ALEVİ LİSESİ

İslamdan ayrılmayalım da, ister Alevi lisesinde, ister cemevinde, ister camide öğrenelim ve yaşayalım inancımızı, müslümanız elhamdülillah.. Fakat ben gereksiz buldum, anlam veremedim, Alevi lisesinin gereği ve amacı nedir ALLAH aşkına? Alevilerle Sünnileri tamamen ayrıştırmak için mi diye düşünmekteyim. Bu sadece bir liseyle mi kalacak, bir lise yarin olur bin lise, e oldu olacak hastanelerimiz, universitelerimiz, hatta tüm yaşam ve sosyal alanlarımızda ayrılsın. Hıh, gönül almak için mi, göz boyayıp seçim yatırımı için mi, yani ne icin yaptıkları belli değil!

bunu yapacaginiza okullarda din kültürü dersinde tüm din ve mezhepleri esit mesafede yaklasarak cocuklara ogretseydiniz.

Alevi kökenli biri olarak, ve alevi felsefesini çok begenen bir kisi olarak bende bu alevi lisesine karsiyim. Hem bu sekilde aleviler sirf oy için kullaniliyor, hem bence aslinda din'in okulda yeri yoktur diye düsünüyorum. Yada dedigin gibi, eger bir din dersi olacak ise, çoçuklara islami dikte etmemeli. Her dini ve kültürü, esit mesafede anlatilmasi lazim. Ancak bu sekilde çoçuklarin ufku biraz genisler.

Şu forumda bile amaçlarının ufak ufak meyvesini almışlar. Bana göre bu da ayrıştırma sürecinin bir başlangıcıdır. Sen alevisin ben sünniyim senin okulun ayrı benim okulum ayrı ayrıştırması.. Hayatımda çok alevi arkadaşım var. Çoğunu çok severim çok iyi insanlar hatta bir tanesi benim için çok ama çok kıymetlidir, onunla konuşurken birşeyler paylaşırken alevi olduğu falan aklıma gelmiyor. Neden gelsin ki? Ne alaka yani? Hepimiz aynı Allah'a inanıyor hepimiz aynı vatanda birlik içinde yaşamayı istemiyor muyuz? Umarım bu tehlikeli başlangıç da diğer ayrıştırma süreci gibi başarıya ulaşmaz. Biz birliğiz, biriz.

Çok güzel bir fikir bu ve bence her yerde olmalı. Mesela benim şu an bulunduğum yerde alevi çok burda da olsa böyle bi okul seve seve gönderecek çok insan vardır eminim. İnşallah yayginlasir.

mantıksız neden ayrıyorlar ki çocuklar için şartlar daha anlamsız olacak 'farklıyım' ımı hissettirmeye çalışıyorlar

Ben de alevi kokenliyim ve hayatimi da alevi felsefesine gore idame ettirmeye calisan biriyim. Bunun sadece ayristirma oldugunu dusunuyorum. Alevileri oy icin kullanamayacaklarini ogrenemediler hala...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…