ABD'de yaşayan Yahudiler'den İsrail'in Gazze saldırısına tepki yağdı

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.870
40.715
ABD'de yaşayan Yahudiler'den İsrail'in Gazze saldırısına tepki yağdı

ABD'de yaşayan bazı Yahudi topluluklar, İsrail'in Gazze'ye günlerdir süren saldırılarına büyük tepki gösterdi.

abdde-yasayan-yahudilerden-israilin-gazze-saldirisina-tepki-yagdi_1188994_340_226.jpg

ABD'de yaşayan bazı Yahudi topluluklar,İsrail'in Gazze'ye günlerdir süren saldırılarını kınayarak, İsrail'in eylemlerinin hem uluslararası hukukun hem de Yahudikanunlarının ihlali olduğunu vurguladı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları New York'ta çeşitli din ve milletten insanların ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla protesto ediliyor. Bu protestolara Müslümanların yanı sıra özellikle dindar Yahudi topluluklardan da önemli destek geliyor.

BM önünde düzenlenen protestolara katılan ve yıl içerisinde de benzer gösterileri organize eden "Siyonizme Karşı Yahudi Birliği"nden Haham Dovid Weiss, AA'ya yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarına karşı Gazze halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirterek, İsrail'in saldırılarının suç olduğunu söyledi.

Weiss, Birleşmiş Milletler'in önünde ve dünyadaki birçok noktada "gerçek Yahudilerin" İsrail'in saldırılarına karşı protesto gösterileri düzenlediklerini anlatarak, "İsrail'in Gazze'ye saldırıları Yahudiliğin esasına ve Tanrı'ya karşı isyandır. Tevrat ve Yahudi öğretisi insanların topraklarını baskıyla çalmaya izin vermez. İsrail devletine de izin vermez" dedi.

Filistinli sivillerin can kayıplarına değinen Dovid Weiss, "Kalbimiz Filistinliler için ağlıyor. Daha kaç Filistinli masum öldürülecek?" diye konuştu.

Weiss, İsrail'in tutumunu "utanç verici" olarak niteledi. Weiss, İsrail'in kendi dinlerini, kimliklerini çaldığını ve rehin aldığını belirterek, "Onlar Yahudi değil. Siyonizm Yahudiliğin tam zıddıdır. Bu nedenle biz İsrail'e karşıyız" ifadesini kullandı.

"İsrail'in hızlı ve barışçıl bir şekilde yıkılması için Tanrı'ya dua ediyoruz" diyen Weiss, BM'nin hemen yakınında bulunan Williamsburg mahallesinde en büyük Yahudi topluluğunun yaşadığını ve buradaki bütün Yahudilerin İsrail'e karşı olduğunu vurguladı.

"Dindar Yahudiler siyonizmi kabul etmez"

Haham Weiss, "vaat edilmiş topraklar" konusunda ise bölgeden 2 bin yıl önce çıkarıldıklarını, kutsal topraklarda bütün dinlere mensup insanların bir arada barış içinde yaşamasını istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Ancak bunun için o toprakları, şu andaki yasal sahipleri olan Filistinlilerden zorla almak hırsızlıktır ve Tevrat'a göre de suçtur. Bu nedenle dünya genelinde dindar Yahudiler hiç bir zaman Siyonizm ve İsrail devletini kabul etmemişlerdir."

"İsrail devleti ve Filistin'in işgali başından beri yanlıştı"

Gösterilere katılanlardan Haham Dovid Feldman da AA'ya yaptığı açıklamada, sağanak yağmur altında İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek için BM önüne geldiklerini kaydederek, "Filistin'de yapılanların tamamı yanlış. İsrail devleti ve Filistin topraklarının işgali en başından beri yanlıştı" dedi.

İsrail'in saldırılarının sadece Filistinlilere ve uluslararası hukuka göre suç olmadığını, bunun aynı zamanda Yahudilik kanunlarına göre de suç olduğunu kaydeden Feldman, "Yahudiliğe göre bizim devlet kurmamız da kendi devletimize sahip olmamız da başkalarına eziyet etmemiz de yasak. Bu bir felaket" diye konuştu.

Feldman, aralarında çocuk ve kadınların olduğu masum insanların öldürülmesi ve evlerinin yıkılmasının trajik ve üzüntü verici olduğunu vurgulayarak, tüm insanlığın bu saldırıların durdurulması için ayağa kalkması gerektiğini ifade etti.

ABD'nin İsrail politikasına tepki

İsrail'in saldırılarını protesto için BM önüne gelen Filistinli kız öğrenciler de AA'ya yaptıkları açıklamada, farklı inanç ve etnik aidiyetlerden insanlar olarak Filistin halkına destek olmaya geldiklerinin altını çizdi ve İsrail'in uluslararası hukuku bir çok defa ihlal ettiğini hatırlattı.

ABD'nin her yıl İsrail'e 3 milyar dolar yardım gönderdiğine işaret eden öğrenciler, bu yardımlarla İsrail'in Filistinli sivilleri öldürdüğünü söyledi.

Öğrenciler, BM'den İsrail'in saldırılarına karşı sesini yükseltmesini ve Gazze halkına yapılanların yanlışlığını kabul etmelerini istediklerini belirtti.
http://gundem.bugun.com.tr/yahudiler-bile-isyan-etti-haberi/1188994

gercek musevilerle israilin alcak siyonistlerini birbirleryle kesinlikle karistirmamaliyiz...

helal olsun onlara :KK42:

işte maalesef karıştırıyorlar. burada okuduğum bazı yorumlardaki gözlemimde bu. ayırımı yapabilmek önemli

Evet maalesef dunyada boyle bir genelleme akimi var...
bir toplum butun muslumanlari terorist diye adlandirir
diger bir toplum butun yahudileri cocuk katili diye...
butun kadinlar soyledir
butun erkekler boyle...

bu genellemerden en cok biz sikayet etmiyor muyuz??
neden kendimiz de aynisini yapiyoruz o zaman??

Museviler ilk defa degil her saldiri da Israili kiniyorlar... protesto yapiyorlar bir sekilde seslerini duyuruyorlar.. belki bazi muslumanim deyip yahudilere gelisine kufreddenlerden daha cok harekete geciyorlar...

oturdugumuz yerden konusmak kolay..

Museviler zaten kendilerini belli ediyorlar dini rituelleriyle kilik kiyafet gtarzlariyla..
Ben hic bir israilli askerin saclarini oyle lule lule gormedim basinda "takkesiyle" gormedim..

pek değerli sanatçı! yıldız tilbe gibi hitlerin sözünü alıp bütün musevilere lanet okuyanlar şu yazıyı görüp okurlar belki..o zaman da çok yazdık hepsi bir değil mutlaka içlerinde bu olanlardan memnun olmayanlar,üzülenler vardır diye ama dinletemedik..gerçi onlarda haklı,çocukların ölümünü filmi izler gibi izleyen bir kesim israil vatandaşı hepimizi çileden çıkartmış olabilir.

vicdanı olan herkes bu saldırıları kınar,kınamalıdır..

ayrıca yazıda bi şeye daha takıldım da o bana kalsın bari :KK31:

pek değerli sanatçı! yıldız tilbe gibi hitlerin sözünü alıp bütün musevilere lanet okuyanlar şu yazıyı görüp okurlar belki..o zaman da çok yazdık hepsi bir değil mutlaka içlerinde bu olanlardan memnun olmayanlar,üzülenler vardır diye ama dinletemedik..gerçi onlarda haklı,çocukların ölümünü filmi izler gibi izleyen bir kesim israil vatandaşı hepimizi çileden çıkartmış olabilir.

bak şimdi merak ettim. özelden yazsana bana:KK53:
meraklı melahat oky.

Son düzenleme:

Zaten Kur'an-i Kerimde de bahsederken icleeinden bazilari haric onlar Allaha inanirlar diyor ama ne yazikki kutunun yaninda yaş da yaniyor insallah bu tepkiler işe yarar nasilsa onlara yapilan katliami bütün islam alemi doğru bulmuyirsa onlarin içlerinde de vardir.

Son düzenleme:
bak şimdi merak ettim. özelden yazsana bana:KK53:
meraklı melahat oky.

attım :)

Zaten Kur'an-i Kerimde de bahsederken icleeinden bazilari haric onlar Allaha inanirlar diyor ama ne yazikki kutunun yaninda yaş da yaniyor insallah bu tepkiler işe yarar nasilsa onlara yapilan katliami bütün islam alemi doğru bulmuyirsa onlarin içlerinde de vardir.

şimdi haberlerde izledim bi grup insana benzeyen ama aslında öyle olmadığı atılan bombalara sevinmelerinden anlaşılan yaratıklar bombalar atıldıkça sevinç çığlığı atıyodu..

hani hamas neredesin dedim içimden...

attım :)

şimdi haberlerde izledim bi grup insana benzeyen ama aslında öyle olmadığı atılan bombalara sevinmelerinden anlaşılan yaratıklar bombalar atıldıkça sevinç çığlığı atıyodu..

hani hamas neredesin dedim içimden...
gerçekten ilginçmiş:KK53:

Anti-Siyonist Yahudiler New York'ta eylem yaptı

Yahudiler, Amerika'nın New York şehrinde İsrail'i protesto etmek toplandı.

anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti_2925.jpg

Yorum Yap

Yaklaşık 100 bin Yahudi, New York'ta İsrail'in Siyonist politikalarına karşı eylem yaptı.
"SİYONİZM YAHUDİLİK DEĞİLDİR"

Kendilerini Geleneksel Yahudiler olarak tanımlayan topluluk "Siyonizm Yahudilik değildir" şeklinde slogan attı. New York'ta 10 blok uzunluğunda bir caddeyi dolduran Yahudiler, İsrail'i ve İsrail ordusunu protesto etti.
anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti_3594.jpg

anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti_95.jpg

anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti_3324.jpg

anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti_2130.jpg

http://www.ensonhaber.com/anti-siyonist-yahudiler-new-yorkta-eylem-yapti-2014-03-09.htm
l

"Bütün Yahudiler ölsün", "Allah onları kahretsin", "yeryüzünden silinecek pislikler", "Hitler'e hak verdim" diyenler okusun bence.

Haberler de de izledim . New York ta Filistinlilerle beraber , İsrail zulmünü protesto eylemi yapmışlar . Taktir ettim vicdanın sesi , merhametin adresi aynı yeter ki insanlıktan çıkmamış olalım .

Auv çok duygulandım
Bir de Abd li yahudiler
Hani ABD'de de siyasi, ekonomik her alanda söz sahibi olan ve İsrail'den sonra en çok yahudi nüfusu olan ülke
Ben sqmimiyetlerine inanmıyorum somut bir yardımları olmuş mu
Gündem dışında kalsa dahi Kudüs hergün zulüm içinde müslüman dışında oraya yardım gtmiş mi
Yasal bir mücadele verilmeye çalışılmış mı

Kusura bakmayın olayı başka yerde aramayın bu mesele yahudi ve diğerleri meselesidir çünkü bunlar ateist hristiyan müslüman demez gücü yettii sürece zulmederler çünkü inançları bu

Bunları aklamak için neden uğraşıyoruz bu kadar

Her pisliğini her taşın altından bu terör devlet çıkıyor
Halkı da alkışlıyor destekliyor ki du demiyor

Dh olsun ekşi sözlük olsun bir çok sitede bu lanetleri kınamak yerine hep bi anlaa. Çabaları hep bir avukatlık

bunu haberlerde izlerken 76 yaşındaki anneannem şöyle bi cümle kurdu gülsem mi ağlasam mı bilemedim de aşlıkta paylaşmak istedim; bak elin gavur hocasına (din adamı,haham demek istiyor burada:)) çıkmış filistin için yürüyo nerde bizim imamlar,hocalar.müslümanlar öldürülürken onlar napıyo nerdeler anlamadım.

cevap veremedim boşver anneanne bunlar karışık işler dedim geçtim..

Auv çok duygulandım
Bir de Abd li yahudiler
Hani ABD'de de siyasi, ekonomik her alanda söz sahibi olan ve İsrail'den sonra en çok yahudi nüfusu olan ülke
Ben sqmimiyetlerine inanmıyorum somut bir yardımları olmuş mu
Gündem dışında kalsa dahi Kudüs hergün zulüm içinde müslüman dışında oraya yardım gtmiş mi
Yasal bir mücadele verilmeye çalışılmış mı

Kusura bakmayın olayı başka yerde aramayın bu mesele yahudi ve diğerleri meselesidir çünkü bunlar ateist hristiyan müslüman demez gücü yettii sürece zulmederler çünkü inançları bu

Bunları aklamak için neden uğraşıyoruz bu kadar

Her pisliğini her taşın altından bu terör devlet çıkıyor
Halkı da alkışlıyor destekliyor ki du demiyor

Dh olsun ekşi sözlük olsun bir çok sitede bu lanetleri kınamak yerine hep bi anlaa. Çabaları hep bir avukatlık
ne alaka.
aklamak değil olay. bu konuyu açmamın sebebi her yahudi her hristiyan kötü değil. onlarda bu olaya nefretle bakıyor demek.
ırkçılığın alemi yok meryem.

gözünüzle gördüğünüz şeye bile kulp buluyorsunuz. içinizdeki kini aynı ırktan olup bu olayı protesto edenlerden çıkarmayın.
100000leri evet parayla tutup bayraklarını yaktırdılar.oldu..
geç bunları geç.
duygulansan ne olur duygulanmasan ne olur Allahaşkına.sen siyahı görsende beyaz dersin belli.hele abdde yahudilermiş. bunlar oradaki sıradan vatandaşlar. o israile para yardımı yapan silaHtüccarları ,trilyonerlerideğil.çıkarları olanlar yanii.normal halkla bunları bir tutamazsın
ha diyorsunki her taşınaltından bu devlet çıkıyor. ee bunlarda bu devleti protesto ediyor zaten.

Son düzenleme:
ne güzel bir görüntü zulme karşı gelen insanlar ....artık herkesi aynı kefeye koymadan gavur diye nitelendirmeden konuşmayı öğrenmeniz lazım.

ne güzel bir görüntü zulme karşı gelen insanlar ....artık herkesi aynı kefeye koymadan gavur diye nitelendirmeden konuşmayı öğrenmeniz lazım.

yok canım yok.insanlar herşeyde bir art niyet arıyorlar.
bunu yapmak herkese göre değilmiş. anladım ben onu. :KK14:

Son düzenleme:
[/COLOR]
yok canım yok.insanlar herşeyde bir art niyet arıyorlar.
bunu yapmak herkese göre değilmiş. anladım ben onu. :KK14:

biliyorum evet.düşün
kedi sevsen
ay satanist misin?
siyah giysen
metalcimisin?
gibi alakasız saçma sapan cevaplarla daima karşılaştığım için insanların algı sorunu yaşayıp hatta algı için çaba harcamayıp daima kendi kafalarında sabitledikleri cevabı kullanıp durduklarına binlerce kez şahit oldum. en son çareyi düşünemeyen beyinleri takmamakta buldum.

X