Ailem bir kac ay sonra Türkiyeye kesin dönüs yapiyor ben kararsizim :(

Mery50

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2010
1.427
2.295
Ben 25 yasinda almanya da meslek yapiyorum suan 2. yildayim ve bir yil sonra allah nasip ederse bitirecegim. Meselegimi bitirdikten sonra büyük bir ihtimal ile is yerimde kalacagim.

Kiz kardesim bu yil üniversite sinavini kazandi ve ankarada bir özel üniversiteye baslayacak. ve bu yüzden ailem kesin dönüs plani yaptilar. 9. ayda ailem türkiyeye gidecekler. Ben meslegimi bitirene kadar burda kalacagim ama ondan sonrasinda dönsem mi kalsam mi bilmiyorum.

Aslinda ailem gittikten sonra beni burda tutan birsey yok. Ama korkuyorum türkiyeye uyum saglayamam diye. Ve aslinda ben türkiyeden evlilik yapmak istemiyorum. Korkuyorum anlasamam kültür farki mentalite farki dil farki var diye. Beni en cok korkutan durum bu. Ne yapacagimi hic bilmiyorum. Bana tavsiye verebilecek birisi var mi?

bence nerde kalmak istiyosan orda kal ben mesela evlendim aynı şehirde başka bir semte oturuyorum ben bile bocaladım farklı bir semt farklı bir ev sosyel yaşantım uyum sağlamak biraz zor ama ben mecburum ama sen değilsin birde türkiyeye gelmek falan zor yani ailen gittikten sonra yapabilirmisin veya türkiyeye geldikten sonra uyum sağlıyabilirmisin bilmiyorum

Ben almanya da yasamaya aliskinim... Burda da kalmak istiyorum... Ama hepsi gidince tek basima yapabilir miyim bilmiyorum... Inatlasirsam yaparim öyle bir korku degil bendekisi... Ama duygusal bir insanim ben... Üzülürüm... Yalniz kalirsam ne olur bilmiyorum...

Ben burda hep almanca konusurum... Cevremdeki insanlarin bir cogu alman... Düsüncelerimin cogu da alman gibi aslinda... Türkleri de severim evet ama almanlarla daha güzel anlasiyorum kendimi onlara daha acik ve net bir sekilde ifade edebildigimi ve dogru anlasildigimi düsünüyorum... Almanlarin icinde kendimi daha rahat hissediyorum...

Türkiyeye izin icin gittigim takdirde belli ortamlarda (bazen ailemin icinde bile) kendimi rahat hissedemiyorum... Hep bir yanlis anlasilacagim korkusu... Kendimi dogru ifade edemeyecegim... Benim konusmami alaya alabilirler... Veya yanlis birsey söyleyecegimde gülecekler düsüncesi oluyor...

Ama burda kalirsamda duygusal bir cöküntü yasarim diye düsünüyorum muhtemelen...

bence kendini iyi ifade etmekten korkuyorum düşüncesindense kariiyerini düşün almanyada güzel bir hayatın varmış bakalım türkiyede böyle olucakmı

ailen kesin dönüş yapınca 1 yıl yalnız kalacaksın sanırım orada.o süre içinde verirsin kararını daha zamanın var.bunu takma kafana.

Bence insan icinden neresi geciyorsa orda yasamali. Istemiyorsam hic de gitmezdim yerinde olsam. Ozluyorsan tatillerde gidersin. Onun disinda yalniz yasamak zaten dunyada herkesin tatmasi gereken bir keyif bence. :)

Bizde de tam tersi durum var, ordan biliyorum. Yurtdisindayiz. Bizimkilerin pek Turkiye'ye donmeye niyeti yok, ama ben donmeye kesin kararliyim. okulu bitirince donuyorum, isteyen gelir, isteyen kalir hic umrumda degil acikcasi.
Dunyaya bir kere geliyoruz, nerde mutluysa orda yasamali insan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…