Bebek Beslenmesi 8 - 9 aylık oğlumun günlük menüsü ile birlikte günlük programı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Culvent

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2010
5
0

Arkadaşlar ücretsiz izinde olduğum için bebeğimle böyle bir düzen kurduk aslında onun da yardımıyla oluştu ve sizlerle paylaşmak istedim. Tabiki o bir bebek ve tamı tamına uyuyoruz diyemem; ama genelde oğlumla bir günümüz böyle geçiyor ve o uyuduktan sonra bana hayli bir zaman kalıyor. Belki sizlere bir yardımım dokunur diye düşündüm. Güle güle kullanın...

ÇAĞANIMIN GÜNLÜK PROGRAMI
8-9 AYLIK​
ARALIK/2010

SAAT ETKİNLİK
07.00 - 08.00 Uyanma, alt değiştirme
08.00 1. ÖĞÜN
Kahvaltı
(1 yumurta, labne peyniri, portakal ya da mandalina suyu yarım çay bardağı, zeytin, 1 adet küçük boy havuç rendesi, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 dilim ekmek içi)
08.30 – 10.00 Oyun zamanı
10.00 2. ARA ÖĞÜN
Kuşluk kahvaltı
(Rendelenmiş armut ya da muz, 2 bebe bisküvi)
10.30 – 11.30/12.00 Uyku zamanı
11.30 – 12.00 Uyanma, alt değiştirme
12.30 – 13.00 3. ÖĞÜN
Öğle yemeği
(Çorba ya da sebze yemeği, ekmek içi)
13.00 – 14.00 Oyun zamanı
14.30 4. ARA ÖĞÜN
Meyve saati
(Yarım muz, mandalina, yarım portakal ya da kivi bunlardan birisi)
14.45 – 15.30 Uyku saati
15.30 Uyanma, alt değiştirme
15.30 – 16.15 Oyun zamanı
16.30 5. ÖĞÜN
Yoğurt zamanı
(Rendelenmiş elma, yarım su bardağından biraz fazla yoğurt karışımı)
17.00 – 19.45 Oyun zamanı
19.45 6. ARA ÖĞÜN
Muhallebi ya da sütlaç (Arzuya göre içine muz ya da 2 adet bebe bisküvisi)
20.00 – 20.30 Alt değiştirme, pijama giyme, uykuya hazırlık etkinlikleri (loş ışıkta bebekle birlikte ninniler söyleme gibi)
20.30 Uyku zamanı
Not: Aralarda, uykuya yatmadan hemen önce anne sütü.

Son düzenleme:
çok güzelmiş ben çalışıyorum buproğramı 8 aylık kızıma uygulamayı çok isterdim

cnm çalışmıyosun anladığım kadarıyla... sütünü sadece yatmadan öncemi veriyosun... azmı geliyo sütün cnm..verdiğin besinler çok güzel bide hazır devam sütümü ne onlardan kullanmıyosun değilmi? öyleyse kocaman bi alkış sana ve bebişine

Oğlum için bu dönem ücretsiz izindeyim, bir ay sonra malesef iznim bitiyor keşki hep onunla olabilsem.
Sütümü gün içersinde huysuzlandığını ya da acıktığını hissettiğim her an veriyorum. Bir de ayrıca yatmadan önce ve gece boyunca 2-3 saatte bir emziriyorum ( gece 2 - 3 saatte bir uyanıyor).
Devam sütünü 6 aylıkken denedik ama beyenmedi ne emzik ne de biberonu da sevmiyor. 6 aylıkken ek gıdaya geçişte 1 öğün devam sütü vermeyi çok istedim göğüslerimin dinlenmesi için ama almadı, neyseki ek gıdaya geçti de aç kalmıyor. Anne sütü belli aylardan sonra doyuruculuğunu kaybediyor. Mesela oğlum emse bile, 1 saat sonra yine acıkabiliyor. Bu yüzden de günlük programına anne sütünü yazmadım.

Arkadaşım aynı saatlerde uyutmayı nasıl beceriyosun. Benim kızımın uykuları çok düzensiz.....

valla tebrikler size benim kızım 13 aylık 2 öğün yediremiyorum birde ara öğün verirsem ana öğünleri yemiyor bende ücretsiz izindeyim ama ben işe başlamak için sabırsızlanıyorum düzensiz ve iştahsız bir çocuk büyütmek çok zor(ayrıca benim kızımın hiç yarım su bar.fazla yoğurt yediğini düşünemiyorum.13 aylık bebek bu programa uysa kurban keserim o kadar kötü durumdayız.)

Arkadaşım aynı saatlerde uyutmayı nasıl beceriyosun. Benim kızımın uykuları çok düzensiz.....

Bebeğim doğduğu ilk günden itaberen onu gözlemledim, notlar aldım. İdealinin de 20.30 - 21.00 olduğunu biliyordum. Nereye gidersem gideyim, bu saatleri hiç aksatmadım. Zaten öğlen uykuyla arasında 3-4 saat oluyor, yorulmuş oluyor. Sekiz gibi huysuzlanmaya başlıyor. Biz hazırlık yapana kadar alt değiştirme vb. 20.30 da uyutuyorum.

Sana uykusunu düzenlemen için şöyle yardımcı olabilirim, öğleden sonra 17.00 den sonra asla uyutma derim bazılarını gördüm o saatte uyuyan bebekler gece 23.00 te uyuyorlar.
ayrıca her gece yatmadan yarım saat önce muhallebi ya da sütlaç yedirip, odasına geçip pijamalarını da giyip loş ortamda birlikte zaman geçirmek, uyumadan önce bebeklere güvende olduklarını hissettiriyor. Ben bu tarz alışkanlıkların doğumdan itibaren kazandırıldığına inanıyorum.

Teşekkür ederiz arkadaşım, ben de sırf oğlumun düzenini kurmak, ek gıdaya geçişinde sorun yaşamaması için ücretsiz izne ayrıldım, iyiki de ayrılmışım. tek dileğim bakıcım başladığında programımızın aksamaması. Bu arada doktorumun dediği her şeyi uygulamaya çalıştım, sağlık ocağındaki ebe hemşiremizin de tavsiyelerine harfiyen uydum. mesela yoğurt demişsiniz. başlarda biz de yarım su bardağı yoğurt bile yediremiyorduk eşimle. ama doktorum çok kararlı bir şekilde günde bir su bardağı yoğurdu tüketmesi gerektiğini söyledi. yarım saat, 1 saat arayla yarım su bardağı bir, yarım su bardağı bir verebilirsin dedi. sade sevmediği için de elmalı yapıp veriyorum. bu arada mama sandalyemizi de 6 aylıktan itibaren mutfakta yanımda kullanmaya başladım. mama sandalyesinin de çok ama çok faydasını gördüm. şimdi oğlumla birlikte yemeğimizi yiyoruz. bu aralar yemeğini yedikten sonra hemen kalkmak istiyor sıkılıyor ama olsun önemli olan yemeğini yemesi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…