Annem Düğünde takılan altınları vermeyeceğini söylüyo ?

Düğüne hiç gerek yok öyleyse neden masrf yapacaksınız ki borç kapatırsınız oraya vereceğiniz paraya zaten sizin taktıklarınızda evinize ziyarette gelirse getirir olur biter, altınları size verse bile baş ağrıtacak bir anne potansiyeli gördüm, gerek var mı bence yok, borç elbet ödenir ama huzur kaçtımı toplamak çok zor

Bizde de takılan o küçük altınları felan aileler aldı..Ama evimize alınan en küçük eşyaya kadar onlar aldı..Evet bizim ailelerde de benden önce evlenen teyzemde vs.de öyle olmuştu..Çevreme baktığımda da herkes hayır onlar size kalacak diyorlardı..

Neyse işte böyle bir adet çıkarmışlar hangisiyle başedebilirim Daha evlilik aşamasında söylediler herşeyi biz yapacaz ama küçük takılar ailelerin diye...

Tamam dedim...Evimin beyaz eşyalarını o senenin en son modeli seçtim Beyaz esya satan yere girdiğimizde adama sadece en son hangisi çıktı dedim bu dedi tamam yaz bunu da dedim...Hatta adam ya bununla bunun arasında böyle bir saçma bir fiyat farkı var ben olsam bunu alırım bile dedi sağolsunYok herşey en iyisi olmalı o zaman...

Şuan bile aldığım esyalar bu enflasyonda altın gibi değer kazanmış ki 6 yıl olacak...

Ailem bilezik olarak taktıklarını almadı benden ...Babamda para olarak takılanlarıda verdi bana...Karsı tarafta paraları komple verdi..Ve sıkıstıkları ıcın 4 bılezıgı de onlara verdik ki babası parca parca bılezıklerıde yaptı yine de ..

Deseydiler hıcbırseyı almıyoruz kendınız yapın o zaman herseyın daha uygununa kacabılırdım...Benimde hikayem bu mesela

Eşimin tarafında da düğünde gelen altınları ailesi alıyor. Bu yörede böyleymiş, ben de itiraz etmedim. O takılanlar aslında anne babanın bir zamanlar başkalarına taktığı ya da ileride takacağı altınlar olduğu için ödünç gibi görülüyor. Ama bunu yapan aileler geline takılacak altınları fazlasıyla alıp evi de düzüyor. Madem anneniz bu kadar yöresel, aile olarak üstlerine düşeni de yapsınlar? Sizin yerinizde olsam düğün kına yapmam, nikah salonunda tebrikleri kabul eder yoluma bakarım. Diğer türlüsü biraz enayilik oluyor.

Çeyizleri nişanlınızın kredi kartıyla aldığınızı yazdınız. Ayrıca evlendikten sonra işten de çıkacakmışsınız. Müstakbel eşinize karşı ayıp değil mi annenizin düşünceleri? Ne biçim aileler anneler var yahu. Damadın annesi bunu yapmak istese sakın kabul etme derdik. Verin annenize yaptığı masrafı ama altınlarınızı alın. Sadece sizin değil onlar aynı zamanda eşinizin. Oldu adam hem ev alsın hem içini yaptırsın, üstüne çeyiz masraflarını da kredi kartıyla ödesin. Böyle bir anneniz olduğu için sizin adınıza üzüldüm. Kadın kızını evlendirmiyor 5 koyarım 10 alırım diye yatırım yapıyor resmen.

Bizde kız tarafı nişanı kınayı mekan tutup yapar tüm masrafıyla
Tüm mutfak eşyasını , tüm yatak odası eşyasını mobilyası halısı tülü perdesi yatağı ve tüm tekstil ürünleriyle beraber herşeyi alır .
Bulaşık makinesi ve süpürge alır .
Bunları da aile alır. Borcu aile öder . Kız ödemez .

Kınada nişanda ve düğünde takılan takılara , gelen hediyelere de aile dokunmaz . Hepsi kızın olur . Erkek tarafı kadar hatta bazen onlardan da çok takı takmış olur . Hiçbirine aile dokunmaz.

Damat biliyor mu bu olayları ? O ne diyor
Ailen hem çeyiz almamış
Hem çeyiz borcunla evleniyorsun
Üstüne bir de altınları mı alacaklar demiyor mu?

Nerede yaşıyorsunuz

Altın gasp etme olayını da burda duydum. Salonda altınları annenize takmayacaklar , vermeyin sahip çıkın altınlarınıza

Size acımayan, annelik vicdanını kaybetmiş biri icin, düğün sitresinde daha da sıkıntıya girmeyin. Düğünü iptal edin. Düğün yaparsanız da altinlari vermicem diye direnirken, anneniz tamam sende kalsin derse bilin ki yine altinlari alacak. Taki takan kişilere, nazi geçenlere Kizima takmayin bana verin diyebilir. El altindan toplayabilir bilginiz olsun.

Aynen...

Öbür dünyaya kadar bu dünyada tıp deyip beklemiyorsak buna da gereken cevabı verin lütfen.
Çünkü oğluna takacağı altını sizden alıyor şu an.
Vereceksin deyin ve alın, pasif kaldığınız için bu lafı edebiliyor. Ama sonra çok üzülürsünüz hakkınızı yedirdiğinize.

Kayınvalide istesen nasil hayir diyeceksem anneme de ayni sekilde hayir derdim. Hem herseyi siz yapin hemde anneniz alsın. Onlarda masraf eder hadi dersin bazen kınada komşu vs kızın annesine veriyor onlar sende kalsın anne denir ama düğün takılarını almak nedir. Eşiniz bu durumu biliyor mu?

Altından bir gramı eşin almasına bile garip bakarken ailelere noluyormuş yahu. Hiç öyle bir adet falan yok, hukuken de yeri yok. Ben olsam gerekirse düğüne gelme derdim, o altınları vermezdim.

Vermeyin sakın! Bizim adetimiz deyip geri çekilmek kolay o zaman elini cebine soksun çeyizini yapsın düğününü yapsın. Ne ayıp bir düşüncesi var annenizin.

S SalakSacma ben de bu şekilde düğün yapmazdım ..nikahımı oda nikahından salon nikahına çevirir insanları oraya davet eder gelinlik giyerdim. 3/5 herkesle fotoğraf çekilirdim ..takısını takan orada da takıyor takmayacak,gelmeyecek inan düğünede gelmeyebiliyor ..gelen de seyredip birşey takmayabilir altın olmuş ne kadar.

Bizde sistem soyle. Dugunde kinada kizin uzerine koluna takilan kizda kalir. Ama getirip anneye verilenler annede kalir. Dedigin gibi dugun masrafini onlar yaptiysa. Onlar yapmadiysa hepsi kiza. Anneniz cok ayip ediyo

Ömrümde duymadım böyle bir adet. Üstelik birde senin kendi paranla aldığın altınlar. Senin aldığın altınları mı sana vermeyecek, ben anlamadım. Olur mu öyle şey! Sakın verme. Ayrıca ilerde eşinin dilinden kurtulamazsın. Abin evlenince de emin ol gelin hanım altınlarını vermeyecektir. Çünkü normali bu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…