2 çocuklu hayata adapte olamıyorum

♥️

En buyuk artisi yari yolda birakilmamak galiba.

Temel yaşam becerileri kazandirma bence en onemli artilardan biri, cocugun bireysellesmesi, ozgurlesmesi, aileden bagimsiz bir kisiligi oldugunu ogrenmesi keza onemli bir kazanim.

Bizlerin anne olarak yapmaya tedirgin olduğumuz seyleri yaptirabiliyorlar mesela, benim kizim temkinli bir çocuktur, kaldirimdan asagi ziplamaz bile, bi nine edasiyla inerdi simdi kostur kostur atliyor zipliyor (ziplama yetenegi vardi ama kullanmiyordu). Benim eline makas vermisligim yoktu, simdi cok guzel makas kullaniyor, yapistirici kullaniyor, yasakli urunlerin neden yasak oldugunu pekiştiriyor gordugum kadariyla.

Enerjisini attigi icin gun icinde, uykusu daha da duzene girdi. Benim evde bir minigim daha oldugu icin ikisini birlikte disari cikartirdim eskiden ama kucuk hala emdigi icin maks 2 disarda kalirdik, simdi tum gun kucukleyim, ona daha fazla vakit, enerji harcayabiliyorum. Yani ilk cocugun yasadigi anneyle gecirilen ozel vakti kres hayatimiza girene dek kucuge veremiyordum, hep ucumuz birlikte vakit geçiriyorduk.

Buyuk krese basladigi icin isime kismi olarak geri donebildim.

Kresle birlikte kucuk kizimda sosyallesmeye basladi, buyuk kizim zaten sosyal bi cocuktu.

Ve herseyden onemlisi, cok egleniyor🧿

Hastalik konusunu hic dusunmeyin cunku her okul döneminin basinda (galiba orta ogretime dek) bir hastalik dongusune giriliyor, bundan pek kacis yok.
Yardımcı abla arama sürecimi anlatsam roman olur herhalde. Ben de evdeyim nasılsa diye Geç gelmeler ya da gelmeyeceğini aynı gün mesai saatine 5 dakika kala haber verenler. Bir gün sonra başlayacağı işe yerime başkasını bulun diyenler 🙈 Ay evet tam olarak bu 2 işte gün büyük oğlan babası ile işe gitti küçükle birebir vakit geçirdim çok güzel oldu. Ben küçük oğlana hasret kalmışım meğerse😢 ve bunu yalnız kalabildiğinizde fark etmem çok acı oldu. İçimi rahatlattı mesajınız çok teşekkür ederim size🥰

Yardımcı abla arama sürecimi anlatsam roman olur herhalde. Ben de evdeyim nasılsa diye Geç gelmeler ya da gelmeyeceğini aynı gün mesai saatine 5 dakika kala haber verenler. Bir gün sonra başlayacağı işe yerime başkasını bulun diyenler 🙈 Ay evet tam olarak bu 2 işte gün büyük oğlan babası ile işe gitti küçükle birebir vakit geçirdim çok güzel oldu. Ben küçük oğlana hasret kalmışım meğerse😢 ve bunu yalnız kalabildiğinizde fark etmem çok acı oldu. İçimi rahatlattı mesajınız çok teşekkür ederim size🥰
Hastalik konusuna soyle bir ornek ekleyim sinifimiz 15 kisiymis, asla 15'ini bir arada görmedim.

Bugun 7 kisilerdi, dun 13, gecen hafta 8-9 arasi dolaniyorlardi

Yani kaçılmıyor hastaliktan ne yazikki

7 ve 5 yaşlarına girecek iki çocuğum var evim her Allah'ın günü mahşer alanına donuyor. Kreşten hiç bir farkı yok heryer oyuncak boyama kalemleri oyun hamuruyla dolu. Kızım günde 5/6 kez kıyafet degistirir. Bir düzen oturtamiyorum çünkü yoğun çalışıyorum. Robot süpürge ve kurutma makinesi imdadıma yetişiyor neyseki mutfakta tamamen eşimde oluyor. Banyo wcleri sabah erken uyandığımda herkes uyurken temizliyorum. En büyük sorunumuz evin dağınıklığı. Kızım posta posta her odada oyuncaklarıyla oynar her gittigi yerde birşeyler bırakır. Evime yarimci almak istemiyorum çünkü çok zarar veriyorlar eve. Yapabildiğimiz yere kadar yapıyoruz ama düzenli bir evin hasretini bende yaşıyorum.

Bebişlerinizin uykusu çok düzenliymiş. Emin olun çok şanslısınız. Onlar uyurken bile bir sürü iş halledilir

Temizlikten de ziyade bir düzensizlik var sanki hayatımda. Sabah kalkıyoruz kreş gibi oyun yemek tuvalet uyku sürekli bu kısır döngü içindeyim. Bir yere gitsem dahada eziyet hazırlanıp çıkana kadar eve bomba atılmış gibi oluyor
Ay Ben mi konu açtım🤣 güya 3 yaş olanı kreşe verdim rahat edecektim evdeki 1 yaş ile şimdi evden çıkış anlatılmaz yani🤣 bugün tam ikisini de hazırladım bende hazır kapıya geldik küçük kaka yapmış🤭 evi b... Götürüyo ama sürekli bi toplama temizleme hali. Öyle sallıyorum da salsam nolur hiç bilmiyorum. Komşumun evi mis oda 2 çocuklu ve küçükler sorun bende sanki ☺

Selam hanımlar. Birisi 3, diğeri 1 yaşında olan iki tane bebişim var. Eşim çoğu konuda destekçidir. Burda tüm yük bende yetişemiyorum falan diye destanlar yazmıcam. Ama birşeyleri yanlış yapıyorum sanırım oturmayan birşeyler var. Çocuklarım aşırı arsız yada problemli çocuklar değiller normal ilgi çocugu ikiside. Ama evim sürekli dağınık mutfağımda bulaşık yığılı kalıyor, çamaşır makinesi hergün çalışıyor katla ütüle yerleştir. İştahlı bebekler zaten sürekli yemek pişir vs... Bundan sonra benim hayatım hep böyle mi olacak? Hiç düzen olmayacak mı hayatımda? Yani düzenli bir odaya hasret kaldım çayımı alıp içmeyi özledim. Gün içinde yardım edelim yok yalnızım akşam eşim gelene kadar. Başka insanlara bakıyorum parkta bi tanıdıkla karşılaşıyoruz onunda 3 çocuk var ısrarla kahveye davet ediyor bir gidiyorum ev derli toplu miss gibi deterjan kokuyor. Ben aniden biri gelecek diye ödüm kopuyor. Ben nerde yanlış yapıyorum allah aşkına hayatımın düzene girmesi için ne yapmam gerek??
Sadece başlığa istinaden yazıyorum ; iki tane oğlum var biri 11 diğeri 8 ..
2 çocuklu ya da tek farketmez ben hala çocuklu hayata bile adapte olamadım 🍷🍾🍷
Çok para çok destek= çok huzur 🎉🎉🎉

Selam kızlar konu üzerinden 4-5 gün geçti ve bu süreçte ben birşeyler yapmaya başladım.

Geceleri evi derleyip ttopluyorum
Bulaşık makinesini çalıştırıyorum uyumadan
Sabah ilk işim bulaşık makinesi boşaltmak oluyor ve tuvalet lavabo temizliyorum güne başlıyorum.
Gün içinde yaptıklarım yine aynı sadece çocuklar ile uyku, oyun, yemekten ibaret.

Ama bu bile biraz rahatlattı beni. Yeni şeyler katarsam hayatıma yazarım ☺

Selam hanımlar. Birisi 3, diğeri 1 yaşında olan iki tane bebişim var. Eşim çoğu konuda destekçidir. Burda tüm yük bende yetişemiyorum falan diye destanlar yazmıcam. Ama birşeyleri yanlış yapıyorum sanırım oturmayan birşeyler var. Çocuklarım aşırı arsız yada problemli çocuklar değiller normal ilgi çocugu ikiside. Ama evim sürekli dağınık mutfağımda bulaşık yığılı kalıyor, çamaşır makinesi hergün çalışıyor katla ütüle yerleştir. İştahlı bebekler zaten sürekli yemek pişir vs... Bundan sonra benim hayatım hep böyle mi olacak? Hiç düzen olmayacak mı hayatımda? Yani düzenli bir odaya hasret kaldım çayımı alıp içmeyi özledim. Gün içinde yardım edelim yok yalnızım akşam eşim gelene kadar. Başka insanlara bakıyorum parkta bi tanıdıkla karşılaşıyoruz onunda 3 çocuk var ısrarla kahveye davet ediyor bir gidiyorum ev derli toplu miss gibi deterjan kokuyor. Ben aniden biri gelecek diye ödüm kopuyor. Ben nerde yanlış yapıyorum allah aşkına hayatımın düzene girmesi için ne yapmam gerek??
Merhaba 🥰 benimde iki çocuğum var kızım 2.5 , oğlum 1 yaşında . Kendime göre bir düzen oturttum şükür öyle gidiyorum . Gece çocuklarımı uyutup evimi güzelce toparlayıp uyuyorum .Bir işim varsa sabah çocuklardan 1 saat önce kalkıyorum hallediyorum. Bütün işleri aynı günede sığdırmayın . Bir gün çamaşır yıkama toplama günü olsun ,ertesi günü ütü , bir sonraki gün başka bir iş derken kendinize bir rutin oluşturun

Planli ve programli olmak dışında careniz yok.

3 ve 1 yasinda iki çocuklu anne olarak yaziyorum bende.

Evim gun icinde dağınıktir. Yemek masamizin cevresinde kirintilar ucusur surekli ama aksam esim gelmeden 1 saat once oyuncaklari toplar, odalarini toplar, ardından yemege ek yaparim, bu sirada robot evi siler supurur, kucuk robotun pesinde eglenir, onun isi bitene dek esimle buyuk kizim gelmis oluyor, zaten onlar eve girer girmez esim halilari serer, sandalyeleri yerlestirir, birlikte sofra kurar otururuz, sonra esim birini ben birini uyuturum (banyo + masal saati sonrasi)

Sonra esim bizim odayi toplarken ben mutfaga girisirim. Mutfagi sil supur, makineye bulasik yerlestir derken saat 9 olur, çayımızı abur cuburumuzu hazirlar tv başına geceriz. Sonra ben 11'de esim 12'de yatariz, gece 2 gibi buyugu cise kaldiririm, onu geri yatirip küçügü emziririm yatiririm. Sabah 7'de buyugu kaldirir okula hazirlarim, onlar babayla 8'de cikarlar, ben kucugun kahvaltisini hazirlar yanina uzanirim. Kucuk saat 9:30'da kalkar, kahvaltisini eder, ben isimin başına gecerken onu da yanimda oyun havuzuna koyarim o oyalanirken ben calisirim, saat 11 gibi evin yemeklerini pisirir, 12'de kucuge ogle yemeğini yedirir, emzirir uyuturum yine isimin basina gecerim. 2.5 saat kadar uyur (toplam tek uykuya dusmesi benim bi miktar planlarimi aksatti) saat 4'e kadar calisirim.

Sizde benim bu yaptigim plan gibi bir plan olusturup duzenizi kurabilirsiniz. Bu arada benim kizlar biraz haylaz çocuklar :)
Maşallah devlet gibi kadınsınız 😍bayıldım programınıza 🌱

Merhaba bende de ikiz var bir kiz bir erkek. 1.5 yasindalar. Esimin mesaileri falan cok calistigindan genellikle ben evde cocuklarla oluyorum. Sabah esim cocuklari krese birakiyor ben ise gidiyorum. Aksam da 4 gibi cocuklari alip eve geciyorum. Yemek hazirliyorum hemen. Daha sonrasinda bulasik, oyun falan derken 7-8 gibi uyuyorlar. O saatten sonra ben ortaligi toparlayip, camasir falan varsa onlari hallediyorum.
Benim evim de deterjan kokmuyor ya da tertemiz degil. Dort dortluk bir yemek de yapamiyorum bir tencere ancak cikartabiliyorum. haftasonu yardimci abla geliyor temizlik icin.
gecici bir donem diye kendimi avutuyorum ama daha onumde 5-6 sene var ona gore kendimi hazirladim. Camasirdan, ortalik toparlamaktan icim disima cikti.
Ustelik bir de 9 saatim iste geciyor cogu zaman ise uykusuz gidiyorum cunku geceleri hala uyaniyorlar.
Elimden gelen bu kadar idare etmeye calisiyorum ama biliyorumki gecici. Her gecen gun daha bir duzen oturuyor.
Her gun gecici, bu gunleri ozleyecegimi biliyorum ve bu kadar sorumlulugun altinda bu gunlerimi ziyan etmemek tek hedefim. O yuzden cocuklarimla olabildigince iyi vakit gecirmeye cabaliyorum. Bulasiklar da yikanir camasirlar da toplanir. Kimse evin tertemiz olmasini hatirlamayacak diye dusunuyorum. O yuzden bu gunlerinizin keyfini cikarin. Insanlarla kendinizi kiyaslamayin bu sizin hayatiniz.

Bende tek çocuk var ama ev düzenini geceleri sağlarım ben, şimdiye kadar evim hiç çocuklu ev diyecek kadar dağılmadı.
Şimdi kizim biraz daha büyük ama kücükken haliyle bizim evde de daginiklik konusunda bir kaos oluyordu.
Ben evin ortasina bir sepet koymuştum gün icinde ortada gördüğüm tüm oyuncak vs o sepete atardim akşam yatmadan yerleştirirdim.
lavaboları vs yatmadan yıkarım hala, mutfaği yemek yaparken toplarım ben yani bir yemegi yapip ikinci yemege gecerken mutfakta birinci yemege ait bir cop dahi birakmam sogani kavururken bulasikları calkalar makineye atarim yada bulasik makinesini o arada bosaltirim vs.
elimde bir sarjli supurgem var onunla gordugum yerleri hemen şöyle bir supururum buyuk işler hafta sonuna halledilir hep.
uyku saatinde maalesefki bende yanina yatayimda azicik uyuyup dinleneyim lûksünü kendime vermedim pek
çünkü ya uyuyacagim ya ev temizleyecegim ikisinden birini tercih etmem gerekiyordu malum.
kendime bir gun belirler o gün uykuya ayirir cocuk yattikca yatardim diger gunler hep ev işi.
Sabah uyaninca 1 2 saat kadar oynar cocugun o yuksek enerji gazini alir sonra kendi halinde takilmasini isteyip kontrollü sekilde islerimi yapardim.
Aslinda iş acisindan iki cocuk evet daha cok daginiklik demek ama en azindan bir oyun arkadasi var ortada onlar kendi kendilerine takilirken siz ufak tefek demeden baska bir isin ucundan tutun derim.
mutfaktan her gectiginizde bir bulasik atsaniz makineye yine olur yani

Belki esyaniz coktur fazla esyaya hizmet ederken ana isleriniz aksiyordur.Ben de 4 yas ve 2 aylik olmak üzere iki kiz annesiyim.Evim dört dörtlük derli toplu degil ama fazla esya da yok firsat bulunca islere girisebiliyorum evde elenecek fazla esyalariniz varsa onlari göndermekle baslayin ne kadar az esya o kadar az is.Onun disinda yemek vs konusunu cok da takmayin gerekirse disaridan yiyin ben yapabilirsem yapiyorum yapamazsam ki genelde yapamiyorum esim gelince disaridan söylüyoruz bazen esim gelirken kizarmis balik aliyor yanina salata yapiyorum bazen makarna salata idare ediyoruz alerjik durumunuz yoksa sanslisiniz ben coklu besin alerjisinden dolayi diyetteyim pek bir sey yiyemiyorum corba dahi icemiyorum salca yogurt yasak diye diyette degilken tatli krizim geldimi hemen cikolata biskuvi atistirirdim idare ederdi gündüzleri.Simdi o kadar zor ki halsiz kaldim iyice.Bos vaktiniz oldugunda esiniz evdeyken mesela buzluga aperatif kurabiye börek sarin koyun sıkısınca onu yersiniz ayakta tutar en azindan uykusuzluga care sormayin onu ben de bilmiyorum 🤣

X