Bisküvi - Kurabiye Tarifi Ağızda Dağılan Kıyır Kıyır Elmalı Kurabiye

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.542
48
20200405_095208.jpg

Evdeki elmalar ne zaman artık yenilmediğinde yumuşamaya başlıyor benim aklıma elmalı kurabiye düşüyor.Yine öyle oldu ve bu ağızda dağılan kıyıl kıyıl harika kurabiyeleri yaptım.

Malum evde çıkamadığımızdan sürekli el atında yiyecek birşeyler arıyoruz.Bu anlamdada bu tarz kurabiyeler iyi oluyor..Çayın yanına ,kahvenin yanına....

🍏Malzemeler 🍏

-250 gram tereyağı( oda ısısında)
-1 çay bardağı sıvı yağ
-1 adet yumurta
-1 çay bardağı pudra şekeri
-1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
-3 yemek kaşığı yoğurt
-1 paket vanilya
-1 tatlı kaşığı kabartma tozu
-Aldığı kadar un
.
🍏Elmalı harcı için🍏

-5 adet iri elma
-7 yemek kaşığı şeker
-1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
-1 çay kaşığı tarçın
-1 tatlı kaşığı tereyağı
.
Kabartma tozu ve un haricindeki tüm malzemeleri yoğurma kabına alıp iyice yoğuralım...

Daha sonra vanilya bir bardak un ve kabartma tozu ekleyip karıştıralım. Unu yavaş yavaş ekleyerek ele yapışmayan bir hamur elde edelim.. Streçe sarıp 1, 5 saat buzdolabında dinlendirelim.

İç harcı için elmaların kabuklarını soyup rendeleyelim ve tavada üzerine şekeri ekleyip suyunu çekene kadar orta ateşte güzelce kavuralım.

Ocaktan alınca içine tereyağı ,ceviz ve tarçın ekleyip karıştıralım ve soğumaya bırakalım.

Hamuru 3 eşit parçaya bölelim.

Nişasta serptiğimiz tezgaha 1 parçasını koyup yuvarlak yemek tabağı büyüklüğünde incecik açıp üçgen dilimlere keselim.

Geniş kısma elmalı harçtan koyup saralım.

Fırın kağıdı serilmiş tepsiye dizelim

Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında 25-30 dakika üzerleri hafif pembeleşene kadar pişirelim, soğuyunca pudra şekeri serpip servis edelim.

Üzerini açık şekilde muhafaza edersek yumuşamaz..

Afiyet olsun .

20200404_003242.jpg

20200404_003518.jpg

250 gr margarin yerine margarin+siviyag olabilir mi 250 gram cok geliyor bana margarin

X