Aşırı Ense Kalınlığı ve Ödem

Merhaba,bende de aynı sorun var sonucumu bekliyorum sizin çıktı mı acaba son durumunuz nedir?

Merhabalar benim durum biraz karışık hala bebek benimle cvs yapıldı ilk sonuç temiz çıktı. Yani down sendromu ve trizomi 13 18 ayrıca cinsiyet kromozomlarında sorun yok. Bebek erkek kesin. Ama bebekte hala bi sürü sorun var. Kordonda bi damar eksik mideyi göremiyorlar kalpte sıkıntı var gibi diyorlar. Mikroarray diye bi test yaptırdık onun sonucu 1 Aya çıkacak şu an 15 haftalık sayılırım. Bugün gittik tekrar. Ense kalınlığı baya düZelmiş bu sefer de karnı şişmiş. Su dolmuş çocuğun karnı. Napıcam bilmiyorum. Alalım diyorlar. İstanbul’a gidicem bi de. Siz nerdesiniz? Sizde ne problem var ?

Bende 12. Haftalıkken çıktı bu sorun. İlk gebeliğim. Eşimin kan grubu (0+) benim kan grubum (b-) Yaşım 24 ve sağlık açısından hiçbir sıkıntım yoktu. Kan değerlerim vs herşey normaldi.Ailemde de genetik herhangi sorun yoktu.Eşim ve Eşimin ailesinde de keza öyle. Herşey bu denli normal ilerlerken ikili testler için Doktorumuza gittiğimizde Ense kalınlığının yüksek olduğunu su birikmesine bağlı ödem olduğunu söyledi ve Radyolojiye yolladı orda da çıktı. Raporda ''NT: 6 MM. ÖLÇÜLMÜŞ OLUP ARTMIŞTIR. TORAKOABDOMİNAL BÖLGEDE VE FETAL BOYUNDA CİLTALTI YUMUŞAK DOKUDA ÖDEM MEVCUTTUR. HİDROPS FETALİS AÇISINDAN TAKİBİ ÖNERİLİR.'' yazıyordu.Araştırma hastanesine yolladı bizi. Burun kemiği , kalp atışı vs herşey normal fakat bahsettiğim yerdeki ense kalınlığı ve ödem mevcut 6 MM. dedi. Direkt CVS yaptırmamızı önerdi kabul ettik ve yaptırdık. Sonuç bekliyoruz halen. Dün de kontrol amaçlı başka bir Doçent Doktorun yanına gittik ve Ödemin arttığını söyledi. Hiç iç açıcı konuşmadı malesef. '' Ben 11-14 hafta arası bebekte bu ense kalınlığı ve cilt altı ödeminin 6MM ve Yüksek olduğu durumda sağlıklı bebek dünyaya getireni görmedim bana denk gelmedi. CVS sonucu iyi çıksa bile büyük bir kalp veya başka bir rahatsızlığın olma ihtimali çok çok yüksek.Bütün bunlara rağmen sağlıklı bebek dünyaya getiren varmıdır diye soracak olursan evet var ama bu odan yine çok düşük. '' Dedi.. CVS sonucunu öğrenmeye 3 hafta kaldı ve çok çaresiz durumdayım. Dua etmekten başka bir yol yok.. ikinci veya daha sonraki gebeliklerde bu durumu yaşama ihtimalimiz nedir diye sordum. Ona da aldığım yanıt :'' Şu an bu yaşta ve durumda herhangi bir sorun yokken bu olayın yaşanma ihtimali 1000 gebelikte 1 iken, herhangi bir genetik sorununuz olmaması durumunda yine 2.veya 3.4.5. vs gebeliklerde bu oran 1000'de 1 olacaktır.'' dedi. Allahtan ümit kesilmez. Çok araştırdım çok kişiyle konuştum Ense kalınlığı 11-14 hafta arası 6mm ve üzeri olup CVS iyi çıkan fakat ileriki testlerde bebekte bir sorun çıkanı duydum, Aynı şekilde 6.1 MM ense kalınlığı olup sağlıklı bebek dünyaya getirenide duydum.. Takdir Allah'ın diyoruz Dua etmekten başka çaremiz yok..

bizim de ense kalinligi 6.5 ti doktor saglikli olma ihtimali cok dusuk dedi. Cvs sonucu temiz geldi fakat su an en agir kalp hastaligi var.

bize kistik higroma tanısı kondu gazi tıp'ta. 5,5mm'ydi açıklık ve tüm ensesini sırtını sıvı doldurmuştu. doktorumuz yüzde 30 sağlıklı olur yüzde 70 düşük olur çocuk demişti. başka doktorlara gittik onlar yüzde 99 bu bebek yaşamaz aldırın dedi. biraz kilom olduğu için cvs yaptırırsam düşük tehlikesi olduğundan cvs yaptırmadık. 15-20 gün çok büyük acılar çektik. 20 gün sonra kontrole gittiğimizde ense kalınlığı normaldi ve sıvı kaybolmuştu. şu anda 36 haftadayız, 2 hafta sonra doğumumuz var inşallah. bu dönemde ayrıntılı ultrason yapıldı sürekli kontrole gidiyoruz düzenli, bebeğimizin her şeyi sağlıklı gözüküyor. gelişimi ağırlığı kilosu normal.

rabbim yardımcısı olsun tüm bunu yaşayanların. çok çok zor gerçekten.

Çok teşekkür ederim. İnşallah yavrun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Minik yavrumuz gitgide büyürken ne gibi bir problem ile karşılaşacağımızı bilmemek çok kötü bir duygu. Allah herkese yardım etsin sabır versin.

Kızlar şimdi okudum mesajlarınızı. Ben de son durumdan bahsedeyim. Bizim cvs ve mikroarray sonuçlarımız temiz çıktı. Ama geçen hafta gittiğimde hala bebeğin karnında sıvı vardı. Ensesi 4mm düşmüş. Böbreklerde bağırsaklarda parlaklık vardı. Kalp normal dediler. Yüz normal. El ayak normal. Mide görünüyor. Omurgada problem olabilir dediler. Genetik sonuçlarımız da temiz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. 18 haftalık olduk. İçimde kıpır kıpır hareket ediyor. Her günüm bebeğimi düşünmekle ağlamakla geçiyor. Yarın tekrar gidicem doktora bakalım bu sefer ne diyecekler. İstanbul’a geldim ailemin yanına. Zeynep kamile gidiyorum baya ilgileniyorlar. Ama acaba diyorum başka doktora mı göstersem ? Hepinize sabır diliyorum. Çok zor günler yaşıyoruz. Allah kimseye vermesin.

çok üzgünüm rabbim sabrınızı versin inşallah bebeğiniz sizi cennette bekliyor olacak en kısa zamanda bir evlat haberi ile daha sevindirsin sizi rabbim.

Basın sağolsun, cok uzuldum, Rabbim sağlıklı bir evlat nasip etsin inşallah bu acıların bir nebze de olsun hafiflesin..

Basiniz sag olsun. Yazdiklarnizi aglayarak okudum cok zor rabbim sabir versin.
En kisa wakitte saglikli sihhatli bir evlatla sevinmeniz dilegiyle.

Neoldu bebegini

Merhaba canım üzerinden çok zaman geçmiş farkındayım ama bende kısmen aynı şeyi yaşadım bebeğin son durumu neoldu acaba

Benimdw ense kalinligi vardi cvs temiz geldi ancak ayeintili ultrasyon yapildi kolbacak kisaydi iskelet yapisi bozukru kalp damarlari sikintiliydi ve cigerleri olusmamisti gogus kafesi dar ve kisa oldugundan 18 haftalik normal dogumla dogurttular hayirlisi

Ayni yoldan bizde gectik kizinin ense kalinligi normal degil denildi cvs temiz geldi ve suan 5 yasinda hicbir sikintisi yok

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…