Abdest ile ilgili

raintimex

Guru
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2013
213
45
Merhaba ben birşey sormak istiyorum
Mesela banyo yapıyorum abdest alıyorum gusül veya namaz abdesti ama ya birkaç saat sonra yada ertesi gün hep bi akıntı oluyor akıntıdan sonra tekrar gusülmü almam gerek ama bu sürekli oluyor

Adet bittikten sonra gusul almayi diyorsan akintının rengi kahverengiyse tekrar gusul gerekir canim.
Akintını takip et iyice beyazlaşınca gusul al

Ama eğer normaz zamanda gusulden bahsediyorsan akıntı icin gusul gerekmez. Kadındaki akıntı burun akintisi gibi farzet :)

Adet zamanı değil normal zamanda sürekli oluyor

Adet temizlendikten sonraki akıntı , guslü gerektirmez , namaz için falan içinize sinmiyorsa en iyisi kağıt havlu veya peçete her wc gttiğinizde değiştirebilirsiniz...

Gusül gerektirmez ama normal abdest almalısın.10 gunden sonra gelen leke dahi özüre girer.Ben alışkanlık edindim her banyoda gusül alırım

Kışın namaz aralari uzun olmuyor ama normalde her namazdan once abdest almak daha guzeldir ama mecbur degilmis diye biliyorum. Gunluk ped kullan

namaz kiliyirsan abdestini alip namazini kilabilirsin akinti namaz sirasinda gelirse abdestin de namazinda bozulmuyor ama .
her namaz icun yenilemen lazim abdestini

ya arkadaşlar, fetva verir gibi olmaz bu iş. kadın ilmihali var arkadaşım, elinde kitap yok ise nette araştır illa ki bulursun. bulamaz isen yaz ben okuduklarımdan aklımda kalanla cevaplayayım. eve gidince de kitaptan fotoğrafla hadisli ayetli açıklama göndereyim. bu iş sıradan bir şey değil, abdest yahu abdest.
bi kendimize gelelim bence!

kimse fetva vermio... Biliyoruz ki söylüyoruz.. bi siz ayet hadis okumuosunuz...

Diyanet işleri yüksek kurulunun fetvası var bu konuda ...
çok sorulan bir konudur siz tek değilsiniz yani

Akıntınızın durumuna göre fetva veriyorlar , egerki normal renksiz kokusuz vucud salgınızsa 2. Namazınızıda aynı abdestle kılabilirsiniz deniyor .

Lakin akıntı normal değilse her namazda tekrar abdest almanız söyleniyor .( gusulünüze bi maniliği yok,tabi reglle ilgili bir durum değilse)

Namaz kilanlar icin akinti camasira degmemeli diye biliyorum.
Peçete vs kullanilmali

Namaz kilanlar icin akinti camasira degmemeli diye biliyorum.
Peçete vs kullanilmali
Çamaşır yada peçete ne farkederki ?

Örnek olamaz tabikide ,Şöyle düşünün; idrar ha çamaşıra değmiş ha peçeteye . Hadi peçeteyi attınız diyelim bu idrarın vucuddan çıktıgı gerçegini değiştirmez
Dediğim gibi örnek yanlış olabilir ama fikir versin diye verdim ..

Önemli olan akıntının hükmü ...

Not: necasetden bahsetmiyoruz tabiki o farklı konu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…