Aileleriniz bebek bohçasını doğumdan öncemi sonramı getirdi yada nezaman getirecek ??

civciv1981

**BALLI BADEMİMM**
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2008
4.187
4
43
kızlar doğum yapmış anneler yada yapacaklar aileleriniz bebek bohçasını doğumdan öncemi sonramı getirdi yada getirecek ..bazıları mevlütte çeyiz gösterir gibi göstermek için 40 ı çıkınca getiriyormuş benim mantığım almadı 40 tan sonra yani mevlütte getirse ne olur zaten bebek bi çogunu giyemez..yani küçülmüş olur ...ee bide bunların yıkanması hazırlanaması vs benim kafam çok karışık bu konuda yaw :uhm::uhm:kafamçokkarıştıkafamçokkarıştı

canım benimde bildiğim 40'ından sonra getirilir sen klafana takma ailende biraz büyük getirsin canım ne var deilmi..

kızlar doğum yapmış anneler yada yapacaklar aileleriniz bebek bohçasını doğumdan öncemi sonramı getirdi yada getirecek ..bazıları mevlütte çeyiz gösterir gibi göstermek için 40 ı çıkınca getiriyormuş benim mantığım almadı 40 tan sonra yani mevlütte getirse ne olur zaten bebek bi çogunu giyemez..yani küçülmüş olur ...ee bide bunların yıkanması hazırlanaması vs benim kafam çok karışık bu konuda yaw :uhm::uhm:kafamçokkarıştıkafamçokkarıştı
O ne ya anlamadım kim ne bohçası:uhm:Neden getiriyor ve içinde ne olyor:uhm:Ben ilk kez duydum

Bizde oyle birsey yok. Ben yurtdisindayim ve benim annem ve esimin ailesi ne var ne yok ya yollicaklar dogumdan once yada annemin buraya gelme durumu var o getircek. Yurtdisinda olmasaydikda yine verirlerdi, zaten simdiden herseyi tamam gibi, sagolsunlar ailelerimiz aldi bebegin butun kiyafetlerini, bende heyecanla gormeyi bekliyorum. 40 indan sonra verme olayida nasil bir adetmis anlamadim, o kadar zaman gecktikten sonra ne anlami kaliyorki?? Heee bizde bohca hazirlanma olayida yok, direk ne aldilarsa merasimsiz vercekler insallah :)))

Benimde kayınvalidem hazırlıyor bişiyler eşime bile gömlek koyacakmış bohçaya :) anneye bebeğe konurda babaya konulduğunu hiç duymadım.

küçücük bebek için bile adetimiz var..
Allahım yarabbim..kafamçokkarıştı
yok anacım bizde öyle şeyler olmadı kayınvaldiem her aldığını verdi bana..kardeşimde öyle..

kızlar nedir bu bebek bohçası muhabbetti
nereden çıktı
yada ne zamandır var???
valla ben hiççç öyle birşey duymadım
o kadar bebekler doğdu çevremizde ama kimsede görmedim böyle birşey
Yeni birşeymi bu ???

Valla annemde kayınvalidemde sürekli bişeyler alıyolar. Ama vermediler henüz. Odası gelsin kıyafetlerini yıkmaya başlayacağım zaman getirirler heralde. Ama özellikle bohça olsun diye değil. Hani evde kalabalık etmesin diye heralde. Yada varsa da böyle bir adet benim haberim yok...

sarı cıvcıvım..evet oyle bısey var besık denır bızım buralarda...:emir_bebek:
kızın aılesı besık alır ve yanındada orduklerı ve aldıkları seyler olur...
ama ne zamn getırdıklerını bılmıyorum..onu arastırayım cevap yazarım sana..
bızmkı dahamı agırmıs ney besık felan alınacak...delikafaduldendelikafadulden
yazık hem kızlarını verıyorlar hemde cocuk oluyor ekstradan ona masraf:1shok:

ben ıstemıyorum sonucta bu bebegı babamın evınden getırmedım demı:eek::eek:

O ne ya anlamadım kim ne bohçası:uhm:Neden getiriyor ve içinde ne olyor:uhm:Ben ilk kez duydum

canım standart bebege alınanlar bohça şeklinde getiriliyor iştee :nazar:

kızlar nedir bu bebek bohçası muhabbetti
nereden çıktı
yada ne zamandır var???
valla ben hiççç öyle birşey duymadım
o kadar bebekler doğdu çevremizde ama kimsede görmedim böyle birşey
Yeni birşeymi bu ???

olmaması çok daha mantıklı zaten canım banada çok abest geliyor benneyaptımki

Benimde kayınvalidem hazırlıyor bişiyler eşime bile gömlek koyacakmış bohçaya :) anneye bebeğe konurda babaya konulduğunu hiç duymadım.

bak onu bende duymamıştımm hiçç kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

küçücük bebek için bile adetimiz var..
Allahım yarabbim..kafamçokkarıştı
yok anacım bizde öyle şeyler olmadı kayınvaldiem her aldığını verdi bana..kardeşimde öyle..

benim cadı kaynana vermiyor işte bende sinir oluyorummm kötükedihüsokötükedihüso

Valla annemde kayınvalidemde sürekli bişeyler alıyolar. Ama vermediler henüz. Odası gelsin kıyafetlerini yıkmaya başlayacağım zaman getirirler heralde. Ama özellikle bohça olsun diye değil. Hani evde kalabalık etmesin diye heralde. Yada varsa da böyle bir adet benim haberim yok...

valla bende öyle olmasından yanayım bizimkilerde yıkayacağım zaman getirecekte sanırım kaynanatör sonradan getirecek

sarı cıvcıvım..evet oyle bısey var besık denır bızım buralarda...:emir_bebek:
kızın aılesı besık alır ve yanındada orduklerı ve aldıkları seyler olur...
ama ne zamn getırdıklerını bılmıyorum..onu arastırayım cevap yazarım sana..
bızmkı dahamı agırmıs ney besık felan alınacak...delikafaduldendelikafadulden
yazık hem kızlarını verıyorlar hemde cocuk oluyor ekstradan ona masraf:1shok:

ben ıstemıyorum sonucta bu bebegı babamın evınden getırmedım demı:eek::eek:

kesinlikle haklısın canımm kimse babasının evinden getirmedi o yüzden analarımız hiçte yapmak zorunda değiller yapsalarda belki herkez durumuna göre içinden geleni yapacak yaa az olursa neden ben insanların içinde aişlemi rencide ediyim kii

eskiden olurdu bizim kütahyada doğu yatağı bile yapılır bebişe alınanlar çeyiz gibi serilir herşeyi beşiğide kız evi alıyor benim kaynana bunları bilmiyomuş ama kız evinin beşiği getirdiğini hatırlıyor annenler alcak demi diyor bencede ben bunu babamın evindenmi getirdim bide beşiğini babam alıyo yazık değilmi adama herşeyi kız evi alırmış bitek bebek arabasını kayınvalde alırmış onu alacak hanım

valla artık öyle şeyler kaldımı bilmiyorum.
biz eşimde bende çalışıyoruz
herşeyini en ufak detayına kadar kendimiz
yapabilecek durumdayız.
ne gerek var kız tarafı oğlan tarafı muhabbetine.
gerçi ne yalan söyleyim böyle örf adet durumlarında
bazen kendi annesini bile tanıyamıyor insan.
belki düşünmüştür bizim kayınvalidede kız tarafı neden beşik almadı diye.
aman aldık yaptık işte ne önemi var o hepimizin meleği olacak inşallah.
:ecrin_bebek:

annecim bir sürü şey aldı sağolsun..çoğu şeyi bize bırakmadı...
ama kayınvalidemden hiçbirşey beklemiyorum..alacağını yapacağını sanmıyorum..düşünmez öyle şeyleri

Ay inanamıyorum bir yaşıma daha girdim , adamlar hem kızlarını okutup büyütsünler , üstüne çeyiz hazırlasınlar bir de bebek olunca bebek beşiği yuh diyorum başka da bir şey demiyorum bazı adetlerimiz harbiden çok hesapsız oluyor bence yeni nesilin bir şekilde bu tarz adetleri kaldırması lazım ... Yani herkes torununa iyi kötü bir şeyler alır ama bütçeye göre bir beşik kaç para yani :)

Ay inanamıyorum bir yaşıma daha girdim , adamlar hem kızlarını okutup büyütsünler , üstüne çeyiz hazırlasınlar bir de bebek olunca bebek beşiği yuh diyorum başka da bir şey demiyorum bazı adetlerimiz harbiden çok hesapsız oluyor bence yeni nesilin bir şekilde bu tarz adetleri kaldırması lazım ... Yani herkes torununa iyi kötü bir şeyler alır ama bütçeye göre bir beşik kaç para yani :)

evet canım aynen sana katılıyorumm artık bu tür abes adetleri ortadan kaldırmak lazımm

X