__Dönenceyi Çıkardım___

AnlamadanDinlemeden

HayaT BeNimLe GüSeL :))
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
11.617
27

Kızlar bir yerde ya okudum ya birinden okudum tam hatırlayamadım şimdi, dönenceler 6 aydan sonra kullanılmalı diye.Bebeklerde gözlerde rahatsızlıklara sebep oluyor diye.

Açıkcası pek üzerinde durmadım bunun,kızımda zaten çok sevmişti dönencesini.
Dönenceyi çalıştırıp müziğide açınca bir süre onunla oynuyordu.

Birde ana kucağımızın oyuncakları vardı.Onlarıda izliyor,elleriyle,ayaklarıyla vurmaya çalışıyordu.

Geçen baktım ana kucağının oyuncakları çıkmış heralde eşim kızı alırken zorlandığı için çıkardı dedim.Geri taktım.

Dünde farkettim ki kızım onlara bakcak diye gözünü şaşı yapıyor.
Arada bi gözü kayıyor gibiydi.(Allahım korusun)
Eşime anlattım.E ben çıkardım sen geri takmışsın dedi.Bende bilmiyordum dedim.
Meğer eşim hem gözünü zorluyor yakın mesafede olduğu için,hem de kızım vuracam oyuncaklara diye çok hırslanıyor,kendini çok hırpalıyor diye çıkarmış.

bende dün gözünü öyle görünce çıkardım ana kucağının oyuncağını.
bugünde dönenceyi çıkardım.

ama doğru zamanı da bilmiyorum acaba ne zman takılmalı?
Bilen var mı?

bende salıncagına oyuncaklar astım onlara bakıyor sureklı olarak ellerı kolları durmuyor onları gorunce :).
ama donence almadım. bırde donenceye yada hareketlı oyuncaklara bakmaktan gozlerınde bır problem olacagını sanmıyorum aksıne goz kasları gelısır takıp ederken oyuncakları. tabı yıne de doktora danısmak lazım.

Sürekli aynı noktaya odaklandığı için ilk aylarda kullanılmamalı diye duymuştum bende.Işıklı ve sesli olunca başka yere bakmaz çünkü...Bırak keyfine göre etrafı seyretsin annesi....
Aynı şey televizyon içinde geçerli tabi...Işığı ve hareketi gördülermi başka yere bakmıyor bu minikler:)))
Sevgiler....

bebeklerde göz kayması 6 aya kadar normal kabul ediliiyor eğer tek endişeniz buysa

hırslanma konusuna gelince bebekler bütün duygularını hiç kırma yapmadan tamamaen yansıtıyolar beden diline çok komik oluyolar tabi..

ancak aksine kendini az da olsa zorlamaya çalışması başarabilmesi ona güven duygusu verir..

ilk bebek ne kadarda zor değil mi tüm endişelermizi onların üzerinde yaşıyoruz..
kardeşleri daha mı rahat bırakıcaz ne :)

Sürekli aynı noktaya odaklandığı için ilk aylarda kullanılmamalı diye duymuştum bende.Işıklı ve sesli olunca başka yere bakmaz çünkü...Bırak keyfine göre etrafı seyretsin annesi....
Aynı şey televizyon içinde geçerli tabi...Işığı ve hareketi gördülermi başka yere bakmıyor bu minikler:)))
Sevgiler....
Şuan 2,5 aylık heralde erken koydum dönenceyi diye düşünüyorum.
Evet televşzyona ve ışığa bayılıyor.Tv yi izlemesine karışmıyorum da ışık gözünü yorar diye kafasını çeviriyorum.

bebeklerde göz kayması 6 aya kadar normal kabul ediliiyor eğer tek endişeniz buysa

hırslanma konusuna gelince bebekler bütün duygularını hiç kırma yapmadan tamamaen yansıtıyolar beden diline çok komik oluyolar tabi..

ancak aksine kendini az da olsa zorlamaya çalışması başarabilmesi ona güven duygusu verir..

ilk bebek ne kadarda zor değil mi tüm endişelermizi onların üzerinde yaşıyoruz..
kardeşleri daha mı rahat bırakıcaz ne :)
Estelcim 6 aya kadar normel olduğunu okumuştum ama kızımda yoktu önceden.
Bu oyuncaklara dönenceye bakcam diye çabalarken baktım gözü arada kayıyor.

Kendine çok vuruyor canım hırsından elleriyle.Özellikle midesine midesine.Kusuyo bazen bu yüzden.

Walla ilk olunca hem tecrübesiziz hem endişeli:)
ben bıraksam babası rahat bırakmaz zaten,acaba şöyle mi böylemi diye:)

Teşekkürler cevaplar için ikinizede..

pirayede televizyona b.sayara çok bakıyo çeviriyorum bazen bakmasın diye bide öyle bi bakıyoki gözlerini kocaman açıp sanki anlıyo:)

Şuan 2,5 aylık heralde erken koydum dönenceyi diye düşünüyorum.
Evet televşzyona ve ışığa bayılıyor.Tv yi izlemesine karışmıyorum da ışık gözünü yorar diye kafasını çeviriyorum.

Canım,uzmanlar 2 yaşına kadar kesinlikle televizyon seyrettirmeyin diyorlar...Artık psikolojik nedenlerdenmi,gözleri içinmi tam hatırlayamıyorum ama aklında olsun dedim:)))))yerimseniben

Ben teşekkür ederim nedemek:)))

Canım,uzmanlar 2 yaşına kadar kesinlikle televizyon seyrettirmeyin diyorlar...Artık psikolojik nedenlerdenmi,gözleri içinmi tam hatırlayamıyorum ama aklında olsun dedim:)))))yerimseniben

Ben teşekkür ederim nedemek:)))

Televizyon otizme sebep oluyor denir hep sebebi bu.
Ama geçen bi arkadaşımız bi yazı yazmıştı,doktoru açıklamış öyle birşey yok.
Zaten bende pek inandırıcı bulmadığımdan tv yi kısıtlamıyorum.Öyle olsa eski bebeler hep otistik olurdu,diye düşünüyorum.
Sanki bizler tv karşısında büyümedik mi.Ben o yüzden yakından olmadıkça yüzünü çevirmiyorum.

ne kadar çok pimpirikliyiz yaw..acaba kaç kişi bunlara dikkat ediyor..bence bebek gelişimi için hareketli ve renkli objeler çok önemli bırakın dursun hiç bişey olmaz..onların eğlencesi de bu..dönenceyi bebeğin direk göreceği bir yere asın ,bunun için kafasını veya gözlerini çevirmeyeceği bir yer olsun yeterli ..

Televizyon otizme sebep oluyor denir hep sebebi bu.
Ama geçen bi arkadaşımız bi yazı yazmıştı,doktoru açıklamış öyle birşey yok.
Zaten bende pek inandırıcı bulmadığımdan tv yi kısıtlamıyorum.Öyle olsa eski bebeler hep otistik olurdu,diye düşünüyorum.
Sanki bizler tv karşısında büyümedik mi.Ben o yüzden yakından olmadıkça yüzünü çevirmiyorum.

canım doğru hatırlıyorsun bende yazmıştım tv ile otizmin hiç bir ilgisi yok, yeni kanıtlanan birşey varsa bilmiyorum tabii,

önerilmemesinin nedeni ise pasif öğrenmeye alıştırıyor bebekleri ama şu an anlayarak izlemedikleri için yine sorun yok,

ben becerebilirsem bir süre sonra tv yi izlettirmemeyi düşünüyorum, ama çalışacağım için zor olacak gündüz babaannesinde alışır

dönence ise uygun uzaklığa asılırsa ve eylülün dediği gibi açısıda iyi ayarlanırsa sorun olmaz bence

Dönenceyi döndürdükçe ayıcıkları felan takip ediyor,bugün dönmeden bakarken zorlanıyormu diye baktım.Ya banada çok pimpirikli olduğum geldi.
Ama kızın gözünde kayma görünce bunlara yordum açıkcası.Yoksaa bende aman bişiy olmaz diyenlerdendim.
Hadi dönence neyse de ana kucağının oyuncaklarının açıcı kesinlikle tehlikeliydi,benimde gözümün bu kadar yakınında bişey olsa uzun süre baksam gözüm yorulur.
Dönenceyi biraz daha uzağa asabilirim ama bu konuyla ilgili kafamdan soru işaretleri gitmiş değil.

Kızlar bir yerde ya okudum ya birinden okudum tam hatırlayamadım şimdi, dönenceler 6 aydan sonra kullanılmalı diye.Bebeklerde gözlerde rahatsızlıklara sebep oluyor diye.

Açıkcası pek üzerinde durmadım bunun,kızımda zaten çok sevmişti dönencesini.
Dönenceyi çalıştırıp müziğide açınca bir süre onunla oynuyordu.

Birde ana kucağımızın oyuncakları vardı.Onlarıda izliyor,elleriyle,ayaklarıyla vurmaya çalışıyordu.

Geçen baktım ana kucağının oyuncakları çıkmış heralde eşim kızı alırken zorlandığı için çıkardı dedim.Geri taktım.

Dünde farkettim ki kızım onlara bakcak diye gözünü şaşı yapıyor.
Arada bi gözü kayıyor gibiydi.(Allahım korusun)
Eşime anlattım.E ben çıkardım sen geri takmışsın dedi.Bende bilmiyordum dedim.
Meğer eşim hem gözünü zorluyor yakın mesafede olduğu için,hem de kızım vuracam oyuncaklara diye çok hırslanıyor,kendini çok hırpalıyor diye çıkarmış.

bende dün gözünü öyle görünce çıkardım ana kucağının oyuncağını.
bugünde dönenceyi çıkardım.

ama doğru zamanı da bilmiyorum acaba ne zman takılmalı?
Bilen var mı?

ben tavana yansıyan müzikli dönence kullanıyorum.uyumasına yardımcı oluyor.çok yakından izlemediği için onda bi sorun yoktur herhalde.yanılıyor olabilir miyim?acaba o da zararlı mıdır?:1shok:

ee bende netten baktım iki aydan itibaren arada 60 cm mesafe olmak kaydıyla dönence müzikli oyuncaklar hereketli şeyler kullanılabilir diodu ama yazan yeri bulamadım şimdi

kızlar benim kızım gözlerinden iki kere şaşılık ameliyatı oldu ve benim kızımda bebekken en ufak bir kayma yoktu bu tamamen 2 yaşında ortaya çıkan bir durum dönenceside vardı ne bileyim öyle televizyon falan izleme durumlarını açıkçası çok iyi hatırlayamıyorum ama iki yaşına kadar hiçbir şeyi yoktu iki yaş doğumgününü yaptık yine herşey normal iki ay sonra gözleri bir haftada resim çekerken anladım istediğim gibi bakmıyordu ama kaymada değildi sadece garip bir bakıştı ve en sonunda ikinci hafta birgün birden gözleri kaydı hemde ne kayma kızımı götürdüm ve dr.ların bize dediği kaymaların aslında doğuştan onlarda olduğu ancak kendisini 2 yaşında ortaya çıkardığıydı yani darkcım siz yinede dr. ile görüşün ama 6 aya kadar bebeklerin burun kökleri büyük olduğundan gözleri kayıyormuş gibi gözükürmüş yalancı kayma denilirmiş bu duruma asıl kayma 2 yaşında ortaya çıkıyor ben çok çektim bu konudan şimdi kızımın gözleri çok şükür iyi ama bazen ufak tefek ameliyattan dolayı içe dışa değilde aşağı yukarı kayma olabiliyor aslında bir iki ameliyat daha yapalım dediler ama biz artık gözle görünen bir kayması olmadığı için istemiyoruz çocum 3 yaşına kadar iki kez narkoz aldı daha fazla almasını istemiyoruz büyüyünce isterse kendi karar versin çünkü şuan gözleri bize göre gayet iyi söylemesek anlamıyor bile kimse

kızlar benim kızım gözlerinden iki kere şaşılık ameliyatı oldu ve benim kızımda bebekken en ufak bir kayma yoktu bu tamamen 2 yaşında ortaya çıkan bir durum dönenceside vardı ne bileyim öyle televizyon falan izleme durumlarını açıkçası çok iyi hatırlayamıyorum ama iki yaşına kadar hiçbir şeyi yoktu iki yaş doğumgününü yaptık yine herşey normal iki ay sonra gözleri bir haftada resim çekerken anladım istediğim gibi bakmıyordu ama kaymada değildi sadece garip bir bakıştı ve en sonunda ikinci hafta birgün birden gözleri kaydı hemde ne kayma kızımı götürdüm ve dr.ların bize dediği kaymaların aslında doğuştan onlarda olduğu ancak kendisini 2 yaşında ortaya çıkardığıydı yani darkcım siz yinede dr. ile görüşün ama 6 aya kadar bebeklerin burun kökleri büyük olduğundan gözleri kayıyormuş gibi gözükürmüş yalancı kayma denilirmiş bu duruma asıl kayma 2 yaşında ortaya çıkıyor ben çok çektim bu konudan şimdi kızımın gözleri çok şükür iyi ama bazen ufak tefek ameliyattan dolayı içe dışa değilde aşağı yukarı kayma olabiliyor aslında bir iki ameliyat daha yapalım dediler ama biz artık gözle görünen bir kayması olmadığı için istemiyoruz çocum 3 yaşına kadar iki kez narkoz aldı daha fazla almasını istemiyoruz büyüyünce isterse kendi karar versin çünkü şuan gözleri bize göre gayet iyi söylemesek anlamıyor bile kimse
Canım ya geçmiş olsun,inşallah bundan sonra hiç olmaz.
bende doktora sordum dönenceyi açıkcası pek tatmin edici bi cevap alamadım yok bişey olmaz dedi.
Ben neyi farkettim biliyormusun kızım mama veririken biberona bakacam diye de şaşı ediyor gözünü.
Sonra emziğiyle oynamak istiyor,onu çıkarıyor ona bakıcam diye şaşı yapıyor gözünü,ellerini ağzına götürüp getirirken şaşı yapıyor.
Acaba geçici bir süreç mi.Ama bu oyunlar sırasında böyle yapınca kalıcı olur diye korkuyorum açıkcası.
Kontrolde kendi doktorumuz yoktu.Haftasonu gitiiğimiz için.Bi dahaki kontrole tekrar kendi dokotrumuza soracağım artık.

X