Acil yardim soz nisan bir arada nasil olmalı

hayaller-2013

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2024
26
63
33
Mrb. Bana yardımcı olursanız sevinirim. 2 buçuk yıllık bir ilişkim var . Dün aileme anlattım onay verdiler. 1 ay içerisinde kendi evimde söz nişan bir olacak şekilde yapmak istiyoruz. Maddi durumum çok iyi değil o yüzden fazla masrafa giremeyecegim. Gelen kişiler 1 saatlik mesafeden gelecekler büyük ihtimal haftasonu ve öğlen saatlerinde yapacağız. Herkesin 1. Derece akrabası gelecek kalabalık olmayacağız. 20 kişiye yakın oluruz diye tahmin ediyorum. Öncelikle Gelen misafirlere neler ikram etmeliyim. Ve nisanda erkek ve kız tarafı ne takar. Her iki tarafında bütçesini zorlamayacaksın şekilde. Yardımlarınız icin teşekkür ederim simdiden

Yani öncelikle kahve şart tabii ki sade bir şekilde kahve koyarsin . Tatlı ve içecek ikram edebilirsin. Ama tatlıyı erkek tarafı getirir yani bizim burda böyle en azından . Takı konusuna gelince bizim burda kiza bir yuzuk bir kolye bir bileklik takılır . Kız tarafı da erkeğe yüzük alır isterse Bileklik yada kolye de alabilir ama zorunlu degil

Yas pasta, bir cesit borek, tatli tuzlu kurabiye, salata cesitleri ( mercimek koftesi sehriye makarna yada patates salatasi) sarma size uygun olan hangisi ise bir menu olusturun cesit sayisi vs size bagli
Kahve + minik lokum
Cay veya icecek sizin seciminize kalmis
Taki da iki tarafa bagli anlikta gelisir sana takan olabilir siz alyans ve saat alirsiniz

Mrb. Bana yardımcı olursanız sevinirim. 2 buçuk yıllık bir ilişkim var . Dün aileme anlattım onay verdiler. 1 ay içerisinde kendi evimde söz nişan bir olacak şekilde yapmak istiyoruz. Maddi durumum çok iyi değil o yüzden fazla masrafa giremeyecegim. Gelen kişiler 1 saatlik mesafeden gelecekler büyük ihtimal haftasonu ve öğlen saatlerinde yapacağız. Herkesin 1. Derece akrabası gelecek kalabalık olmayacağız. 20 kişiye yakın oluruz diye tahmin ediyorum. Öncelikle Gelen misafirlere neler ikram etmeliyim. Ve nisanda erkek ve kız tarafı ne takar. Her iki tarafında bütçesini zorlamayacaksın şekilde. Yardımlarınız icin teşekkür ederim simdiden
Ben evde yaptım. Pasta sarma ve poğaça ikram ettik çay ve kahveyle. Önce usulen isteme oldu kahvelerle beraber. Sonra yüzükler takıldı ve çay sarma poğaça kısmına geçildi. Ondan sonra da bizde adettir herkes para atar kutuya. Kutu gezdirildi. Altın takacak olanlar yüzüklerden sonra taktı. Set ve bilezik takmışlardı bana. Kendi ailem takmadı nişanda ama. Organizasyon vs tutmamıştım. Şimdi olsa yine tutmazdım.

Yiyecekleri arkadaşlar yazmış zaten dedikleri gibi gün tabağı şeklinde olabilir. Takı olarak erkeğe saat takılabilir. Alyanslar takılır, yeterli. Mutlu olursunuz umarım 🌼

Neden yemek vermiyorsunuz? Gün tabağı şeklinde geçiştiriyorsunuz

Gün tabağı şeklinde yapacaksınız biraz ağırlığı olsun tabağın, uğraşılmış görünen şeyler yapın

Sizin adetleriniz önemli tabii. Bazı yerlerde sadece kıza takı takılır. Takanlar da kız tarafı olur. Size zaten nişan için yüzük ve belki set takılır. Bunu erkek arkadaşınızla da bir konuşun. Erkek tarafı da kendisine hediye bekliyorsa ortalık şenlenmesin (!)

Erkek tarafı baklava gibi şerbetli tatlı getirecektir diye düşünüyorum. Öğlenleyin denk geldiğim söz ve nişanda sarma, tavuklu/etli pilav, sarma, ayran da servis edilmişti. Akşam saatinde denk geldiklerimde de kurabiye, börek, sarma, kısır, makarna salatası şeklinde servis yapılmıştı.

Kısacası öğlenleyin öğle yemeği kıvamında, akşam da gün tabağı şeklinde.

Benimkinde ortalama 20-25 kişi vardı. Etrafı süslemedik, bi nişan tepsisi, iki katlı pasta bir de çiftin oturacağı bir alan ayarlandı. İkramlarda havuç tarator, börek kısır pasta falan vardı. Nişan bohçası ile geldiler. O da çok lüzumlu değil de kv heves etmiş kardeşi gelinine yaptı diye dksksks bizde baya altın takıldı yani baya derken bence söz nişan için gereksizdi. Bence alyanslar, geline bir set damada saat yeterli. Çiçek çikolata ve bohçayla geldiler önce herkese kahve ikram edildi sonra damada, sonra sadede gelindi. Orda da bi muhabbetten sonra yüzük takıldı, sonra pasta geldi onu kestik. Pastadan sonra ikramlar da dağıtıldı bu şekilde geçti

Erkek tarafı
Bi iki bılezık
Mustakbel Esınız bir set
Kendi ailenizde oglana altın kunye ve marka saat takmalı
Bızim oralar oyle

İkramlık kısmı da gelenler yemeklenmeli bence bız oyle yaptık
Otuz kısılık yemek yapabilir mısınız bılemıyorum bız caterınglere yaptırmıştık

Bizim de bu şekilde oldu, önce isteme töreni ve daha sonra yüzükler takıldı ve ikramlar dağıtıldı. Ben güzel bir pasta yaptırdım ve yanında börek, sarma, tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar ikram ettik. Sadece çok yakın olan birinci derece akrabaları davet ettik ve takı töreni olmadı. Kayınvalidem tek adet bilezik taktı sadece.

Sarma,su böreği, etli yada tavuklu pilav(öğlen olacağı için yemek gibi olur) havuç tarator , semizotu salatası, yaş pasta ve baklava baklavayı bizde erkek tarafı getirir.

Yemek tarzı olacaksa yöresel yemekler yapılır .

Genellikle yüzük,bileklik bir adet bilezik takılır yada iki adet maddi imkan elveriyorsa erkek için de saat yada bileklik.

Genellikle nişan yüzüklerinizi alırsınız sen onun o senin.

Yani öncelikle kahve şart tabii ki sade bir şekilde kahve koyarsin . Tatlı ve içecek ikram edebilirsin. Ama tatlıyı erkek tarafı getirir yani bizim burda böyle en azından . Takı konusuna gelince bizim burda kiza bir yuzuk bir kolye bir bileklik takılır . Kız tarafı da erkeğe yüzük alır isterse Bileklik yada kolye de alabilir ama zorunlu degil
Tesekkur ederim

uzak yoldan gelmeyecekler. doyurucu yemeklere gerek yok. gün menusu gibi, dogumgunu menusu gibi herkesin sevecegi seyler yapin. pogacalar, kanepeler, bruschetta, tartolet, sarma, kurabiye, patates salatasi/makarna salatasi vs gibi tabakta çok yer kaplamayacak şeylerden acikbufe olusturabilirsiniz
pastayi nişan pastasi alabilirsiniz

X