Aşıyı uygulayan hemşire hakkında dava açmalı mıyım?

kesenmakas

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2014
1.518
1.379
Merhaba sevgili hanımlar detaylı anlatacağım için konum biraz usun olabilir. Şimdiden okuyan ve fikir verenlere teşekkür ederim.
Kasım ayında 3. Doz tetanoz aşısını yaptırdım. İlk aşımda da kolumdaki ağrı uzun süre devam etmişti. 2. Dozu çok hafif atlattım.
3. Doz sonrası ara ara ağrım oluyordu ve hafid şişliğim vardı. İlk uygulamada da ağrım olduğundan çok üzerinde durmadım.
Gel zaman git zaman hassasiyetim ve şişliğim arttı. Bir kaç kez aile hekimi ike görüştüm ve alkol uygulaması yap dedi.
Benim kendi ihmalim de var tabi. 3. Ay içinde aşı bölgesi iyice şişmeye ve sertleşmeye başladı. Bebek ve iş temposundan kendime vakit ayırmayıp bir türlü doktora gitmedim.
3. Ay sonunda dayanılmaz ağrılar neticesinde enfeksiyon hastalıklarına gittim. Kan tahlili temiz, bölge kistleşmiş bir yapı var. 1 hafta antibiyotik tedavisnden sonra gelin genel cereaha gösterelim gerekirse enjeksiyonla bölgeyi boşaltalım dediler.
1 hafta sonra genel cerrahiye gittiğimde ise bölgenin enjeksiyonla temizlenmesinin mümkün olmadığı, bölgeye operasyon yapılması gerektiği fakat yapının büyük olması nedeniyle derinin kapanması için dikişin zor olacağı ve derin yara izi kalacağı söylendi. Antibiyotiğe bir süre daha devam ettikten sonra yeniden kontrole gideceğim.
Cerrah aşının yanlış yere uygulandığı bu nedenle yağ dokusunun öldüğünü söyledi.
Aile hekimim iş yerinden arkadaşımın eşi. O da aşının zaten başka yere uygulanma imkanının olmadığını deri altında yap dokusu da olduğunu söylemiş arkadaşıma. Hekimlik hayatında ilk defa böyle bir reaksiyonla karşılaştığını da söylemiş eşine.
Aşıyı uygulayan hemşire hem oğlumun takiplerinde hem benim işe başlama sürecimde süt ile ilgili sorularımda bana çok yardımcı olmuş bir bayan. Oğlumla da çok ilgilenir sevecen güleryüzlü bir çalışan.
Fakat gel gelelim benim durumum da benim düşündüğüm kadar basit bir şey değilmiş. Ekleyebilirsem bölgenin fotosunu da koyacağım.
Siz olsanız ne yapardınız? Hangi doktora güvenmeliyim aklım karıştı.
Hemşireye dava sürecim olacak olursa bundan sağlık ocağının hekimi de etkilenir mi?
Bebeğim hala emiyor olmasa bu kadar üzerinde durmayacaktım. Fakat ameliyat süreci hala anne sütü alan bebeğimi sütten kesmeme yol açarsa diye de korkuyorum.
Değerli fikirlerinizi bekliyorum

Güncelleme: Dün itibariyle başka bir hastanede genel cerraha giderek bölgeyi ayakta lokal uyuşturma ile temizlettim. Sadecw apsenin akması sağlandı, yara içi yıkandı vs. Bugün de enfeksiyonun kalanı temizlendi.
Bir yerde bir hastane işi estetik ameliyata kadar götürüp kolunda kist olmuş diyen
Bir yerde bir hastane 5 dk da özveriyle sağlığıma kavuşmam için çaba gösteren.
Bu arada değerli fikirlerini paylaşan herkese teşekkürler.
Asm ye gidince ebe ile konuşup helallik istiycem.

Eklentiler

• 20190324_195021.jpg
    20190324_195021.jpg
    70,7 KB · Görüntüleme: 847
  • 20190324_194849.jpg
    20190324_194849.jpg
    42,2 KB · Görüntüleme: 844
Son düzenleme:
korkmayın arkadaşınızın eşine hiiiçbir şey olmaz. süründürün hemşireyi kesin bilerek yapmıştır hatta çocuğunuz ve sizinle güleryüzle ilgilenirken de bunu planlamıştır günü gelince size yanlış iğne yapmak için.

geçmiş olsun ama yaklaşımınız ne garip.

Canım yaa çok geçmiş olsun, üzüldüm :KK43:
Eğer ihmali, hatası varsa kesinlikle şikayetçi olurdum kimi etkilerse etkilesin..
Allah korusun ya bebeğine yapılan aşı böyle olsaydı :KK43:

tetanoz intramasküler bir aşıdır, koldan kas içine yapılır.sizde gösterdiği reaksiyon daha hafif şekliyle aşıyı yaptıran herkeste görülür.aşıyı yaptıktan sonra tam dağılamadığı durumda şekilde şişlik görülebilir (alkolle ovalayınca zamanla iner).uzun süre kalırsa içerde ek sorunlara yol açabilir.yani aşı yapıldıktan sonra iyice alkolle ovalayıp dağıtılmadığı için bütün bu süreç başlamış gibi duruyor.siz önce bir araştırma hastanesinde doktora görünün , hemşirenin yanlış uygulaması değil de aşının dağılmaması kaynaklı duruyor.

Geçmiş olsun.
Cuma günü ben de vuruldum ilk dozunu.
Hemşire "ağrı olacak, kullanmadığınız kolunuza yapayım" dedi hatta.
Sol koluma yaptırdım, cidden ağrı çekiyorum ama belirgin birşey yok.

Bilerek yapılmış birşey değil elbette, şikayetçi olmak gerekir mi bilemedim. Hani bunca zamandır memnunmuşsunuz.
Tabii siz de haklısınız da, bir doktora daha mı görünseniz

korkmayın arkadaşınızın eşine hiiiçbir şey olmaz. süründürün hemşireyi kesin bilerek yapmıştır hatta çocuğunuz ve sizinle güleryüzle ilgilenirken de bunu planlamıştır günü gelince size yanlış iğne yapmak için.

Yaklaşım derken hanımefendi? Neyi nasıl anladınız bilemiyorum fakat benim kendisinden çok memnun olduğum birisi hemşire. Fakat memnunum diye bu durumu görmezden mi gelmeliyim? Bilerek bir uygulama yapmayacağını düşünebilecek bir muhakeme gücüm var şükür fakat ya bir bebeğe de hatalı uygulaması olursa?

tetanoz intramasküler bir aşıdır, koldan kas içine yapılır.sizde gösterdiği reaksiyon daha hafif şekliyle aşıyı yaptıran herkeste görülür.aşıyı yaptıktan sonra tam dağılamadığı durumda şekilde şişlik görülebilir (alkolle ovalayınca zamanla iner).uzun süre kalırsa içerde ek sorunlara yol açabilir.yani aşı yapıldıktan sonra iyice alkolle ovalayıp dağıtılmadığı için bütün bu süreç başlamış gibi duruyor.siz önce bir araştırma hastanesinde doktora görünün , hemşirenin yanlış uygulaması değil de aşının dağılmaması kaynaklı duruyor.
Bugün kaşıntım ve hassasiyetim çok fazla. Büyük ihtimalle yarın gidicem tekrar ilk gittiğim cerraha. Sonrasında başka bir genel cerraha daha gitmeyi planlıyorum.
Aslında gittiğim cerrah yanlış uygulama diyene kadar ben daha öok kendi ihmalime vermiştim

Geçmiş olsun.
Çok iyi anlayamadım, ebe iğneyi yanlış yere vurmuş öyle mi? Nereye vurulacağı belli değil mi zaten nasıl böyle bir hata olur? Sizin durumunuz da çok kötü ama ya bir bebeğe yapsaydı aynı şeyi?
Bence davacı olun, herkes işini düzgün yapsın bu nedir böyle?
Yani öyledir elbette bellidir vurulacağı yer ama bilemedim ben de

Geçmiş olsun.
Cuma günü ben de vuruldum ilk dozunu.
Hemşire "ağrı olacak, kullanmadığınız kolunuza yapayım" dedi hatta.
Sol koluma yaptırdım, cidden ağrı çekiyorum ama belirgin birşey yok.

Bilerek yapılmış birşey değil elbette, şikayetçi olmak gerekir mi bilemedim. Hani bunca zamandır memnunmuşsunuz.
Tabii siz de haklısınız da, bir doktora daha mı görünseniz
Evet gideceğim ilk cerrahtan tam sonuç alayım da.

Bir paramedik olarak hemşirenin belirgin bir kusurunu göremiyorum açıkçası size alkolle masaj yapın üzerine yatmayın zorlamayın ağrı geçene kadar fazla hareket ettirmeyin veya ağrının uzun süre devam etmesi halinde tekrar gelin demesi daha makul olurdu. Keşke daha erken gitseymişsiniz. Yeminli bir sağlık personeli kesinlikle bilinçli olarak yanlış uygulama yapmaz ki yanlış uygulama oranının fazla olduğu vücut bölgeleri enjeksiyon yapılabilir kategorisinden çıkmıştır. Size kalmış tabi ki davacı olursanız uygulamanın yanlış olup olmadığı resmî olarak doktorlar tarafından incelenip sonuca varılır. Hemşire sağlık ocağının genel hemşiresi ise bir problem olmaz arkadaşınız için onun odasında görevli olan bir hemşireyse sorumlu kabul edilebileceğinden o da dinlenir.

Kötü bir şey demek istemem lakin, şu tavrınız mide bulandırıcı.

Yaklaşım derken hanımefendi? Neyi nasıl anladınız bilemiyorum fakat benim kendisinden çok memnun olduğum birisi hemşire. Fakat memnunum diye bu durumu görmezden mi gelmeliyim? Bilerek bir uygulama yapmayacağını düşünebilecek bir muhakeme gücüm var şükür fakat ya bir bebeğe de hatalı uygulaması olursa?

yaklaşık 6 aydır 100lerce iğne vuruldum, hepsinden sonra o bölgede ağrı be uyuşma hissediyorum. her seferinde de ilacın dağılması için yapmam gerekenleri yapıyorum. kolum şu an sizin fotoğrafınızdakinden daha mor ama benimki fazla uygulamadan.

eğer bu iğne yanlış yapılsaydı ki bunu felç olduğunuzda vs kanıtlayabilirdiniz, o zaman siyatik sinirlere denk gelecek şekilde iğne yapılmış olurdu, felç veya uzuv kaybı vs bir şey olurdu ve dava açıp kazanırdınız.

acınızı anlıyorum,sinirinizi de anlıyorum ama dava etseniz de bir şey çıkmaz. çünkü iğne yapılması gereken yerden yapılmış ve bunu aile hekiminiz de söylemiş. zaten o cerraha da uygulamadan ne kadar süre sonra gitmişsiniz, dediğim gibi yanlış uygulama olduğunu hiç zannetmem, işini iyi yapan biri olduğunu da söylüyorsunuz. kendi tanıdığınız kişi için endişe duyup içinde kendi ihmaliniz de olan bir konuda işini bunca zaman iyi yapmış birinden davacı olmayı düşünmeniz bana normal gelmedi. anne sütü kaygınıza bağlayabilirim sanırım bunu, o konuda bir fikrim olmadığı için anlayamam.

yine de farklı doktorlara görünün hanımefendi, malpraktis davaları öyle kolay açılmaz ve bildiğim kadarıyla hemşirenin şahsına değil bulunduğu kuruma açmanız gerekiyor. üzücü ama belki arkdaşınızın eşi de ifade vs verebilir.

Geçmiş olsun. Dava sürecinde nasıl olur bilmiyorum ama benim başıma şöyle bir şey geldi. Oğluma ebe yanlış aşı yaptı. Sağlık bakanlığının şikayet hattı var orayı falan aradık. O sırada bana eğer şikayetçi oluyorsanız aile hekiminizin yanlış yapıldığını kabul etmesi gerekir dedi telefondaki kişi. Burdan yola çıkarak aile hekiminiz de durumdan etkilenebilir.

yanlış yer derken?
diğer ikisi de aynı yerden yapılmadı mı?
Kas içine yapılan iğneler uzuvda veya tabiri caizse kaba ette kas yoğunluğunun fazla olduğu yerlere yapılıyor yani stabil değişmeyen kuralları var sadece kişiden kişiye yapısına göre minimal oynamalar oluyor. Seri olarak yapılan aşılarda ilk ay sağ kola, ikinci ay sol kola gibi yer değiştirmeleri yapılabiliyor çok ağrı iş yapmaya engel falan oluyorsa. Morluğun şişliğin büyüklüğü ve iğnenin giriş noktası görülemediğimdem doktor yanlış yere yapılmış demiş olabilir. İncelenmesi yapılmalı.

Tetanos aşısı beni de çok rahatsız etti. Ama sizinki başka bir boyuta tırmanmış. Hiç böyle bi şey görmemiştim.

Her insan hata yapar. Ama insan sağlığı söz konusu olunca hata kaldırmıyor ışte.

Sizin de ihmalkarliğiniz var isin icinde.

Isterseniz biraz daha araştırın. Ondan sonra karar verin.

Bence dava açsan bile hemşire kazanır cildin alerjik reaksiyon göstermiş gibi böyle dava olayları tazminat amacıyla çok fazla açıldığı için bilirkişiden kusurlu raporu kolay alınmıyor.

Tetanoz asisi ordan yapilir diye biliyorum banada 3 kez yapildi ilk gunler sislik icinde sertlik agri vardi ama 1 haftaya gecmisti bence asi yanlis yere yapilmamis sizin vucudunuz reaksiyon vermis olabilir mi iyice arastirip emin olmadan sikayet etmeyin bir kac doktora daha gosterin gecmis olsun

X