Adana'daki yavrular için dua...

Yapmayın gerçekten ya.Köylerde oturuyor bu ailelerin çoğu.Çocuklarını okutmak istiyorlar ve bunun için tek alternatifleri yurtlar.
Zaten bu yıla kadar devlet yurdu varmış ilçede yıkıp çocukları zorla bu allahın cezası yurda taşımışlar.Bu insanların başka careleri yok ne yazık ki.Gariban insanlar hepsi.Yani sizin sıcak evinizde kahvenizi içerken hakaret edebileceğiniz suçlayabileceginiz insanlar değiller.
Ayrıca türkiye de hiç bir yurdun yangın merdiveni kapısı açık olmaz.Sadece çocuklar çıkmasın diye değil sapık dolu ortalık hepimiz biliyoruz. Ayrıca çocukların çıkıp başına bişey gelme ihtimalleri de çok fazla.Olayı sadece namusa indirgemeniz biraz garip.Bu konu nasıl çözülür inanın tam bilemiyorum ama aileleri suçlamanız safi kötülük.Siz 3 gün sonra unutacaksınız ama bu aileler bi ömür hatırlayacaklar kuzularını boş keseden konuşmayın yani.

Hiç de boş keseden konuşmuyorum
Öyle bir ailenin çocuğuyum çünkü
Ama ebeveynler için öncelik çocuğun can güvenliği olmalı
Benim çocuğum acil bir durum olursa dışarı nasıl çıkacak bu sorunun cevabını aramak için alim olmaya gerek yok
Bu çocuklar yurda bırakılırken aileler bu şartları sorgulamıyorsa yabancılar ne kadar önemser ??
Tabi ki kurumun sorumluluğu büyük ancak evlat ailenin, o kurumdakilerin çok umurunda mı şimdi ölen çocuklar, iki gözyaşı döküp evlerine dönecekler, madem aile için önemli, aile önlemi kontrol etmeli

içim öyle acıyor ki anlatamam. Bundan acı bdv konusu olur mu, acı hepimizin şuan...

Hele ki kilitli kapıyı duydukça içim parçalanıyor. Ölü sayısına inanmıyorum.

Kim bilir dersleri bittikten sonra kaçı kafa dağıtmak için KK'ya giriyordu. Belki kaçının üyeliği var. Belki konusuna yorum yaptık, birbirimizi alıntıladık.

Ama bitti. Sorumsuz, cahil, eğiterek değil yasaklayarak öğretmeye çalışan beyinsizler yüzünden bitti. Gitti gencecik fidanlar.

Hepimizin başı sağolsun. Hepimiz birer dua okuyalım kardeşlerimize...
Fatiha okudum Rabbim ailelerine sabir versin

Herkez bu kafada değildir bende yatılı okudum mesela ama niye babam asker doğuda görevli olduğumuz ilin okullarında bizlere katil çocuğu mualamesi yapılınca yatılı okula gitmiştik sadece bende değil iki kardeşim daha

Hiçbir aile güvensiz diye bildiği yere alternatifi ola ola gidip evladını bırakmaz

En çok onların ciğeri yanıyor

İhmal varsa yönetimde kurumda bağlı olduğu kuruluşta tesisatı kontrol edende ... bu böyle gider aileye gelmeden uğranacak çok durak var

Kurumların suçu aleni zaten
Ama bende diyorum ki hangi kurum çocuğu ailesinden fazla düşünebilir ?
Düşüncem size katı gelmiş olabilir ama ben evhamlı bir tipim (kedimi ablama emanet edemem öyle ifade edeyim), bırakın yatılı okula çocuk bırakmayı. Kendim böyle olduğum içinde düşüncem böyle sadece bu olayla ilgili değil çocuğun yaşam kalitesi açısından da yatılı okul benim aklıma yatan bir kurum değil ne devleti ne de özeli

Kurumların suçu aleni zaten
Ama bende diyorum ki hangi kurum çocuğu ailesinden fazla düşünebilir ?
Düşüncem size katı gelmiş olabilir ama ben evhamlı bir tipim (kedimi ablama emanet edemem öyle ifade edeyim), bırakın yatılı okula çocuk bırakmayı. Kendim böyle olduğum içinde düşüncem böyle sadece bu olayla ilgili değil çocuğun yaşam kalitesi açısından da yatılı okul benim aklıma yatan bir kurum değil ne devleti ne de özeli
Bu yazına hak veriyorum bende kimseye güvenmem vermem diye düşünüyorum ama ailelerin başka seçeneği olmadığı için çocuklarının yurtta kaldığını düşünüyorum
Katı olan ailelerin suçlanması
Kim bilir nasıl yanıyor canları

Annenin babanın belki diğer kardeşlerinde umuduydu.. Okuyacaktı büyük insan olacak anasına babasına bakacaktı...
Onlar gibi olmayacaktı... Daha iyi giyecek, yiyecek, yaşayacaktı... Allahım sen büyüksün....

Kesinllikle.
Ben aileden ziyade sorumluları suçlu buluyorum.
Aileler eğitime destek vermiş kız çocuklarının değerini önemini bilip,
yurda güvenip en değerli varlığını teslim etmiş.
Sonu bu mu olmalıydı.
Allah mekanlarını nurlarla doldursun :KK43:

Elbette değil buna ben de karşıyım.Küçük çocuklarımız bu gibi yerlerde çocukluklarını heba etsinler elbette istemem ama bu olay için farklı değil mi durum?Yani ailelerin o hallerini gördükten sonra onları suçlamak bana vicdansızlık geliyor.Bizzat kızlardan birinin babasından duydum çocukları oraya zorla yerleştirdiklerini yani ailelerin başka bi yolu yoktu.Bu konuyla ilgili olarak yurt görevlilerini suçlayalım,devlet görevlilerini suçlayalım, kendimizi suçlayalım ama aileleri suçlamayalım şu durumda.Bilmiyorum o hallerini görüp de en büyük suçlu aileler demek beni vicdanen rahatsız ediyor açıkçası.Biz unutacağız çünkü üç beş güne.Bu kadar kolay suçlama yapmayalım zaten eminim o aileler bi ömür kendilerini suçlayacaklar bu durum için...

İnanın sizi çok iyi anladım, insan o perişan insanların halini görünce içi sızlıyor haliyle ilk etapta duygusal yaklaşıyoruz
Ama şimdi düşünün, bırakın yurdu falan bir kreşe çocuk verecek olsanız can güvenliğini sorgularsınız değil mi?
Bilgisi olan arkadaşlar yazıyor, tüm yurtlarda yapılıyormuş bu kilitleme olayı , tüm veliler bu kapılar neden kilitli diye sorgulasa, bu kuralın üzerine gidilse diyorum yoksa insanların imkansızlıklarını anlamıyor değilim ama çocuklara çok üzüldüm yeminle, içim sızladı küçücükler ya

Hiç de boş keseden konuşmuyorum
Öyle bir ailenin çocuğuyum çünkü
Ama ebeveynler için öncelik çocuğun can güvenliği olmalı
Benim çocuğum acil bir durum olursa dışarı nasıl çıkacak bu sorunun cevabını aramak için alim olmaya gerek yok
Bu çocuklar yurda bırakılırken aileler bu şartları sorgulamıyorsa yabancılar ne kadar önemser ??
Tabi ki kurumun sorumluluğu büyük ancak evlat ailenin, o kurumdakilerin çok umurunda mı şimdi ölen çocuklar, iki gözyaşı döküp evlerine dönecekler, madem aile için önemli, aile önlemi kontrol etmeli
Bu aileler ama dini ogrensin diye vermemişler çocuklarını başka şansları olmadığı için vermişler.Sizin ailenizi bilemem ama bu aileler ya buraya vereceklerdi çocuklarını ya okutmayacaklardı.Kimse bayilarak vermemiş yani.
Siz ilerde sorun tabi ama hiç bir yurdun yangın merdiveni kilidi açık kalmaz.Deseniz ki görevli niye açmadı haklısınız ama kilit niye var demek komik sadece.

hayatta cocugumu yurta birakmam . bir anne aile cocugunu nasil öyle bir yere birakabilir geceli gündüzlü. sonucta hersey basina gelebilir. asil ben bunu anlamiyorum
Benim kızım yaşadığım ilin başka bir ilçesindeki anadolu öğretmen lisesinde okudu..Geleceği için izin verdim..Okul ilk başta çok iyi ve güzel eğitim veren bir yerdi..son yıl yönetim değişince yaşadık bu olayları..

Tecavüz, taciz şimdi de yangın. Durmak yok tarikat yurtlarına denetimsiz tam destek ful destek.

Orası yandı bitti ama bizim içimiz hala yanıyor, her gün de yanacak çünkü bu ülkede dert, elem, ihmalkarlık, ölüm, tasa, vurdumduymazlık hiç bitmez....

İnanın sizi çok iyi anladım, insan o perişan insanların halini görünce içi sızlıyor haliyle ilk etapta duygusal yaklaşıyoruz
Ama şimdi düşünün, bırakın yurdu falan bir kreşe çocuk verecek olsanız can güvenliğini sorgularsınız değil mi?
Bilgisi olan arkadaşlar yazıyor, tüm yurtlarda yapılıyormuş bu kilitleme olayı , tüm veliler bu kapılar neden kilitli diye sorgulasa, bu kuralın üzerine gidilse diyorum yoksa insanların imkansızlıklarını anlamıyor değilim ama çocuklara çok üzüldüm yeminle, içim sızladı küçücükler ya
Ben çocuğumu verdiğim yurdun yangın merdiveni kilitli olmazsa sorun çıkarırım asıl.Görevli de olur anahtar ve acil bi durumda o çocukları tahliye eder.Sadece bunun garantisini isterim.Tahmin sadece ama ben bu olayda yurt görevlisinin odasında başladığını düşünüyorum yangının belki başka bi görevli daha olsa çocuklar çıkarılabilirdi.Sorun yine yurt sorumlularının elbette.Ama kilitli olur bunda bi anormallik yok.
Hepimiz çok üzgünüz biliyorum sizi de kırdıysam özür dilerim.Üzüldüğümüz için tepki veriyoruz anlıyorum ama şu aşamada aileleri suçlamasak daha iyi olur fikrimce.

Benzer olayları ben de çok duydum,hatta özellikle kız yurtlarına uygulanan birşeymiş bu. Bir aile dostumuzun kızı yurtta yaşarken sizin namusunuz bizden sorumlu ailenize laf getirmeyin gibi şeyler söylemişler,tabi güvenlik falan ne ki bu tür kafalar için kaderden öte birşey yok(!).
Ben onlara kızımı emanet ettim..namusunu düşünselerdi akşam saatlerinde kızlara kantini yasaklayıp ,öğrenci olmayan ilçe gençlerinin yurt bahçesi ve kantininde cirit atmalarını engellerlerdi..kızımı demir parmaklıklar arkasına hapsetmek yerine..

Bu aileler ama dini ogrensin diye vermemişler çocuklarını başka şansları olmadığı için vermişler.Sizin ailenizi bilemem ama bu aileler ya buraya vereceklerdi çocuklarını ya okutmayacaklardı.Kimse bayilarak vermemiş yani.
Siz ilerde sorun tabi ama hiç bir yurdun yangın merdiveni kilidi açık kalmaz.Deseniz ki görevli niye açmadı haklısınız ama kilit niye var demek komik sadece.

Neden komik ?
Bir katın kapısı açık bırakılıp, bir gece bekçisi koymak hırsızlığa vs.. karşı çok mu zor ? Hadi tüm kapıları kontrol edemiyorlar diyelim ama bir acil çıkış kapısı olup, bir de bekçi bulundurulmasını istemek çok mu mantıksız ? Çok samimi soruyorum bunu, tartışmak niyetiyle değil, inanın. Bu verimli bir çözüm bence ve çocuğu yatılı okuyan tüm aileler yurtlardan bunu talep edebilir

Devlet cemaat evine yurduna göz yummayı bıraksın artık. Dua etmek yerine bu saçmalığı protesto etseniz mesela? Devlet canının çektiği tarikatı cemaati kötü ilan ediyor , canının çektiğinin evine yurduna göz yumuyor.

Ölen onlarca çocuğun cesedi kilitli yangın merdiveninde birbirine sarılmış halde bulunurken , sözde yurdun evden bozma/kaçak olduğu ortaya çıkıyordu.

Çocuklar tecavüze uğruyor, ölüyor, telef oluyor siz dua etmeye devam edin ama ses etmeyin. Adam gibi bir ülkede olsaydık , tek 1 çocuğun tecavüze uğradığı ortaya çıktığı gün taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmazdık halk tüm sorumluları bulur cezasını keserdi ama nerde......önlem almak yerine fatihaya devam, halkımız bu kafayla daha çok fatiha okuyacak gibi.

Yurtta kalan çocuklarin evleri çevre köylerde olduğundan oralarda da okul olmayınca mecburen yurtta kalmaya başlamişlar.Hep orta okul öğrencileriymis.Yangın merdiveni kilitli olabilir ama yangın vb olası durumlar için en azından o merdivenin anahtarının kolay ulasilabilecek bir yerde olmasi ve fazladan yedek anahtarlarin olmasi gerekirdi.Yani bunun için de önlem alınmayip o kapı açılamadıysa yangın merdiveninin ne anlamı var ki..?

Neden komik ?
Bir katın kapısı açık bırakılıp, bir gece bekçisi koymak hırsızlığa vs.. karşı çok mu zor ? Hadi tüm kapıları kontrol edemiyorlar diyelim ama bir acil çıkış kapısı olup, bir de bekçi bulundulurulmasını istemek çok mu mantıksız ? Çok samimi soruyorum bunu, tartışmak niyetiyle değil, inanın. Bu verimli bir çözüm bence ve çocuğu yatılı okuyan tüm aileler yurtlardan bunu talep edebilir
Hayır değil elbette.Bekçi olmalı bunu tartışmıyoruz.Ama bekciye ne kadar güvenebiliriz?Kapılar açık olsa 2 3 kişinin bekçiyi atlatıp yurda girme ihtimali yok mu?
Ben dediğiniz şeyi anlıyorum.Iyi niyetlisiniz bunu da anlıyorum.Ama günümüz şartlarında o kapıların açık olmasını beklemek çok daha büyük olaylara yol açabilir.Keske öyle olmasa ama öyle ne yazık ki.
Ben çocuğumu vermem yurda.Ne kadın görevliye ne bekciye ne insanlara güvenemem çünkü.Ama benim imkanım var.Bu insanların yokmuş ne yazık ki

içim öyle acıyor ki anlatamam. Bundan acı bdv konusu olur mu, acı hepimizin şuan...

Kim bilir dersleri bittikten sonra kaçı kafa dağıtmak için KK'ya giriyordu. Belki kaçının üyeliği var. Belki konusuna yorum yaptık, birbirimizi alıntıladık.

Ama bitti. Sorumsuz, cahil, eğiterek değil yasaklayarak öğretmeye çalışan beyinsizler yüzünden bitti. Gitti gencecik fidanlar.

Dua edince olenler gelecek, bir sonraki cocuklarin olumu engellenecek mi?
Oyle yagma yok! Vatandaslik sorumlulugu diye bir sey var. Siz o sorumlulugunuzu ustleneceginize abes seylerle ugrasiyorsunuz. Bir sonraki yangini onlemek sivil toplum hareketiyle olur dua ile degil.
Meclis dilekce verelim! Binalarin guvenligini sorgulayalim!
Yapilmasi gereken asil budur!
Dua edip sorumlulugunuzdan ve vicdaninizdan kurtuldugunuzu saniyorsaniz kendinize yalan soyluyorsunuz demektir.

Devlet cemaat evine yurduna göz yummayı bıraksın artık. Dua etmek yerine bu saçmalığı protesto etseniz mesela? Devlet canının çektiği tarikatı cemaati kötü ilan ediyor , canının çektiğinin evine yurduna göz yumuyor.

Ölen onlarca çocuğun cesedi kilitli yangın merdiveninde birbirine sarılmış halde bulunurken , sözde yurdun evden bozma/kaçak olduğu ortaya çıkıyordu.

Çocuklar tecavüze uğruyor, ölüyor, telef oluyor siz dua etmeye devam edin ama ses etmeyin. Adam gibi bir ülkede olsaydık , tek 1 çocuğun tecavüze uğradığı ortaya çıktığı gün taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmazdık halk tüm sorumluları bulur cezasını keserdi ama nerde......önlem almak yerine fatihaya devam, halkımız bu kafayla daha çok fatiha okuyacak gibi.

+1000

Kyk yurdundayken. Yangin merdivenini balkon gibi kullaniyorduk. Merdivenin sonunda demir kilitli bir kapi vardi. Belki hala vardir. Hatta kesin vardir.

X