Adet gecikmesi, pcos teshisi lutfen fikir verir misiniz!!!?

Tttt5

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2016
22
2
34
Merhaba,
Yaklasik bir ay once dermatologumun istemesi uzerine hormon testi yaptirdim. Bazi degerler yuksek ciktigindan beni kadin doguma yonlendirdi. Gittigimde vajinal ultrasonla doktor kontrol etti ve test sonucuma da bakarak pcos baslangici oldugunu cok kucuk kistler gorundugunu soyledi. Daha once bu hastalik nedir hic bilmiyodum. Ne yapmam gerektigini bunun ne demek oldugunu sordugumda adetimin duzensi olup olmadigini sordu. Bu arada cok zayifsin normalde bu hastaligin varsa bu kiloda olmazdin dedi. Iki ay once adetim 6 gun gecikmisti ama sonraki aylar 2 gun erken oldugumu oyledim.su an ilaca gerek duymuyorum ama takip altinda ol adetin gecikirse gel kontol edip dogum kontrol hapi vericem dedi.
Cikar cikmaz bu sendromu internette arastirip baya korktum..
Daha sonra adet zamanim geldi fakat bi turlu olmadim ve bugun itibari ile 15 gun gecikme var. gecikmenin 8., 9. Ve 10. Gunlerinde idrar testi yaptim, hepsi negatif. Doktora gittim ve bana kistlerin biraz daha buyudugunu soyledi ayrica kahverengi akintim da vardi onu da belirttim. Akinti icin antibiyotik, adet gorememe icin adet sokturucu verdi ve dogum kontrol hapi yazdi. Adet sokturucu 5 gun once bitti fakat hala regl olmadim ve hicbir belirtisi de yok.
6 ay once rutin kontrolumde hersey tertemizdi.. Birden nasil boyle bisy cikti anlayamiyorum. Adet gorememek beni cok kotu etkiliyo gunlerce dusunup agladim artik regl olmak istiyorum ama 15. Gun ve sokturucuye ramen olmuyo iste... :'(

Boyle bisy yasayan var mi fikir verebilecek olan var mi ? Kendimi cok kotu hissediyorum daha 26 yasindaym.. ;(

Gecmis olsun oncelikle aramiza hosgeldin.

Pco insanlarin kasinin gozunun rengi gibi yumurtaligin yapisiyla alakali, genetik bir durum. Bazen yumurtaliklarinda kocaman kistler olabilirken bazen hicbir sorun olmayabilir yani mide ulseri gibi dusun kistler herzaman yok bazen var bazen yok oluyor.

Adet duzensizligi yasamaya basladiysan muhtemelen bundan sonrasinda duzenlenmesi icin epey ugrasman gerekecek. Hormon takviyeleri alman gerekebilir, (dostinex vb gibi) doktorun zaten hormonlarinin durumuna gore uygun ilaci onerecektir zamanla.

10 yil oldu ogreneli, herzaman duzensiz adet olurdum, adetlerim hep gecikirdi, hastalik ilerledikce kilo sorunu yasaman muhtemel. 38 kiloydum ogrendigimde ve su an yedigime ictigime hep dikkat ettigim halde 62 kiloya kadar ciktim. Kilo almaya basladikca adet duzensizligim iyice artti ve uzun bir suredir ilac kullanmadan adet olmuyorum. (İlac almasam 7 8 ay adet olmayabilirim)

Ama mucize sekilde tum bunlara ragmen korunurken hamile kaldim. Bebegimi 2,5 aylikken kalp durmasi sonucu kaybettim ama pco ile ilgisi yoktu yassdigim talihsizligin.

Sonuc olarak sunu siyleyebilirim, pco teshisi konduysa bil ki hayatin boyunca kontrol altinda olmalisin, buna bagli olarak kilo, tuylenme vb sorunlarla karsilasabilirsin, surekli ilac kullanmak zorunda kalabilirsin, ama yine de sansliyiz, cunku tedavi yontemi belli bir durum ile karsi karsiyayiz.

Bebek dusunmuyorsan dogum kontrol hapi vereceklerdir, ama bebek dusundugun donemde farkli farkli bir cok tedavi yontemine maruz kalabilirsin, ya da hic anlamadigin bir anda tedaviye gerek kalmadan hamile olabilirsin.

Kaygilanma bence, 5 kadindan 3 u pcolu arastirmalara gore, allah beterinden korusun diyorum ben artik.

Bende aynen senin gibi pko dedı doktor.söktürücü verdi zayıfla dedi gönderdi.4aygeçti yine duzensiz 5kg verdim 60 tim 55 oldum ama geçmedi hamile de kalamadım simdi adet olmayi bekliorum gitcem bi doktora.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…