Acil yardim soz nisan bir arada nasil olmalı

Benim isteme ve yüzük aynı gün kendi evimizde oldu. Ben masamı istediğim gibi süsledim. Ikramlık olarak kıymalı yaptırdık ve ayran aldık. Eşimde gelirken tatlı getirmişti onlarıda ikram ettik.

Takı olarak kayınvalidemler altın kolye ve bileklik taktılar. Başka takı olmadı.

Herkes memnun ayrıldı.
Hoş geldin nişan kadın. Geç otur şöyle. 😁

Bizinde evde olmuştu uc saat gibi mesafeden geldiler . tatlıyı onlar getirdi, yemek yaptırmıştik biz

Altın künye biraz libido killer bir şey değil mi ya 😐
Iste dınletemıyosun ki
E ne alcaz bız alalım da takar takmaz kendı bılır deniyor
Bılezıkti takı setıydı bunlar bıle boyle
Alınıyor gorevler yerine getirilsin dıye, bende bilezikleri takı setini asla takmadım 🤭 bozdurdum dırekt

Mrb. Bana yardımcı olursanız sevinirim. 2 buçuk yıllık bir ilişkim var . Dün aileme anlattım onay verdiler. 1 ay içerisinde kendi evimde söz nişan bir olacak şekilde yapmak istiyoruz. Maddi durumum çok iyi değil o yüzden fazla masrafa giremeyecegim. Gelen kişiler 1 saatlik mesafeden gelecekler büyük ihtimal haftasonu ve öğlen saatlerinde yapacağız. Herkesin 1. Derece akrabası gelecek kalabalık olmayacağız. 20 kişiye yakın oluruz diye tahmin ediyorum. Öncelikle Gelen misafirlere neler ikram etmeliyim. Ve nisanda erkek ve kız tarafı ne takar. Her iki tarafında bütçesini zorlamayacaksın şekilde. Yardımlarınız icin teşekkür ederim simdiden

Gün menüsü gibi hazırlayabilirsiniz.

• Sarma
  • Poğaça
  • Tatlı
  • Salata çeşitleri

Akşama kalırlarsa tavuklu pilav- salata- ayran-içecek- havuçlu tarator meze

Onun dışında bizim nişanda bir set ve yüzükler olabilir veya bi iki bilezik.
Ailende durumuna göre takabilir. Bir tane bilezik mesela.

Iste dınletemıyosun ki
E ne alcaz bız alalım da takar takmaz kendı bılır deniyor
Bılezıkti takı setıydı bunlar bıle boyle
Alınıyor gorevler yerine getirilsin dıye, bende bilezikleri takı setini asla takmadım 🤭 bozdurdum dırekt
Ben de hiç takmadım ama takan da çok ya, düğünde dernekte falan. Hatta kuyumcuya kızla birlikte gidiliyor, kız seçiyor seti vs. Erkeğe altın künye almakla bir değil o ya. Onun yerine bir cumhuriyet altını bir de saat taksınlar işte mis gibi. 🤣

Yeni nişanlandım geldim anlatayım.
Benimki aynı gün oldu sadece çok yakınlarımız davetliydi oma ragmen oldukça kalabalıktı.
Biz gün menüsü yaptık sağ olsun tüm yakınlarım bir çeşit yaptı getirdi.
Yaprak sarması, tuzlu-tatli kurabiye, minik poğaçalar, börek, kete, kalburabastı, şekerpare vardı.
Pasta sipariş etmiştim, nişanlım da baklava getirmişti bir tepsi onu da koyduk tabaklara dolu dolu olmuştu.
Gelirken kahve lokum getirdi nişanlım, çevreye dağıtmak için lokumlu çikolatalı kutular var onlardan sipariş vermişti ondan dağıttık.
Hediyelik mum yaptırdım ben magnet vs. de olur zevkinize göre.
Takı meselesi ise bizde nişanda damada sadece alyans alınır saat düğünde takılır.
Geline alyans, tektas, set ve bilezikler takılır.
Nişanda giyilecek elbise ayakkabı alınır, kuaför masrafları karşılanır.
Ben nişanlıma altın alyans aldım gümüş almak hoş olmaz diye düşündüm.
Seti önceden almıştık pırlanta set aldık, nişanlımın ailesi bir bilezik aldı gerisini erkek arkadaşım aldı. Gücü neye yetiyorsa o kadar takar bileziği.
Bizde alınan altinlardan başka bir şey takılmıyor ama erkek arkadaşımın adetleri farklıymış herkes bir anda kalkıp çeyrek taktılar hiç beklemiyordum. Onlar gelinde kalıyormuş bende hepsini götürüp bir bilezik daha yaptım altınların yerine 🙈
Aynı memleketten olmamıza rağmen bizde bile değişkenlik gosterdi adetler. Çok takilmayin ufak şeylere.
Mutluluklar diliyorum 🙏🤍

Bi de karşı tarafın getirdiği tatlıyı lokumu her neyse dağıtmayı unutmayın emi, 5 sene sonra falan aklınıza bi anda düşüyo sonra. Nerden bildiğimi sormayın 🥲

Ben de hiç takmadım ama takan da çok ya, düğünde dernekte falan. Hatta kuyumcuya kızla birlikte gidiliyor, kız seçiyor seti vs. Erkeğe altın künye almakla bir değil o ya. Onun yerine bir cumhuriyet altını bir de saat taksınlar işte mis gibi. 🤣
Yani tabi o künye nın alımıda sana bana kalsa tercıh etmeyiz
Hatta bana kalsa düğün bıle tercih etmemiştim
Mis gibi kokteyl nikah varken
Amaaaa her bı kafadan cıkan o " töreler ne derrrrrrr"

😂

Ay ben Kına tercihini bari bana bırakın yapmıyorum ıstemıyorum dedım dıye herkes Bi kenara düşüp bayılacaktı nerdeyse😂( yapmadım) yas ilan edildi😂😂😂

Yok daha memeleeeer😂 (karikatür)

nişan söz isteme bir yaptım ama mekan tuttum evde temizlikle vs uğraşmamak için. Aileler tanıyordu zaten aynı şehirdeler. ikramlıkları da kendim hazırladım çünkü 50 kişi için 8000 TL fiyat verdiler ikramlık için. Akrilik kaseler var çoklu satılıyor. Yeğenimin doğum günü için onlardan almıştı yengem yine kullandık içine makarna salatası koyduk. 2 çeşit Börek 2 çeşit poğaça yaptık 2 çeşit kurabiye vardı.pasta vardı ekstra arkadaşım nişan kurabiyeleri yaptı hediye. Sarma vardı. Bir de mercimek köftesi ama top bunu da annemin arkadaşı yaptı. Baklava da aldılar. Yemekleri ortak yaptık arkadaşlarım yengem sarma sararken baya eğlendik hatta. Ekstradan kıymalı pide de vardı hepsini masaya koyduk. Herkes tabağına kendi koydu. Nişan hediyeliğine de çok özenmedim. Mum dağıttım onları da 50 tanesi 250 TL mi neydi. Kutuda üstünde isim yazıyor. Nişan masrafını ben ödedim. Karşı taraf elbise kuaför ödedi. Biz de nişanda kutu olur öyle misafirler çok şey takmaz. Onun anne babası bana 4 bilezik Ajda ve zincir ucunda altın olan klâsik yeni gelin kolyesinden taktı. Sevgilim de beğendiğim bir kelepçeyi ve bilekliği taktı. Altın sevmiyorum diyenlere öneririm bu arada cetaşta güzel modeller var. Tektaş zaten teklifte almıştı. Biz söz yüzüğü yerine akıllı yüzük aldık. O bana ben ona. Biz de erkeğe nişanda kız tarafı bir şey almaz kıza da takmazlar. Benim ailem de takmadı nişanda bir şey ikimize de. düğünde saat ve yakasına altın takar kıza da normal takı takarlar. Künye kolye vs erkek altın takmaz derler ayıp gelirmiş öyle dediler kendi nişanım olmadan bilmiyordum. kahve töreni için başka Elbise giydim. Sonra dans için değiştirdim ama çok dans edilmedi. Fotoğrafçı da tutmadım mekanda vardı. Siz bütçenize göre ayarlayın. İkramlık evde yapın. Organizasyonlar eve getiriyor masa sandalye vs ama istemezseniz arka plan kiralayabilir ya da siz yapabilirsiniz. Arkadaşım evinin bahçesinde yaptı ve kendi yapmıştı. Tamamen karşı tarafın bütçesine ve isteğine bağlı bence. Başka arkadaşımın nişanında da evde yaptılar diye hiçbir şey almamışlardı sadece yüzük taktılar. Ama benim nişanlanan/ sözlenen insanların hikayelerine gördüğüm hep 2 bilezik bir kolye. Misafirlerde takan yok.

Herkese çok teşekkür ederim. İyi dilekleriniz için minnettarım. Hepinizin fikirleri benim için çok çok değerli.. Tecrübelerinizden kendime notlar aldım rotamı oluşturdum. Çok heycanlıyım elime yüzüme bulaştırmadan alnımın akıyla cıkarım inşAllah Nişandan sonra güncelleme yaparım nasıp olursa.

X