Acill bakar mısınız gelişim geriliği nedeni ile doğum

Zencefill90

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2017
1.021
702
34
Merhaba, burda belki bi bülen vardır umuduyla yazıyorum
En son kontrolde bebeğimin ölçüleri 2 hafta geri çıkmıştı kilosu 2 hafta üst üste 2800 ölçüldü yani hiç kilo almamıştı. Doktorum yanlış ölçmüş olabilirim dedi. Ama benim içim rahat etmedi başka bi hastaneye gittim. Ordaki doktor baktı 35. Haftada kalmış bebek dedi. Ben 38+4 tüm oysaki. Beni bi üst bölüme perinatolojiye yönlendirdi orda prof bi perinatolog baktı. O da onayladı geriliği. Karnında 1 hafta daha kalsa bile artık gelişmez daha fazla risk alma dedi. Beni hemen sezeryana alıcaklardı ama ben korktum çıktım. Kağıt imzalattılar tüm riskleri kabul ederek kendim ayrılıyorum diye. Sonra acaba özelde sezeryana almak için mi böyle dediler diye düşündük devlete gidelim dedik. Zeynep kamile gittik. Ordaki doktor da gelişim geriliği var 26. Haftada gözüküyo dedi. Ama şuan için bebek sıkıntıya girmemiş ama heran girebilir garantisini veremeyiz siz bilirsiniz, normal doğum bekleyecekseniz hergün perinatolog tarafından takip edilmeniz gerekiyo dediler. Şimdi eve geldik eşimle çok kararsızız. Normal doğum yapmak istiyorum ama bebeğimi tehlikeye atmaktan da korkuyorum. Bi de acaba bebeğin tüm gelişimi mi 35 de kalmış organları falan yoksa sadece kilo mu alamamış onu bilmiyorum. Eğer gelişimi 35 se küveze girer mi çok korkuyorum. Bilen varsa cevap yazsın lütfen
Not; arkadaşlar bu mesajı ogün yazdığımda herşey normal gidiyor sanırken bi anda apar topar sezeryana alınmaya çalıştığım için yaşadığım şokla yazdım. Sonrasında yine doktor olan teyzemin önerisiyle, teyzemin beraber çalıştığı bi perinatologa göründüm. Bana bebeğe giden kanın gayet iyi, suyunun da iyi olduğunu söyledi şuan için bebek sıkıntıda değil pazartesiyi bekleyelim dedi. Kendi de kilo alımının durup durmadığını kendi ölçerek görmek istiyor. Ortada bi sorun olmayıp sadece küçük bir bebek olabilir dedi. Bukez ben hemen sezeryan olmak istiyorum risk almayıp ama doktorum bekleme taraftarı pazartesiyi. Umarım pazartesi sağlıkla alırım kızımı kucağıma

Son düzenleme:
Canım ben kendi durumumu anlatayım çok benzer seninkiyle. 37. Haftada bebegim 2900 kg çıktı boyu da 43 cm di. 35. Haftada ki değerleriyle aynıydı. İki hafta hiç bir şekilde ne boyu uzamış ne kilosu artmisti. Ama benim sancılarim başlamış nisanim gelmişti.sonra sancılarim kesildi.hem bebeğin gelişiminin durduğu görülünce benimde nisanim gelince o gün yatısim yapıldı hastaneye ve hemen bebeğim için ciğer geliştirici iğne yaptilar iki doz. ,suni sanciyla normal doğum yaptım. Her ihtimale karşı kuvez ve yoğun bakım ünitesi ayarlandı. Solunum sıkıntısı çekebilir dedi doktorum. Ama şükürler olsun sapasağlam doğdu ve rahatlikla nefes alabiliyordu.
Sen de bebeğini riske atma. İlla da normal doğum diye diretme canım ,önemli olan bebeğini sağlıkla kucağına alman. Şimdiden sana hayırlı ve sağlıklı doğumlar diliyorum. Bebeğini sağlıkla kucağına al. Bebeğin eminim sağlıklıdır. İçini ferah tut.

Bebeğini riske atma canım bütün Dr lar aynı şeyi söylüyorsa ameliyat olabilirsin. Doğunca gelişir o. Eğer 35 haftasını tamamlamışsa ciğerleri gelişmiştir Allah'ın izniyle korkma

senin yerinde olsam bebeğimi riske atmam ve sezeryan olurum. Bütün doktorlar bunu söylemiş. Herşeyde bir hayır vardır. Normal doğum yapman şart değil. öncelik bebeğinin sağlığı olsun.

Bebeğin suyu iyi, bebeğe giden kan iyi neden gelişemiyo onu anlamadım ki. Doktorlarda bişey demiyor sebebini. Yani bebek sadece minyon o yüzden mi yoksa bi sorun mu var bilsem riske atmam zaten ama belki hiçbi sorunu yok sadece küçük olucak. Bunu bilebilseler keşke

36 haftalıkken doğum yaptım hep 3 hafta geri çıkıyordu karın çevresi . 2200 gr 46 cm doğdu şükür bi sıkıntı olmadı kuveze bile girmedi

Bence kafanıza göre değilde doktorların yönlendirmesine göre hareket edin
Sonra allah korusun keşke demeyin
Sağlıcakla alın yavrunuzu kucağınıza inşallah

Bende soru sorucam size bebegim makat gelsii gozukuyor bu sebepten sezeryan dedi doktorum ama 38.1de doguma alicak sizce erken degilmi ilk dogumum. Bilen bayanlar yardimci olabilirmi?
Size cok gecmis olsun bebisiniz yasam sinirinin baya ustunde 34.haftayi gecmis bence riske atmayin bebeginizi dogunca cabuk toparlar

Bence kafanıza göre değilde doktorların yönlendirmesine göre hareket edin
Sonra allah korusun keşke demeyin
Sağlıcakla alın yavrunuzu kucağınıza inşallah
Canım sorun burda zaten. Benim kendi doktorum bekleyebilirsin normali diyor. Başka bi doktor riske atma bekleme diyor. Napıcağımı şaşırdım

Canım plesentada bi sorun vardır belki. Arkadaşımda plesentada yağlanma varmış 40. Haftasında 1700 1800 civarı doğuru

Merhaba daha önce doğum yapmadım tecrübeli değilim ancak bebeği dondurmek icin bazı hareketler olduğunu duydum okudum.instagrmda dogummelegi diye bi hesap var orada önceki gonderilerinden okuyun isterseniz.o bayanın bir de bloğu var sayfasına girerseniz görürsünüz.sanirim onun da bebeği makat gelisliymis ama dondurmeyi başarmış bi inceleyin bence zararı olmaz.insallah sağlıkla alırsınız bebeğinizi kucaginiza

Benim bebeğim egzersizle bir haftada döndü şükür canım yesiltazenane arkadaşında yeni egzersizlerle döndü bebeği

Benim bebeğim egzersizle bir haftada döndü şükür canım yesiltazenane arkadaşında yeni egzersizlerle döndü bebeği

konu sahibi arkadasa baska 3.bir doktora daha gorunmesini tavsiye ediyorum.Allahin izniyle 35-36hafta bebek icin cok skinti dogurmaz,riske atacagin bir durum olmasin demek istiyorum.2-3gune dusurup takibini karar verebilirsin

Ben olsam bebegimi riske atmazdim. Allah korusun bebege birsey olursa keske sezeryan olsaydim demek istemezsin. 2 bebegimde sezeryan. Ilkinde normal dogum sancisi cektim en sonunda sezeryana alinmak istedim.iyi ki de oyle yapmisim. Aklina kotu bir sey getirmek istemiyorum ama herseyde vardir bir hayir. Ablam dogum yaparken 39 haftalik bir bebek bir gun once hastaneye geldi gayet iyiydi. Ertesi gun geldiginde anne karninda olmustu ve sezeryanla aldilar. Bende bu olaydan cok etkilenmistim birazda o korkuyla bebegime bir sey olursa dusuncesiyle sezeryan oldum. Bence hemen kalk git. Allah bebeginin de seninde yardimcin olsun.

manolyammmm evet cok sukur benim 37.haftada ters donen bebegim bu hafta tekrar pozisyona dondu.bende 2doktora gittim,ikisi de donmesi cok zor ben gormedim dediler.Egzersiz yaptim,Bol dua ettim Allahin izniyle dondu.sirf bu sebep ise 38 erken biraz daha bekleyin derim.

Kizim son hafta kilo falan almiyordu 38+2 de 2800 dogdu. Hemende toparladi. Herhangi bir nedeni yoktu hersey normaldi ama bebek kilo almiyordu boyu 51 cmdi. Bence doktorlarda tam nedenini bilmiyor o yuzdende cocugu riske atmak istemedikleri icin alma taraftari oluyorlar. Onlarin isi de zor. Neyin ne olacaginu tam olarak bilemezler ki. Her ihtimali soylemek zorundalar. Karar senin sirf normal dogurucam diye israrin anlami yok bence. Birde genel degil de lokal anestezi tercih et eger sezeryana karar verirsen. Toparlanmasi daha kolay oluyor.

Bugun başka bir doktora daha gittik. 38+5 im ama bebeğin bütün değerleri 35 gözüküyo. Bu gittiğim doktor pazartesiye kadar bekleyelim dedi. Sezeryan dese anında kabul edicektim ama demedi. Şimdi içim hiç rahat değil, ama bi tehlike olsa hemen yatırırdı dimi ?

Yatırması gereken bi durum olsa mutlaka yatırırdı . Bebek içerde iyiyse demek ki. Takma kafana 35 iyi bir hafta. Ben erken Doğum için hastanede yatarken 35 olunca çıkardılar doğsa sorun olmaz dediler bidaha yatırmadılar. Hareketlerini kontrol et . Normal Doğum olur inşlh sağlıklıca bian önce sancın gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…