9 aylık bebeğim ek gıda da yetersiz mi besleniyor

selina26

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2023
204
98
31
Bebeğim 9 aylık, 8 kilo. Kilosu düşük.Erkek bebek. Ne kadar yediğini takip ettim.
Sabah tereyağlı ruşeymli omlet yapıyorum yarısını yiyor (20 gr)
Öğle sebze yemeği (60 gr)
Akşam yulaf unlu meyve püresi (70-80 gr)
Toplamda 160 gr yemiş oluyor ama bu ayda 3 bebek kavanozu yiyebilir deniyor yani yaklaşık 375 gr yemeli. Ne yapmalıyım sanki püre tarzı şeyleri ve çorbaları gram olarak daha çok yiyor ben taneli, pütürlü vermeye çalışıyorum.
Eksik yedirdiğimi de hissediyorum yumurtayı yesin bitirsin diye yanında bişey vermiyordum ama bugün yarım yumurta sonrası meyve püresi verince onu biraz yedi mesela.
Menüyü nasıl zenginleştirebilirim. Meyve püresi olarak bi gün avokado, bir gün armut, elma, muz çeşitlendiriyorum her gün farklı meyve. İçerisine de yulaf unu ve irmikle yaptığım püreyi ekliyorum, ceviz, keçiboynuzu özü ekliyorum.
Öğle ana sebze yemeğinin içinde soğan,sarımsak,patates,havuç bunları ekliyorum
bazen tarhana çorbası veririm.
Nasıl menü yapacağımı bulamıyorum da genelde aynı şeyleri yediriyor gibiyim
Mücver denedim yapamadım kıvamını içi pişmedi yapıştı falan. Farklı ne yapacağımı bilemedim. Farklı farklı tarifler var aslında ama yemek konusunda biraz kötüyüm o tarifleri tutturamıyorum ya da her malzeme evde olmuyor çünkü farklı bir şeyler katıyorlar.

4E08085C-7599-45A0-96EC-70D4112E7230.png

Evet sarımsak varmıs ama cok az ver bence rahatsızlanabilir

Ay yok canim kimine dünyaları yedir kilo almıyor. Kimisi de kuru ekmekle ayıptır söylemesi ayı gibi oluyor . Kısaca canım kilo ve boyda bir sürü neden var . Sen sağlıklı beslendiginden emin ol gerisi fasa fiso

Aslinda verdiklerin gayet güzel ve sağlıklı. Miktarı biraz az. Bebek doyuyorsa bence düzenini fazla bozma.
Küçük pan cake yapabilirsin. Yulafi rondodan çekip un haline getir. İçine yumurta ekle. Tavada Kücük Küçük kizart. Üstüne meyve püresi veya içine ince kiyilmiş maydanoz.
Ayni şekilde güzel kiyma topları yapabilirsin.

Bebeğim 9 aylık, 8 kilo. Kilosu düşük.Erkek bebek. Ne kadar yediğini takip ettim.
Toplamda 160 gr yemiş oluyor ama bu ayda 3 bebek kavanozu yiyebilir deniyor yani yaklaşık 375 gr yemeli. Ne yapmalıyım sanki püre tarzı şeyleri ve çorbaları gram olarak daha çok yiyor ben taneli, pütürlü vermeye çalışıyorum.
Eksik yedirdiğimi de hissediyorum yumurtayı yesin bitirsin diye yanında bişey vermiyordum ama bugün yarım yumurta sonrası meyve püresi verince onu biraz yedi mesela.
Menüyü nasıl zenginleştirebilirim. Meyve püresi olarak bi gün avokado, bir gün armut, elma, muz çeşitlendiriyorum her gün farklı meyve. İçerisine de yulaf unu ve irmikle yaptığım püreyi ekliyorum, ceviz, keçiboynuzu özü ekliyorum.
Mücver denedim yapamadım kıvamını içi pişmedi yapıştı falan. Farklı ne yapacağımı bilemedim. Farklı farklı tarifler var aslında ama yemek konusunda biraz kötüyüm o tarifleri tutturamıyorum ya da her malzeme evde olmuyor çünkü farklı bir şeyler katıyorlar.
9 aylik bebek artık neredeyse her şeyi yiyebilir . Et , balık, tavuk vs yemeli bence artık .
Kahvaltı haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık vs .
Ara öğün muzlu kefir (meyveli kefir değil kendin yapmalısın)
Öğlen yeşilmercimekli kıymalı makarna
Akşam patatesli et yemeği pilav gibi

Yemeyen çocuk yemiyor. Canınızı sıkmayın. Benzer bir modelde bizde var 😬 yumurta ağzına koymaz. Keyfi gelirse çorba içer. Asla özel yemek yapayım hevesim kalmadı çünkü yaptığım herşey çöpe gidiyor. Bal, bakla, patlıcan ve süt dışında herşeyi yiyebilir dediği için doktoru kendi yemeklerimizden veriyorum yerse yiyor yemezse yemiyor. Zorlamıyorum. 1 yaşa kadar toleranslıyım. Dert etmiyorum. 10.5 aylık şuan.

Doktoru her öğününde kendi yumruğu kadar yese yeter diyor. Gram hesabı yapmıyorum. Persentili uygunsa sizin bebeğinizin doktor gelişimle ilgili olumlu yorumlar yapıyorsa sıkmayın canınızı elbet yiyecekler. Anne sütü mü alıyor bilmiyorum ama çevremde ne kadar anne sütü bebeği varsa yemek ile araları yok.

Çeşitliliğe gelince de ben buzluğa kolaylık olsun diye birçok şeyini yaptım koydum. Hatta kuzu kemiğinden et suyu yaptım içine havuç ve enginar rendeledim. 2 bulyon ondan katıyorum çorbasına. (Yerse) şuan çeşit değil de içerik önemli bence ki gayet düzel yapıyosunuz.

Yemeyen çocuk yemiyor. Canınızı sıkmayın. Benzer bir modelde bizde var 😬 yumurta ağzına koymaz. Keyfi gelirse çorba içer. Asla özel yemek yapayım hevesim kalmadı çünkü yaptığım herşey çöpe gidiyor. Bal, bakla, patlıcan ve süt dışında herşeyi yiyebilir dediği için doktoru kendi yemeklerimizden veriyorum yerse yiyor yemezse yemiyor. Zorlamıyorum. 1 yaşa kadar toleranslıyım. Dert etmiyorum. 10.5 aylık şuan.

Doktoru her öğününde kendi yumruğu kadar yese yeter diyor. Gram hesabı yapmıyorum. Persentili uygunsa sizin bebeğinizin doktor gelişimle ilgili olumlu yorumlar yapıyorsa sıkmayın canınızı elbet yiyecekler. Anne sütü mü alıyor bilmiyorum ama çevremde ne kadar anne sütü bebeği varsa yemek ile araları yok.

Çeşitliliğe gelince de ben buzluğa kolaylık olsun diye birçok şeyini yaptım koydum. Hatta kuzu kemiğinden et suyu yaptım içine havuç ve enginar rendeledim. 2 bulyon ondan katıyorum çorbasına. (Yerse) şuan çeşit değil de içerik önemli bence ki gayet düzel yapıyosunuz.
Evet anne sütü alıyor, benimki ilk başta iştahla yiyecek gibi başlıyor ama çok çabuk doyuyor 3-4 bebek kaşığı verdikten sonra isteksiz :)

Akşam neden meyve püresi yiyor ? Normal siz ne yemek yiyorsanız tuzsuz bir şekilde çataşşa ezerek verebilirsiniz. Oğlunuz sürekli püre şeklinde besleniyor anladığım kadarıyla.
Eline haşlanmış sebze verin yesin yada makarna yapın köfte et tavuk elleriyle yemeği öğrensin.
Sürekli püre yaparsanız ileride çok zorluk çekersiniz.
Sabahları haşlanmış yumurta peynir zeytin tarzında verin öğlen çorba akşamda normal bir yemek şeklinde verin. Biz en başından beri öyle yapıyoruz yemek konusunda sıkıntı çekmedik. Ek gıdaya geçtiğinden beri sürekli önüne koydum kendi yedi döktü etraf kirlendi ama 2yaşından beri çok düzgün yemeğe başladı. Meyve püresi bir öğün olarak vermeyin ne kadar doyurucu yararlı olabilirki ?

Akşam neden meyve püresi yiyor ? Normal siz ne yemek yiyorsanız tuzsuz bir şekilde çataşşa ezerek verebilirsiniz. Oğlunuz sürekli püre şeklinde besleniyor anladığım kadarıyla.
Eline haşlanmış sebze verin yesin yada makarna yapın köfte et tavuk elleriyle yemeği öğrensin.
Sürekli püre yaparsanız ileride çok zorluk çekersiniz.
Sabahları haşlanmış yumurta peynir zeytin tarzında verin öğlen çorba akşamda normal bir yemek şeklinde verin. Biz en başından beri öyle yapıyoruz yemek konusunda sıkıntı çekmedik. Ek gıdaya geçtiğinden beri sürekli önüne koydum kendi yedi döktü etraf kirlendi ama 2yaşından beri çok düzgün yemeğe başladı. Meyve püresi bir öğün olarak vermeyin ne kadar doyurucu yararlı olabilirki ?
Omleti sebzeyi taneli yiyor ufak parçalarla. Öğlen sebze içinde kıyma var, bende sebzenin kalorisi az diye düşündüm. Akşam da kilo yapması için unlu irmikli püre veriyordum daha çok yediği için. Kalori yüksek oluyo öyle olunca içinde ceviz, pekmez de var. Püre ya da çorba olursa daha çok yiyor taneli de az yiyor . Kendisine verince hiç yemiyo oynayıp atıyo

Instagram da ek gıda üzerine bir sürü sayfa var. Bende ordan aldım tarifler. Kahvaltıda avakado yada muz yada elma redesi armut rendesi ile tahin pekmez yada tahin hurma özü karışımı mutlaka olurdu bende. cevizde rende şeklinde meyveye katardim. Yani bir kasikda yumurta tahinli pekmez labne olurdu diğer kasigimda meyve karışımı şarkılar söylerdim çoğunu yerdi. Mücver krep tarifi de var bebekler için sayfalarda ayına göre ayırıyorlar hatta kek tarifleri göz atıp menüyü zenginlestirebilirsin.

Anlamadım ki veriliyor yani normalde yemeklerin içinde yiyor bi sıkıntısı yok
Ver ver takıldım ben, çocukların da damak tadı var bir şeyi beğendirip yedirmek zor. Bir gün yediğini yarın ağzına almıyor değişik. Sen üzülme herkes dertli bu konuda. Araştırıp bir şeyler yapmaya çabalıyorsun sonuçta.. gramlara takılma eğer sağlıklı ise ve doktor normal diyorsa

9 aylik bebek artık neredeyse her şeyi yiyebilir . Et , balık, tavuk vs yemeli bence artık .
Kahvaltı haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık vs .
Ara öğün muzlu kefir (meyveli kefir değil kendin yapmalısın)
Öğlen yeşilmercimekli kıymalı makarna
Akşam patatesli et yemeği pilav gibi
Katiliyorum bebeginiz hala 6 aylik gibi besleniyor buna gerek yok.
Sarimsak cok faydali ve vermekten de cekinmeyin rahatlikla yiyebilir.
9 aylikken oglum neredeyse biz ne yersek onu yiyordu. Az cok fark etmez ama menu ya cok benzer ya da ayniydi.
Et yemeli mutlaka.

Katiliyorum bebeginiz hala 6 aylik gibi besleniyor buna gerek yok.
Sarimsak cok faydali ve vermekten de cekinmeyin rahatlikla yiyebilir.
9 aylikken oglum neredeyse biz ne yersek onu yiyordu. Az cok fark etmez ama menu ya cok benzer ya da ayniydi.
Et yemeli mutlaka.
Biz biraz yemek seçiyoruz o nedenle bebeğime ayrı yapıyorum.
Sebze yemeğini kıymalı yapıyorum sebze kalorisi düşük olduğunu düşündüğüm için akşamları mama tarzı meyve veriyordum kilo alsın diye ama onu da ara öğün gibi vermeye çalışıyım. Onun haricinde yemek yerse.
Bazen de öğlen ve akşam yer değişiyodum akşam sebze verebiliyordum.

Aslında böyle bi menü buna benzer uygulama yapıyorum 9 aylık bebek yedikleri normal gibi ama sadece miktarı az , akşam neden yemek vermiyorsunuz demiştiniz de menülerde genelde muhallebi var akşamları.
Bir de yumurtaya önem verdiğim için yanında bir şey vermiyodum yesin diye ama deneyeceğim artık

Eklentiler

• Screenshot_20240618_060739_Instagram.jpg
    Screenshot_20240618_060739_Instagram.jpg
    162,3 KB · Görüntüleme: 76
X