Aşılamayı önerenler lütfen yardımcı olurmusunz🙏🏻

Pamuk9494

Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2022
372
220
29
Selam arkadaslar
Ben 2 senedir bebek istiyorum ve bu iki sene icerisinde bende hormonlarima vajinal ultrason vs. herseye bakildi, eşimde ayni sekilde urolojiye gitti ve spermiogram verdik.. ikimizdede cok sükür hic bir sorun yok.. ama olmuyor ovulasyon denedim yumurtlama var hersey iyi ama tutmuyor.. asilamayi biraz arastirdim ama hep yazmislar sorunu olan arkadaslar gitmis.. simdi kararsiz kaldim bu asilamayi gercekten sadece sorunu olan mi yapiyor yoksa birsey olmayipta yapan var mi? Ben yurtdisinda kaliyorum ve benim en fazla türkiyede kalacagim süre 2 hafta bu asilama icin yeterli olur mu?
Eger bi bilginiz varsa cok memnun olurum benimle paylasirsaniz.. simdiden tesekkürler❤️

Şuan için eşimde de bende de bir sıkıntı çıkmadı. Bir bucuk yılı geçti gebelik hiç oluşmadı. Kasımda tam iki yıl olacak. Gittigim doktor bu kadar süre olmadıysa hemen aşılama yapalım dedi. İlla bir sıkıntı olmasına gerek yok.

Şuan için eşimde de bende de bir sıkıntı çıkmadı. Bir bucuk yılı geçti gebelik hiç oluşmadı. Kasımda tam iki yıl olacak. Gittigim doktor bu kadar süre olmadıysa hemen aşılama yapalım dedi. İlla bir sıkıntı olmasına gerek yok.
Peki yapicakmisiniz?

Eger vaktinizi calmiyorsam anlatabilir misiniz nail bi sürec oldugunu tam kac gün zamaninizi aliyor bu islem
İlk gittigimde normal muayene için gitmiştim. Devlet hastanesine gidiyorum. Benim sürecim biraz uzun oldu tam bayrama denk geldi sarktı biraz süreç. Ama normal sartlar altında çok uzun sürmüyor. Bazı evraklar istediler bunları tamamlayıp Adetin ikinci veya üçüncü günü çagırdılar. Hem kan tahlili hem muayene ettiler. Buradan sonrasında bayrama denk geldim. Tekrar adetimin ikinci günü gittim sonrasında. Bes günlük klomen tedavesi, 7. Gün kontrol, iki gün sonra çatlatma iğnesi, iki gün sonrasında da aşılamayı yaptılar. Resmi tatile denk gelmeseydim adet olmayla hepsi en fazla 15 gün falan sürerdi tahminimce.
Evrak kısmında erkekten sperm testi, kadından rahim filmi istiyorlar diğerler evraklar basit kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, aile nüfus kayıt örneği vs. Bunlar elinizde varsa süreciniz uzamaz yoksa biraz daha uzayabilir. Çünkü rahim filminde adet döneminden sonraki ilk hafta içinde istiyorlar

İlk gittigimde normal muayene için gitmiştim. Devlet hastanesine gidiyorum. Benim sürecim biraz uzun oldu tam bayrama denk geldi sarktı biraz süreç. Ama normal sartlar altında çok uzun sürmüyor. Bazı evraklar istediler bunları tamamlayıp Adetin ikinci veya üçüncü günü çagırdılar. Hem kan tahlili hem muayene ettiler. Buradan sonrasında bayrama denk geldim. Tekrar adetimin ikinci günü gittim sonrasında. Bes günlük klomen tedavesi, 7. Gün kontrol, iki gün sonra çatlatma iğnesi, iki gün sonrasında da aşılamayı yaptılar. Resmi tatile denk gelmeseydim adet olmayla hepsi en fazla 15 gün falan sürerdi tahminimce.
Evrak kısmında erkekten sperm testi, kadından rahim filmi istiyorlar diğerler evraklar basit kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, aile nüfus kayıt örneği vs. Bunlar elinizde varsa süreciniz uzamaz yoksa biraz daha uzayabilir. Çünkü rahim filminde adet döneminden sonraki ilk hafta içinde istiyorlar
Cok tesekkür ederim türkiyede yapmam biraz zor gibi gözüküyor 15 gün sürerse

Malesef hadi aşılama yapalım diyip aşılama yapılmıyor. Öncelikle adetiniz 2 ya da 3. Günü doktora gidip muayene olmanız ve hormanlarınıza bakılması gerekiyor. Sonra bir ilaç başlanıyor, onu kullanıp 1 hafta sonra kontrole gidip yine hormon ve ultrason bakılıyor. Sonra eğer uygun büyüklüğe geldiyse yumurtalar çatlatma iğnesi yapılıyor o akşam 2 gün spnra aşılama, yok eğer büyümediyse ilaca biraz daha devam ediliyor. Yani planlamalara çok uymuyor hiçbir gebelik işlemi. Eğer türkiyede yaptırmayı düşünüyorsanız regl tarihinize göre tatilinizi belirleyip umarım ki yolculuğun etkilemediği ve reglinizin gecikmediği, hafta sonuna gelmediği bir planlama ile başlamanız gerekmekte.

Ha bi de şu var türkiyede birçok doktor aşışama yapmadan önce hsg ister, kanalların açık olduğundan emin olmak için.

Artı olarak 1 yıl boyunca hiçbir sorun olmadığı halde gebe kalamadıysanız buna sebepsiz infertiliti yani sebepsiz kısırlık deniyor ve son zamanlar da en sık rastlanan kısırlık durumu bu imiş.

X