Anne-Babalar! Sakın Bunları Yapmayın!

E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU1
Anne-baba olarak sık sık ağzınızdan "yapma" kelimesi çıkıyor mu? "Şunu yapma" demenin çocuğa yol gösterici olacağını düşünüyor olabilirsiniz, ancak uzmanlar çocukların "yapma" kelimesini çoğunlukla göz ardı ettiklerini ya da duymazdan geldiklerini söylüyor.

İşte çocuğa neden "yapma" dememeniz gerektiği ve asıl sizin yapmamanız gereken diğer dört şey:

"Yapma" demeyin

Anne-babalar çoğunlukla yapılmasını istedikleri şey yerine yapılmamasını istedikleri şeyleri belirtme eğilimindedirler. Oysa "yapma" kelimesi çoğunlukla o şeyi çocuğun aklına düşürmeye yarar. Örneğin 8 yaşında bir çocuğa "dolaba girme" dediğiniz zaman odadan çıktığınız anda yapacağı ilk şey dolaba girmek olacaktır. Onun yerine "bunu yapmanı istiyorum", "şunu yaparsan şu olur" demek daha etkili olacaktır.

"Neden" aramayın

Çocuk bir kuralı ihlal ettiğinde "neden böyle yaptın" ya da "bunu kim başlattı" demeyin. Bunun yerine olumlu şeylere odaklanın. Sorular çocuğu uzaklaştırır, tarafsız ifadeler kendini rahat hissettirir. "Şu şekilde davranmanı istiyorum" ya da "şunun yapılması gerekiyor" deyin. Ve uzatmayın. Çok uzatmak sadece çocuğu tartışmaya, karşı çıkmaya ve hatta yalan söylemeye teşvik eder.

Kıyaslamayın

Çocuğunuza kız ya da erkek kardeşini davranış modeli olarak göstermeniz yararlı olmaz, çünkü her çocuk kendine has ve farklıdır. Kıyaslamalar yapmak çocuğun özgüvenini zedeler, onu motive etmeyeceği gibi, öfke duymasına da neden olur. Dolayısıyla kıyaslamak yerine sadece olmasını istediğiniz şeyi belirtin.

Aşırı uzun açıklamalar yapmayın

Çocuğunuza bir sorununu çözümlemesinde yardımcı olurken, siz ne kadar fazla konuşursanız çocuk da o kadar az düşünür. Çocuk ne kadar fazla konuşursa, o kadar da fazla düşünür. Birşeyi gereğinden fazla şekilde ayrıntılı olarak açıklarsanız, çocuğun kavramasına engel olursunuz ve çocuk söylediklerinizin hepsini tek seferde anlayamayacağı için kısa sürede kendisini sizin sözlerinize kapatır.

Konuyu dağıtmayın

Çocuğunuz önemli bir sorun ile size geldiğinde, ne yapmış olduğuna odaklanmayın. Bunun yerine ne hissettiğinizi anlatın ve daha fazla bilgi almaya gayret edin. Anne-babalar çocuklarını gerçekten dinlerlerse, ergenlik döneminde uyuşturucu, şiddet ya da diğer kötü alışkanlıklar konusunda daha rahat olmaları mümkün olur.

Çocuklara "yapma" demek çoğunlukla faydalı olmaz. Yetişkinlere "yapma" demenin etkili olup olmadığına ise bu önerileri ne şekilde değerlendirdiğinize bakarak siz karar verin!

• Konu Sahibi EU1
Akranlarıyla kıyaslama olayına asla girmem ama zaman zaman "yapma" derim. Ben yapma derim onlar tam tersini yaparlar. Yap derim yapmazlar. Enteresan bu kuzucuklar ya

• Konu Sahibi EU1
çoğunluğunu annecim yapıyor..biliyorum beni çok seviyor en büyük hayaleri hep benimle ilgili hep benim mutlu olmamı istiyor benim canım yanınca onunki daha fazla yanıyor ama o bunların çoğunu sürekli yaptığı için onunla oldukça uzağız..bilmiyorum yaklaşayım diyorum olmuyor..konuşayım diyorum bayıyo gibi bazen ya..bişeye sinirleniyo bağırıyo..beni anlamıyosun zaten hiç diyorum o anda bırakıp gidiyorum odama..sinirli olduğumda neyin var diyo mesela yok bişeyim diye kızgın olarak cevaplarsam iyi be ne dedikki sorduk insan gbii doğru düzgün cevap ver yok bilmem nee!!ben bunun üzerine hiiç mi hiç konuşmak istemiyoruummm!!ya bende istiyorum çevremdekiler gibi olmak.bakıyorumda anne-kız ilişkisi süper olanlarda var..herşeyini saatlerce rahatlıkla konuşabilenler var..hadi diyorum bende sorun olsa babamla niye anlaşabiliyorum?teyzemmle arkadaşlarımla ve benden büyük insanlarla bilee??birtk annemle anlaşamıyorum birşey konuşmaya kalksam dediğim gibi ya alttan almıyo o sinirleniyo bende zaten sinirliyim iyice sinir küpü oluyorum sonra tartışıyoruz benimde lanet bi huyum var asla kavga ettiğim kişiden gidip özür dilemem hep bişi olmamış gibi davranır annemdir falan diye bnde bişey yokmuş gibi davranırım falan filan..sonra normal skain skain konuşayım diyorum sürekli öğüt vermeler,uzun uzun açıklamalar bilmem neyy...bayıyo açıkcası arkadaş gbi konuşmak istiyorum olmuyoo!hep büyük olduğunu hissetircek.konuyu başka yerlere kaydırıyo yok öyle değil böyle dese sen giderken ben dönüyodum falan diyo.tamam doğrudur ama ben bunu demen içinmi senle konuşuyorum be annee!!zaten psikolojim bozuktur yardım istiyorums enden yook illa bayıcak.allahım töbe töbe diyorum bazen varya babam olmasa ben annemle fıttırırdım heralde bu evde.babamla 6 yda bi olur onada bişey diyemem kızıyosa mutlaka harbi harbi bi sebebi vardır ama annem en saçma sapan şeyleri bile bağırma,tarttşma konusu yapar.susmasını beklerim,sabrederim ama bazen dayanamıyorum patlıyorum biyerde.hele bzen ağırıma giden şeyler söylüyo hiç dayanamıyorum.sonra pişman oluyorum tabi allhm beni affet falan.amaaan bende bunaldım yaa...

• Konu Sahibi EU1
yapmaaa ve hayıırrrr en çok kullandığımız kelimeler oğluşuma yaaaa (

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…