını sanmam.

tetanoz intramasküler bir aşıdır, koldan kas içine yapılır.sizde gösterdiği reaksiyon daha hafif şekliyle aşıyı yaptıran herkeste görülür.aşıyı yaptıktan sonra tam dağılamadığı durumda şekilde şişlik görülebilir (alkolle ovalayınca zamanla iner).uzun süre kalırsa içerde ek sorunlara yol açabilir.yani aşı yapıldıktan sonra iyice alkolle ovalayıp dağıtılmadığı için bütün bu süreç başlamış gibi duruyor.siz önce bir araştırma hastanesinde doktora görünün , hemşirenin yanlış uygulaması değil de aşının dağılmaması kaynaklı duruyor.
Evet bunu bende biliyorum.
Bence hemşirenin değil de konu sahibinin ihmali var. Orayı günlük yapıp ovalayarak aşıyı dağıtması gerekiyordu. Ama yapmamış sanırım.

Geçmiş olsun. Dava sürecinde nasıl olur bilmiyorum ama benim başıma şöyle bir şey geldi. Oğluma ebe yanlış aşı yaptı. Sağlık bakanlığının şikayet hattı var orayı falan aradık. O sırada bana eğer şikayetçi oluyorsanız aile hekiminizin yanlış yapıldığını kabul etmesi gerekir dedi telefondaki kişi. Burdan yola çıkarak aile hekiminiz de durumdan etkilenebilir.
Size de çok geçmiş olsun, nasıl yanlış asi yaptı ebe, yapması gerekenden farklı bir aşı mi yaptı, yoksa yanlış yere mi uyguladı..
İnşallah yavrunuz zarar görmemiştir bu durumdan.
Sonuç ne oldu acaba..

bu devlet beni adamdan saymamış zaar :KK53:
önceden dediğiniz ne kadar önce bilmiyorum ama lise de olmadım.
iki doğum yaptım ne öncesi ne sonrası kimse tetanos demedi..
Hamile iken sağlık ocaklarında mutlaka yapılıyor acaba gebelik kaydı mı yaptırmadınız o yüzden mi aramadılar.

Cerrahin dedigine gore bakarsak sizin ihmaliniz yuzunden degil demek ki dogru yere yapilsa bu hale gelmezdi dava acmazdim ama farkli bir hemsirenin cocugumla ilgilenmesini isterdim asi zamani o yapsin istemezdim onlada gorusur doktorun dedigini iletirdim

Bu aşıyı benim kolumun arka tarafına tombul olan yerine yapmışlardı yani el sallayınca sallanan yer varya oraya sıze moraran yere yapmıslarsa yanlış olmus gibi geldi ve baya kötü olmus bu saglık ufak olsa tamam da kocaman ve görünen bir yer şikayet edin bence

deltoid kasa yapılır enjeksiyon biraz aşağıya yapmış açıkçası ne desem bilemedim 🙄

kadınlarda kas dokusu daha az olduğu için tabi denk gelmemiş olması da muhtemel keşke biraz erken doktora gitseydiniz. bir de yazmışlar zaten tetanozu biraz dağıtmak gerekli

aile hekimleri hemşireleri kendilerine bağlı olduğu için aile hekiminin sorumluluğu olur gibime geliyor ama mevzuatı çok bilmiyorum aile hekimi arkadaşlar yazarlar.

Ya aslında biz yağlı Türk kadınları, yağlı popomuzdan iğne yaptırdığımızda genellikle yağı geçip kasa kadar uzanabilecek bi iğne uzunluğu olmadığı için sürekli yağ içi enjeksiyon yapıyoruz. İntra müsküler lafta yani. Yani sırf yağa denk geldi diye olmamış. Nedense bi enfeksiyon kapmış orası

Bu aşıyı benim kolumun arka tarafına tombul olan yerine yapmışlardı yani el sallayınca sallanan yer varya oraya sıze moraran yere yapmıslarsa yanlış olmus gibi geldi ve baya kötü olmus bu saglık ufak olsa tamam da kocaman ve görünen bir yer şikayet edin bence
Tombul yere olmaz orası yağ dokusu

Oğlumu yıkayıp uyuttum ancak dönebiliyorum. Tek tek alıntılamayı da pek beceremem.
Ne ben ihmalimden böyle büyük birşeyle karşılaşayım isterdim ne de başkasını suçlamak isterim. Kimse bile isteye birisnin beden bütünlüğüne zarar vermek istemez elbette.
Son 20 gündür tedavinin etkisiyle (enfeksiyon varsa antibiyotik sonrası toplanma yapabileceği söylendi) şişliğim daha arttı. Kıyafetlerimden bile belli oluyoor.
Dava açma fikri direkt benim fikrim de değil. Çevremdeki bir çok kişi ( yanlış uygulama var ise) dava açmam gerektiğini söylüyor. İş yerinde engelli bir abimiz yanllış uygulama sonrasında kolunda işlev kaybetmiş.
Derdim elbette para pul değil. Lezyonlu bölge neredeyse bir siyah erik kadar. Yani cereahi müdahale sonrasında (ki bölgenin durumuna göre) deri eklenmesi gerekebilir tarzında birşey söyledi doktor. Onu bile şokla çok anlayamadım yarın tekrar gideceğim.
Yani tüm bunlar bir araya gelince dava olayını düşünüyorum. Genelde çocuklu arkadaşlarımın argümanları hatalı bir uygulama varsa ya bir çocuğa denk gelseydi... ya da benden sonra başka birine daha kalıcı hasar kalsa bunun vicdanıyla nasıl muhasebe edeceğim şeklinde.
Aile hekimi hatalı uygulama olmadığını zaten oranın aşı bölgesi olduğunu söylerken genel cerrah yanlış bölge olduğunu söylüyor.
Yarından sonra farklı bir hastaneye daha gideceğim zaten. Fakat en çok aklımı karıştıran durum ameliyat olursam oğlumu nasıl emzireceğim.
Emzirme nedeniyle o kadar sorun yaşadım ki şimdi tam yolunda giderken herşey bununla sekteye uğramasından çok kprluyorum.

Ya aslında biz yağlı Türk kadınları, yağlı popomuzdan iğne yaptırdığımızda genellikle yağı geçip kasa kadar uzanabilecek bi iğne uzunluğu olmadığı için sürekli yağ içi enjeksiyon yapıyoruz. İntra müsküler lafta yani. Yani sırf yağa denk geldi diye olmamış. Nedense bi enfeksiyon kapmış orası
Hem kan tahlili hem ultrason muayenesi yapıldı. Enfeksiyon yok dediker. Kistik bir hal almış

X