Anaokulu şart mı?

Anaokulu kreş farkını anneler, uzmanlar cevaplamış. Ben kendi uzmanlık alanımdan baktım.

İstemiyor diyorsunuz. 28 yaşındayım kimi zaman okula da istemeden gittim hala kimi zaman işe de istemeden gidiyorum. Aile içindeki durumunuzu, çocuğun günlük hayatta okul dışında muhatap olduğu kişileri, yaptığı aktiviteleri bilemem ama bir "okul" gibi olmadığı kesin. "İstememesi" normal olarak görülebilir genele bakarsak, normal.

Ama bunun dışında yeni bir kardeş sonucu potansiyel bir regresyon da ortaya çıkabilir. Kardeş kıskançlığı varken, en çok ilgi kardeşine yoğunlaşmışken (neticede bu çocuk okula sizin tarafınızdan götürülüyordu. Şu an bebekle ilgilendiğiniz için okula götürmekte zorlanıyorsunuz. Sizin gözünüzde ihtiyaç daha çok bebekte ama çocuk bunu kendisinin ikinci plana atıldığı şekilde algılayacaktır) çocuğu okuldan almak, ileri evrede parmak emme, alta kaçırma gibi sorunlara yol açabilir.

Regresyon olmasa dahi istemediği bir şeyi, bu kadar temel bir durumda bile kabul ettirebildiğini öğreneceği için daha zorlu durumlarda çocuk karşısında çaresiz kalabilirsiniz.

Ben göndermenizi tavsiye ederim bu sebeple. Bir destek alıp gerekiyorsa.

Parmak emme daha hamileliğimde başladı şuan da çok agresif bu sebeplerden ötürü de oğlumun durumuna özel olarak değerlendirin istedim konuyu..ona yeterince vakit ayırdığımı düşünsem de şuan için okula göndermek mi göndermemek mi daha uygun olur bilmiyorum.. Danışmanlık alacağım bir yer de yok görev icabı doğudayız biz

Sunu eklemek isterim. Oglum krese basladigi zaman kücük oglum bebekti daha. Zor oluyor gercekten ilk sene, ama götürüp getirdim. Sadece suna dikkat edin: Türkiyede de hastaliklar almis basini gidiyorsa (Almanyada bu siralar corona, rsv gibi virüs hastaliklari yine yaygin) evde bebek oldugu icin bir süre ara vermeniz mantikli olabilir, ama bütün sene mahrum birakmazdim. Böyle bir imkan var mi bilmiyorum tabi.

Zorluk yaşamıyor ki,dümdüz götürmesem nolur ki gerçekten lazım mı okul öncesi eğitim diyor. Ondan tepkiler sert geldi. Halbuki “yeni doğum yaptım,sabahın köründe el kadar bebeyle dışarı çıkıyorum,çocuğum da sefil oluyor ben de” deseydi yorumlar bambaşka olurdu.

Konu sahibi de öğretmenmiş,sormasına bile şaşırdım ben ne yalan söyleyeyim şimdi.
Aklıma karşı bloktaki okul öncesi eğitime gerek yok diyen okul öncesi öğretmeni komşum geldi ister istemez 😁

Sakarya Meydan Muharebesine,on cepheden giriş yapar gibi yazanlar olmuş😂 Fikrime gelince 1 yıl dahi olsa okul oncesi gitmesi taraftarıyım, 1.nci sınıfta daha rahat edecektir. Evladim şu an herşeyi biliyor,katkısı yüksek.

Yok götürsün zaten anaokulu iyidir de şimdiye kadar sürüklenmiş zaten kreşlerde yavrucak. hazır anne bu yıl çalışmıyorken evde bebek de varken evde anne ve bebekle vakit geçirse daha mı iyi olur dedim ben konuyu okuyunca ne yalan söyleyeyim.
Çalışan bir anne olarak evde 2 çocuklu hayata da özenmiş olabilirim. Ben de yollamazdım belki oyun grubuna falan götürürdüm konu sahibinin yernde olsam.

Abi 1. siniftayken kardesi dogsaydi yaaa bu bire de gondermeyeyim seneye 2den baslar okumayi ben ogretirim demeyecektiniz. 16 yil egitim hayatindan mesela 7.sinifa gondermeyeyim zaten 6 yildir gidiyor cok sıkıldı bu yil da gitmesin seneye 8den devam eder demeyeceksiniz. Egitimci degilim duz mantik kuruyorum.

Parmak emme daha hamileliğimde başladı şuan da çok agresif bu sebeplerden ötürü de oğlumun durumuna özel olarak değerlendirin istedim konuyu..ona yeterince vakit ayırdığımı düşünsem de şuan için okula göndermek mi göndermemek mi daha uygun olur bilmiyorum.. Danışmanlık alacağım bir yer de yok görev icabı doğudayız biz
Bebekle gün içinde be yapıyorsunuz?
Ekran süresini kısıtlayabiliyor musunuz peki?

Evet bunu bende fark etmiştim kucucuk halimle . Annem çalışmıyordu ve eskiden bu kadar da yaygın değil ve önemi pek de bilinmezdi. Anaokuluna giden arkadaşlarım daha girişken ve özgüvenli gelirdi bana .
Keşke bizim zamanımızda zorunlu olsaydı. Benim yaşadığım yerde de statü meselesi gibiydi. Bilinçli değil de sanki zenginlik ispatı olarak gönderilirdi çocuklar.

Online bir pedagogla veya çocuk gelişimciyle çocuğunuzun birebir görüşmesini sağlama imkanınız varsa en doğru sonucu o şekilde alırsınız bence.

Arkadaşlar 2 yaşından beri anaokuluna giden cocuk zaten yeterince sosyal olmayı renk harf sayı öğrenmiştir mantıklı yorumlar yapın makas tutma vs herseyi almıştır o hiç zorlanmayacaktir ama şu an zorlar kardeş kıskançlığı size en çok ihtiyacı olduğu zamanda ayrılmaya zorlarsaniz okuldan soğumaya daha yatkın daha agresif hırçın bir evlat olur karşımızda hiç gitmemiş olsa haklısınız ama ağzı olan konuşmasın lütfen...
2 yasindan beri gittigi yer anaokulu değil kreş.

Kasdettigim şuydu; gelişmiş ülkelerde insanlar hayattaki çoğu şeyi eleştirip 'baska Türlü olabilir mi' sorusunu sorabiliyorlar. Bu nedenle zamanla düzelmeye gidiyorlar.
Ama bizim ülkemizde eleştirsek bile o kadar sıkı sıkıya bağlıyız ki şu an yaşadığımız şeylere, başka türlü bir dünya olacağına inancımız sıfır. Herkes eğitim sistemini eleştirir ama evde eğitim kelimesini duyduğu anda bir anda okul sevici olur :) çoğu kisinin anne baba travması vardır ama 'korunmadan sevisip üredi diye kimse kutsal olmaz' de, herkes karşı çıkar , aile kutsaldır der.
Bu kadar sabit fikirli olmaya gerek yok. Dünyada her şeyin bir alternatifi olabilir. Bizden-genel görüşten uzak bir fikir geldiği anda dehşete düşmeye gerek yok.

Bahsedilen çocuk bir anda okula başlayacak bir çocuk değil ki, bebek sayılacak yaştan beri zaten kreşe gitmiş. Konu sahibinin dedigi doğruysa kalem tutması,şekilleri tanıması gibi becerileri de tam.
Çocuk kendini bildi bileli zaten (günün çoğunda) annesinden uzak büyümüş. Annesi ilk defa tam zamanlı evde. Onda da çocuk annesinden uzak kalmak istememis olabilir. Kendi anaokuluna giderken kardeşinin tam zamanlı annesiyle olacak olması belki de anaokulunun ona getirilerinden daha çok şey götürecek çocuktan.
İlle de okul ille de okul diye zorlamanın çok anlamı yok bence. Zaten birinci sınıftan sonra e az 12 sene durmaksızın okula gidecek. 2 yaşından 18 yaşına kadar olan süreçte bir senecik alarmla kalkmama, kosturmama, evde annesiyle sakin sakin takilma hakkı yok mu yani çocuğun ya 😅 vallahi ben olsam ben de göndermezdim.
Bir de bizim anaokullar çok rüyalar anaokulu değil ki,çocuk gidecek kendine güveni gelecek... Uzmanı değilim , en son bundan 9 yıl önce bir proje için anaokulunda (gönüllü) eğitim vermeye giderdim tüm sene. Plastikle dolu rengrenk oda, devamli boya yapilan, makasla bir şeyler kesilip öğle molasında paketli meyvesuyu dağıtılan yerdi devletin anaokulu. Geçen on yılda ne değişti bilmem ama bu haliyle 3 sene kreşe gitmiş çocuk anaokuluna gitmese de dünyanın sonu olmaz bence.

Benim sevgilim de okul öncesi öğretmeni,kendi de bir buçuk yaşından beri kreşe gitmiş.
Ama çok küçük yaşta kreşe başlayan çocuklara, mesai doldurur gibi ev disinda uzun zaman geçiren çocuklara üzülüyor.

Aaaaah ah.
İki çocuğuna evde eğitim veren bir kadın var takip ettiğim. Geçenlerde şöyle bir şey paylasmis. O kadar üzülerek baktım ki, kaydettimEki Görüntüle 3155650 Eki Görüntüle 3155651 Eki Görüntüle 3155649
Çocukların gittiği kurs gibi bir şey baykuşlardan,ekosistemdeki yerinden, yediklerinden, sindiriminden bahsetmiş. Sonra da ormanda sindiremeyip çıkarttığı tüy yumaklarindan yediği hayvanları bulmaca yapmışlar 🥰🥰🥰
Yani hangimizin çocuğu böyle keşfederek öğrenmeyi haketmiyor ki.
Bir de bizim okullarda , plastikler içinde Kesfetmekten ve yaratıcılıktan uzak, ezbere yapılan etkinlikler.
Çok üzücü değil mi 😐
Neden okula gitmiyorlar peki ?

Amaç ne?

eger cocuk surekli okula gidiyorsa bir sure evde durabilir, istedigi zaman yatip kalkmanin zevkine varsin cocuk. benim bebisim dogunca kucuk olan 2 yasindaydi, bir sene benimle evde durdular. yemeklerini uykularini beraber yapiyordum, sabah kahvalti sonrasi oglene kadar beraber yuruyus yapiyorduk. 15 kilo vermistim, ne guzel gunlerdi yaaa :))

Tam olarak bunu kastediyorum anaokuluna daha önce hiç kreşe gitmemiş çocuklar da gidiyor mesela hani bizimki o farkı geçen senelerde kapatmış mıdır bunu bilmek istiyordum.. Hiç gitmemiş olsa tabi ki direkt ilkokula başlatamazdım şuan okula uyumdan tut altıgen şekline kadar tanıyor biliyor
Benim oğlum da 2 yaşından beri kreşe gidiyor. Ben de branş öğretmeniyim ama asla aynı fikirde değilim sizinle.

Oğluma öğretmeni 1.sınıfta olsa asla zorlanmazdı şu an dediği halde, hastalık dışında okula gitme hevesi olmadığı zamanlarda dahi motive edip yolluyorum ki bundan sonra hayatında okulun süreklilik arz ettiğini görevi gibi bilsin. Kazanımları, bilişsel, duygusal, motor gelişime desteği hepsi birbirinden farklı.

Bunu şu şekilde yorumlayım aynı branştaki her öğretmen birbirinin kopyası değildir. (İki farklı hocadan coğrafya dersi videosu dinlemek gibi) O yüzden edineceği yeni bir bilgiyi ya da sosyal olguyu ondan esirgemeyin. Zaten hepi topu 4 5 saat ordalar.

Aslında okula başlaması bir yönden de daha iyi olur gibi. Yani kafası dağılır , evde sürekli kardeşi ve sizinle vakit geçirmek onu da sıkabilir. Çünkü tam oyun çağı. Eee evde de size sürekli muhtaç bir bebek olunca ne kadar ilgilenebilirsiniz ki?

Yorumunuzu samimi bulmadım. Benim yaşadığım yer diye belirttim. Bilinçli ebeveynler yoktu. Eltimin kızı gitti, benimkinin ne eksiği var diye gönderiliyorlardı. Ne güzel, 30 sene önce bilinçli ebeveynleriniz varmış.
ben tayin sebebiyle küçük bir ilçedeydim yoktu anaokulu gitmedim.olsaydı gider miydim evet.ama şu an 40 üstü ve 40 a yakın kadınların zamanında herkes anaokuluna gönderilmiyordu bu da bir gerçek.

ben tayin sebebiyle küçük bir ilçedeydim yoktu anaokulu gitmedim.olsaydı gider miydim evet.ama şu an 40 üstü ve 40 a yakın kadınların zamanında herkes anaokuluna gönderilmiyordu bu da bir gerçek.
30 bile değilim ama gitmedim. Buna lüks hayat şeklinde bakması çok tuhaf geldi. Ne ile dalga geçiyor anlamadım. Bilinçli ailen varmış harika, benimkiler öyle değildi, bundan mı keyif alıyor ne saçma bir yorum.

Geçen yıl büyük kızım 4 yaşındayken kreşe verdim.1.5 yaşındaki kardeşiyle götürdüm getirdim. Biraz kp yardım etti. Bu yıl da anasinifina ben yine kardeşiyle sabah 7.30 kalkıp götürüyoruz. Aradaki fark tartişilmaz. Ben evde her etkinliği yaptıramam, öğretmenin anlattığı şekilde anlatamam. Arkadaşlariyla sosyalleşmesi, kuralları öğrenmesi herşey okuldan geçiyor. Birde aşırı sosyal çocuk olduğu için ben asla yetemiyorum ona. Okula başlattigimda dahi bir kez ağlamadi. Siz çok ara vermek durumunda kalmışsınız bu da olumsuz etkiler süreci ama tekrar bir oryantasyonla belki alişabilir

30 bile değilim ama gitmedim. Buna lüks hayat şeklinde bakması çok tuhaf geldi. Ne ile dalga geçiyor anlamadım. Bilinçli ailen varmış harika, benimkiler öyle değildi, bundan mı keyif alıyor ne saçma bir yorum.
30 yaşında olmayan henüz liseden terk tanıdıklarım da var.anaokuluna da gitmediler.her ailenin dinamiği farklı.neden göndermiyorsun diyebiliyor muyuz?okumayı gereksiz masraf gören tonla insan yaşıyor ülkemizde.

X