Adana'daki yavrular için dua...

Size kızmıyorum. Bende sisteme karşıdan baksam aynen böyle düşünürdüm. Fakat bazı gerçeklere çok yakından baktığım için aydınlık kısımlar kararmış olabilir. Ben burada anlatamayacağım kadar çok şey yaşadım bu 5 senede. Ve yeni bir evlat sahibiyim. Ne zorluklarla büyüyor yakından görüyorum. Bende isterim herkes eşit şartlarda okusun eğitim alsın ama maalesef. Yatılı okulların büyük çoğunluğunda çok büyük pislikler dönüyor. Şikayet ettiklerimizin bile üstü kapatıldı. Üzgünüm ama ben bu sistemin iyi işlediğini düşünemiyorum. Kamera ve güvenlik görevlisi gibi zaten olan çözümler dışında bir cozumunuz varsa buyrun. Bende cok mutlu olurum. Bizim okulumuzda ikisi de mevcuttu zira.

Yapmayın gerçekten ya.Köylerde oturuyor bu ailelerin çoğu.Çocuklarını okutmak istiyorlar ve bunun için tek alternatifleri yurtlar.
Zaten bu yıla kadar devlet yurdu varmış ilçede yıkıp çocukları zorla bu allahın cezası yurda taşımışlar.Bu insanların başka careleri yok ne yazık ki.Gariban insanlar hepsi.Yani sizin sıcak evinizde kahvenizi içerken hakaret edebileceğiniz suçlayabileceginiz insanlar değiller.
Ayrıca türkiye de hiç bir yurdun yangın merdiveni kapısı açık olmaz.Sadece çocuklar çıkmasın diye değil sapık dolu ortalık hepimiz biliyoruz. Ayrıca çocukların çıkıp başına bişey gelme ihtimalleri de çok fazla.Olayı sadece namusa indirgemeniz biraz garip.Bu konu nasıl çözülür inanın tam bilemiyorum ama aileleri suçlamanız safi kötülük.Siz 3 gün sonra unutacaksınız ama bu aileler bi ömür hatırlayacaklar kuzularını boş keseden konuşmayın yani.

Petracigim seni anliyorum ama bak luks bir semtte orman manzarali bir yurt var yasadigim sehirde. Ayni cemaatin yurdu. Son derece zengin aileler de el kadar cocuklarini gonderiyorlar o yurda. Sebep de belli,din egitimi. O rezil kurulusun verdigi egitimi alsin diye def ediyorlar baslarindan cocuklarini ben bizzat sahidim. Bu talihsiz ornekte yoksul ailelerin cocuklar heba oldu evet ama bir de benim gosterdigim ornegi dusun istersen. Sirf sabah namazina kaldiriyorlar diye sabah aksam kuran okuyorlar diye o yurda 8 yasindaki cocugunu yatili veren aileye ne demeli peki? O yastaki cocugun ihtiyaci olan sey bu mu sence?

Nasıl bir tabir kullandığımı/kullanacağımı neyi hangi kelimelerle ifade edeceğimi bana sizde dahil kimse söyleyemez.
Rica ederim cevap yazmayın bir daha... Emir kipi içeren yorumlara ben cevap vermiyorum zira...

Herkez bu kafada değildir bende yatılı okudum mesela ama niye babam asker doğuda görevli olduğumuz ilin okullarında bizlere katil çocuğu mualamesi yapılınca yatılı okula gitmiştik sadece bende değil iki kardeşim daha

Hiçbir aile güvensiz diye bildiği yere alternatifi ola ola gidip evladını bırakmaz

En çok onların ciğeri yanıyor

İhmal varsa yönetimde kurumda bağlı olduğu kuruluşta tesisatı kontrol edende ... bu böyle gider aileye gelmeden uğranacak çok durak var

hayatta cocugumu yurta birakmam . bir anne aile cocugunu nasil öyle bir yere birakabilir geceli gündüzlü. sonucta hersey basina gelebilir. asil ben bunu anlamiyorum

Yangın kapısı kilitli..
Allah korusun kızlar ordan çıkar, es kaza içeri erkek girer..
Dünya üzerinde bu zihniyete sahip başka ülke, başka din mensubu var mıdır?
Sorsanız kapıyı güvenlik sebebi ile kilitledik derler.
Bilmemkimcilerin yurduymuş. Ya Süleyman kim, -cıcıları-cicileri var bir de..
Müşkül çocuğa devlet bakar, yer verir yurt verir. Eğitimi okul verir. Dini de aile öğretir.
Çok üzgünüm çocuklar için, çok. Kimisi zorla orda idi belki.
Ama anne babaları suçludur, Allah affetmesin onları.
Çocuğuna evinde bakmak, bi kap yemek vermek veya eğitmek yerine bu yerlere gönderen anne baba olmaz olsun.
Kim bilir neler yaşanıyor böyle yerlerde.
Öldüler işte. Bakamayacakları çocukları doğurdular, bakamadılar öldürdüler.
Diyecek çok şey var ama insan yutkunuyor, susuyor.
Sebep olan herkesin Allah belasını versin.

Elbette değil buna ben de karşıyım.Küçük çocuklarımız bu gibi yerlerde çocukluklarını heba etsinler elbette istemem ama bu olay için farklı değil mi durum?Yani ailelerin o hallerini gördükten sonra onları suçlamak bana vicdansızlık geliyor.Bizzat kızlardan birinin babasından duydum çocukları oraya zorla yerleştirdiklerini yani ailelerin başka bi yolu yoktu.Bu konuyla ilgili olarak yurt görevlilerini suçlayalım,devlet görevlilerini suçlayalım, kendimizi suçlayalım ama aileleri suçlamayalım şu durumda.Bilmiyorum o hallerini görüp de en büyük suçlu aileler demek beni vicdanen rahatsız ediyor açıkçası.Biz unutacağız çünkü üç beş güne.Bu kadar kolay suçlama yapmayalım zaten eminim o aileler bi ömür kendilerini suçlayacaklar bu durum için...

Ayrica tum yatili okullarda ve yurtlarda kapilar kilitlidir. Ama nobetci bir ogretmen olur en azindan bir tane olur yani ve o kisi uyumaz. Allah korusun bir aksilik oldugunda gidip o kapilari acmakla ve cocuklari oradan tahliye etmekle gorevlidir. Benim de okudugum lisenin yatakhanesi vardi,annem babam yatili okullarda gorev yaptilar bu boyledir yani. Kapi baca acik sekilde olabilir mi? Evlerimin de kapisini kilitlemiyor muyuz neticede? esas sorun yurtlardaki denetimsizlik, basibosluk.

Bilemiyorum ki canim,sence omur boyu kendilerini suclayacak kadar bilincliler midir? Vallahi ben geldigimiz su durumda artik emin olamiyorum. Bursada liseyi okudugum okulda yatakhane vardi, okulun karsisinda da cemaatin yurdu. Ogretmenler yalvarirdi velilere,cocuklarinizi oraya goturmeyin burada kalsinlar diye. Inan bana yemin ediyorum bizim yatakhane bombos iken o cemaat yurdu hinca hinc doluydu, bahsettigim okul bursanin sinavla girilebilen en iyi okulu ve merkezde. Ben ailelerde suc bulmak demeyeyim de bilincsiz olduklarini dusunuyorum bu sebepten. Yan yana iki yurt olsun da sen ben cocugumuzu cemaatin denetimsiz yurduna verelim olacak sey mi be canim? Cok uzgunum cok ne diyeyim?

bazı aklı evveller çıkmış "bu kızların da kaderi böyleymiş" demiş. yanmak yahu yanmak, yanarak can vermek. el kadar çocuklar birilerinin ihmali yüzünden ölüyor ve buna kader deniyor. el kadar çocuklar yangın merdiveninin yanında ölü bulunmuşlar. sorumluları kimse dilerim en kısa zamanda en ağır şekilde bedelini ödesinler. kaza değil katliam.

Söylediklerinize kısmen katılıyorum ama bu yurtlar denetimsiz kalırsa herşey olur malesef..Örneklerini çok fazla yaşamadık mı ?
Devlet sorumlulugu idareye veriyor, onlar işini tam yapmazsa devlettin imkanlarıda biryere kadar.Bu acı olayı kesinlikle onaylamıyorum suçlu her kimse cezasını çeksin en kötü şekilde.Ben Avrupa'dada yaşıyorum kimsesiz çocukları ilaçlarda denek olarak kullanıyorlar, basında birkez çıktı devlet hemen sussurdu, yani demem o ki her ülke böyle kötü olaylar maalesef var.Derdim kimseyi kayırmak degil, vatandan uzak kalınca insan kıymetini anlıyor.

Nasıl bir tabir kullandığımı/kullanacağımı neyi hangi kelimelerle ifade edeceğimi bana sizde dahil kimse söyleyemez.
Rica ederim cevap yazmayın bir daha... Emir kipi içeren yorumlara ben cevap vermiyorum zira...
Burada herkes istedigi fikri paylaşır,iyi günler bayan.

Kesinlikle çok haklısınız.Dindar insanlardan zarar gelmez yanılgısına kapılacak kadar cahil insan dolu güzel ülkemiz.Ben de çok üzgünüm sadece o babanın çocuklarımızı zorla o yurda taşıdılar demesi beni bu olayda aileleri savunmaya itti sanırım.Hani o devlet yurdu kapanmasa belki çocuklarımız gitmeyecekti o yurda diyorum istememiş zaten aileler diyorum.Yoksa ben de genelde aileleri elestiririm ama bu olayda bilemiyorum.Dilerim son olur dilerim aileler biraz olsun bilinçlenir bu olayla dilerim tekrarlanmaz.Pek ümidim yok ama yine de bunları diliyorum sadece.

Insallah canim,insallah
Yasananlara diyecek soz bulamiyoruz artik icimiz yaniyor

Tabi ki de ihmal yanan öğretmenin olucak.
Olan genç fidanlara oldu.
Yazık ki çok yazık.
Bende altında farklı nedenler yattığını düşünüyorum nedense.
Bu ülküde olan hiçbirşeye şaşırmamak gerekiyor.
Aileleri de okusun diye yollamışlar oraya suçlamıyorum.
Köy ortamında olmasına rağmen okumayı desteklemişler.

Kesinlikle sorumlular cezalandırılmalı lakin kurumlar da denetlenmeli,bu devlet büyüklerimizin görevi.Bu yurtlar kendi haline bırakılmamalı.Ben de Avrupa'da yaşadım yıllarca bahsettiğiniz gibi birşey duymadım açıkçası..Bu tarz şeyleri nerede olursa olsun onaylamıyorum.Her yerde bu olaylar oluyor diye tepkimizi göstermeyelim mi ,alışalım mı bu durumlara?
Bugün o yavrucaklar öldü,yarın başkalarının başına gelmesin..

Annenin babanın belki diğer kardeşlerinde umuduydu.. Okuyacaktı büyük insan olacak anasına babasına bakacaktı...
Onlar gibi olmayacaktı... Daha iyi giyecek, yiyecek, yaşayacaktı... Allahım sen büyüksün....

haklısınız. bizim milletimiz her olayı hükümete mal etmeye bayılıyorlar. her olayda siyaset propagandası yapıyorlar. ülkenin fişini çekmek ne demek. rabbim vatanımıza zeval vermesin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…