Akraba evlilikleri ve aşk

Loiseauxrouge

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
3.555
918
Akraba evliliklerine nasıl bakıyorsunuz .süprizzzzzElbette günümüzde herkes bunun sakıncalarını biliyor .Ama evlenen ,aşık olan yok mu elbette var ,hatta eski aşk dizilerinde Kerime Nadir romanlarında teyze çocuklarının aşkları hep konu edilmiştir . Ama dikkatimi çeken şey son yıllarda kuzenler adeta öz kardeş gibi gösterilmektedir .Sizlerin bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum .Özürlü çocuk doğma riski dışında ,işin etik yönü konusundaki düşünceleriniz lüften a.s.

açıkçası onaylamadığım bi durum buCADIARZU
ailemde de hiç görmedim bizde kuzenler yiğenler hep kardeş gibi büyür:1closedeyes:büyük konuşmak istemem ama asla yapamam böyle birşey
hem sağlıksız çocuklar dünyaya getirmek istemem hemde etik bulmuyorum:1closedeyes:

ben aşkı tanırım kim olursa olsun hem her akraba evlilin de özürlü çoçuk olmaz bütün özürlüler akraba deyil asıl ben bu düşünceyin etik bulmuyorum

bende pek beğenmiyorum bu olayı çünkü yani kardeş olarak görüyoruz biz sülalemizde birbirimizi. akraba evliliği var ama nasıl düğün yoluyla karaba olunan hallerde var kan bulaşmıyoken var yani.

bence hıç doğru değil bana oyle gelıyor bu çocuklarla alakalı bır sey değil ama onu da düşünmek lazım düşün bır ınsanı evınde ağırlıyorsun herseyını paylaşıyorsun gerçı bu bızde ondan sonrada onunla aynı yatak........................... allah korusun bana ters

aile olarak yedi göbek bagi derler bizde...daha asasi olmaz...

burda ille cocuklar sakat olacak diye bir sey yokki...bir cok hastalik bu yüzden günümüze kadar gelebilme imkani verildi...benim bildigim bazi kankanseri cesitleri mesela ...

günümüzde genclerinde yinede enseste bu kadar sicak bakmalari beni sasirtiyor...gelecek nesillere karsi cok sorumsuz bir bakis acisi...hadi eskiden bilinmiyordu...ama artik bilim adamlari bangir bangir bagiriyor yapmayin diye...

birde su acidan benim bir cok erkek kuzenim var ...hepsi abim, kardesim gibi ...cok yakin cok sicak iliskilerimiz var...cinselik hic aramizdaki iliskiyi gölgelendirmedi...öbür türlü ne bileyim...bana cok igrenc geliyor acikcasi bu ensest olayi...

Olabilir ama olmasa daha iyi. Her evlilik bir risktir bana göre akraba evliligi ise hayli hayli bir risk. Birincisi evlendigin insanla kari-koca olarak anlasabilecekmisin, anlasamadin diyelim ayrildin, peki arada kalan aile ne olacak? Iki teyze cocuklarinin evlendigini düsünün, anlasamayip ayrildilar, o iki baci artik hic birbirleriyle görüsemeyecekler mi?
Ikinciside sakat cocuk dogumu olabiliyor. Bu sadece akraba evliliklerinde görülen birsey degil tabi ki, ama riski cogaltiyor. Ücüncüsü ise kuzenler arasinda bir uzaklasma, bir cekinme oluyor. Bu olay benim basimada geldi. 15 yasimdan beri teyzemin ogluna istediler ama ben kabul etmedim. Sonuc ne oldu. Kuzenim aci cekti karsiliksiz bir sevgi icin ben ise kuzenimle fazla samimi olmama karari alarak üzüldüm.Yakin davranip ona ümit vermek istemedim, bilirsiniz erkekler birde yakin davranmalari hemen ters anlarlar, bu kuzenimde olsa ayni. Aslinda bu evlilik isinide kuzenimin ailesi soktu onun aklina. Bir insana sürekli sana su kizi alacaz derlerse, ve kizinda isteyecegine emin olurlarsa (kizin fikrini almadan), bir zaman sonra cocugun aklina yatar bu is ve olacak gözüyle bakar, baglanir, sever. Ben istemeyincede surat asti teyzemle enistem. Ben reddetmisim güya. Düsünebiliyormusunuz. Ne kadar yanlis birsey bu. Kabul edip, evlensem sonra ayrilmak istesem daha kötüsü olacakti belki.

Ama tabi mutlu olanlarda var, olabilir yani dinen caiz. Yasak degil. Birazda insanin alnina ne yazildiysa o, akraba evliligi yapip cok mutlu, yabanciyla evlenip cok mutsuz olanlarda var. Allah en hayirlisini versin.

Son düzenleme:
ensest ile akraba evliliği aynı şey değildir. terimlere dikkat edelim lütfen.

ben akraba evliliğine sıcak bakmıyorum. bilimsel olarak sakıncaları ortada.
riske girmeye gerek yok.
bazı kuzenler kardeş gibi büyüyor,onlar arasında bu duygular zaten olmaz.

Bu gibi şeyler tabi şimdide ar ama önceden daha yaygınmış sanırım..

Ben teyzemin oğullarıyla olsun halamın oğlullarıyla olsun kardeş gibi büyüdüm,hatta hepimiz ölümüne qanqayık:roflol:

O yüzden bu konu hakkında birşey duyunca çok sıkılıyorum..öyle birşey düşünülemez benim ve çevremin hayatında..

Ama aşık olanlar vs. yokmı? Tabiki var..Herkesin kendi seçimi :kahve:

ensest ile akraba evliliği aynı şey değildir. terimlere dikkat edelim lütfen.

ben akraba evliliğine sıcak bakmıyorum. bilimsel olarak sakıncaları ortada.
riske girmeye gerek yok.
bazı kuzenler kardeş gibi büyüyor,onlar arasında bu duygular zaten olmaz.

türkiye akraba evliligi ensest olarak görülmeyen ve cezalandirilmayan azinlikta ülkelerden biridir...ben etimolojik kaynagini göz önüne alarak buraya yazdim...cünki baska ülkelerde akraba evlilikleri ensest sayiliyor...ve ona göre cezalandiriliyor...türkiyede niye bu böyle degil pek anlamista degilim...kisisel olarakta kabul etmiyorum...bana göre akraba evliligi ensest'dir...

tasvip etmediğim bir konu :kahve:
aşkmış gönül ferman dinlemezmiş anlamam ben
akrabalarıma o gözle bakmam,abim nasılsa onlarda öyledir benim için
o nedenle aşık olmak gibi bir durumum söz konusu bile olamaz:1closedeyes:

akraba evliliklerine ben inanamıorum ya hele ki kuzenlerin evliliği oldum olası bana çok garip gelir.Bizim ailede kuzen demek kardeş demektir abidir abladır kuzen.Asla kuzene o gözle bakılmaz bence çok garip hem dünyada erkekmi yok yada kız mı yok kala kala kuzenine kalmış oluosun çok acaip bişi. Bence abinle ablanla nasıl evlenmek haramsa onlara o gözle bakmazsan kuzeninede bakmamalısın.Yani bu benim fikrim tabi herkesin fikrine saygı duyarım.......

Konu sahibi olarak ben de fikrimi belirtmek isterim .Bana göre de kardeş çocuklarının evlenmesi uygun değildir ama ensest diyen arkadaşların fikirlerine kesinlikle katılmıyorum .Ensest demek ; kardeşler ,amaca dayı ,hala ,teyze ,dede ,anne ,baba arasındaki sapık ilşkidir .Kardeş çocuklarının evlenmesine ensest gözüyle bakmak doğru bir yaklaşım değildir .O takdirde bu tür evlilikler yapan insanlara sapık damgası vurmuş olursunuz .Sadece uygun değildir diyebiliriz .Bunun en büyük nedeni ailede çok akraba evliliği varsa sakat çocuk olma olasılığıdır .Birazda çocukların yetişme biçimine bağlı sanırım .Eğer kardeş gibi büyürlerse birbirlerine zaten o gözle bakamazlar . Uygundur veya değildir diyen bütün arkadaşların fikirlerine saygı duyuyorum, ama ensest fikri yanlış .

Biz kuzenlerimle hep bir aradaydık zaten benim kuzenlerimle aramda epeyce yaş farkı var ben çok daha küçüğüm hepsinden bu yüzden hep beni kardeşleri gibi görüyorlar bende onları abilerim olarak görüyorum. Ama akraba evliliğine karşı değilim ben çünkü artık oram çok bozuldu insanlar birbirine güvenemiyor tanıyamıyor.Akraba olunca bildiğin bir insan oluyor genelde daha güvenlir diye düşünülüyor.Akraba olarak teyze ve amca çocukları çok yakın bence ama söz konusu aşk olunca mümkündür yerimseniben

Akraba evliliklerini bende doğru bulmam.Ama aşk farklı bişey tabikide aşık olup evlenenlerde var kuzenleriyle.Bizdede yok akraba evliliği kuzenlerle ilişki hiç yoktur bizde çok soğukluk var arada.Yolda görsek selam bile verilmez.Çevrenin dedikodusu yüzünden o kadar kötü yani durum...

kızlar sakın büyük konuşmayın benim bu yüzden başıma gelmeyen kalmadı..
benim kuzenim yurtdışında senede bir gelirler ..
busene geldiklerinde baya yakınız sürekli görüşüyoruz 4-5 gün kesintisiz bizde kaldı kendi bizde kalmak istedi evlerinde değilde sonra biz bunlarla sabahlara kadar muhaberr gırgır oturuyoz .. çocuga bir anda birşeyler oldu yemek yemiyo evde odalara çekliyo düşününü yüzüme bakarak ağlıyooo.. çıkıyo balkona saaattlece oturuyo annesi korkuyo buna ne oldu diye bide geliyokiii yüzü kıpkırmızı ağlamış:..

sonunda ne oldu bana söylediii 5 senedir seviyorum diyeee.. olamaz dedim mahvoldum yaa..
çocuk yurtdışına gitti baktım oalcak gibi değil ben sözlenecem dedim ailem başka biriyle sözlencek dedi aileler girdi devreye sonunda kuzenim başka biri oldugunu öğrenince intihar etti .. Şuan yaşıyor kurtarıldı amaa ağır depresyon geçiriyorr 26 kilo verdi bu olayda..

okadar üzücü bir durumki anlatamam okdar seviyorum kuzenimiki anlatamam ama içim yanıyo ve ne arayıp halini sorabiliyorum nede başka birşey..

aileside oğlumuzu bu hale soktun deyip bana küsler... ilk duyduklarında çok sevindik nişanlayalım bunları diyorlardı şimdi isee hayatını mehvetmişim oğullarınınnn

busene geldiklerinde baya yakınız sürekli görüşüyoruz 4-5 gün kesintisiz bizde kaldı kendi bizde kalmak istedi evlerinde değilde sonra biz bunlarla sabahlara kadar muhaberr gırgır oturuyoz .. çocuga bir anda birşeyler oldu yemek yemiyo evde odalara çekliyo düşününü yüzüme bakarak ağlıyooo.. çıkıyo balkona saaattlece oturuyo annesi korkuyo buna ne oldu diye bide geliyokiii yüzü kıpkırmızı ağlamış:..

sonunda ne oldu bana söylediii 5 senedir seviyorum diyeee.. olamaz dedim mahvoldum yaa..
çocuk yurtdışına gitti baktım oalcak gibi değil ben sözlenecem dedim ailem başka biriyle sözlencek dedi aileler girdi devreye sonunda kuzenim başka biri oldugunu öğrenince intihar etti .. Şuan yaşıyor kurtarıldı amaa ağır depresyon geçiriyorr 26 kilo verdi bu olayda..

okadar üzücü bir durumki anlatamam okdar seviyorum kuzenimiki anlatamam ama içim yanıyo ve ne arayıp halini sorabiliyorum nede başka birşey..

aileside oğlumuzu bu hale soktun deyip bana küsler... ilk duyduklarında çok sevindik nişanlayalım bunları diyorlardı şimdi isee hayatını mehvetmişim oğullarınınnn

Canım gerçekten ilginç ve üzücü bir durum .Konuyu açarken toplumda bu tür örneklerin olduğunu bilerek açtım . Olmayacak şey değil ,ben birçok kişiden yaş olarak büyüğüm ve bu tip olaylara denk geldim .Sakıncalarından biri senin de dediğin gibi ailelerin arası açılıyor .Örneğin kız istemiyor çünkü birlikte büyüdüğün insana o gözle pek bakamıyorsun .Karşı taraf seviyor ,ama sen istemiyorsun diye suçlanıyorsun .Hatta aradan yıllar geçse bile o düşmanlık kalıyor .Sende ilerde göreceksin ki bu durum her zaman kuzeninle aranda bir duvar örecek hatta ilerde evlendiğiniz zaman karısı kuzeninin sana aşık olduğunu öğrenirse sana düşman olacak .( umarım yanılıyorumdur)Yani sen istesen bile maalesef hiçbirzaman o güzel akrabalık bağını kuramayacaksın .Burada suçlu kim bilemiyorum ama eğer kendi kendine oluşan bir aşksa kimsenin hatası yok .Anne baba yönlendirmesi varsa suçlu aileler derim canım ,sevgiler ...Şeniz

offf bu ne yaa, Allahim sen koru yarabbim...
çok uzuldum senin adina arkadasim yaa
gerçekten çok uzuldum

konuyla ilgili de akraba evliligine hiç sicak bakmiyorum. mantigima sigmiyor. karsiyim.
mesela geçen hafta anneannemin bi arkadasina gittik, gelinim de gelinim, ovuyor kadin (sevsin tabii), ovdugu bacisinin kizi, yani yegeni. iyi tamama, hos.
anlatiyor : geçen gun konustuk, sordu bana teyze mi diyim, anne mi ? anne tabiki dedim
ben...dumur...
teyzeme anne diyecegim, yada halama...
enisteme, dayima, amcama, baba...Allah Allah..
ters....

ben akraba evliliği yaptım çokta memnunum allaha şükür çocuklarımldra sağlıklı gençler birbirini istedikten sonra sorun olmaz. çocukların sakat olmasının akraba evliliği ile il gili olmadığını düşünüyorum.eşim halamın oğlu ayrı şehirlerde büyüdük aynı yerde büyüsek belki olmazdı.

X