Akciğer sorunu

melica

Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2022
200
29
Arkadaşlar merhaba. Bir süredir sırtımda sağ tarafta bi ağrı var. Kulunç gibi hatta eşime masaj yaptırıyorum bazen kütür kütür. Bu ağrıyla birlikte nefes alırken sanki sağ tarafımdan tam nefes alamıyorum gibi hissediyorum. Sanki sağ tarafımda bi ağırlık var gibi. Bunu kulunç ağrısına bağlıyordum fakat son zamanlarda biraz daha arttı. Yüzmeye gittiğimde daha net anladım sağ tarafımdan kısıtlı nefes alıyorum sanki. Bazense gayet güzel alıyorum nefesi. Sonra buna kafayı taktım acaba ciğerden falan mı kaynaklı diye. Bir süredir özellikle sabah tükürük inceliyorum. Yani tükürük mü genizden gelen mukus mu yoksa akciğerden gelen balgam mı bilmiyorum çok az nokta kadar kan geliyor. Ciddi bir öksürük problemim yok sadece çok derin nefes alırken biraz kaşıntı gibi bi his oluyor ve öksüresim geliyo. Ama balgamlı yoğun bi öksürük yok. Gece terlemesi yok. Kilo kaybı yok. Bu arada benim ağız içi yeme problemim var. Maalesef her gün ağız içimde bir yerimi yara edip kanatıyorum. Bu kanın onunla ilgisi var mıdır diyeceğim ama sırt ağrısı ile birlikte sağ taraftan nefesi tam alamama hissi de var. Yaşım 29 , hamile olduğumu öğrenmesem doktora gidecektim. Keşke öncesinde gitseydim diyorum. Göğüse gitsem röntgen tomografi hamilelikte sorun yaratır mı? Gitmesem allah korusun ilerleyen bir hastalık olabilir mi? Akciğer kanseri gibi şeyler okuyorum çok endişeniyorum. Bu arada bi 5 sene sigara kullandım şimdi gebelikten dolayı bıraktım bir daha da içmem zaten

Bence yüzmekten :) ayrıca doktora gidin hamilelik ne alaka? Doktor onun kontrolünü kendisi yapar.
Bir de ağzınız kanıyorsa tabi ki o kan da ağzınızın kanaması

Doktor röntgen ya da tomografi diyecek yapılırsa içim rahat etmez bebeğe zarar gelir mi diye

kimi zaman bazı akciğer taramalarında ultrason da kullanılıyor, oğluma iki kez ultrason ile bakılmıştı; eğer ciğer seslerini iyi duyamazsa veya şikayetlerinizi tehlikeli bulursa ultrason bakabilir veya bir kaç ay sonra röntgen isteyebilir

yakın zamanda covid yanda başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiniz mi? ben covid geçirdiğimde de üç aya yakın (kan hariç) benzer şikayetler yaşamıştım. kan da çok değilse belki zor öksürüyorsanız ondan olabilir

kimi zaman bazı akciğer taramalarında ultrason da kullanılıyor, oğluma iki kez ultrason ile bakılmıştı; eğer ciğer seslerini iyi duyamazsa veya şikayetlerinizi tehlikeli bulursa ultrason bakabilir veya bir kaç ay sonra röntgen isteyebilir

yakın zamanda covid yanda başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiniz mi? ben covid geçirdiğimde de üç aya yakın (kan hariç) benzer şikayetler yaşamıştım. kan da çok değilse belki zor öksürüyorsanız ondan olabilir
Yok kan çok değil. Nokta kadar falan. Mesela bugün nefes almam daha rahat dün daha zordu. Yakın zamanda covide de dahil herhangi bi hastalık yaşamadım.

Yok kan çok değil. Nokta kadar falan. Mesela bugün nefes almam daha rahat dün daha zordu. Yakın zamanda covide de dahil herhangi bi hastalık yaşamadım.
gidin bir muayene olun, ciddi bir şey olmadığını düşünüyorum ama içiniz rahat etmiş olur

gidin bir muayene olun, ciddi bir şey olmadığını düşünüyorum ama içiniz rahat etmiş olur
İşte korkuyorum ya. Hem röntgen vs ile bebeğe zarar gelirse diye. Hem bir şey çıkarsa diye. Ne yaparım bir şey çıkarsa. Ciddi bi ağırlık var sağ tarafımda evet böyle gıcıkla birlikte öksürüyorum ama az yani öyle kanama yapacak kadar öksürmüyorum da . Korkuyorum açıkçası. Hamile olmak kaygımı daha da artırıyor

biraz sağlık anksiyeteniz var anladığım kadarıyla. çok gerekli görmedikçe istemez zaten doktor röntgeni, yine de ultrason alternatifini sorarsınız.

biraz sağlık anksiyeteniz var anladığım kadarıyla. çok gerekli görmedikçe istemez zaten doktor röntgeni, yine de ultrason alternatifini sorarsınız.
Maalesef evet sağlık anksiyetem var. Fakat bu sanki ciddi gibi. Akciğer kanseri geliyor aklıma direkt. Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Yok mu benzer şeyler yaşayan? Sabah uyandığımda ciğerime ilk hava girdiğinde derin nefes aldığımda hafif kaşıntı gıcık oluyor ciğerimde onun dışında öksürüğüm yok sayılır. Sırtta ağrı batma, nefesi derin aldığında tam alamıyor gibi hissetme. Hafif kan tükürükte. Böyle şeyler yaşayan yok mu? Akciğer kanserinden korkuyorum

Sağ yada sol tarafın daha zor nefes aldığını nasıl anliyorsunuz anlamadım. Ben astım sorunu yaşayan birisi olarak anlayamıyorum açıkcası 😀 Sigara kullanmiyorsaniz akciğerinizde bir problem çıkması çok çok çok düşük ihtimal. Doktora gidip kafanızı rahatlatabilirsiniz onlar steteskop ile bile çoğu şeyi anlıyor

Yok mu benzer şeyler yaşayan? Sabah uyandığımda ciğerime ilk hava girdiğinde derin nefes aldığımda hafif kaşıntı gıcık oluyor ciğerimde onun dışında öksürüğüm yok sayılır. Sırtta ağrı batma, nefesi derin aldığında tam alamıyor gibi hissetme. Hafif kan tükürükte. Böyle şeyler yaşayan yok mu? Akciğer kanserinden korkuyorum
alerjik astım gibi gözüküyor bahsettiginiz şeyler bu arada

Sağ yada sol tarafın daha zor nefes aldığını nasıl anliyorsunuz anlamadım. Ben astım sorunu yaşayan birisi olarak anlayamıyorum açıkcası 😀 Sigara kullanmiyorsaniz akciğerinizde bir problem çıkması çok çok çok düşük ihtimal. Doktora gidip kafanızı rahatlatabilirsiniz onlar steteskop ile bile çoğu şeyi anlıyor
Vallahi bunu bi arkadaşım da sordu 😄😄 çok net anlıyorum o yüzden acaba kulunç ağrısını ben akciğer mi sanıyorum diye de düşünüyorum. Yani sol taraf çok rahat ama sağ tarafta nefes alırken batma ağrı nefesi tam alamama var sanki ağırlık var sağda.

Olmazda kan nasıl geliyor yani sen öksürürken mi geliyor
Bu arada hamilelik nedeni ile bıraktım sigarayı ondan önce 5 sene falan içtim sigara çok ağır ve aşırı olmamakla birlikte. Kan da özellikle sabahları işte ağzımı burnumu boğazımı temizlerken hafifte öksürüyorum. O zaman görüyorum

Bu arada hamilelik nedeni ile bıraktım sigarayı ondan önce 5 sene falan içtim sigara çok ağır ve aşırı olmamakla birlikte. Kan da özellikle sabahları işte ağzımı burnumu boğazımı temizlerken hafifte öksürüyorum. O zaman görüyorum
5 yıl akciğer kanseri gibi bisey için uzun bir süre değil. Sabah kalkınca oluyor ise büyük ihtimal burnundaki kılcal damarlar dış eti sorunları vs ile ilgilidir. Ancak dediğim gibi en iyisi doktora görünmek onlar röntgen vs ye gerek kalmadan problemi anlayabiliyorlar

5 yıl akciğer kanseri gibi bisey için uzun bir süre değil. Sabah kalkınca oluyor ise büyük ihtimal burnundaki kılcal damarlar dış eti sorunları vs ile ilgilidir. Ancak dediğim gibi en iyisi doktora görünmek onlar röntgen vs ye gerek kalmadan problemi anlayabiliyorlar
Çok teşekkür ederim ❤️

Akciğer röntgeni çektirdim hamileyken daha yeni. Zırhlı yelek giydiriyorlar verdikleri radyasyon da çok az şikayetiniz geçmiştir umarım

X