Aileme bu konuda kırılmakta haklı mıyım ?

Vermemek başka, zor zamanından faydalanmak istemek başka arkadaşlar. Kuyumcudan 30 bin alacağıma kızımdan 20 bine alayım peşinde aile.
Ailemiz bile zor zamanda kendi karının peşine düşecekse ohooo
Evet annenin onu demesi dev saçma. Konu sahibin maddi açıdan yardım beklemesi yardım gelmeyince kırılması hata. Devir ekonomi devri herkes herkesten parasını birikimini gizliyor.
Herkes kendi boğazını doyurma derdinde.
Karşındaki ailen dahi olsa böyle bir beklenti içinde olunmamalı.

Evet annenin onu demesi dev saçma. Konu sahibin maddi açıdan yardım beklemesi yardım gelmeyince kırılması hata. Devir ekonomi devri herkes herkesten parasını birikimini gizliyor.
Herkes kendi boğazını doyurma derdinde.
Karşındaki ailen dahi olsa böyle bir beklenti içinde olunmamalı.
Hibe olarak vermek zorunda değil ama aile zor zamanda destek olur. Geri ödenir yine. Altının kalsın der parayı verir. Kaç gr sa o ayarda altın olarak ödersin der. Bu başka bir şey yani

1 ay oluyir dogum yaptim.aslinda maddi durumumuz iyiydi ama riskli bir hamilelik gecirdim 2 farkli doktora gittik özelde dogum yaptim derken karta girdik de girdik biraz da katlandı kapatmamız gerekiyordu kartı benim kolye zinciri vardı yaklaşik 20 bin kadar edecek nirmal fiyati 30 35 bin ama satarken fiyat düsüyor, borcumuz da 25 bin kadardı esime dedim satalim da borc katlanmasin.Anneme laf arasinda söylemis bulundum annem de madem satacaksiniz biz alalim geline bize satın (kardesim nisanlanacak).Ben de maddi konularda aileyle karsi karsiya gelinmesini dogru bulmuyorum olmaz dedim. Esim ailen yardim etmek yerine bizden mi alacak diye yarin bir gün yüzüme vurabilir.Ailemin yardım edelim demek yerine biz alalim demesine bir icim buruldu sonucta ben malimi satacagim demisim yardim etmek zorunda degiller tabii ki ama yarim agizla yardim edelim demesini beklerdim bize satin demek yerine.Bilmiyirum bir kalbim kirildi kac gündür icime dert oldu üzülüyorum haksiz miyim ben mi duygusal bakiyorum sizce ?
Lohusasın dıye normale gore daha hassasiyet gostermıs olabılırsın bence

Bende o donem takardım
Suan umrumda olmaz
Okurken bana Cok normal geldı
Bunda ne var ki fılan oldum

Biz de altın/döviz alıp satacağımız zaman önce aileme soruyoruz. Almazlarsa öyle gidiyoruz kuyumcuya. Aile içi satmak alana da satana da karlı oluyor.
Ama tabi sizinki kolyeymiş. Sürekli gelinde görecektiniz. Bu şekilde iyi olmuş.

Kızından alıp gelinine mi tadacakmış kolyeyi?
İnsan yardım etmeyecekse bile böyle bir şeyi teklif etmez, dili varmaz yahu haklısınız üzülmekte.

Evet mesela benim babama ya paran ya canın diye sor, canımı yakmadan al canımı der. 🙄
Kendi evlatlarını soğutuyorlar aslında.
Bizim de eş ailesi öyle.
Ben annemin babamın verdiği evde oturuyorum evlendim kira ödemeyin dediler. Araba alacağımız zaman da destek oldular sonra ödersiniz dediler.
Kayınpederin bankada para dolu, ki çoğu eşimin de çalışarak verdiği paralardan oluşuyor. Asla ağızlarını açmıyorlar. Arabayı büyüttük onda da bilerek sessiz kaldılar sıkıştınız mı demediler.
Eşim için bu artık kredilerini bitiren şey oldu.
Sizinkiler ne yapalım diye nasıl yardım edelim diye gezerken bizimkilerin aklı çıkıyor paraları gidecek diye diyor. İnanılmaz kırgın. Arayası bile gelmiyor inan.
Değer mi diyorum ben mesela bu kadar para para diye ilişkilerini bozmaya

Müşkülümden el yararlanır tabi de, annem yararlanmak istese ben de bozulurdum.
Tamam, yardım edecek durumu yoksa etmesin de boynumdaki kolyeyi de zararına satın alıp gelinine takmasın yani.
Ben sizi haklı buldum valla.

Kendi evlatlarını soğutuyorlar aslında.
Bizim de eş ailesi öyle.
Ben annemin babamın verdiği evde oturuyorum evlendim kira ödemeyin dediler. Araba alacağımız zaman da destek oldular sonra ödersiniz dediler.
Kayınpederin bankada para dolu, ki çoğu eşimin de çalışarak verdiği paralardan oluşuyor. Asla ağızlarını açmıyorlar. Arabayı büyüttük onda da bilerek sessiz kaldılar sıkıştınız mı demediler.
Eşim için bu artık kredilerini bitiren şey oldu.
Sizinkiler ne yapalım diye nasıl yardım edelim diye gezerken bizimkilerin aklı çıkıyor paraları gidecek diye diyor. İnanılmaz kırgın. Arayası bile gelmiyor inan.
Değer mi diyorum ben mesela bu kadar para para diye ilişkilerini bozmaya

Benimde babam öyle, çok zengin ama hep harcayacağı şeyler var. Aklı çıkar ben para isteyecem diye. Diğer kardeşime de aynı. Eş ailesi de öyle aslında ama eşim isteyince verirler ellerinden geleni yaparlar. Eşim bazen bunun mevzusunu yapar. Ama ben pek oralı olmam. İçimde çok şeyler var söylemek istediğim ama susuyorum.

Beklenti bekleyenin sorunu.Yetiskin insanlar her durumu düşünmeli.Simdi bir nişan durumu var yardım istiyorsanız açıkça söyleyeceksiniz.Ederler yada etmezler.Cocuk değiliz her cevaba hazırız.Simdi konu anlamak anlaşılmak ise tersine çevirin konuyu belki onlarında yardıma ihtiyacı var belki borclandilar biliyormusunuz hayır.Aileye böyle kırılmak konusuna katılmam.Katlansin eşinizin illaki bir ödeme planı vardır ailenize kirilmayin diyorum illaki aile ailedir ve bence esas olanda budur.Hem daha iyi bu sizi eşi ve sizi her manada güçlendirir hem birbirinizle ekip olduğunuzu fark edersiniz hemde kendi işini kendin halletmek derler bu muazzam bir güç.

1 ay oluyir dogum yaptim.aslinda maddi durumumuz iyiydi ama riskli bir hamilelik gecirdim 2 farkli doktora gittik özelde dogum yaptim derken karta girdik de girdik biraz da katlandı kapatmamız gerekiyordu kartı benim kolye zinciri vardı yaklaşik 20 bin kadar edecek nirmal fiyati 30 35 bin ama satarken fiyat düsüyor, borcumuz da 25 bin kadardı esime dedim satalim da borc katlanmasin.Anneme laf arasinda söylemis bulundum annem de madem satacaksiniz biz alalim geline bize satın (kardesim nisanlanacak).Ben de maddi konularda aileyle karsi karsiya gelinmesini dogru bulmuyorum olmaz dedim. Esim ailen yardim etmek yerine bizden mi alacak diye yarin bir gün yüzüme vurabilir.Ailemin yardım edelim demek yerine biz alalim demesine bir icim buruldu sonucta ben malimi satacagim demisim yardim etmek zorunda degiller tabii ki ama yarim agizla yardim edelim demesini beklerdim bize satin demek yerine.Bilmiyirum bir kalbim kirildi kac gündür icime dert oldu üzülüyorum haksiz miyim ben mi duygusal bakiyorum sizce ?
Bu durumda siz haklısınız,benim evladım zor durumda kalsa bu teklifi ölsem yapmam .Takın kalsin der ,paranın hepsi olmasada olduğu kadarıyla yardım ederdim.Anne kız iliskiniz nasıl bilemiyorum ama mesafe koyun ve kendi ailenize odaklanın..... Bebeğinizi güle güle büyütün 🌼 🌼 🌼 🌼

Bazı durumlarda çok da duygusal olmamak gerek bence. Şimdi eşinizi ve sizi tanımıyoruz,belki savurgan bir ailesiniz mesela aileniz ona gıcık oldu. Borçlar zorunlu durumlarda mı yapıldı sadece,faiz mi işledi,vaktinde mi kapatılmadı,daha fazla ayrıntı bilmek lazım ki her yönüyle yorumlansın durumunuz. Bazı insanın parası kıymetli olur,belki de aileniz sadece bu tiplerden. Ben hiçbir koşulda bana sat demem elbette. O ayrı mesele.Her durumda üzülmeyin,bebeğinizin ve logusalığınızın tadını çıkarın derim.

Biz de işçiliği olan bir altın satacaksak önce ailelere sonra samimi olduğumuz kişilere sorarız. Çünkü ben onu her türlü satıcaksam çevremdekiler yararlansın isterim ki ailemde alacak durumu olan varsa bana sat derler. Annem düğünde taktığı seti gelini satıcaz dedi o da parayla aldı. Parasını verse bir süre sonra tekrar satacaktı. Gitti kendine telefon aldı. Kalanı da ailesine borç vermişler. Bence yaptığı saçmaydı. Borçlarını ödeseler bile savurganlar. Belki sizi de aileniz savurgan görüyordur.

Kardeşiniz nisanlanacakmis belki onlar da sıkışık bir zamandadır. Bir de siz borç isteyip de reddedilmiş değilsiniz, belki akıl etmemiştir.
Kolyeyi alsalardı bence sizden ziyade geline daha çok ayıp olacaktı. Hoş değil ya kızdan alıp geline takmak.

X