araba kullanıma

melek elif

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
170
13
42
Arkadaşlar bende bugünlerde bir araba sürme hevesi başladı. ehliyetiniz varmı. olanların il günlerde hiseetikleri duygular nelerdi. korkuyormuydunuz. heyecanu yenmek için ne yaptınız.

Arkadaşlar bende bugünlerde bir araba sürme hevesi başladı. ehliyetiniz varmı. olanların il günlerde hiseetikleri duygular nelerdi. korkuyormuydunuz. heyecanu yenmek için ne yaptınız.

melek elicim, valla ehliyet her şeyi çözmüyor en başta onu söyleyim. Ehliyetin var mı bilmiyorum ama varsa bile kursta aldığın direksiyon eğitimi çok yetersiz oluyor biliyorsun. Ama tabiki kurs araçlarında yanında oturan hocanın ayaklarının altında da pedallar olduğu için insanda bir özgüven duygusu oluşuyor. Ve bu özgüveni devam ettirip heyecanlanmadan araba sürmek için en iyi yol bence (tabi eğer ehliyet almadan önce kullanmayı bilmiyorsan) direkiyon eğitimin sona erip ehliyetini aldıktan sonra araba kullanmaya ara vermemen. Çünkü her ne kadar bisiklete binmek gibi araba kullanmak da unutulacak bişey değil dense de bu durum ancak uzun süre araba kullanıp ustalaşmış kişiler için geçerli bence. Yeni öğrenenler için ara vermek sıkıntı yaratıyor.
Ben 3 yıl önce ehliyet almıştım ve direksiyon eğitimlerinde sürüşüm çok çok iyiydi(önceden şoför koltuğuna bile oturmamıştım. Hatta hocam beni daha ilk günden şehir içi trafiğinin göbeğine sokmuştu. Ama sonrasında o dönem arabam olmadığı için ara verdim ve tekrar başlamak inan zor oluyor. Sanki hiçbirşey bilmiyormuşun gibi geliyor. O yüzden ara vermeden kullanmaya çalış derim ben.
Neticede araba kullanmak çok zevkli birşey. Tabi sıkışık şehir trafiğinde adım adım ilerlemediğini, boş ve geniş yollarda dilediğince gezebildiğini varsayarsak:) Heyecanlamanı ve korkmanı gerektiren hiçbirşey yok. Yeter ki kendine güven ve en önemlisi çok ama çok dikkatli ol. Trafik hata kabul etmez.
Dikiz ve yan aynaları daima kontrol et. Sadece önündeki yola değil aynı anda hem yanlara, hem arkadan gelenlere, hem kaldırımda her an yola fırlayacakmış gibi bekleyen yayalara vs. herşeye dikkat et.
Bence seni en iyi motive edecek şey kamyon şoförleri..:) Asla kimseyi küçümsemek değil bu ama şöyle düşün. Adam ilkokulu zor bitirmiş, zekası, bilgisi, görgüsü kısıtlı. Ama o kocaman kamyonu nasıl kullanıyor, o yapıyorsa ben de yaparım de. :) Bilirsin trafikte önündeki araba hatalı bir manevra yaptığında arkadaki aracın erkek şoförü mutlaka "ahaaa bak bunu kesin kadın kullanıyor, vermiiceksin bunlara ehliyet mehliyet" der. Sana güveniyoruz, utandır bakalım şu çok bilmiş erkek sürücüleri.

Canım ben 5 yıldır kullanıyorum işim de araç satış olduğu için arabaların üzerindeyim sürekli.
ilk kullandığımda yazlıktaydık boş yolda kullandım ama trafikteki magandalar sayesinde trafikte öyle değil tabi:eek:klava:
ama ben artık çata çat gidiyorum.önüme kırıyorlarsa bilerek yol vermiyorum eşimden de bu konuda tam yetki aldım eğer haklıysan korkma dedi bana.beni sıkıştırana camı açıp bağırıyor onlarla savaşıyorum.:eek:klava:
bir bayan olarak seni bilgisiz,aman neticede kadın işte olarak görüyor.sana tavsiyem sakın korkma hemen de pat diye trafiğe çıkma kendine güven çok güzel ama bir de tabi insanlara tehlike unsuru olmak var.:1hug:

ben ehliyetimi 18ime girdiğim gün aldim. Ehliyetimi almanyada yaptiğim için çok iyi araba kulandiğimi idda ediyorum. Ehliyetimi aldiğim günden beride kendime ait bir arabam oldu herzaman. İnsan kendi başina daha güzel öğreniyor bence. Bence sende öyle yap, ve direk trafiğe çik. Boş yolarda araba kullanmanin bi anlami yok çünkü trafik öyle değil. Ancak trafikte öğrenirsin. Gerçi Türkiyede bayan şöförlerine pek saygı yok gibi ama ben çoğu erkek şöförü suya götürür susus geri getirirm bukadar iddaliyim.

uzun yıllardır her türlü araç kullanmış (tır ve otobüs dahil) ve rallilere katılmış biri olarak ,pratik, yani sürekli kullanmanın insanı eğittiğini geliştirdiğini söyleyebilirim ne olursa olsun araba kullanmak pratik bir zeka,refleks,dikkat gerektirir aynı zamanda araç kullanan kişilerin kesinlikle sabırlı olması şartdır,düşünün ki o araç siz olmadan hiçbirşeydir sizinle gider o ve lütfen rahat olun bazen inanın hemcinslerime trafiği katlettikleri için çok kızıyorum direksiyon tutuşundan oturuşundan o bayanın nasıl şofor olduğunu hemen anlarım , en önemli faktörün rahatlık ve güven olduğunu unutmayın derim

melekçim ocakta aldım ehliyetimi o gün trafiğe çıktım kendimi soğutmadım korkarsan asla kullanamazsın.cesaretli olman lazım.ben öyleydim ama yinede tereddüt ediyosan kullanma hiç birşeye benzemez allah korusun.ben 1 sene oldu işte kar buz yağmur kalabalık demiyorum kullanıyorum.herşeyden önce çok dikkatli olmalısın sen hata yapmazsın belki ama karşındakinin ne yapacağını bilemezsin o yüzden temkinli dikkatli ve atak olursan araba kullanabilirsin canım.şimdiden kolay gelsin bu arada bir müddet yanlız kullanma bir bilen olsun yanında......allah hepimizi kazadan beladan korusun.

bende yeni şöförlerdenim.
çok iyi değil şimdilik ama çok cesaretliyim
kararlıyım yani sürecem
ama abimlerin arabasında öğreniyorum.
kendi arabamı bir alsam her gün trafikteyim
kazasız belasız sürerim inş.

canım ben ehliyetimi 18 girdim aldım 5 senedirde kullanıyorum.ilk bastaa heycan oluyo ama olsun alışıyosun..simdi araba benim ayaklarım gibi. ben ehliyet almadanda kullanıyodum araba hastalığı var bende bide hıztutkusu var...:)))
bence sende kullan bu zevki tat harika bişeyyyy tavsiye ederim.mucxxxxxxxxx

99 yılında aldım ehliyeti. Şehirler arasında araba sürmek çok güzeldide şehir içine girince beni bir telaş alıyordu. Çok heyecanlanıyordum. Bir türlüde yenemiyorum. Araba süren bayanlarada imrenerek bakıyorum. Ama karar verdim nasip olursa bu yaz arabayı eşimin elinden alcam.

bende ehliyetimi 18 yaşıma girdiğimde aldım ama cesaretliydim ve hevesli 7 yıldır kullanıyorum çok şükür şimdilik bir problem yaşamadım allah kazasız belasız günler nasip etsin hepimize

ehliyetimi sırf araçlara bindiğim zaman üzerimdeki o müthiş korkuyu yenmek için ve bende öğreneyim birgün elbet gerek duyarım diye büyük bir azimle aldım. lakin hala korku biraz endişe var tenha yerde kendimi deniyorum veiyice emin olmadan trafiğe çıkmayı düşünmüyorum. ama çokkkkk güzel duygumuş bee sen yapamassın diyen oldukça hırslanıyorum ama sabır herşey sabır la güzel .ALLAH YAR ve YARDIMCIN OLSUN..:nazar:

bendede aynı korkudan mevcut arada gaza gelip bi kaç gün çıkıyorum sonra gene panik en çok kimlik olarak kullanıyorum:)))malesef hehe:))

Bende 3 yıldır kullanıyorum ama hala büyük şehirde heyecan
yapıyorum.Yanımda illa biri olacak büyük şehirde.
Ama burda rahatım işe kendim gidip geliyorum eee ilçe olunca kolay oluyo.
Sürekli kullanmakla gelişiyo kullanmayınca daha çok panik oluyosun.
Pratik şart.

benim de bi hafta sonra sınavım var bakalım inşallah alırım ehliyetimiiiii ..ben de çok heyecan yapıyorum bu normaldir sanırım inşallah kalmam sınavdannn ufff alayım ben yaa

konunuzu hiçbir başlığa uymayan yazılar bölümüne taşıyorum..
lütfen oradan devam edelim...
sevgiler...

şşştttt yok öle orada kullanamam burada kullanamam korkuyorum falan aaa noluyo canım acık dikkat ,üstüne git ve devamlı kullan olacak bu iş.Sakın kocanızın veya başkalarının sen kullanamazsın demelerine bakmayın gdin üstüne kullananlar sizden çokmu akıllı becerikli aaa yakışmıyor sakın..varsa kullanma zorluğu olan ist için ben yardım edicem söz. haa birde kızlar aynalar makyaş aynası değil''''' hi hi hiiiiiiigamyoncuiremsu

ben bıle surebılıyorsam herkes surer dıyorum soranlara cunku acayıp panık bırıyımdır:)
askım ogrettı bana araba surmeyı :KK70:
masallah kazam olmadı hıççsımdıye kadar

araba aşkım ve şoför olma isteğim küçücük yaşımda başladı 15 yaşımdan beri trafikte araç kullanıyorum 19 yaşıma girip kendi arabamıda alınca ehliyette alıyım bari dedimkaydirigubbakcemile3 hiç kazam olmadı Allah hiç birimizede göstermesin.şoförlüğümü hiiiç anlatmıyım alırım anahtarınızıııııı sengözlerimebaksanab işin esprisi bi yana kızlar lütfen trafik kurallarına uyalım , o yapıyo bende yaparım demeyelim ve ne kendimizin nede karşı tarafın can güvenliğini tehlikeye atmayalım hız seven arkadaşlarımada küçük bir tavsiye :carting pistlerinde hız tutkumuzu yenebiliriz daha az riskli oluyor ve daha çok heycanlıa.s.

rosemm kardeş ben mesela kullamıyorum arabayı malesef teorik olarak bilmediğim yok ama gel gelelim pratikte kilitlenip kalıyorum benimde en büyük arzumdur araba kullanmak ama malesef yapamıyorum ama eskisi gibi takmıyorum yinede beni biraz motive edebilirmisin canım

ehliyet var ama ehliyet araba süremiyorki ..........
eğerki içinde heves başladı ise hiç yılmadan kullanman gerekli eğer biri birşey der ve bırakırsan o heves kaçarsa geri gelmiyor
sağım solum heryer şöför dolu o yüzden benim kullanmama gerek kalmıyor hemde işime geliyor gittiğim yerleri izleme şansım oluyor sadece otobanda kullanıyorum çünkü senin gibi hevesliyken o çok bilmişler laf diye diye kırdılar hevesimi aslında işime geldi o zamanlar sakın hevesini kırmalarına fırsat verme ve kulllanmaya devam et kolay gelsin

X