Arkadaşlar bana bir yardım...

beyazmelek

Candan öte,candan ziyade
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2008
8.718
1
Arkadaşlar bir konuda kafam çok karıştı önerilerinize ihtiyacım var. Özellikle ikinci çocuğuna falan hamiş olanlar. Ben bir dershanede rehber öğretmen olarak çalışıyorum, sağolsun patronlarımla aram çok iyi her konuda ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar müsamaha gösteriyorlar. Dün önümüzdeki yıl için sözleşme yenilemek amacıyla eşimle beni çağırdılar (eşimde aynı dershanede öğretmen) işte konuştuk falan ne kadar zam olacak önce eşimle hallettiler, bana da dediler ki biz seninle çalışmaktan çok memnunuz ve seninle devam edeceğiz özel bir durumun var ama yeni rehber öğretmen almayacağız. işte bu ayın sonunda bir 15 günlük tatilim var, sonra bir hafta falan tercih döneminden sonra vermeye çalışırız bir dinlenirsin dediler, sonra ağustos 15 gibi başlayacak dershane tabi ben de dediler ki eylülün 1'ine kadar çalış sonra bırak, hamileliğinin son dönemlerinde zorlanırsın dediler. Eylülün 1'inde bırakacağım, şubatın 15'ine kadar. Yani bebeğin doğsun biraz vakit geçir sen de iyileş onu da büyüt ikinci dönem gel başla dediler. SSK ile doğum izni olayını da ayarlayacaklar yasal izinlerim falan varmış, hepsi yapılacak tabi tam maaş değil ama asgari ücret olarak SSK'dan alıcam sigortamda devam edicek, ikinci dönem işe başlayınca aynı şekilde kaldığın yerden işte zamlı maaşımla başlayacağım. Neyse lafı çok uzattım görünüş itibariyle iyi, sağolsunlar yine yardımcı olmaya çalışıyorlar, özel sektörde 1 aydan fazla izin almak ölüm gibi bişey. Tabi ücretsi izin ama yine de yok biz rehber öğretmensiz olmaz yapmayız diyebilirlerdi. yalnız kafama takılan nokta şurası, eylülün 1'i çok erken değil mi? Dedim ki ekime kadar çalışayım hem bir ay daha fazladan maaş alırım ben iyiyim dedim, o zamanda iyi olurum dedim ama onlar daha öncede başlarına geldi heraldeki hocam şimdi iyisin maşallah dirençlisin ama o zaman böyle geçmez yorulursun diyorlar. O bölüm havada kaldı yok çalıştırmayız demediler, ama bilmiyorum sizce nasıl olur, tahmin edebiliyor musunuz o dönemlerde çalışabilir miyiz, ya da çalışmam mı iyi çalışmamam mı bir fikir verir misiniz. Dünden beri çok taktım kafama, bir de bu hamişlik dönemlerinde daha duygusal oluyoruz bilyorsunuz yaa en ufak şeyi sorun eder oldum kendimi tanıyamıyorum bazen. Kafanızı çok şişirdim arkadaşlar şimdiden teşekkürler a.s.

canım benim de ilk hamileliğim ama
ben daha önce hamiş olan ve öğretmenlik yapan arkadaşlarımdan biliyorum ki
doğuma 1 ay kalana kadar çalıştılar
ama bu durum herkese göre değişebilir
sağlık durumuna bağlı
şimdiden o tarihte nasıl olacağımızı Allah bilir
sen patrona desen ki eğer ben eylülde kendimi iyi hissedersem çalışayım
yok kötü olursam izne ayrılayım
ne derler sence canım inşallah herşey istediğin gibi olur

çıktıktan sonra aklıma geldi güzelim öyle demek tekrar geri döndüm patronlardan bir şhir dışına gitmiş perşembe gelecekmiş diğer patronum ben o olmadan bişey söyleyemem o gelsin konuşalım dedi perşembe günü tekrar sorucam bakalım. İmzalamadan önce aklıma gelseydi daha iyi olacaktı, hep sonradan çalışıyor kafam

canım benim ikinci bebeğim bu ve ben ilk hamileliğimde cuma günü isten çıkmıştım pazartesi akşamı doğuma gitmiştim yani 9 ay 4 günlük falandım işten çıktığımda tabiki gidip gelmek zor olur ben eşimle geliyordum araba ile az bir mesafe yürüyordum ama çalışamayacak ağrılar sızılar olmuyor sadece yorgunluk oluyor ama kimileri daha 7 aylıkken çalışamaz hale gelebiliyor bunu şimdiden tahmin edemezsin ama bizim işyerimizde bütün arkadaşlarım hemen hemen doğuma 1-2 gün kalana kadar çalışıyorlar ki özel sektör değiliz istesek izinlerimizi başlatırız ama bebeklerimizle daha fazla vakit geçirmek için kimse izin almıyor doğum öncesi:)) yani senin için diyeceğim o zamana gelince bunu anlayabilirsin şimdilik çok erken ama eğer bir aksilik yoksa çalışabilirsin bence

valla ben doğumdan önce izin almazsam doğumdan sonraya aktarma şansım yok. Yani yasal olarak var da ikinci dönem başla fazla vakit geçmesin artık yıl sonu yaklaşmasın derler. öyle tahmin ediyorum sadece 1 ay daha fazladan maaş alayım :) amacım bu

bende öğretmenim beyazmelekcim.ilk hamileliğim ama.aynı okulda bi arkadaşımın doğumu geçen sene ekimdeydi.oda senin gibi düşündü.eylülde çalışırım ilk günler zaten yoğun olmaz dedi.bizim eylül 1 de seminerlerimiz başlıyor.fazlada işimiz olmuyor genelde oturuyoruz.arkadaşım evde oturacağıma okulda otururum hem ekders alırım dedi.ama seminerlere bile gelemedi.doğum öncesi iznini başlatmak zorunda kaldı.herkes aynı olmaz ama riske atmayada değmez.(nacizane fikrim)

bencede eylül çok erken..eğer patronların kabul ederse eylül ayında çalışabilirsin..
ama kabul etmezlersede canını sıkma..bebeğe hazırlık yap..yat..uzan..dinlen..özel sektörde çalışanların bu gibi fırsatlar eline zor geçiyor..1 ay daha fazla maaş almak tabiki iyi ama 1 maaşla ne zengin olunur ne de fakir..bebeğinin canı saolsun..

Benimde ilk hamileliğim ama arkadaşların dediği gibi şimdiden bunu kestirmek zor olur.Herkesin hamileliği kendine özgü.Sen iyi olursan bir ay daha çalışırsın ama özel sektör olduğu için,çalışmadaığın günleri ararsın gibi geliyor.Her istediğinde izin alma şansın yok,doğum sonrası istediğin gibi iznini kullanma şansında yok.Eğer maddi durumun müsait olursa eylülde izne ayrıl.

Tabi bunu zaman gösterir ve en doğru kararı sen verirsin.Burdaki öğretmenlerde son 3 haftaa kadar hep çalıştılar.Bende öyle düşünüyorum.Sende durumuna göre karar ver.Şimdi çok erken buna karar vermek için.Patronlarınla bu ayrıntıya değinebilirsin.

canım ilk hamileliğimde 3 hafta kala izne ayrıldım ama ben kendimi çok iyi hissediyordum hiç zorlanmadım bunda nasıl olurum bilmiyorum ama niyetim yine son 3 hafta izne ayrılmak ve doğum sonrasına eklemek
burada en önemli şey kendini nasıl hissettiğin ama eğer doğum sonrasına aktarmak gibi bir olanağın yoksa izne ayrıl ve dinlen derim

Arkadaşlar yeniden hepinize fikirleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Patronumla tekrar görüştüm ve anlaştım, kendmi kötü hissedersem Ekimin 1'ine kadar çalışıp bırakacağım, şubat 15'te döneceğim, iyi hissedersem kasımın 1'ine kadar çalışacağım ve mart'ın 15'ine döneceğim. Yani her şekilde 4 ay izin kullanacağım. Eylül 1 olayından vazgeçtik. ve dua ediyorum kasıma kadar çalışabileyim ve sadece bebeğime zaman ayırayım 4 ayımı diye inşallah öyle olur. a.s.

canım senin adına sevindim
inşallah rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirirsin ve her şey istediğin gibi olur

cnm sen yine şanslısın ben dershanede halkla ilişkiler bölümündeyim 17. haftamdayım ve beni işten çıkartıyorlar doğumdan sonra tekrar gelmemi istiyorlar ama ben hala çalışabilirdim,sadece çok göz önündeymişim olmazmış böyle,hamilelikten sonra dizgiye alacaklarmış şimdi olmadıktan sonra ben napiyim hamilelik boyunca kendimi ağrılarımı sıkıntılarımı dinliycem zaman nasıl geçicek bilmiyorum.

canım yaa çok üzüldüm senin adına. Haklısın özel sektör bu konuda biraz zorluyor açıkçası ben de beklemiyordum böyle birşeyi ama sorun çıkarmadılar Allah'a şükür, bırak çıkarmayı destek oldular. Bu konuda çok şanslıyım bunun farkındayım her zaman böyle denk gelmez. Sen de başka bir iş ara bence zor tabi bulmak ama şansını dene. Alllah yardımcın olsun güzelim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…