Ablamın artık bizi küçük görmesi ve iletişimimizin kesilmesi... Ne yaparım bunu düzeltmek için?

Torpille gelen torpille gider, bu ulkede bir anda tepetaklak olabiliyorsun. Benim de devletin tum imkanlarindan yararlanan uzaktan tanidiklarim vardi simdi fetö'den perişan haldeler.
Devran dönüyor devamli. Bugun birilerini ezen yarin baskalari tarafindan eziliyor (sekil a , turiyenin siyasi tarihi )
Ablanlar anladigim kadarıyla mevcut hükumete yakin. Ama mevcut hükümetin de sonu yakin.
Birkac seneye kalmaz daha "normal" bir hayata kavusurlar. Statu-guc kaybi yasayinca belki siz onlara artik "angaradaki tanidigim" deyip isteklerle yanasamayacaginiz icin orta yolu bulursunuz
Onların olayı çok fazla hükümet ve farklı oluşumlarla ilgili değil. Üst düzey bürokrasi ile ilgili bir çevreleri var devletin şahsiyetiyle yani... Eniştemin babası ve babasının çevresi o eski guruptan işte adam 83’de göreve başlamış mesala daha üst görevlere 96’da gelmiş ve uzun süre hükümet değişsede yükselmeye devam etmiş onların mesleği ve görevi böyle biraz.

aslında enıstenızden talep ettıgınız seyde enıstenızı zor duruma sokuyorsunuz
bu ısler oyle sandıgınız gıbı kolay olmuyor ya benım bır yegenım bır baldızım var yanına aalabılır mısın su nobet saatını degıstırebılır mısın gıbı kolay olmuyor
bır kısıye telefon etse o telefonu 100 kısı duyar hem adına saygınlıgına ımajına zedeleyıcı guven kırıcı etıket yapısır hemde sızın calısma ortamında nasıl oldugunuzu bılmıyor sıze kefıl olmak ıstemeyebılır resmen arada bırakıyorsunuz

aramızda varsa torpıl ısteyenler bunu bılınız oyle tek telefonla falan da halledılmıyor yanı

hemde bak bak su kısı aradı su ıs ıcın dıye ortamınızda adınız da soylenıyor herkes ıcın zedeleyıcı bırsey

bunun dısında ablanızla mesafenız konusuna gelınce ne yasadınız tam olarak aslında bılmıyoruz nıye bırden mesafe almıs uzak durmus bılmıyoruz ama sorunu cozmek ıstemeyısı aılesını kardesını babasını yok sayısı sebebıyle ustune dusmeyın sızde mesafe koyun dıyebılıyorum sadece evet uzucu keske boyle olmasa ama zamana bırakın zamanla belkı ıyılesır duzelır bazı seyler

Kişisel gozlem. Son secimde bir sürü buyuksehiri kaybetmeleri, ekonomik kriz, neredeyse son 20 yildir basta olduklari icin cok büyük bir genc kesimin olmasi ve onlarin "bakin gecmiste ne kotu gunler vardi" diye korkutulamamasi,batan gemiyi terkeden farelerin türemeye baslamasi gibi nedenlerle bir vatandas olarak kisisel görüşüm bu yönde.
Ama o mesaji siyasi bir icerik olsun diye yazmadim. Malesef bizim gibi ulkelerde elime gücü alan yedi duvele dagitiyor- yandas toplamayi seviyor. Sadece bu donemin eleştirisi degil. Her basa cikan once adamlarini yayiyor. Birinin yakını olmak bir okul okumaktan daha kiymetli... bir festivalde organizasyon surecinde calismistim gecen senelerde. Ic kisimda degil de dis kisimda standini kurmak isteyen bir adam vardi. Ben de yetkililere sordum planin belli oldugunu-disaridaki herkesin yerinin onceden belli oldugunu ve onlara ozel standlarin coktan yapıldığını soyleyip reddettiler. Sonuc: festivalin ilk gunu orayi gezen ,meshur bir cankayali'nin korumasi (evet vallahi koruması) bunlardan biriyle taniş cikti. Hemen marangoz su bu falan geldi- heryer tiklim tiklim insan kaynarken o disaridaki alandan yer acip stand yaptilar adama 😂 yani bu kadar basit bir olayda bile torpil dönüyor. Konu sahibi gibi servisini degistirmek istiyorsan da torpil dönüyor. Bakin,ankarada enistesi olan istediği shiftte kalmis. Gariban gece vardiyasinda...
ne kadar uzucu bir olay.
ama guzel tarafi gelenin gidici oldugu. Nasil bir zamanlar abla abi evinde olanlar ne hikmetse mezun olur olmaz hemen mulakatla devlete ataniyorsa (tv bile olmayan evlerde rahat rahat calistigi icin atanan-emegin hakkini alan arkadaslari tenzih ederim) ve su an devirleri degisince zor durumda kaldilarsa konu sahibinin ablasi gibi haketmedigi kadar cok (vergilerden toplanan) paraya ve guce sahip insanlar da bu devir gecince zor durumda kalacaklar. Bu hep boyle oldu ve hep boyle olmaya da devam edecek...
(Son 5 yıldır ilk defa bir BAN'a bu kadar yaklaştım. Korkuyorum Mune'nin serrinden)
Yazdiklariniza kismen katiliyorum👍

Oyle bir dunya var mi ya? Ben cok isterdim adalet ve liyakatli bir dunyayi. Kim istemez ki...

Utopya diyorsun...
Biliyoruz canim ama yine de boyle somut ornekler can sıkıyor. Ben egitimciyim. Cocuklara diyorum ki iyi bir hayat yasamak ve yasatmak, hayatin merdivenlerinde yukseklere tirmanmak icin yegane arac eğitimdir. Okuyun cocuklar... Calisin cocuklar...

Okuyorlar ama bir noktada anliyorlar ki o guzel yerlerde o guzel sartlarda calismak sadece bir seyleri iyi bilmekle, iyi yapmakla olmuyor.

Konu sahibi kusura bakma benim icimin burkulmasi konunun disinda gelisti. Dilerim ablanla araniz duzelir ve umarım ozluk haklarina kimseye muhtac olmadan kavusursun.

Mesela o başarılı olduğu için benim ihtiyaçlarım hep ikinci plana itildi. Onun eskileriyle düşe kalka büyüdüm o ise bütün imkanı tek başına kullandı ama yine de memnun olmadı.
bızlerde buyuklerımızın eskılerıyle buyuduk yahu hatta degıl kardes kuzenlerden falan da gıyerdık
sımdı yenı devırle her cocuga ayrı ayrı oluyor eskıden hepımız aynı bu sekıldeydık tek sebep bu degıldır heralde baska neler oldu mesela

Canim hic kosma pesinden bosver belki bigun kendine gelir ablan benim 2 tane kiz kardesim var bi kucugum calisiyo onum kucugu okuyo buttun param herseyim ona gidiyo 1 dedigini iki etmiyorum ve bana saygida asla kusur etmez tek istedigim okumasi durumumuz cok şükür iyi ona istedigi herseyi alabilcek durumdayim benim arabami begeniyor ehliyrtini aldiginda onu bile vericem kardesime.. Kardeslik böyledir ablalik boyledir bence kendinden cok kardesini düşünmek ben oyleyim elimde kirik telefonla gezerken en iyisini kardesime aldim mutlu olsun diye markalar neler neler onun mutlu olmasi benim icim dunyadaki en gusel sey.. Senin adina cok uzgunum kardesim bana cok kez dedi senin bana yaptiklarini arkadaslarima anlattigimda hepsi sasiriyo ablanmi yapiyo diye ama brn kardesimi cocugum mus gibi seviyorum ustune dusuyorum.. Umarim senin ablanda bigun kendine gelir ve kardesin bu hayatta ne kadar gusel ve degerli olduginu anlar....

Ne kada
siz bile bu gucun sehvetine kapilip torpille is halletmissiniz ablanizin uçmasi normal yani
Ne kadar abarttınız sanki makam istedik ihale istedik zaten hemşireyim aynı hastanede a servisinde değilde b servisinde çalışmak ve nöbetlerimin daha insanca olmasını istedim hepsi bu.

Canim hic kosma pesinden bosver belki bigun kendine gelir ablan benim 2 tane kiz kardesim var bi kucugum calisiyo onum kucugu okuyo buttun param herseyim ona gidiyo 1 dedigini iki etmiyorum ve bana saygida asla kusur etmez tek istedigim okumasi durumumuz cok şükür iyi ona istedigi herseyi alabilcek durumdayim benim arabami begeniyor ehliyrtini aldiginda onu bile vericem kardesime.. Kardeslik böyledir ablalik boyledir bence kendinden cok kardesini düşünmek ben oyleyim elimde kirik telefonla gezerken en iyisini kardesime aldim mutlu olsun diye markalar neler neler onun mutlu olmasi benim icim dunyadaki en gusel sey.. Senin adina cok uzgunum kardesim bana cok kez dedi senin bana yaptiklarini arkadaslarima anlattigimda hepsi sasiriyo ablanmi yapiyo diye ama brn kardesimi cocugum mus gibi seviyorum ustune dusuyorum.. Umarim senin ablanda bigun kendine gelir ve kardesin bu hayatta ne kadar gusel ve degerli olduginu anlar....
Arabayı bile vermekten bahsediyorsunuz. Böyle armut piş ağzıma düş şeklinde yetişen çocuklar çok bencil, doyumsuz, mutsuz, elinden hiç bir şey gelmeyen, işini kendi halledemeyen ve bu yüzden mutsuz insanlara dönüşüyor. Farkında mısınız, forumda yirmi yaşındaki kızlar niye arabam yok, niye sevgilim yok diye boş konular açıyorlar

Arabayı bile vermekten bahsediyorsunuz. Böyle armut piş ağzıma düş şeklinde yetişen çocuklar çok bencil, doyumsuz, mutsuz, elinden hiç bir şey gelmeyen, işini kendi halledemeyen ve bu yüzden mutsuz insanlara dönüşüyor. Farkında mısınız, forumda yirmi yaşındaki kızlar niye arabam yok, niye sevgilim yok diye boş konular açıyorlar
Evet o kadarı da cidden biraz fazla...

Memlekette adalet ve liyakat yok zaten. O ezelden beri yok, bunu kabullendik çok şükür.

Ama sizi kınamıyorum.Düzene uymuşsunuz!
Kimin bir yerde "tanıdığı" varsa ondan birşeyler talep ediyor, ettiriyor. Yaptırdığınız değişiklikle kimsenin hakkına girmediyseniz iyi bari. Önemli olan bu.

Ablanız ise belki köklerinden utanıyordur.Parayı,unvanı bulunca geçmişini silen çiğ tiplerdendir belki.
Ya da anne babanıza büyük bir kırgınlığı vardır sizin bilmediğiniz.
Çocukları filan var mı, gösteriyor mu sizlere?
İlişkiniz hiç mi yok onları tam bilemiyorum ama muhakkak sebebi vardır. Ve muhtemelen ablanız haksızdır.

Benim aklıma takılan siz gerçekten babanıza üzülüyor, bir abla kaybettiğiniz için mi dertleniyorsunuz?
Yoksa her türlü imkana sahip unvanlı bir abla kaybettiğiniz için mi üzgünsünüz?
İkinci ihtimal tüylerimi ürpertse de sormak istedim.

Oyle bi durum olsa bukadar yapmazdim emin olun gayet basarili dersleriyle beni gururlandiran bi kardesim var v3 oyleki oda benim icin elinden geleni yapmaya hazir calismadigi icin bu imkanlari ona sunuyorum.. Ama eger farkli bi durum olsaydi inanin bukadarini yapmazdim ve dediginiz gibi yiyim icim oturum hersey agzima gelsin olurdu böyle bisey soz konusu deil cok şükür

Ben böyle şeylere duyunca çok üzülüyorum. O anne baba seni bu yaşına gelene kadar yemedi yedirdi, giymedi girdirdi bu mu hak ettikleri muamele. Bir gün anlar gerçekleri ama umarım iş işten geçmez.

Çıktığı kabuğu beğenmemiş derler buna.
Az çok yaşadığı hayata ve o tarz insanların, sadece meslekleri gereği üst ve ast ilişkisinden gördükleri saygıyı ‘elde etmiş ve haketmiş’ gibi yaşadıklarına çok tanık oldum.
Benim babamın da işi sebebiyle tahsisli şoförlü araçları, koruması vb şeyleri vardı.
Annem kapılmadı desem yalan olur.
Emir kipleriyle konuşurdu eskiden:)
E çocukken ben de hayat öyle sanıyordum, gel deyince getiren götür deyince götüren, al deyince alınan şeylerle büyüyünce.
Birileri sürekli hizmet edip sizi hoş tutuyor, değişik yani.

Ablanız o insanların kendi özel hizmetkarları olmadığını anladığı, bu hayatta hepimizin eşit ve adil haklara sahip olduğumuz gerçeğini idrağıyla ailesine döner yine, emin olun.
Çünkü o çok çok sevdiği yaşantı, bir görev değişikliği, bir istifa, soruşturma vs ye bakar:)

Ha ayrıca, çok da eminim sizden utanıyordur.
Belki babanızın, annenizin giyiminden, konuşmasından, kültüründen vs.
Eşinin ailesi ona çok daha müthiş görünüyordur muhtemelen.

Arkadaşlar çok üzgünüm kendim için değil ama babamın haline çok üzülüyorum o çok üzülüyor bu duruma. İçerliyor. Ablam küçüklüğünde de hep gözü yükseklerdeydi babamı sürekli bunaltırdı para için. Derslerde de başarılı bir insandı ablam ama babam lise mezunu bir teknisyen elindeki imkanı sonuna kadar kullanırdı ama ablamı mutlu edemezdi tabi.

Bu süreçte abla kardeş aramız kötü değildi aslında benimle bazen başarısız olduğum için dalga geçerdi ama yinele güzel muhabbetimiz vardı.

Yıllar geçti çok güzel bir okuldan mezun oldu. Fakülteden tanıştığı babası eski çok üst düzey bürokrat olan eniştemle evlendi. Şuan ki mesleğine dahi bu evlilik ile kavuştu onlar getirdi ablamı o konuma bunu bilmeyen yok. Kocası tek çocuk ve tüm mal mülkte ablamların yani. Kariyerli ve saygın bir işleri var karı koca; aylık toplam 25.000 lira gelirleri var üstelik devletin müstakil konutunda oturuyorlar; evlerinin tüm giderlerini yasal olarak devlet karşılıyor şoförleri korumaları var, özel kalemleri var. Sürekli saygı görüyorlar. Böyle bir hayat yaşıyorlar. 1. Sınıfa ayrıldıklarında maaşları toplam 35.000’i bulacak.

Ablam dahi geldiği noktaya inanamıyordu bu arada evliliği de muhteşem. Ama bizimle görüşmüyor artık nerdeyse bir kavgamız bir olayımız da yok.

Beğenmiyor bizi. Telefonlarımıza çıkmıyor, çıkınca işim var diye erken kapatıyor. Günlerce konuşmadığımız oluyor. Annem babam çok üzülüyor özellikle babam o kadar üzgün ki; bir sorun mu var diye konuşmaya çalışınca çocuk gibi azarlandı kocaman adam ablam tarafından.

Üstelik tüm imkanlarını ablam için kullandı babam. Bizim memleketimize de gelmiyor artık geçen yazda karı koca Ankara’ya kayınpederinin yanına gittiler. Tabi o üst düzey bürokrat bizi ne yapsın ki ablam.

Hemşireyim ve en son basit bir servis değişikliği yapmak için ablamı aradım söyledim bakarız dedi 15 gün geçti tekrar arayınca ulaşamadım sonra bende direkt eniştemi arayıp söyledim salı günü; bugün servisim değişti nöbetlerim de düzenlendi.

Hayatımda ilk kez birşey istemiştim çok üzüldüm, çok kırıldım. Neden böyle oldu? Biz ona bir kötülük yapmadık? Ne yapmak istiyorsa hep onu yaptı hayatta babam teknisyen haliyle çabaladı onun için yazık değil mi? Arayı düzeltmenin bir yolu yok mu? Ne yapabilirim?
Böylelerinin iyi günleri uzun sürmez merk etmeyin kocası kapının önüne koyunca gelir geri begenmediği ailesine
Görüşmek istemiyosa zorlamayın sizde

Ne kada

Ne kadar abarttınız sanki makam istedik ihale istedik zaten hemşireyim aynı hastanede a servisinde değilde b servisinde çalışmak ve nöbetlerimin daha insanca olmasını istedim hepsi bu.
sızınle aynı sartda yasayan dıger meslektaslarınıza haksızlık degıl mı :)

Torpilden nefretttt ediyorummm
Büyük konuşmayayım ama ilerde ben iyi bir mevkide olursam kardeşim böyle şey isterse ben direkt hayır derim ya...

Bu kadar basit mi bu işler...
Bir de herkes kendi seçimini yapar nasıl gelmişse gelmiş bulundugu yere siz de görüşmeyin ne olacak?

Ne yani bu abla düzeltme çabası
En azından küçük de olsa bir torpile vesile olmamış...
İyi yapmış bu konuda ne yalam söyleyeyim
Ablanız bilmem yok kocası sayesinde gelmiş de bir yerlere...

Eee sizin servis de kocası sayesinde değişmiş fark ne?

X