ailede ortak nokta

hamarat-bayan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2008
93
0
slm evde hemen hemen bütün işleri ben yapıyorum. bağzen yetişemiyor sinirleniyorum.Çocuklara eşime defalarca anlatmama rağmen tamam yaparız deyip daha sonra yapmıyorlar,bir türlü işin içinden çıkamadım nasıl bir yol izlesemde ortak noktayı bulsak düzenli bir evim olsun istiyorum.:dance:

Valla Allah kolaylık versin zor tabi.
Benim çocuğum yok ama çevremdeki arkadaşlardan dinlediklerime göre şunu söyleyebilirim size:
Onlar size yardım etmiyorlar, üstüne üstlük daha mı dağıtıyorlar evi...
Öyleyse bırakın siz de toplamayın bikaç gün.
Herşey öylece bıraktıkları gibi kalsın.
Akşam eve geldiklerinde aynen bıraktıkları gibi bulunlar evi.
Yatağını toplamamışsa öyle kalsın, kıyafetlerini ortalıkta mı bırakmış, ellemeyin dursun.
Birkaç gün sonra hatalarını farkedip size yardımcı olamaya başlama ihtimalleri yüksek bence.
En azından arkadaşlarımın eşleri ve çocuklarında bu yöntem işe yaradı.
Allah kolaylık versin.a.s.

Bence en azından evdekilere herşeyi buldukları gibi bırakmalarını söyleyerek
işe başlayabilirisiniz. Ben çocuklarıma hep bunu aşıladım küçükken.
Daha sonra küçük küçük yardım isteyebilirsiniz. Odalarını toplama,
masaya yardım etme gibi. Bir süre eğlence gibi yaklaşsalarda zamanla
işin parçası oluveriyorlar. Hem onları yormayacak küçük işler, hemde
sizin yükünüzü hafifletir. Çocuklarınızın kaç yaşlarında olduğunu yazmamışsınız.
Benim 11 yaşında oğlum, 6 yaşında kızım var. Sonraya ertelenen işler istemediğinizi
yapıyorlarsa hemen yapmalarını istediğinizi söyleyin bence. Ama en önemliside
eşinizin yaklaşımı bence. Ben evhanımıyım. Ama evlendiğimizden bu yana eşimi
her ihtiyaç duyduğumda yanımda buldum. Ben yemeği yapıyorum sende bir salata
hazırlasan derim örneğin. Tabii herzaman değil ama gerektiğinde eşiniz çocuklara
söylese hadi bakalım anneye yardım vs (benim eşim öyle der) belki daha etkili olur.
Sonuçta ortak bir hayatı paylaşıyoruz ailede, çocuklarımız eve eşimizde bir işin
ucundan tutup sorumluluk alsalar onlar içinde bizim içinde gayet iyi olur değilmi?

herkes kendi dağıttığını toplarsa o ev düzene girer canım..bunu kural haline getirin vetoplamayanada ceza uygulayın..bizim evde ben böyle yapıyorum..valla akşam eve geldiğimde evi toplu buluyorum yoksa başlarına geleceği biliyor eşimde kızımda...

çok teşekkürler yazılarınız için. oğlum 14 kızım 9 yaşında yazdıklıklarınızı değerlendireceğim bana çok yardımcı oldunuz çünkü işin içinden çıkamıyorum bir an önce harakete geçicem bakalım nele olacak size yazarım

X