Arkadaşımın üç günlük evliliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ailesine güvenmemekle ilgili söyledikleri ayıp. Sanırım annelerine değil kuzenlere güvensizlik duymuş. Yine de yanlış üslup kullanmış. Ama diğer sigara içme konusunda arkadaşınız hatalı. Sigara içen bir adamla ilişkiye başlamış sonra zorla adamı değiştirmeye, alışkanlığını bıraktırmaya zorlamış. Arkadaşınız sürekli bu konuda tartışma çıkarıyorsa adamda balayında sorun çıkmasın diye gizlemek istemiş olabilir. Adamın buradaki suçu sigarayı bırakamayacağı halde buna tamam demesi. Arkadaşınızı uyaracaksanız bu konuda yol gösterip uyarın. Kimse kimse için değişmek zorunda değil
İlişkileri başladığında sigara kullanmıyordu,sigara kullanan biriyle ilişkiye başlamadı yani.
Arkadaşım sigarayı bırakmazsan devam etmek istemiyorum dedi,bırak demedi.Kendisi de bırakacağına söz verdi,bırakamam demedi.Balayında da gizlemedi,aylardır gizlemiş.
Arkadaşımı uyaracağım bir konu yok,teşekkürler yine de görüşünüz için

Kızlar merhaba.Yakın arkadaşım geçtiğimiz günlerde evlendi ve dün balayına çıktılar.Balayına çıkmadan önce altınları bankaya koyacaklardı ama aksilik oldu koyamadılar.Arkadaşım anneme bırakalım dedi ama eşi ben onlara güvenmiyorum anlamına gelen cümleler kurdu,düğün için gelen kuzenleri vardı evde,onlar varken bırakmam oraya dedi.Daha fazlası da var bu cümlelerin,başlı başına ayıp yani.

Neyse bir şekilde toparlayıp balayına gittiler.Evlenmeden önce kavga etmişlerdi eşinin sigarayı bırakması için.O da söz vermişti bir daha içmeyeceğine dair ve her sorduğunda bıraktım içmiyorum dedi.
Sabah balkonda eşini sigara içerken görmüş,yanına gittiğinde izmariti hemen gidere saklamış.Sigara mı içiyordun diye sorduğunda,sen kafayı yedin iyice,kafanda kuruyorsun tarzında konuşarak manipüle etmeye çalışmış.Cebinde sigara paketini bulunca da senle uğraşmak istemedim demiş.Aylarca kandırması bir yana suçlu bile hissetmiyor.Arkadaşım ağlayarak aradı o kadar üzgün ki,tek başına oturuyormuş.Balayında tek başına takılıyormuş.

Konu açma sebebim,arkadaşıma ne diyebilirim ne yapabilirim, onun kadar üzgünüm.Bir dağ ayısı ile evlendi resmen,eşi önceden de salaklıklar yapıyordu ama ağlayıp sızlıyordu kendini affettiriyordu.Boşan desem olmayacak,ama başka bir çözüm de gelmiyor aklıma onu teskin edemiyorum :KK43:
Bile bile evlenmiş, sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Kızlar merhaba.Yakın arkadaşım geçtiğimiz günlerde evlendi ve dün balayına çıktılar.Balayına çıkmadan önce altınları bankaya koyacaklardı ama aksilik oldu koyamadılar.Arkadaşım anneme bırakalım dedi ama eşi ben onlara güvenmiyorum anlamına gelen cümleler kurdu,düğün için gelen kuzenleri vardı evde,onlar varken bırakmam oraya dedi.Daha fazlası da var bu cümlelerin,başlı başına ayıp yani.

Neyse bir şekilde toparlayıp balayına gittiler.Evlenmeden önce kavga etmişlerdi eşinin sigarayı bırakması için.O da söz vermişti bir daha içmeyeceğine dair ve her sorduğunda bıraktım içmiyorum dedi.
Sabah balkonda eşini sigara içerken görmüş,yanına gittiğinde izmariti hemen gidere saklamış.Sigara mı içiyordun diye sorduğunda,sen kafayı yedin iyice,kafanda kuruyorsun tarzında konuşarak manipüle etmeye çalışmış.Cebinde sigara paketini bulunca da senle uğraşmak istemedim demiş.Aylarca kandırması bir yana suçlu bile hissetmiyor.Arkadaşım ağlayarak aradı o kadar üzgün ki,tek başına oturuyormuş.Balayında tek başına takılıyormuş.

Konu açma sebebim,arkadaşıma ne diyebilirim ne yapabilirim, onun kadar üzgünüm.Bir dağ ayısı ile evlendi resmen,eşi önceden de salaklıklar yapıyordu ama ağlayıp sızlıyordu kendini affettiriyordu.Boşan desem olmayacak,ama başka bir çözüm de gelmiyor aklıma onu teskin edemiyorum :KK43:
Sanki ergen çocuk arkadaşın kendine göre yonlendiremez birakmak isteyen kendi birakir biri baskasinin istemesi ile olmaz maalesef

yahu sigarayı annem babam bırakdıramı bana eşimmi bıraktıracak? kolaymı bırakmak sadece hamile oldugumda bıraktım.ama oda işe yaramadı tabiki.neden bu kadar baskı yapıyor ki sigara için onu anlamadım

İnsanları oldukları gibi kabullenemeyip şekillendirmekten vazgeçin mesela? Sigara içen adama sigarayı kimse bıraktıramaz. Tillahı gelsin isterse. Kendi istemediği sürece imkanı yok. Arkadaşın daha ilk günden adamın anası sanmaya başlamış kendini. Altın konusunda da ben de kalabalık evde bırakmak istemezdim şahsen. Eve girip çıkanın çok olduğu yere emanet mi bırakılır?

İnsanları oldukları gibi kabullenemeyip şekillendirmekten vazgeçin mesela? Sigara içen adama sigarayı kimse bıraktıramaz. Tillahı gelsin isterse. Kendi istemediği sürece imkanı yok. Arkadaşın daha ilk günden adamın anası sanmaya başlamış kendini. Altın konusunda da ben de kalabalık evde bırakmak istemezdim şahsen. Eve girip çıkanın çok olduğu yere emanet mi bırakılır?
yalanlarıyla manipüleleriyle mi kabul edelim ? farklı bir bakış açısı ama teşekkürler yorumunuz için

Altın mevzusu haricinde ben arkadaşınızı haksız buldum. Hayatına aldığı insanı öyle kabul etmek zorunda ne demek sigarayı bırakmak için kavga etmek? Ne hakla ki? Bazı şeylere saygı duymak zorundayız hepimiz karşıdan saygı bekliyorsak eğer. Kelimelerinden bahsetmiyorum kocasının. Arkadaşınızın sacmaligindan bahsediyorum. Kimseye zorla bişey yaptıramazsiniz yapınca da böyle olur. İstemez içmesini anlarım ama zorla falan çok saçma yanı.

yalanlarıyla manipüleleriyle mi kabul edelim ? farklı bir bakış açısı ama teşekkürler yorumunuz için
Siz niye bu kadar dertleniyorsunuz ki? Arkadaşınızın ebeveyni gibi davranıyorsunuz farkında mısınız? Adam bıraktım demiş te ben sigara içen insanın kokusunu 100 m öteden alırım.İki yetişkin insan kendi kararlarını kendileri verebilir.

Asla ama asla karışmaz, şunu yap bunu yapma demezdim.

Herkesin aklı var, kimse fikir istemiyor merak etme. Sen arkadaşı olarak dinle yanında ol.

Hatta o da sürekli şikayet edip hala bir şey yapmıyorsa bir süre sonra dinleme de.

kesinlikle korunsun hamile kalmasın şimdiden, ilişkisinden emin olsun. Sizde çok karışmayın bence şuan birbirlerini asıl tanıma zamanları gizli stres olur, akışına bıraklmalı

Tek sorun sigara içmesiyse boşverin
Sigara içiyo diye boşanılmaz

kesinlikle korunsun hamile kalmasın şimdiden, ilişkisinden emin olsun. Sizde çok karışmayın bence şuan birbirlerini asıl tanıma zamanları gizli stres olur, akışına bıraklmalı
düşünmüyorlar zaten

Sigara işi yaş. O bağımlılık. Adam da yalan söylemiş. Tabi doğru değil.
Altin konusunda adam haklı olabilir. Annesinin evinde kasa var mı? Yoksa kalabalık eve birakmak istemeyebilir.
Yani bosanacak birsey yok. Çok da dinlemeyin siz de

Sigara işi yaş. O bağımlılık. Adam da yalan söylemiş. Tabi doğru değil.
Altin konusunda adam haklı olabilir. Annesinin evinde kasa var mı? Yoksa kalabalık eve birakmak istemeyebilir.
Yani bosanacak birsey yok. Çok da dinlemeyin siz de
evet sigarayı bırakmak cok zor baskı yapınca daha cok icesi geliyor insanın

Bu olayı hiç anlamam sigara içmeyen birini istiyosan öyle birini bul. İçen birine sigarayı bıraktırmak için baskılamak, onun da ilk etapta kaybetme korkusuyla söz vermesi ama iradesine hakim olamayıp sözünü tutmaması... Hayat böyle saçma sapan şeylere kafa yoracak kadar basit değil ya. İçtin, içmedim huzursuzluk sebebine bak.

Sigara mı içiyordun diye sorduğunda,sen kafayı yedin iyice,kafanda kuruyorsun tarzında konuşarak manipüle etmeye çalışmış.
Yani sigarayı bırakmak-bırakmamak boşanmak için geçerli sebep mi onu bilemedim ama, şurda ağır gaslighting var. Belli ki rahatça manipülasyon yapabilen bir adam, arkadaşınız buna uyanık olsun.

Sigara içen kişi "koca" sanıyorum.
Sigara, biri istediği için bırakılacak bir şey değil. Bu kadar yaygara bana anlamsız geldi. Adam evlendikten sonra başlamadı ya sigara içmeye. Bunu bile bile o güne kadar bekleyip, sonra sorun çıkarmak biraz abartı. Kendisi bundan rahatsızlık duyuyorsa, baştan vazgeçmesi gerekirdi. Bağımlılık öyle rica minnetle aşılacak bir şey değil. Kişinin kendi ile iradesi arasında gerçekleşir. Birçok bağımlı da bu nedenle yalan söyler, yalan söylediği anlaşıldığı zaman da inkar yoluna gidecek elbette. Hata baştan yapılmış. Sonra da bir hata bir yalanı doğurmuş, zincirleme problemler başlamış.
Diğer konuda yorum yapamayacağım, arkadaşınızın ailesini ve kuzenlerini tanımıyorum. Ne kadar güvenilir oldukları konusunda sizin de mutlak görüşünüz olmasın. Beşer şaşar derler. Sen eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a emanet et diye bir laf var.
Güvenmemek için haklı bir sebebi olabilir.
Balayında bir çift ile iletişim dahi kurmayın bence çok fazla. Onlar bunu bir şekilde kendi aralarında çözerler. Evlilik öyle garip bir şey ki. Bazen sinirden öldürmek istediğin birini, bazen pamuklara sarmalar, uğruna dünyayı ateşe vermeye kalkabilir insan. Hiçbir şeye müdahil olmayın bence.
Arkadaşınız da biraz sakin olsun. Kocası sigara içti diye balayını böyle geçirmek çok büyük pişmanlık olur ileride.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X